İçeriğe geç
Ana Sayfa » Otorite ve Çerçeve

Otorite ve Çerçeve

  Resim: Otorite ve Çerçeve (Palme il Givane - Portrait of an Artist)

  Otorite ve Çerçeve

  Otorite bir erkeğin sahip olması gereken en önemli niteliktir. TDK’a göre bir şeyi yapma veya engelleme gücü veya hakimiyet anlamına gelir. Çerçeve ise bir erkek olarak hayatınızda prensiplerinizin olması ve bunun aşılmasına izin vermemenizdir. Eğer otorite sahibiyseniz çerçevenizi çizer, karşı tarafa kural koyarsınız. Pazarlık yapmaz, arzu dilenmezsiniz. Kadınların size doğal arzu duymasını sağlarsınız. Toplumsal paradigmalar nedeniyle birçok kadın buna karşı gibi görünebilir fakat içgüdüsel olarak kendilerine yol çizen erkeklere karşı güçlü bir çekim duyarlar. Bu sebepledir ki dark triad sahibi yüksek statülü erkekler kadınlar için çok çekicidir.

  Esas konu otoritenin zorlama ile elde edilmeyeceğidir. Karşı tarafın bunu gönüllü olarak yapması size hayır bile diyememesi otoritenin en önemli çıktısıdır.

  Ben jenerasyon olarak geleneksel maskülen bir aile büyüdüm ve babam bana ekmek aldığı zaman bunu sorgulamazdım. Bana kızdığı zaman hatalı olan tarafın ben olduğunu bilirdim. Sessiz kaldığında gerilirdim. Otorite ilişkilerde de böyledir. Örneğin bir sevgiliniz varsa ve bunun sonucunda çerçeve sizdeyse, o kadın size “gece arkadaşlarla kız gecesi yapacağız, amacımız sadece eğlenmek, klübe gidip dans edeceğiz” diyemez. Bunun sonunda cinsellik olacağını, kadınların örtük şekilde heyecan yaşama istediğinin kabaracağını bir erkek içsel olarak bilir. Kadın belki yapmaz ama o motivasyona sahiptir. Bu cümleleri duyuyorsanız çerçeve oluşturamamışsınız demektir. Otoriteniz yoktur. Daha önemlisi kadın size gerçek arzu hissetmiyordur. Tebrikler, artık düzeyli bir ilişkiniz var.

  Otorite ve çerçeve kurmak, yasaklama değil; bunu yapmaya bile cesaret ettirmemek demektir, alfa sakinliğine sahip olmak ve o sessizlikte karşı tarafın huzursuz olması demektir.

  Maalesef günümüzde feminen düzen sonucu bunu kaybettik. Rollo Tomassi şöyle diyor: “Bir toplumda ya erkeklerin ya da kadınların cinsel stratejisi baskındır ve bu stratejiler birbiriyle çelişir. Anlaşma ihtimalleri yoktur.” Geçmişte ataerkil system vardı önceki yazılarımda da anlattığım gibi daha iyi işliyordu. Evet sorunları vardı ama feminen öncelikli sistemle karşılaştırıldığında çok daha iyi bir sistemdi.

  Günümüzde kadın cinsel stratejisine uyum sağladığımız için beta zihin setiyle eşit partnerlik, cuc.koldd, açık ilişki gibi saçma kavramlarla uğraşıyoruz. Hatta podcastini de yaptık. Will Smith’in açık evlilik hikayelerini ve Oscar ödüllerinde sunucuyu tokatlamasını izliyoruz. Yani olay bireyselden toplumsala kaymış durumda.

  En önemlisi de kıskançlığımızın iğdiş edilmesidir. Oysaki erkek ancak kaybettiğinde ve kaybettiği yerine aynı değerde bir şeyi koyduğunda gelişir. Kıskançlık bize gerekirse gözden çıkartmayı ve tekrardan kazanmayı öğretir.

  Antik dönemde cinayetler 2 sebeple işlenirdi.

  1. Eşe duyulan kıslançlık
  2. Çocuğa duyulan kıskançlık

  Hepsini spermlerimizin geleceğini korumak için yaptık. Hatta günümüzde kadınlara rahatça yaklaşamama nedeniniz de bu evrimsel korkudur. Çünkü bir kabilede yanlış kadına yaklaşmanız onun eşi veya abisi/amcası tarafından öldürülmeniz demekti. Korkunuz temelde reddedilmek değil, öldürülmek. Hatta buna evrimsel psikolojide kin-alturizm diyoruz. Yani yakın akrabalarımızı kendimiz gibi korumak. (Onların yerine kendimizi koyarak empati yapmak.)

  İşte günümüzde bunu kaybettik. Geçmişte kıskançlığın önemli olduğunu defalarca anlattım. Bu dürtü gereklidir fakat bunu fiziksel çıktılarla göstermek hatalıdır. Örneğin kısıtlamak, kadını  tehdit etmek, onu zorlamak hatalıdır. Kıskançlığın avantajı size doğru yolu göstermesidir. Yani şüphedir. Bu şüpheyle c.uckold olmamanızdır. Çünkü kıskançlık otoriteyi, otorite masküleniteyi sağlar. Bir erkek bunları kaybederse yok olmaya mahkumdur. Bir erkek eşine, kızına, sevgilisine sınırlarını maskülenite ve otorite yardımıyla hatırlatır.

  Biz ne yaptık? Kadınla otoriteyi paylaşan erkek olduk, onlara çerçeveyi verdik. Nasıl verdik? Eşit partnerlikle verdik, feminizmle verdik. Kabul etmediğimizde maskülinitenin toksik kırılganlığını taşıyan erkek olarak utandırıldık.

  İş Hayatı ve Kadın

  Belki bunu başarabilselerdi sorun olmayacaktı ama esas sorun otoriteyi alan kadınların sorumluluk konusunda tamamen başarısız olmalarıdır. Örneğin iş yerinde herkes kadın patronun kararsız ve dengesiz tavırlarından korkar. Daha yakın zamanda regl izninden bahsediliyordu. Ayda 3-5 gün duygularını kontrol edememediği için yanlış kararlar alma ihtimali olan bir türden nasıl büyük sorumluluk beklersiniz?

  Cinsellik ve Kadın

  Şu teoriyi biliyoruz: “Sizi arzulayan kadın bacadan girer.” Kadın zor arzulayabilir ve bunu başardığında her şeyi rasyonelize eder. Çünkü kadın duyguları önceleyerek karar alır. Erkek nedensel düşünerek karar alır. İşte bu yüzden erkekler karar aldıklarında daha iyi sonuçlar elde ederler. İşte bu yüzden her kadın maskülen bir erkeğe ihtiyaç duyar. Özellikle de kız çocuklarının iyi bir maskülen figüre en az bir oğlan kadar ihtiyacı vardır.

  Kadınların duygularla karar verdiğini gösteren çok güzel bir psikolojik bozukluk da var. buna Hybristophilia diyoruz. Ümitcan Uygun olayındaki gibi kadınlar dark triad sahibi erkeklere çekilir. Bu konuda yüksek dürtü nedeniyle nedensel düşünmez, sadece hissettiklerine odaklanırlar. Çünkü hissettikleri muhtemel bebeklerinin de tuttuğunu kopartan hayatta başarılı erkekler olacağıdır. Bu nedenle de bu erkeklerle kısa süreli ilişki kurarak alfa döller fazında sperm toplamaya çalışılar ve tabii ki bunu bilinçli yapmazlar.

  Çoğunlukla da sonuçta zarar görür, alfa dul olur ve “o bir hataydı” diye söylenirler. Emin olun aynı zaman dilimine gitseler aynı hatayı tekrardan yaparlardı. Düşünsenize kızınız gelip şöyle diyor: “biriyle 1 sa. Önce Tinder’dan eşleştim, benim bedenim benim kararım, 2 sa. sonra buluşup sevişeceğim.” Baba da “tabii kızım seni yargılamıyorum, bu senin bedenin” diyor mesela. Biraz absürd gelebilir fakat feminen düzen ve yasalarla geldiğimiz nokta bunun normalleşmesidir. Yani kadınların dürtüleri için aldıkları duygusal kararları destekliyoruz.

  Sonuçlar

  Bu kadınların otorite ve çerçeve sahibi kural koyan fakat zorlamayan babaları olsaydı bu kadınlar o erkeklere çekilir miydi sizce? İddia ediyorum ki böyle kadınların çoğunun babasıyla problemi vardır. Bunu kırmızı alarmlı kadınlar yazısında işlemiştik.

  Bir ebeveyn burada kural koymalı: “Hayır gidemezsin, hayır o adamla bu kadar erken birlikte olman doğru değil, çünkü…” diye açıklamalıdır.

  Bu yüzden maskülen babaların kızların kararlarını almada yardımcı olmaları gerekiyor. “Senin bedenin senin seçimin” gibi zırva bir düşünceyle özgür bırakmamaları gerekiyor. Çünkü bunu yapamazsanız kızınız ya da kardeşiniz net şekil yanlış karar alacaktır. Sadece arzu duyduğu için işe yaramaz biriyle cinsellik yaşayacak ve pişman olacaktır.

  Rich Cooper’ın dediği gibi erkekler sorumluluğa sahip fakat otoritesini kaybetti…

  Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin, destek olmak için sponsorumuz olabilirsiniz.

  4.7 65 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.
  Subscribe
  Bildir
  guest

  45 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Officer
  Ziyaretçi
  Officer
  2022-05-06 7:47 PM

  Peki bir ilişkide çerçevimizi nasıl belli ederiz? Mesela kızın gece klübüne gitmesine prensip olarak karşıyız peki bunu nasıl söyleyebiliriz? Haber verdiği durumlarda direk istemiyorum diyerek mi? Ayrıca her şeye rağmen gittiyse tavrımız nasıl olmalı? Sanki ilgi kesince trip atmak gibi oluyor.

  Byron
  Ziyaretçi
  2022-11-06 10:53 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Yanılmıyorsam rollo sitesinde kız geceleriyle ilgili kızin teklif etme durumunda bunu kabul etmenin özgüven ve opsionlarinin gostergesi oldugunu söylüyordu.(düzenli bir ritüele bindirmedikleri sürece) ve kızın bu isteğini sonrasında frenleyecegini çünkü artık o kişiden alacağı ilginin kızlarla gece cikmaktan daha değerli olduğunu(ödül). Kabul etmeminin de opsiyonsuzlugun, tercih edilmemnin bir göstergesi olarak… Read more »

  Byron
  Ziyaretçi
  2022-11-06 10:56 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Eğer bir kadın aldatmak istiyorsa bir şekilde aldatır.
  Karımı veya sevgilimi bir dolapta kitli tutmak sadece ilskiye,kendime duyduğum guvensiige güven verir diyordu.ve bu durumda sahiplenici davranmanın çerçeveyi karşı tarafa vereceğini söylüyordu.burda bir erkek gibi güvenli davranılması ve izin verilmesi yazıyordu. düşüncelerin neler cevaplarsan sevirinim

  Byron
  Ziyaretçi
  Byron
  Ziyaretçi
  2022-11-16 2:51 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Peki kızın evlilikte veya normal ilişkide kız arkadaşlariya tatile gitmesinde de aynı durum geçerli midir? Bu konu hakkındaki dusuncen nedir

  Barış
  Ziyaretçi
  Barış
  2022-06-05 11:39 PM

  Merhaba kız arkadaşımın instagramında 400 e yakın kişi vardı. Bu konuda yapması gerekeni ültimatom vb vermeden belirttim. İlk başta mırın kırın etti senin de 900 takipçin var falan dedi(yaptığım tabloları satıyorum o yüzden bu sayıda, o da bunu bildiği için fazla bir şey diyemedi) fakat daha sonra bu takipçi sayısını… Read more »

  Barış
  Ziyaretçi
  Barış
  2022-06-06 6:34 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Teşekkürler tekrardan cevabınız için.
  Daha yüksek ve kaliteli kitlelere ulaşmak adına, İyi çalışmalar dilerim…

  Opihus
  Ziyaretçi
  Opihus
  2022-06-19 9:54 AM

  Merhaba. Arada karşılıklı duyguların olduğu kızın gece attığı son (iyi geceler öpüyorum) tarzında mesajını bazen görüp beğenerek bırakıyorum. Bu durumda sabah olduğunda kız bize yazmadan mesajlaşma başlatmak doğru mu? Şu an 2/3 kuralına göre yapıyorum. Kız oldukça ilgili ve sürekli olarak ilgi gösteren bir kız tabii ben de gösteriyorum. Kız… Read more »

  DtVoice
  Ziyaretçi
  DtVoice
  2022-07-13 6:42 PM
  Reply to  Opihus

  Bu kadar teferruatlica düşünmek sağlıklı değil dostum. İşin varsa yazmazsin akşam;”gün içinde meşguldum neler yapıyorsun bebeğim” dersin konuşmaya devam edersin.

  Zinedine Zidane
  Ziyaretçi
  Zinedine Zidane
  2022-08-31 6:17 PM

  Merhaba.Bugün başımdan geçen bir olay hakkında tavsiye almak istiyorum.Uzun süre önceden tanıdığım ama iletişimim olmayan sadece instagramdan takipleştiğim bi kız vardı.Bir bahaneyle yazdım 3 4 gün mesajlaştık.İlk mesajı attığımda tatildeydi ve dün gece döndü.Ertesi gün yani bugün için buluşma ayarladım.Yeri ve saati belirledik.Bugün sabah 10 da gelemeyeceğini ateşi çıktığını bana… Read more »

  45
  0
  Would love your thoughts, please commentx