Yanlış Kadınla İlişkiden Doğru Zamanda Çıkmak

Sorunlu Kadınla İlişkiden Doğru Zamanda Çıkmak

Sorunlu kadınla doğru ilişki yaşanamaz. Konumuz: sorunlu, kırmızı alarmları kadınlar ve başınıza gelecekler ve tabii ki yanlış kadınla ilişkiden doğru zamanda çıkmak.

 

Sizi İyi Hissettirirler!

Bu kadınlar erkekleri iyi hissettiren dengesiz varlıklardır. Maalesef ben de zamanında 30 yaşında hiç de böyle olacağını düşünmediğim bir kadında deneyimlemiştim. Öyle ki nasıl ilişkiye sürüklendiğinizi genelde anlamazsınız. Bu kadınlar size aşırı iyi davranarak ilişkiden çıkmanızı önler. Bu sebeple bağlanmadan “kısa süreli” bakarak çıkmak yapacağınız en akıllı hamle olacaktır. Çoğu bu kadınları zor sanır ama bu kadınlar çok kolaydır. Hem kolay bağlanırlar hem de siz kolay ayrılacağınızı düşünürsünüz.

 

Davranış Paternleri

Genellikle ilişki başında sizin için çıldırırlar. Bir şey yapmadan size büyük bir hayranlık duyarlar. Bunu yaşayan kişiler ve esas acı olan bunun gerçek olup olmadığını anlayamamanız, kendinizi büyük zannetmenizdir. Oysa ki kadının size yüklediği bir projeksiyondur. Daha acısı ise davranışının gerçekliğini anlayamamanız ve bunun fark etmemesidir. Aradaki ani soğumalar ise en karakteristik özellikleridir.

Önceden bahsettiğim güzellik söz konusu olduğunda en başta Ayşe ile Fatma’nın fark etmeyeceği kuralını atlamayın. Yani sorunlu olmasına rağmen hoşunuza gitti diye bir kadınla devam etmeyin. Bir erkek neden böyle yapar? Çünkü güzeldir, tipidir filan. Hani bir erkek daha ne ister? Kendi için çıldıran bir kadın var ve o kadın o erkeğin tam tipi ama yine de bir arzu sorunu var. Yani aşık değilsiniz ama zamanla neden olmasın diyorsunuz ve bu varsayımlar gerçekleri görmenizi, o kadının hatalarını, dengesizliğini görmenizi engelliyor. Unutmayın erkeği güzellik manipule eder!

 

İlk Aylar

1. ayda kıskançlıklar öyle bir boyuta gelmişti ki o an fark edemedim. Hatta normal geliyordu. Şu an rahat anlatıyor olabilirim fakat ilişki için hiç huzurlu olduğumu hatırlamıyorum. Böyle bir tutku görmemiştim. Aynı zamanda aşırı reaktif doğası beni rahatsız eder olmuştu. Şimdi çoğu kişi şöyle düşünebilir: “Ne şanslısın abi, çok sevilmişsin, o kadın seni hayatta bırakmaz hem, devamlı arkadanda olurdu.”

Öyle olmuyor gençler. İşte erkeğin yanılgısı burada başlıyor! Esas kuralı şudur: Bir kadın başta ne kadar yüksek ilgi gösteriyorsa size bir o kadar zarar verme potansiyelini taşır. İlişkiler yavaş yavaş olgunlaşmalıdır. Ateşli başlayan ilişki çabuk söner. En azından o kişi, gururundan unutuyormuş davranışını o kadar net gerçekleştirir ki gerçekliğini siz bile algılayamazsınız.

 

Bağlanma Sebebi Siz Değilsiniz!

Burada bağlandığı siz de değilsiniz aslında, kadın geçmişte yaşadığı bir paterni tekrardan oluşturup bir şeyleri çözmeye çalışıyor ama siz göremiyorsunuz. Bu patern ailesi ile ilgili uzantılar taşıyor olabilir. Mesela bu kadının annesi  önceki yazımda anlattığım gibi aşırı otoriterdi. Kimsenin psikiyatrı olmaya çalışmayın! Benimleyken en sonunda aldatma girişimi ile intikam alarak çözmeye çalışmıştı ki ben önce davrandım. Bana da zaten aldatıldığından bahsetmişti. Geçmiş sorunlarını sayemde kesin çözmüştür diye tahmin ediyorum. Sizi seven bir kadın sizden öylece vazgeçiyorsa mesele asla siz değilsinizdir. Siz onun duygularında bir “öcüyü” ifade ediyorsunuzdur ve aslında kadın öcüyü öldürmeye çalışıyordur.

Böyle bir durum yoksa kadın duygusal patlama yaşar, sizi kolay kolay unutamaz ta ki durumu öyle ya da böyle hazmetmek için çarpıtana kadar, bunun için de sizin güçsüz bir tavır sergilemeniz, kadına olanları rasyonalize edebilmesi için fırsat vermeniz gerekir. Hem güçlüsünüz hem kadın size onca hayranken sizden öylece vazgeçiyor? Ancak hastalıklı bir insan (kadın veya erkek) bunu yapabilir.

 

En azından şu dersi çıkartabiliriz

Böyle bir kadına izin vermeniz ve tuzağına düşmeniz, onun bir çok iç sorununu çözmesine sebep olur ve sizi bir daha umursamaz, çünkü “derdi” siz değilsiniz, o kendine terapi yapıyor. Yani sizinle hamur gibi oynayıp, istediği şekli verip, sonra da o şekile zarar vererek, kendini iyileştirmeye çalışıyor. Ben bazen kendim gibi davranmadığım zamanları bilirim.  

Burada erkeğin en büyük hatası buna izin vermeyeceğini ve kontrolün kendisinde olduğunu sanmasıdır fakat bir bakarsınız onun oyununu oynamışsınız, çünkü her şeyi arkanızdan çevirmiştir. Yalan söylemiştir.

 

30+ Yaşında Kadın

Dediğim gibi benim kız “30 yaşındaydı” o dönem, yani tipik bir “epiphany phase” geçiren ve kendini gerçekleştirmek üzere geçmişle hesaplaşmalarını kapatmak isteyen bir kadın modeliydi. Ama borderline karakter özelliklerinde bir drama kraliçesi hayal edin. Online oldunuz diye başka kızlarla flörtleştiğinizi düşünen, ekşi sözlükten her dakika yazdıklarımı okuyup, sinirlenen, her  şeyi üstüne alınan ve daha kötüsü bunlar yüzünden intikam almaya çalışan biri. Bir bu kadar ilgisizken, aynı zamanda bir bu kadar ilgili biri.

En başta komikti, hatta hoşuma gidiyordu. Uzun süredir de ciddi bir ilişki yaşamamıştım ama şartlar giderek zorlaştı. Hem de kontrolümden çıkarcasına… Bunu burada tarif etmek zor ama gerçek bir kabustan bahsediyorum. Mutlu olmayan bir kadın var. Her dakika gereksiz yere darlandığınızı hayal edin. İşte, evde, uyurken… Bir uyanıyorsunuz 10 tane mesaj gelmiş, yarısı “Neredesin sen! Yine bara gidip kızlarla sürttün değil mi!” ya da “İşteyken biliyorum o esmer kızla bir şey yaşıyorsun, o kızın bakışlarını sevmedim, evet şu an yattın onunla biliyorum!” diye histeri krizine giren, arabayla gidip kaza yapan bir varlık düşünün. Uç seviye paranoyaklık. Ben neden o kadınlayım? Muhtemelen benim de geçmişte çözemediğim bir duygumu alevlendiriyordu ki bazı tavırları ilk kız arkadaşıma benzediğini fark etmiştim.

 

Neden Sorunlu Karakterlere Çekiliriz?

Maalesef erkekler bu konuda daha kötü durumda. Kadın güçlü erkeği yontmaya çalışırken, erkekler sorunlu kadını düzeltmeye çalışır. Kendilerini kurtarıcı sanırlar ve bir şekilde geçmişteki kötü hislerini ya da çözemedikleri kadınlara benzer kadınlar bulup aynı paterni tekrardan izlerler. Burada esas amaç bir çeşit terapi gibi geçmişi çözmeye çalışmaktır.

Kötü karakterler (erkek ya da kadın) bunu yaparken sizi önceki sevgilisine benzetip, sizden intikam almak için yapıyor,  iyi karakterlerse bunu sizin duygu durumunuzu çözmeye çalışarak, yani sizi iyileştirmeye çalışarak yapıyor. Tabii ki erkeklerin çoğunluğu kurtarıcı aktör yapısına sahip olduğu için iyi karakter tarafındadır. Kadınlar en iyi ihtimalle aynı kurban rolünü yaşamayacaklarını düşünerek intikamcı modda hareket edebilirler ama erkekler reaksiyon alır.

Daha kötüsü bunu fark etmeden bir çok insan yapıyor. Yani “bana da hep sorunlu kadınlar geliyor” durumunun özeti budur.

 

İntikam Almak veya Almamak

Bu kadınların en kötü tarafı ise anlattığım amaçla sizden intikam almaya çalışmalarıdır. Rekabete girer ve sizin canınızı yakmaya çalışırlar. Hatası varsa affetmeyin derim. Burada tabii her kadının yaptığı gibi cinselliğini nasıl silah olarak kullandıklarını anlatmıyorum bile. Oysa ki hepsi bir oyunun parçasıdır. Hep söylediğim gibi: “Bir kadın hata yaparsa net olarak hatasını farkında olmasını ve özür dilemesini sağlayın.” Çünkü kadınlar bir şeyi itiraf etmedikleri sürece solipsist yapılarıyla o olayın farklı gerçekleştiğine inanırlar, ancak cümle ağızlarında çıkarsa bunu rasyonalize edemezler. “Bu yüzden kadın sizden özür diliyorsa bir şansı, dilemiyorsa hiç şansı olmalıdır. Bu gururdan dolayı değil, sizin iyiliğiniz, ilişkinin tutarlılığı için geçerlidir.”

 

Sonuçlar

Belki süreç doğru yöneltilse her şey iyi olur diyebilirsiniz ama bu asla gerçekleşmez. Çünkü öyle bir ilişki düşünün ki hiç bir şey “olması gerektiği” gibi ilerlemiyor.  Siz asla tam olarak yapmanız gerekeni bulamıyorsunuz. İyi davrasanız olmuyor, kötü davrasanız olmuyor. Hep bir yanlışlık, oturmamışlık vardır.

En kötüsü de bitişi… Bittikten sonra kurtuldunuz mu? Hayır! Ben ayrılma sonrası çok mutlu olmuştum fakat o beni pek rahat bırakmadı. İntikamım çok ağır oldu ama mutlu olmadım. Mutlu olmama sebebim intikam almak değil, üzülüp geri adım atmaktı. Makyavel’in dediği gibi:


“İnsanlara ya iyi davranınız ya da onları ayaklarınızın altında eziniz. Çünkü az incindiklerinde intikam peşine düşebilirler, daha fazlasındaysa bunu akıllarına bile getiremezler.“


İşte tam anlamıyla bu öğüde uymadığım için kötü sonuçlar yaşadım. Sonrasında bir kız arkadaşım daha oldu, ne garip ki benzer bir şeyler oldu, bir baktım o da takıldığım mekana gelmiş, belki iyi niyetliydi bilemiyorum ama silindir gibi üstünden geçtim. 1 hafta sonra o kadın ki kendisi, 23 yaşındaydı instagramını bile kapattı. Toz oldu resmen, hiç görmedim. Tabii bu kız küçüktü, yanlış kişiye hamle yapmıştı ve travmalı değildi. Acı çekmek yerine uzak durmayı tercih etti.

Tecrübelerimle çok net bir şey söyleyebilirim:

“Mantıklı kadınlar acı çekmemek için kaçar, rahatsız kadınlar sizi kovalar ta ki siz onun eline koz verene kadar. Oysa ki yapılması gereken sessiz kalmak veya çok sert tepki vermektir. Arafta kalırsanız, kaybedersiniz.”

 

Sonunda;

Bunun tabii güzel tarafları da var, örneğin benzer paternleri görünce az çok sonunu tahmin edebiliyorsunuz. Daha farklı yaklaşabiliyorsunuz. Bir daha borderline veya paranoid karakter yapılanmaları gördüğünüzde kişilik bozukluğuna sahip olmasalar bile o kadını hayatınızdan hemen atıyorsunuz. Bilmelisiniz ki sizi sever görürken, en fazla zarar vermeye çalışan da onlar olacaktır.

Siz siz olun sorunlu olduğunu gördüğünüz bir kadını hayatınıza alıp kontrol edebileceğinizi sanmayın. Erkek kolay inanan bir varlık, evet o kadın zarar görecek ama emin olun siz de göreceksiniz. O sebeple güç sizdeyken, kadının sorunlu olduğunu görmüşken, o ilişkiden çıkın. O oyunda ne kadar uzun süre kalırsanız, o kadar gerçekliğiniz olur. Oyun gibi düşünün, üstten main–>exit.

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin)

4.8 37 votes
Makaleyi puanlayın.

Karanlikruya

Sitenin psikolojik delisi.

Subscribe
Bildir
guest
20 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Hunnam
Ziyaretçi
Hunnam
8 Temmuz 2020 09:15

Yine çok iyi bir yazı. Farkında olmamız açısından kadın manipülasyonuyla ilgili bir yazı gelir mi?

Caesar
Ziyaretçi
Caesar
7 Temmuz 2020 21:54

Özellikle şu kısım çok doğru;
”Sizi seven bir kadın sizden öylece vazgeçiyorsa mesele asla siz değilsinizdir. Siz onun duygularında bir “öcüyü” ifade ediyorsunuzdur ve aslında kadın öcüyü öldürmeye çalışıyordur.”
Zamanında bunu çok güzel deneyimledim hocam. Tabii sizin yaşadığınız gibi olmasa da 🙂

dın 933
Ziyaretçi
dın 933
7 Temmuz 2020 23:19

Bu tarz bir karakter, sizi güçsüz gördüğü için terk etse dahi sonradan peşinizi bırakır mı yoksa siz hayatınıza devam ederken, yeni insanlarlayken gelip rahatsız eder mi? Onda sürekli bir iz olarak kalır mısınız? Bir de bu tiplere ayrılık sonrası hoşuna gitmeyecek davranışlar yapmak onlarda neyi tetikler? İntikam almayı hiç sevmiyorum… Read more »

Kaçtım kurtulamadım
Ziyaretçi
Kaçtım kurtulamadım
26 Temmuz 2020 14:50

Yanlış kadından doğru zamanda kurtuldum. Terketti, sonra dönmek istedi ben istemedim. (Sadakatsizlik yaptı) Ama hala aklımdan çıkaramıyorum. Kötü yanları tamamen kırmızı çizgilerle dolu ama iyi yönleri de 10 yılda bir denk geleceğim türden sanki. Mantıken uygun olmadığına emin olduğun, toksik olduğunu bildiğin halde unutamamak tamamen ayarında ya da daha iyisi… Read more »

Akif
Ziyaretçi
Akif
10 Temmuz 2020 16:06

Birader ben 26 yaşındayım ve adam gibi ilişkim olmadı tipim ali agaoglu gibi maasim kuş kadar ben nasil hbsi 6-7 olan kiz ayarlayabilirim?

Akif
Ziyaretçi
Akif
10 Temmuz 2020 19:01
Reply to  Karanlikruya

Aynen karilar yokmuşum gibi davraniyor geçen ofisteki hatunlardan birinin dekoltesine gözüm takıldı hatun varligimimdan o gün haberdar oldu her yüz yüze geldiğimizde ters ters bakiyor 🙂 bu hatunlara neler çekici gelir? Var mi boyle bir yazin ?

Midye oğlan
Ziyaretçi
Midye oğlan
11 Temmuz 2020 16:31
Reply to  Akif

Önemli olanın iç güzelliği olduğunu dekoltesine bakarak tüm kizlara göstermişsin tebrik ederim djhddh Senin şu an anlattığın kriterlerde olduğunu düşünürsek ve önümüzdeki 5 sene içinde kendini geliştirdiğini farz edersek(bunu hangi anlamda yapacağını yazmış bir sürü yazısında) ancak 5 sene sonra filan 6-7lik kızlar sana bakar. Şimdilik senin için önemli olan… Read more »

Tamam
Ziyaretçi
Tamam
26 Temmuz 2020 17:34

“Oysa ki yapılması gereken sessiz kalmak veya çok sert tepki vermektir. Arafta kalırsanız, kaybedersiniz.” Yazıdaki çok sert tepki vermekten kasıt nedir, Umursamamak veya nextlemek dışında üçüncü bir yol mu, ne tür davranışlar sergilersek” çok sert tepki” vermiş oluruz, bu sert tepki ; duygusal yönden zayıf, kadınla kavga eden birisine çevirmez… Read more »

Tamam
Ziyaretçi
Tamam
26 Temmuz 2020 18:50
Reply to  Karanlikruya

Teşekkür ederim,
Bu cevabı arşivimde saklayacağım

Meraklı
Ziyaretçi
Meraklı
26 Temmuz 2020 19:26
Reply to  Karanlikruya

ben ettim, sen etme, özür dilerim, seni çok özlüyorum” her durumda geçerli değil di mi? Diğer yazınızda çünkü ayrdıktan hemen sonra başkasına giden kadın sadakatsizdir demiştiniz. Bizden sonra hemen birine gitse, 3—4 ay sonra geri gelip ben ettim sen etme özür dilerim dese yine de kabul değil di mi?

Name
Ziyaretçi
Name
10 Eylül 2020 17:17

Hocam selamlar. Benim yakın zamanda 3 senelik bir ilişkim bitti. Ilişki süresince defalarca ayrılıp barışma durumu oldu, o kadar ki sayamadım, bu ayrılma talepleri tartismalar sonucunda çoğunlukla hatundan geliyordu, ben 1-2 defa istemistim çok darlandigim için. Ayrılıklar sonrası eziklesmedigim ve güçlü durdugum için kız her defasında geri dönüyordu, sonra karşılıklı… Read more »

Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan
17 Eylül 2020 01:12

23 yaşındayım şu ana kadar ki tüm kız arkadaşlarım sorunlu insanlardı bir çoğunun psikolojik sorunları kişilik bozuklukları vardı ama bu tip kızlar beni çekiyor yani bir şekilde günün sonunda bu tip bir kızla ilişki yaşıyorum bunun sebebi nedir acaba benim psikolojim de bir sorun varda bu tip kızlar o zayıf… Read more »

20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x