Resim: "Frans-Hals-Malle-Babe" (Tipsiz Bir Erkek Olmak)

Tipsiz Bir Erkek Olmak

Bu düşünce çok tehlikelidir. Bunu düşünen erkekler tipi olan erkeklerin işini çok kolay ve hatta çabasız sanır fakat öyle değildir. Esas problem erkeklerin kadını elde etmesinin kadınların erkeği elde etmesinden daha farklı bir dinamik üstüne kurulu olmasıdır ve erkek bunu doğası sebebiyle anlayamaz. Bir de işin içine kadınların erkeğe göre daha seçici olan doğasını eklerseniz, erkek kolaylıkla başarısızlığa uğrar, sorunu tipinde arar.

Çoğu için süreç şöyle işler: “Hoşlanırsam, onunla konuşurum(buraya kadar tamam), konuştuğumda hislerimi söylerim (geçmiş olsun, kızı kaybettin, o an kurudu), “o da benim tipimi beğendiyse süreç hızlıca ilerler.” Bir kere bunu yaptığınızda olası cinsellik vaktini 3-5 ileri atmış oluyorsunuz, çünkü kadın orada tipine en fazla onay veriyor fakat seni “kötü duygu yönetimin” kısaca acizliğin yüzünden beklemeye alıyor ama beğendiği için de elemiyor.

Bazen eleniyorsunuz ve üstüne gidip, “ne demek yani tipim mi sorun” gibi sesinizi yükselttiğinizde “evet tipim değilsin, çirkinsin” diye yapıştırıp, ne hissettiğinizi gram düşünmeden çıkarcı doğalarıyla götünüze vurarak sizi uzaklaştırıyor. Çünkü siz güçsüz tarafınızı belli etmiş oluyorsunuz, kadın da doğası gereğiyle acımıyor. Bir tehditte erkekler fiziksel, kadınlarsa psikolojik saldırır, bunu unutmayın.

Erkeğin Gücü Yönetimden Gelir

Tip saplantısı genelde çarpık erkek projeksiyonundan çıkar. Kendi güzel kadınları çekici bulduğu için kadınların da sadece tipi çekici bulacağını sanır oysa ki erkeğin esas gücü tipinden değil, “yönetimden” gelir. Tip sadece bu yönteminde bir ayaktır. Sen “tipini” kötü kullanırsan kötü bir yönetici olursun. Tipin varken kadına yanlış yaklaşırsan, bu sefer de “tavrın” yüzünden kötü bir yönetici olursun ve doğru tavır, iyi tipi ilk 1 saatte ezer geçer.

Tipi düzgün olanlar da benzer bir şey yapıp, “param yok” diyebiliyor fakat erkeğin bahanesi olmamalıdır. Burada da aynı durum geçerli. Çünkü aynı metodla kendini rahatlatabiliyor, ortadaki başarısızlığı görmezden gelebiliyor. Bu, o kadar kötü bir saplantı ki bazıları ortalama olmasına rağmen tip konusunda takılır. Sorun tipinde değil, ortalamayı geçememesidir ama yardım istemeyene, edemezsin. Kısaca tipinizle ilgili negatif düşünceler sizin potansiyelinizi otomatik olarak kısıtlayacaktır. Siyah hap‘a saplanan birçok insel de bunu görebilirsiniz.

Kadınlar Hoşlandıkları Zaman Ne Yapar?

Onunla zaman geçirmeye çalışır, görüşmek ister. Romantik olarak belki çok sonra bir şeyler söyler, onda da basit ve nettir. Unutmayın ki her cins kendi projeksiyonunda davrandığı gibi kendisine davranılmasını ister. Kadın genel olarak tanımaya çalışır, çünkü “tipin” tek başına belirleyiciliği yoktur. Önemsizdir demiyorum ama bir erkeğin kadında aradığı kadar önemli değildir. Bir kadın sadece tipi yüzünden bir erkekle yatmaz, o erkeğin baştan çıkartmasını da bekler. Yani feminen tavırlar gösteren bir yakışıklının şansı yokur. Belki çirkin bir kadın yalnız kalabilir ama çirkin bir erkek diğer özelliklerini “iyi yönetirse” kendine değer katarak çekici, hatta “çirkin ama karizmatik” bir erkek olabilir.

Kadın doğası da erkeği tam anlayamaz ve bu ilişki içinde de sürer. Erkeğin kendini açıklamasını, duygularını ifade etmesini ister ama kendi duymak istediği gibi bunu diler. Oysa ki erkek kendi bildiği yoldan bunu yapar ve başarısız olur. O yüzden erkeklere bir tavsiye duygularınızı kadının duymak isteyeceği gibi açıklayamayacağınız için hiçbir zaman ne hoşlanırken ne de ilişki için derin olarak tanımlamaya çalışmayın.  

Tip Görünüşünüzün Toplamıdır

Tiple ilgili bir diğer konu, tek bileşene bağlı olmamasıdır. Tipiniz ve çekiciliğiniz uzun ya da kısa süreli ilişkide ağırlıklı olarak yüzünüzle ilgili olsa da aslında vücut tipiniz, boyunuz, kas oranınız, giyiminiz, takınız, saç-sakal durumunuz gibi genel görünüşünüzü etkileyen bir çok parametreden oluşur[Ref]. Hepsinde isteseniz de kötü olamaz fakat genelini yine kötü yönetebilirsiniz. 

Bir Kadına Yaklaşmak

Bir ortamdasınız ve ilginizi çeken bir kadın gördünüz diyelim ve bir çok rakip olduğunu varsayalım. Çoğu erkek dehşete kapılıp, durur, tipin kendisine sadece ufak bir etki yarattığını bilmez ve istatistiksel olarak da oradakiler ortalamadır. Böyle bir ortamda gücünüzü “ilk adım atan” olarak göstermelisiniz. Bunun yerine diğer erkeklerin sizden daha iyi olduğunu, bu kızın neden yalnız olduğunu düşünürseniz aynı adım atamayan diğer erkekler gibi ortalamaya olursunuz.

Çok kaliteli, üst düzey erkekler tabii ki var ama bu %20’lik kısım istatistiksel olarak orada belki de yok ve rakibinizin diğer %80 olduğunu görmediğiniz sürece başarılı olamayacaksınız. Örnek olarak 30 erkek var diyelim %80ni sizden farklı değil ama siz belki orada bile olmayan “6 kişiyi” düşünerek vazgeçiyorsunuz, oysa ki sizi farklı yapacak olan sadece ilk adımı atmaktır, bunu anladıktan sonra da ekşi-sözlükte bahsettiğim oyun stratejilerini öğrenmeniz gerekir.

Sanırım noktayı anladınız. İşte bu yüzden çirkin erkeklerin yanında güzel kadınlar görüp, söyleniyorsunuz, hatta utanmadan sorunu “yönetiminizde” değil de tipiniz de buluyorsunuz.

Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi bir erkek olarak tipiniz tek belirleyici parametre değil ve kadınların “güzelliği” gibi vurucu bir etkiye sahip değil. Örneğin erkekler kadınlardan her dönem çekicilik bekler fakat kadınlar için erkeklerin görsel nitelikleri 23 yaşına kadar önceliklidir(Ref: Hipergami). Kendi farkındalığınızı geliştiremediğiniz sürece, “ortalama” kaldığınız sürece hep başarısız olacaksınız. Aynı hamlelerle iyi sonuçlar alamayacağınızı unutmayın.

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

4.4 82 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
62 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
raskolnikov
Ziyaretçi
raskolnikov
4 Eylül 2020 17:07

Yazıyı çok beğendim fakat kafama takılan bir nokta var.” Belki çirkin bir kadın yalnız kalabilir” cümlesi bana hiç mantıklı gelmiyor çünkü çirkin olsa bile sosyal medyada paylaştığı bir fotoğraf sonrası bir çok erkekten mesaj alabiliyor. Ancak erkekte tip yoksa (boy+yüz güzelliği) bir kız tarafından beğenilmesi zor olabiliyor

Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan
13 Ekim 2020 02:10

Rollo tip,para ve oyun der yaşadıklarım ve gözlemlerim yahut çevremde ki erkeklerin yaşadıkları sonucunda bir oranlama yaptım, erkeğin cpd’ne etkisi tip %20 para%30 oyun %50, ama bu değişebiliyor mesela bir erkek çok yakışıklı ise tipin etkisi artıyor ve yahut zengin ise parasının getirisi artıyor lakin en önemlisi oyun (maskülinite) çünkü… Read more »

Alen
Ziyaretçi
Alen
13 Ekim 2020 17:31

Hocam sen burada erkeğin tipinden ziyade temsil ettikleri önemli demişsin bir nevi, benim yüzüm iyi yani fotomodellik yaptığım oldu ama boyum 174 buna çok takıyorum, bu güne kadar kızlar konusunda pek sıkıntım olmadı ancak hep kendimi yetersiz hissederdim sayende bir nevi mekanizmanın nasıl çalıştığını anladım benim merak ettiğim benden uzun… Read more »

Last edited 5 ay önce by Alen
Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan
25 Kasım 2020 13:45
Reply to  Alen

Hocam boy ve tip ilk bakışta erkeğin sağlıklı olduğunu sinyaller (tabi uzun olupta tipi kayık olanlar da durum değişiyor) mesela sen yakışıklı olduğun için dışardan bakan bir kadına sağlıklı genlere sahip olduğunun sinyalini veriyorsun ortalama bir erkeğe göre oyunu daha kolay oynarsın, aslında bir çok erkek burada batıyor tipi iyi… Read more »

Alec Beretz
Ziyaretçi
Alec Beretz
26 Kasım 2020 03:29
Reply to  Kaptan

Spor araba ya da pahalı aksesuarlar yani erkeğin bir şekilde maddi anlamda güçlü olduğunu belli eden faktörler de o sinyalleme olayına dahilmi yoksa sadece genetik mi etkili oluyor ilk bakışta, en yakın arkadaşım tip olarak 10/10 bir adam hani binde bir vuran genetik piyangonun vurduğu birisi ama ortalama bir kadının… Read more »

Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan
26 Kasım 2020 06:09
Reply to  Alec Beretz

Karanlıkrüya cevap vermiş zaten kadının fizikselliği ön plana çıkarken erkekte maddi güç, duygusal güç, oyun, tip gibi bir çok faktör var, 10/10 adamlar toplumun çok küçük bir kısmıdır azınlıktır kimse senden Henry cavill ayarında olmanı beklemiyor işin fiziksel kısmına bakarsak vücuduna göre kas kütlesi ekleyip saç sakal ve giyim işini… Read more »

Charles
Ziyaretçi
Charles
25 Ekim 2020 19:36

Kendi gözlemime göre 20-21 yaşlarına kadar şanslı azınlıktan değilse erkekler değersiz oluyor, bu yaşlarda tipin etkisi fazla sonuçta temsil edebileceğin bir şey yok ama tipi iyi olmadığı halde sporcu ve yahut okulun popüler çocuğu ya da ağzı laf yapan çocuklar da kızlara çok rahat ulaşıyor (işte bunlar hakiki alfa 😁)… Read more »

Charles
Ziyaretçi
Charles
25 Ekim 2020 20:36
Reply to  Karanlikruya

Hocam 13-15 yaş farkı biraz fazla değil mi yani arada ki nesil farkı sorun olmaz mı, kendinden 15 yaş büyük bir erkekle ilişki yaşayan kadının daddy issues sorunları olma ihtimali var mıdır

Fatih
Ziyaretçi
Fatih
19 Aralık 2020 19:31

1) “oysa ki sizi farklı yapacak olan sadece ilk adımı atmaktır, bunu anladıktan sonra da ekşi-sözlükte bahsettiğim oyun stratejilerini öğrenmeniz gerekir.”
Bahsettiğiniz oyun stratejilerini ekşisözlükte bulamadım. Hangi başlık altında yazdınız. Link verebilir misiniz?

2) Tanışmadığımız ama ciddi ilişki arayışında olduğunu bildiğimiz birine nasıl yaklaşmalı, nasıl bir tavır sergilemeliyiz?

Fatih
Ziyaretçi
Fatih
20 Aralık 2020 17:45
Reply to  Karanlikruya

Yazınızı okudum. Oyun stratejileri ile ilgili tavsiye edeceğiniz bir kitap var mı? Neil Strauss’un “Oyun” kitabı dışında. O kitaba göz attım. Orda kısa süreli ilişkiler üzerine oyun stratejileri var.