İçeriğe geç
Ana Sayfa » Terk Eden Kadını Geri Kazanmak

Terk Eden Kadını Geri Kazanmak

  Resim: Lefebvre - Sebastiano del Piombo - Visitation (Terk Eden Kadını Geri Kazanmak)

  Terk Eden Kadını Geri Kazanmak

  Terk eden kadını geri kazanmak mümkün müdür? Belirtmem gerekir ki bu yazıda büyüyle eski sevgiliyi kazanma veya özel bir cümleyle kendinize tekrardan aşık etme önerileri bulamayacaksınız. Biten bir ilişkide taraflardan biri “kararlıysa” geri dönüş yoktur. Öncelikle bunu anlamanız gerekiyor ki bu saplantıdan kendinizi kurtarın. Size tersini satmaya çalışan kişiler sadece umut taciri olacak ve sizi dolandıracaktır.

  Bir ilişki ancak ve ancak bitmeden önce kurtarılabilir ki onca hatayı bir kere de kolaylıkla telafi edemez ya da kişinin oturmuş kararları değiştirilemez. Unutmayın ki ilişkiler akışkan bir formatta ilerliyorsa sürdürülebilir niteliktedir. Onca yıl hata üstüne hata yapmışsınız, muhtaç görünmüşsünüz o saatten sonra kadının bilincine işleyen düşüncelerin değişmesi sizce mümkün müdür?

  Temel düşünce şu olmalıdır: Onu geri kazanmaya çalışırken harcayacağınız süreci kendinizi geliştirerek veya başka birine yatırım yaparak harcarsanız daha huzurlu bir birey olursunuz. Bunu yapamaz ve kadının peşinden koşarsanız geriye baktığınızda sadece mutsuzluk görürsünüz. Daha acısı, o kadınla barışsanız dahi kısa süreli olacaktır. Yani 10 verip 2 geri alırsınız ve sonunda daha trajik bir son yaşarsınız. Tersini yaşayacağınızı düşünüyorsanız istinayı arıyorsunuz demektir ve bence piyangoda büyük ikramiye  çıkması daha yüksek olasılıktır.

  Kadın nasıl düşünür?

  Kadınlar dış olaylara kördür, şimdiki zamanda ve iç görüsel olarak kendilerini iyi hissedecek şekilde karar alırlar. Yani sizin ne düşündüğünüzün ya da mantıklı açıklamalarınızın bir önemi yoktur. Hele ki kadını kötü hissettiriyorsa daha da önemsizdir. Benzer şekilde sizin de hayvanlık yapmanız o derece önemsizdir. Kadın sizi seviyorsa hayvanlıklarınızı görmezden gelecektir ama sizden nefret ediyorsa, o hayvanlıklarınız x2 olarak değerlendirilecektir. Kadınların “çıkarcı” doğaya sahip olduğunu ve briffault kanunlarına uygun yaşadığını unutmayın. Özete bu sebepleri belki siz anlamlandıramayacaksınız fakat kadın duygusal dünyasında anlamlandıraraktır.

  Çeşitli örnekler verelim

  1. Senaryo: Aldatan taraf sizsiniz, kadın çok üzüldü ve neden bunu yaptın, sizi terk etti dedi. Siz de duygusallaşarak içinizdeki romantiği açığa çıkartarak, onun duymak istedikleri budur diye özür dilediniz ve baamm. Yetmedi, kul köle oldunuz, çiçekler aldınız. Çünkü erkek mantıklı bir varlıktır. Bu yüzden sinirli, bunu yaparsam affeder diye düşünür fakat kadın matematiksel düşünmez ve bu yaptığınız onu kaybetmenize sebep olur. Çünkü kadının gözünde “güçsüz” olursunuz, hipergamiye göre denge bozulur ve kadının rasyonalleşme sürecinde siz ezik biri olursunuz. Oysa ki dengesiz güç kullanıp, sen bilirsin diyerek sert davranmanız, rekabet ortamı yaratmanız, duygusal dokunulmazlığını göstermeniz hatta güçlü-istenen biri olduğunuzu ispat ederek, onu terk etmeniz muhtemelen kadını duygusal olarak yıkacak ve sizi tekrardan elde etmye çalışmasına neden olacaktır. Unutmayın ki kadınlar güçsüz bir erkektense güçlü bir erkeğin haremine girmeyi tercih ederler. Kötü bir senaryo ama gerçek bu.
  2. Senaryo: Bazen de kadın sizden çok daha tutkulu başlar ilişkiye. Öyle ki siz onun gözünde büyüksünüzdür ama unutmayın ki sizin değeriniz “kendiniz” tarafından verilir fakat çoğu erkek bunu unutup kadının kendine verdiği değeri kabullenir. Bu şu demektir: O kadın sizden ilgisini çektiği anda siz büyük bir duygusal açlıkla yine “onay” beklersiniz. Onay olmadığı için kendinizi çok başarısız, çaresiz, yitmiş hissedersiniz. Bu kadının kendini geri çekmesinin 2 sebebi vardır ki en büyük sebebi sizin hatanızdır. Evet sizin! Çünkü gururu okşanan erkek kendi değerini kadına teslim ederek, sorumsuz, ilgisiz, umursamaz davranmaya başlar. Kadın en başta buna çekilir. İlgisiz olmanız onu delirtir fakat siz karşılık vermedikçe beyin bu strese yüksek kortizol seviyesine dayanamaz ve homotesis dediğimiz duruma geçer, yani kendini dengelemeye çalışır. Resmen kendine reset çeker ve ilgisi zamanla azalır. Bir süreden sonra terkedilirsiniz.
  3. Senaryo: Düzgün işleyen ilişkilerde de sorunlar olabilir. Zamanla söylenmeler başlar, kadın devamlı memnuniyetsizdir. Burada da sorun yine sizde erkekler. Muhtemelen aşırı kıskançlık gösteriyorsunuzdur. Kıskançlığın çoğunun da azının da sorun olacağını unutmayın! İş-güç derken kadının gözünde değeriniz azalmıştır. Hele ki çözümsüz dertlerinizi küçük bir çocuğun annesine anlatması gibi devamlı ona anlatıyorsanız, kadın başta empati yapmaya çalışsa da zamanla “bu adam bunları çözümleyemeyecek kadar zayıf, tek çaresi bana anlatmak” anksiyetesine kapılmaya başlar.

  Sonuç

  Terk eden kadını geri kazanmak mümkün mü? Kısa cevap: Hayır!

  Kadının gözünde sorumluluk asla kendinde olmayacaktır. Yine girişte açıldığınız gibi duygusal olarak iyi hissetmeye programlanmış kadın doğası her şeyi rasyonelleştirir ve siz suçlu çıkarsınız. Unutmayın ki güçlü fakat dengeli davranan erkek hatalı bile olsa kabul edilir.

  Kısacası dümen her durumda erkektedir. Şöyle düşünün o güven-sadakat harici 3 hata yapabilirse sizin 1 hata yapma hakkınız var.

  Kadına geçmişi hatırlatarak, yani geçmişte yaptıklarınızla tekrardan bağ kuramazsınız. Çünkü şimdiki zamanda yaşar.

  Bence dönen kadını da kabul etmeyin, hele ki sizden sonra başkasına dokunmuş kadın kendini teslim etmiş, sizinle seviştiği gibi sevişmiş, domaltıp beni becer demiş,  başkasına teslim olan kadınla tekrardan bir şey yaşamak ister misiniz? Diğer senaryoda ondan üst seviye erkek onu kabul etmemiş, bari ben eski sevgilime geri döneyim demiş? Rollo Tomasi ne der? Kadınlar romantik görünen realistlerdir. Ben gavat olmadığım için istemem ama sizi bilmem. Motivasyonunuz da her zaman “ben bu kadına muhtaç mıyım?” olmalıdır. Denizde çok balık var, tek balığı avlamak için uğraşmayın, tazesini yakalayın.

  Peki her şey tamam da nasıl atlatacağız diyenleri diğer yazıma alalım: Ayrılık Acısının Sebepleri ve Kurtulma Yolları

  4.3 47 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.
  Subscribe
  Bildir
  guest

  101 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Volkan
  Ziyaretçi
  Volkan
  2023-11-03 11:50 AM

  Merhaba 20 yıllık eşim bende boşanmak istesiğini söyledi ve tamamen duygusuzlaştı 2 aydır uğraşıyorum kaybetme korkusundanmı bilemedim eşime tekrar aşık oldum hep onun yanında olmak istiyorum onu gördüğümde heyecanlanıyorum 2 tane çocuğumuz var birkaçgün düzelicek gibi oluyor sonra konuşurken niz neden boşanamıyoruz diyor ben artık sıkıldım sorumluluktan evlilikten yoruldum diyor… Read more »

  Anonim
  Ziyaretçi
  Anonim
  2023-12-08 11:25 PM

  Merhaba, kavga ettiğimiz için benden ayrılan kızla (özür dilememe rağmen kabul etmedi) 7 ay sonra tekrardan sevgili olunur mu (arada başkasıyla birlikte olmuş)? 2-3 date çok iyi gitti oyunumu, vücudumu, red pillimi giyimimi çok geliştirdim ayrılıktan sonra. Çok iyi bir kız olduğu için şuan tekrardan başlamayı düşünmüyor değilim, ayrılık acısı… Read more »

  Anonim
  Ziyaretçi
  Anonim
  2023-12-11 2:36 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Yanıtın için teşekkür ederim fakat şuan işleri ilerlettim nedense kısa süreli ilişki için kullansam yani beni alfası olarak görüp görmemesi çok umrumda olmasa gerçekten bana arzu duyar mı Karanlık Rüya yoksa sağlayıcılık için mi gelir?

  Anonim
  Ziyaretçi
  Anonim
  2023-12-11 5:41 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Bir yerde haklısın sanırım öyle istiyorum fakat kendime yalan söylüyorum.

  aslanbey
  Ziyaretçi
  aslanbey
  2023-12-21 5:51 PM

  9 yıllık bir ilişkim vardı. 1 ay önce benden ayrıldı. 2 yıldır yurt dışındayım onunla sadece Türkiye’ye gittiğimde 2 hafta görüşebildik. Aileler tanıştı ama söz nişan olmadı. Bunun içinde bana çok kızgındı. Ben her kavga iş güç konusunda mücadele etmezse ayrılacağımı söylerdim. Bu yaklaşık 9 yıl boyunca ortalama olarak her… Read more »

  muhammed
  Ziyaretçi
  muhammed
  2023-12-26 11:52 AM

  merhaba benim 3 4 aylık çok güzel bir ilişkim vardı ilk defa kapılarımı açıp bağlanmaya gittiğim bir ilişki.kız hep bir şeyler yaptı mutlu hissettirdi sonra bir gün beni arama yazma dedi son 1 ay ona yaptığım soğuklardan bahsetti beni. peki dedim. 1 gün sonra o döndü . 1 hafta daha… Read more »

  Errend
  Ziyaretçi
  Errend
  2024-01-22 4:31 PM

  Çok yeni 2 aylık bir ilişkideydim olaylar senaryo 2 deki gibi gerçekleşti ve son bir hafta’da kendisi bana soğuk davrandı cinsel ilişkiden 2-3 gün sonra memleketine dönerken bana değer vermiyorsun gibi bir konuşma geçti şu anda bunları konuşmak istemiyorum kafam karmaşık dedi sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

  1 4 5 6
  101
  0
  Would love your thoughts, please commentx