Bilim-Film-Kitap

Bilim, film, kitap, dizi, teknoloji üstüne bir bölüm. Bu kısımda olabildiği kadar Ekşisözlükte yazdığım bazı özel konuları arşivlemek ve kaybetmemek için kullanacağım. Çoğunluğu favori almış, debeye girmiş veya Ekşi-Şeyler’de yayınlanmış içerikten seçilecektir.

Popüler Bilim Araştırmalarım

 1. Teknolojinin gelişmesi malzemelere bağlıdır. M.Ö.’den günümüze keşfedilen en önemli malzemeler ve teknolojiye yansıması: Malzemelerin, Taş Devri’nden Uzay Çağına Geçmemizi Sağlayan Evrimi” (EkşiŞeyler)


 2. Soframızda tuzun elementi olan sodyumun(Na) aslında nükleer reaktörlerdeki gerçek hikayesi: Sodyum Mucizesi ve Nükleer Reaktörler” (EkşiŞeyler)

 3. 20 YY. değiştiren Lityum İyon Pil Mucizesi; çalışma prensipleri ve uygulama alanları hakkında temel bilgiler: “Lityum Piller” (EkşiŞeyler)

 4. “Silikon vadisi” ne demek? “Meme implantı” olarak kullanılan “Silikon” ile aynı anlama mı gelir? Mesela silikon vadisi meme yapar diyebilir miyiz? Silikon hakkında bilinmeyenler” (EkşiŞeyler)

 5. Tuğlalar neden boşluklu üretilir? 1. Bölüm(Yalıtım)” ve “2. Bölüm(Mekanik)”

 6. Periyodik cetvelde üvey evlat muamalesi görse de Nükleer, Deneysel ve Kuantum Fiziği alanında önemli bir yere sahip olan Aktinitler grubu ve yani: “Transuranyum metal ailesi”  (EkşiŞeyler)

 7. Morötesi (Ultraviole) ışık üstüne “Morötesi Işık”(Ekşi Sözlük)
 8. İletken bir polimer üretmek mümkün mü? “İletken Polimer (EkşiŞeyler)
 9. Bisiklet ışığı seçiminde bilinmesi gerekenler: Bisiklet ışığı” (EkşiŞeyler)

Kitap/Film/Müzik/Dizi Üstüne Seçilmiş Entrylerim

 1. Çok sevdiğim bir yazar olan “Jack London – Yıldız Gezgini” isimli kitabın incelemesi: “Jack London – Yıldız Gezgini(Ekşi Sözlük)

 2. Charles Bukowski’nin hayatında olan trajik olayları bile hafifle alan komik bir tavırla anlattığı, yaşam enerjisi veren kitabı: Ekmek Arası(Ekşi Sözlük)

 3. Robert Greene’in ünlü kitabı “Baştan “Çıkarma Sanatı”: “The Art of Seduction”(Ekşi Sözlük)

 4. Okuduğum kitapların içinden iz bırakan cümlelerden seçmeler: “İz bırakanlar(Ekşi Sözlük)

 5. Freud(Dizi) Bölüm Bölüm İncelemesi: Freud Üstüne”(Ekşi Sözlük)

 6. Nuri Bilge Ceylan – Uzak flim Hakkında: Uzak”(Ekşi Sözlük)

 7. Yusuf Atılgan, Anayurt Oteli kitabının film uyarlaması hakkında gözden kaçanlar: “Anayurt Oteli“(Ekşi Sözlük)

 8. Zeki Demirkubuz’a ait ne zaman kötü hissetsem izlediğim ve kadın doğasını çok iyi anlatan filmi: Bekleme Odası(Ekşi Sözlük)

 9. Nuri Bilge Ceylan – Ahlat Ağacı filminde geçen alfa olan ve oyunu bilen bir erkeğe duyulan tutkuyu açıklayan sahneden bir alıntı: “Ahlat Ağacı” (Ekşi Sözlük)


Adblock'u kapatıp reklamlara tıkladığınız için teşekkür ederiz. Bu sayede sitemiz ücretsiz kalabilecek.