Şekil: Özgüven Opsiyondan Gelir!

Özgüven Opsiyondan Gelir!

Geçen gün Rollo Tomassi’nin yaptığı “Kırmızı Hap Seçimin Gücüyle İlgilidir” isimli podcasti dinledim hem bazı notlar aldım hem de bildiklerimi birleştirerek bir sentez yapmaya karar verdim. Rollo’nun en sevdiğim tarafı beni tetikliyor olması diyebilirim.

Özgüven üstüne geçmişte de hem yazdım hem podcast yaptım, burada hepsinin üstüne koyarak yeni argümanlar temellendiremye çalışacağım.

Rollo geçmişte yazdıklarıma benzer bir düşünce ile girmiş. Şöyle diyor: “İçsel gücünüzü keşfedin, ruhunuzun derinliklerinde kendinizi bulun tam anlamıyla saçmalıktır.” Özgüven bolluk mentalitesinden gelir!” 

Bolluk Mentalitesi Nedir?

Özgüven temelde kişiye bağlı gibi görünse de seçimleriyle ilgilidir. Bulunduğunuz grupta ne kadar saygı görürseniz, özgüveniniz o kadar yüksek olur. Sosyolojiyle ilgilenenler özellikle “Küçük gruplar sosyolojisi” diye araştırırsa birçok bilgiye ulaşabilir.

Burada bolluk, küçük grupta söz sahibi olarak opsiyon geliştirmekten ya da tam tersi opsiyonlar sayesinde bir grupta söz sahibi olmanızdan gelir. Opsiyon güçtür, opsiyon seçme özgürlüğüdür.

Daha iyi bir iş şansınız varsa veya işinizde kritik bir roldeyseniz patrona meydan okuyabilirsiniz. Örneğin sevgilim dediğiniz kişi size kötü davransa veya başka erkekler yatmak istiyorum dese opsiyonunuz varsa o an terk edersiniz. Üzülmezsiniz de çünkü seçme özgürlüğünüz vardır, yoksa yıkılırsınız.

Örneğin bir anda milli piyango çıksa, opsiyonlarınız aniden artsa ayrılık acısını sallar mıydınız? Artan opsiyonunuz muhtemelen daha iyi hissetmenizi sağlardı. Çünkü çaresiz olmadığınızı hissederdiniz. Demek ki yeni opsiyonları kendiniz yaratırsanız çaresizliği aşarsınız.

Özgüveniniz aynı zamanda en büyük intikamdır ve karşı tarafı da özgüvensizleştirir. Ayrılık sonrası ilgisiz tarafın geri dönmesi bundandır, özgüvensizlik kişide karşı tarafın üstün olduğu yanılgısını yaşatır. Oysaki karşı taraf yükselmemiştir, siz düşmüşsünüzdür.

Aldatılan, terk edilen erkekler çoğunlukla depresif hisseder ve bu normaldir ama opsiyonsuz erkeklerin çok uzun sürer. Bazen böyle yazanlar oluyor: “3 sene geçtim unutamadım!” Meali: 3 senedir hiçbir kadına ulaşamadığım için eski aşkımı unutamadım. Unutmak da istemedim!!!!?

Değişmeye Karşı Direnmek!

Adam 3 sene boyunca başkasını aramadığı gibi “benim kaderim bu, hiçbir kız bakmayacak bana, bilmem kaç sene yalnız kalacağım, zaten girişken değilim, kişiliğim içe kapalı, unutmak da istemiyorum hem” diye düşünerek kendi sınırlarını daha baştan çiziyor. Bu değişmeyi istememek ve kendine zorla kişilik belirlemektir. Geçmiş yazımda anlattığım gibi kendinizi ancak gölgenizle yüzleşirseniz yeniden yaratırsınız.

Rollo kişilik testlerine karşı biri, özellikle Myers Briggs’in 16-kişilik testiyle 3-5 podcastte bir dalga geçer durur. Burada da benzerini söylemiş. Yapılan testlerin burçlardan farksız olduğunu ve kişinin buna inanarak kendini sınırladığını söylemiş.

Değişmeye direnmekte grup etkisi de mevcut. Kötü bir çevredeyseniz grup sosyolojisine göre ortalamaya uyarsınız. Çevrenizdeki herkes tembelse, örneğin kötü bir lisedeyseniz, kolay kolay iyi bir üniversiteye yerleşemezsiniz. Vasat gruplar, vasat kişiler yetiştirir. Çünkü vasatlık güvenli bölgede kalmaktır. Ancak risk alarak büyüyebilirsiniz.

Bu tip gruplar kimsenin gelişmesini de istemez farklı düşünene nefret-tepkisi gösterir. Kendimden biliyorum, ekşi-sözlükte büyüdükçe, takipçi sayım arttıkça birçok nefret mesajı aldım, oysaki kimsenin dikkatini çekmiyorken umursanmıyordum ama şu an kitlelere ulaşmamdan ötürü, kırmızı hapı anlamak istemeyen “hater” bir kitlem oluştu. Bir işte gerçekten iyiyseniz takdir de edilirsiniz ve özgüveniniz yüksek olur ve size hakaret edenleri umursamazsınzı işte umursamama aşaması yüksek özgüvenden gelir.

Sandığınız kişi bile değilsinizdir.

Kişilik testleriyle veya çevreniz nedeniyle “ben buyum” dediğiniz anda kendinize gaslighting yapmış olursunuz. Kişiliğiniz belki tamamen değişmez ama gelişebilir, farklılaşabilir. Belki de kişiliğinizde olmak istediğiniz kişi olmaktan kaçıyorsunuzdur.

Özetle yeni rutinler yaratmak, sosyal-grubunuzu değiştirmek ve risk almak kişiliğinizi değiştirir!

Burada dilin de önemine değinmek lazım. bazı dil-filozofları (Wittgenstein) kelimelerin gücü üstüne çok çalışmıştır. Bir şeyi nasıl söylediğiniz oldukça önemlidir. Örneğin aşka düştüm(İngilizcede fall in love), ona vuruldum diye algılarsnız oneitis ihtimalinizi arttırırsınız. Çünkü negatif anlam yüklemiş olursunuz. (Düşmek/vurulmak) Arabesk şarkıları dinlemek sadece melodik değil, size dikte ettiği “cümleler” yani dil yapısı yüzünden de kötüdür.

Kendini değiştirmek mümkün mü?

Psikolojiden de örnek verelim. Bilişsel-davranışçı-terapilerde de benzeri vardır, bir şey yapmak için hissetmeyi beklememeniz gerekir. Çünkü önce davranış sergilemeniz de duyguyu yaratır. Kırmızı hapta buna bildiğiniz gibi “fake it until to make it.” (olana kadar öyleymiş gibi davran) Diyoruz.

Devamlı tekrar yapmanız(kas gelişimi veya oyun) motor sinirlerde kanıksamaya neden olur. Kaslarınız bilinç kazanır. Rollo burada Karete Kid, cilala parlat örneğini vermiş. Siz fark etmeden aslında belli bir yöntemi oturtmuş olursunuz. Oyun da buna örnektir.

Kişiliğiniz veya grubunuzun size dayattığı(boşver olum, kızlar sadece tipe bakar, oyun filan s.ttir et, işe yaramaz) şeyler yüzünden kadınlarla etkileşime geçmeyebilir veya 1 kere geçip sonra vazgeçebilirsiniz. Oysaki mesele “eylemi tekrarlama ve düzendir.” Podcastte şöyle bir örnek verilmiş: “Her haftasonu barda/clubda sadece 1 kadına yürüseniz, 1 yılda yaklaşık 52 kadın eder. Bu istatistiksel olarak erkeklerin hayatı boyunca tanıştığı kadın sayısından fazladır.

Mesai gibi bunu yaparsanız kadınlarla birlikte olmaya başlarsınız ve başarılı olursunuz. Çünkü tekrar, yeteneklerinizi geliştirir, geliştikçe daha fazla kadın size yaklaşır ve sonunda bir kadına giderken düşünmeden gidersiniz. Çünkü kas hafızası gibi daha kıza yaklaşırken ne olacağını ögörürsünüz. Buna özgüven diyoruz! Yani tecrübe özgüven yaratır!

Fiziksel Gelişim Özgüveni Neden Arttırır?

Rollo’nun verdiği bir diğer örnek fiziksel gelişim. Kişisel gelişim guruları size şunu satar: “Gelişim içsel olarak başlar”, oysaki tam tersidir. Gelişim sizin “davranışlarınız ve eylemleriniz” sonucu dışarıdan başlar(bdt’de  aynısını söyler). Örneğin fiziksel olarak gelişim önemlidir. Kas inşa ettikçe öncelikle başka kadınların dikkatini çekersiniz, bu onlara yaklaşmanızı kolaylaştırır ve özgüven artar. Dikkat edin özgüven içten gelmedi, dışarıdan kazandık.

Hem psikoloji(bdt) hem de sosyoloji(grup kavramı) özgüven konusunda birbirini tamamlıyor.

Diğerlerinin Saygı Duyduğu Kişi Olun!

Rollo bu aralar zenginlerle program yapıp duruyor ve şöyle bir örnek vermiş: Zengin bir adama baktığınızda giyimi, hareketlerinden ne olduğunu, kendine güvendiğini anlarsınız. Diğer insanlar ona saygı duyar, çünkü özgüvenini içten-ruhundan filan değil, hiyerarşi de üstte olduğu için dıştan kazanmıştır. Değerliysen insanlar sana meydan okuyamaz. 2 kere düşünür. Özetle sizin gözü-kara yapmak istedikleriniz sonucunda hedefe ulaşmanız ile insanların size saygı duyması sizi özgüvenli yapar.

Cooper Stirling de reddedilmeyle korkusuyla ilgili bir örnek verdi: “Her gece bir kıza gidip aidsliyim derdim ve olabildiği kadar çabuk reddilerek bunu pozitif hislerle birleştirip, reddedilmeyi içselleştirirdim.” Amacı bunu eğlenceli hale getirmekmiş.

Rollo yine Kiss grubundan “Paul Stanley”i örnek vermiş. Adam küçüklüğünden beri “ben rock star olacağım” diyormuş, çevresindekiler belki ciddiye almadı ama işte en kararlı olan, sürüden ayrılan başarılı olma şansına sahip olur. Bir örnek de ben vereyim: Queen’in gitaristi normalde phd’li bir astrofizikçi ama siz onu büyük bir gitarist olarak tanıyorsunuz çünkü gerçekten yapmak istediği buymuş. İlginç olansa her 2sini de yapmak isteyerek başarmış. Dünyada ünlü ve doktoralı kaç gitarist vardır sizce?

4.8 19 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
43 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
pavoletti61
Ziyaretçi
pavoletti61
2021-11-03 6:14 PM

Yazı için teşekkürler Kral. Bir de şöyle bir mevzum var; 2 haftadır tanışmışlığım olan kızla arada buluşuyorum. Flörtüm de diyebilirim. Bugün yine buluştuk ve bir yerde oturup bir şeyler içerken bana partide tanıştığı -bizim jargonda- tabağından bahsetti ve ne yapmalıyım sence? Bana aşık mı? Sen erkeksin anlarsın… Gibisinden sorular sordu.… Read more »

Kendini Geliştiren Adam
Ziyaretçi
Kendini Geliştiren Adam
2021-11-06 1:33 PM
Reply to  Karanlikruya

Hocam selamlar! Özgüveni ve sosyal ortam gelişimi için girdiğim Halkoyunları ekibinde oldukça iyi bir ortamım var.Burada bazı kızlardan yürüme davetiyesi alıyorum ancak bu güzel sosyal ailenin içerisinde ilişki yaşamak mantıklı değil gibi geliyor. Sizin düşünceniz ne olur? Teşekkürler.

Sadekahve
Ziyaretçi
Sadekahve
2021-11-11 12:54 PM
Reply to  Karanlikruya

Hocam. Gerçekten ilişkiler böyle mi yürüyor. 26 yaşındayım bir iliskim oldu cinsellik temelli. Onun disinda hic bir kiza tanışma teklif etmedim. Sosyal cevremde kadinda var erkekde ama ben karşı tarafa buyulenmediysem adim atmıyorum. Cinsellik istiyorum ama bunu yalan soylemeden yapmak cok zor. Benim icin bi tavsiyeniz var mi.

Los Santos
Ziyaretçi
Los Santos
2021-11-03 11:31 PM

Hocam lisede iken 3/10 luk bir kızdan hoşsun ama boşsun şeklinde bir iltifatımsı birşey almıştım.Kiz çekici olmadığı için takmadım hem hoşsun hem boşsun tarafını. Bu olaydan baya sonra ben bu kıza başka bir kız hakkında “kenarda dursun lazım olur” gibisinden bir konuşma yapmıştım.o Kiz sonra kızın duygularıyla oynama o güzel… Read more »

Los Santos
Ziyaretçi
Los Santos
2021-11-04 2:04 PM
Reply to  Karanlikruya

Hocam o zaman fisten çekilmemiştim daha,o yüzden kendimi o çekici gelmeyen kıza bile “bak ben kenarda dursun diyorum,yani elimde kız var” anlamını çağrıştırmaya çalışmistim.Amina kodumun mavi hapı,o zaman elimde kız felanda yoktu. hocam zaten sizden bir danışma almayı düşünüyorum,o zaman uzun uzun soracaklarim var

Eskaza
Ziyaretçi
Eskaza
2021-11-04 2:46 AM

Abi sürekli dark triad adamlar daha fazla arzu yaratır gibi bir algı var yanlış değil mi? Bir tane arkadaşım var maskülen aşırı cesur çok sağlam bir adam ama kızlarla arası o kadar iyi değil. Diğer bir arkadaşım kaslı yakışıklı ve pozitif maskülen bir adam ama hergün başka kızla beraber. Daha… Read more »

Eskaza
Ziyaretçi
Eskaza
2021-11-04 2:24 PM
Reply to  Karanlikruya

Evrimsel psikolojiye göre kaslı değil de cesur , güçlü dolayısıyla lider insanın kişilik özelliklerini sergileyen adam kazanmıyor mu? Mesela adam gayet normal fiziğe sahip ama çok cesur ve her şekilde alt edebilecek biri. Zaten bu tip adamlar çerçeve koruma konusunda da aşırı iyi oluyorlar.

Eskaza
Ziyaretçi
Eskaza
2021-11-04 8:23 PM
Reply to  Karanlikruya

Bende zaten onu söylüyorum. Ama sen kaslılığı fiziksel güç olarak tanımlıyorsun. Kaslı olmak tek başına güçlü olmak değil, fiziksel bir münakaşaya girsen bile kaslı olmayan biri seni alt edebilir.

Levent Topçu
Ziyaretçi
Levent Topçu
2021-11-04 10:52 PM
Reply to  Karanlikruya

Aynısını çalıştığım firmada yaşadım. Mali işlerde yönetici adayıyım. Patronun yiğeni benden daha yakışıklı ve daha uzun bir adam. Zorbalıkla bölümlerde hiyerarşi kurmaya geldi. Fakat ben ona maskülen duruşum ve gerekli beden dili, konuşma şeklimle alt ettim. Ve o gittikten sonra gruba ” kimsenin Patronun yiğeni yada oğlu olması farketmez” önemli… Read more »

Eskaza
Ziyaretçi
Eskaza
2021-11-04 2:28 PM
Reply to  Karanlikruya

Bu arada bahsettiğim pozitif maskülen kaslı arkadaşım aşırı kaslı biri ama kızlarla çok iyi

Levent Topçu
Ziyaretçi
Levent Topçu
2021-11-04 11:53 PM
Reply to  Eskaza

Hoca’nın makalelerinde gerek bilimsel, gerek pratikte verdiği örneklerde hepsi mevcut.

atlıkovboy
Ziyaretçi
atlıkovboy
2021-11-04 12:16 PM

Hocam Harika yazı tekrar tekrar okunması gerekiyor bence içselleştirebilmek için teşekkürler. bir de kişisel bir sorum var ben güzel köklü bir üniversite de öğretmenlik okuyorum yaklaşık bizim bölümden 9 bin kişi giriyor kpss ye ve ortalama 300 kişi alıyorlar senede. şimdi son senemdeyim ve ne yapacağımı bilmiyorum elimde başka bir… Read more »

Ayrıl:(
Ziyaretçi
Ayrıl:(
2021-11-04 1:19 PM

Hocam Ukrayna Rusya gibi kızlar8 güzel olan ülkelere gidip evlenmeye çalışan erkekler hakkında ne düşünüyorsun?

Sadece biri
Ziyaretçi
Sadece biri
2021-11-04 8:16 PM

Hocam aileden nasıl kurtulabiliriz, şuan üni sınavına hazırlanıyorum, hayatıma artı olarak kattıkları yemek barınma cebime normal derecede para, çok sosyal her hafta dışarı çıkan biri değilim zaten yani para harcamıyorum,ama benden aldıkları da fazla.Evdeyken kendimi rahat hissettiğim zaman yok,bir yere gitselerde tek kalsam diyorum, sizin dediğiniz spora başlamayı sırf lafını… Read more »

Deniz
Ziyaretçi
Deniz
2021-11-04 11:19 PM

Karanlıkrüya, senden hayatımla ilgili ufak bir tavsiye istemek ve anlamadığım bir şey ile ilgili danışmak istiyorum Öncelikle bilgelik ve özgüven üzerine sormak istiyorum. Senin bilgelik yazında şöyle geçiyor: “Kişi herşeyi “kendinde” aramalı “kendi öz disiplinini” sağlamayı öğrenmelidir, ancak bu şekilde; kendini keşfederek iç huzuruna kavuşabilir. İsyan etmek yerine uyum sağlayandır,… Read more »

Deniz
Ziyaretçi
Deniz
2021-11-04 11:32 PM

2. kısım Bilgelik yazısında “bilge başkalarının eylemlerinden etkilenmez” derken özgüven yazısında “kişi belli bir süre sonra girdiği grubun kimliğini kazanır ve insan gruptan dışlandırmayacak şekilde kendini evrimleştirmiştir” demiştin. Evet, özgüven yazısının sonunda kişi grubu redderek azmedip çalışarak etrafın saygısını kazanabilir ve kendi çevresini oluşturabilir de deniyor. Olay şudur, Kişinin bilge… Read more »

Deniz
Ziyaretçi
Deniz
2021-11-04 11:45 PM

3. Kısım Bu dışlandırmama evrimi günümüzde belli bir açıdan dezavantaj değil midir? Burada empatinin yararlılığını sorgulamıyorum, bu açıdan iyi bir evrim fakat günümüzde gruptan dışlanarak tek kalıp ölemeyişimiz ve birçok topluluk dolayısıyla grup değiştirebilişimiz bu evrimi pasif kılıp getirilerini götürüye dönüştürmez mi? Yani evrim her zaman iyi değil midir? Yani… Read more »

Deniz
Ziyaretçi
Deniz
2021-11-05 11:40 PM
Reply to  Karanlikruya

Peki son olarak da özgüven ve bilgelik için şunu sormak istiyorum: Yazından alıntı: Lacan gibi modern psikanalistlerin bu konuda özellikle benlik çalışmada kişinin kendisini anlamada diğerlerine ihtiyaç olduğunu belirttiği gibi sosyoloji de Dr. Mead de benzer şekilde benliğin sosyal bir inşa olduğunu, çevremizin olmaması halinde bir hayvandan farklı olmayacağımızı söylerdi.… Read more »

Deniz
Ziyaretçi
Deniz
2021-11-05 12:07 AM

4. kısım “evet der de ” olacak, yanlış olmuş. Kendi hayatım ise şöyle, Ben 17 yaşında liseli bir gencim, benim redpill hikayem diğerleriyle neredeyse tam tersi. Beni Redpille getiren şey aslında aşk acısı falan değil, merakım ve hayatımı düzene sokmak isteyişimdi. Fakat yukarıda dediğim gibi hayatımı düzene sokmak isterken “hayatını… Read more »

Deniz
Ziyaretçi
Deniz
2021-11-05 12:39 AM

5. kısım son Üstüne 1. olayın üstüne durmayıp devam ettim yani. Şimdi ise okulda dümdüz “amcı” etiketiyle geziyorum, sağda solda kızlar yan bakıyor. İlk olayın üstünden 1 sene geçti ama yeni gelen kızlara falan anlatıyorlar beni o kadar diyeyim. Ortamda konuşamıyorum yani. Bu sonucunu tahmin etmediğim olaylar sonrası izole oldum… Read more »

Reflection
Ziyaretçi
Reflection
2021-11-06 1:14 PM

özgüven için çevre değişmeli daha zorlayıcı ortamda bulunmalı demişsiniz ama yetersiz ve yetkinliği sınırlı bir kadın özgüveni yitirdiği ortamdan daha güçlü rekabetçi bir ortama geçtiğinde daha da zorlanmaz mı, daha zayıf bir çevrede kadın kendi özgüveni yükselmez mi

henry
Ziyaretçi
henry
2021-11-06 10:05 PM

iliskide istemsiz sekilde bir gun sicak bir gun soguk davraniyorum.karsimdaki kiz da defalarca bundan dolayi cok uzuldugunu belirtti.

bu huyumdan nasil kurtulabilirim ?

Anonim
Ziyaretçi
Anonim
2021-11-08 10:01 PM

Kız arkadaşımın okuduğu okulda zengin insan sayısı fazla herkesin babası sayesinde aldığı lüks arabalar var. Sınıftan bi kaç arkadaşı kız arkadaşımı okuldan metroya kadar arabayla bırakıyor. Benim de kendim çalışarak aldığım bir arabam var ama çoğu kişiye göre külüstür sayılabilecek bir araba. Daha iyi bi araba alabilme şansım yok. Özellikle… Read more »

Los Santos
Ziyaretçi
Los Santos
2021-11-11 8:06 PM

Hocam selamlar belki instada görmüşsünüzdür.Men akademi diye bir sayfa var senelerdir süre gelen oyunu para karşılığında koçluk Mentalitesi ile satıyorlar,1000 küsur bir fiyatı var koçluğun ve makalede satıyorlar,100 makale şu kadar,200 şu kadar gibi.Buraya kadar pek sorun yok gibi ama mesela kıza ne cevap vereceğinizi bilemediğinizde wpden kocuna yazıyorsun o… Read more »

Faruk
Ziyaretçi
Faruk
2021-11-24 10:47 PM

Kaliteli içerik için teşekkür ederim.
Youtube kanalında keşfedip buraya geldim sitede ki yazıları bitirmeye niyetliyim.
Başarılar.