Resim: Agostino Carracci - Neptune dispersing the clouds and calming the tides (Özgüven)

Çoğunlukla çevremizin dediklerini hepimiz önemseriz. Özgüven eksikliğini aşmanın yolları size anlatıldığı gibi değildi. Çoğu kişisel gelişim kitabında şunu duyabilirsiniz: “Özgüveniniz içinizdedir, içinizdeki enerjiyi keşfedin” Maalesef sadece “kısmen” doğrudur. Bunun podcastini şurada yapmıştık.

Özgüvenin neyle ilgili olduğunu anlamak için öncelikle evrimimize bakmalıyız. İnsan evrim boyunca küçük gruplarda yaşamıştır. Önce avcı-toplayıcı döneminde küçük gruplarda sonrasında tarım toplumunda orta gruplarda ve son olarak sanayi devriminde büyük gruplarda(toplumda) bulunmuştur.

Sosyolojide genel bir kavram vardır, toplum büyüdükçe iş bölümü ve “bireyselleşme” artar ve toplumsal kurallardan uzaklaşılmaya başlanır. Günümüzde yapılan en büyük hata “bireysel” duruşla özgüveni yorumlamaktır. Bireyselleşme, özellikle post-modernist ve neo-liberalist akımlar üstüne düşünülmesi gereken eleştiriye çok açık bir konudur. Örneğin düşüncelerine pek katılmadığım Foucault genel etik kurallarına inanmaz, bireysel ahlak kuralları olmalıdır der ve aşırı deneyimlemenin(mesela yüksek doz lsd kullanımı) aydınlanma yaşatmasından bahsederdi. Neyse konumuza dönelim…

İnsan Evrimi Sosyal İlişkiler İle Sağlanır

İnsan evrimi özellikle küçük topluluklar ile güçlü kurallara bağlı yetişmiştir (F. Tonnies buna cemaat derdi) ve bu cemaatın kurallarına uymamak demek o kişinin dışlanması ya da ölümü anlamına gelirdi. Bu yüzden başkalarının düşüncelerini önemseyerek evrimleştik. Hatta dilin bile gelişme süreci birbirimizle olan yoğun iletişim sayesinde oldu. Özellikle topluluklar büyüdükçe daha iyi bir iletişim, sosyal bütünlük için dil ve ses konusunda evrimleştiler. Yine zekamız topluluk içinde başta karşı cinsi baştan çıkartmak için gelişti ve buna devam ediyor.

Toplum bizim çok önemlidir. Çoğu sosyal bilimci, çevrenin olmaması durumunda zihnin bile bir anlam kazanmayacağını belirtir, yani zihin kendiliğinden değil, etkileşimle anlam kazanır. Lacan gibi modern psikanalistlerin bu konuda özellikle benlik çalışmada kişinin kendisini anlamada diğerlerine ihtiyaç olduğunu belirttiği gibi sosyoloji de Dr. Mead de benzer şekilde benliğin sosyal bir inşa olduğunu çevremizin olmaması halinde bir hayvandan farklı olmayacağımızı söylerdi. İlginçtir yine neo-freud’çu Dr. Sullivan’da şizoefreni üstüne çalışmış ve benzer şekilde benliğin ilişkisel olarak inşa edildiğini söylemişti. Yine Erik Erikson evreli psiko-sosyal kuramı geliştirmiş ve kişiliğin oluşma aşamalarının sosyal çevre faktörlerine bağlı olmasını araştırmıştır.

Bütün bu düşünceleri topladığımızda, çevremizin ne kadar önemli olduğunu ve neden benliğimizin ve özgüvenimizin bu şekilde oluştuğunu anlayabiliriz. Soru şu: “başkalarını sallamamak mümkün müdür?”

Psikopatlık ve Anti-Sosyal Davranş

Cevap veriyorum, eğer anti-sosyal bir bireyseniz mümkündür ve anti-sosyallik DSM-V kriterlerine göre bir kişilik bozukluğudur. Kişinin çevresini ve empati kurmayı anlayamamasıdır. İlginçtir fakat evrim esnasında bu uç düşünceye sahip kimseler elenmemiştir. Dr. Miller Sevişen Beyin kitabında bu kişilerin iyi manipülatörler olarak uyum sağlamaları olarak açıklar. Hatta dark-triad ile ilgili yazımda bazı düşük seviye psikopatların sevemeselerde bu durumu anlamaya çalıştıklarını anlatmıştım. Tersi olsaydı çoğunlukla dışlanırlardı. Bu konuda özellikle Albert Camus-Yabancı kitabını öneririm, annesi öldükten sonra hissettikleri ve çevrenin buna tepkisi oldukça ilginçtir ve romanın kahramanı bunu anlamlandıramaz, benzerini Zeki Demirkubuz-Yazgı filmiyle anlatmaya çalışmıştır. Bence her 2si de birer baş yapıttır.

Özetle psikopat olamayacağına göre “özgüveninizi” sağlamak için başka insanlara muhtaçsınız. O zaman şöyle düşünebilirsiniz: ”Ne yapacağım?!!”

İş ve Sosyal Çevrenizi Kontrol Edin

Geçmişte belki çevrenizi değiştiremiyordunuz fakat günümüzde çevrenizi değiştirebilirsiniz. Örneğin arkadaşlarınız negatifse ve aynı şeyleri konuşamıyor veya anlatmıyorsanız değiştirin. İş çevrenizden memnun değilseniz onu kısıtlandırın, iletişim kuramadığınız insanlarla minumum düzeyde iletişim kurarak uyum sağlayın. Makyavel yıllar önce söylemiş:

  1. Her şeyi kontrol edenlere gerçek yüzünü göstermeyeceksin, yakın arkadaş gibi görmeyeceksin. Ne kadar az bilirlerse aranızda o kadar az ilişki ağı kurulur. (Üstte ne demiştik gruba ne kadar dahil olursan o kadar o grubun kimliğini alırsın ve o kimlik, sen olur.)
  2. Askerlik gibi her işe koşmayacaksın, geri planda duracaksın, hep hafiften pozitif bir birey olacaksın.
  3. İş hayatını ciddiye alıp sosyal hayatınca karıştırmayacaksın, o sadece geçim kaynağın olacak, yoksa seni ele geçirerek tüketir.

Çevremiz önemlidir. Eğer negatif insanlar bulundurursanız negatif olursunuz ve bir diğer özgüven kazanma metodu her şeye iyimsel bakmaktır. Biraz pollyannacı görülebilir fakat şurada yapılan çalışmada her şeye pozitif bakan kişilerin negatif düşüncelerden daha az etkilendiği(yani mevcut grubundan), depresyona girmediği ve para, iş, cinsellik gibi konulara daha kolay ulaştığı yani başarıyı yakaladığı görülmüştür. Ben bilimin yalancısıyım.

İlk çağ filozoları bile bu konuda düşünmüştür. Aristobaşka insanların takdiri mutluluk için önemlidir.” Demiştir. Yalnız burada sosyal psikolojiye de hafiften girmek gerekiyor. Sizde kimin tetikleme oluşturduğu önemli. Yani sevmediğiniz biri sizin tutumlarınızın sertleşmesine ve inatla tersi yönde hareket etmenize neden olurken, sevdiklerimizle daha kolay aynı tutumda kalıyoruz.

O yüzden tekrar edelim, “çevrenizdekileri dikkatli seçin, eğer negatiflerse onları hayatınızdan atın.”  Geçmişten en büyük farkımız işte bunu kontrol edebilmemizdir. Bunu yapmazsanız negatif bir çevrede her durumda özgüveninizi bozacak şeyler duymuş olursunuz.

Grubun Önemi ve Çeşitli Çalışmalar

Düşüncelerini çok sevdiğim sosyolog Simmel grupları tarif ederken 2 ve üstü grupların anlamlı olduğundan bahseder. Yani 2 kişi varken kişiliğinizi korursunuz, 3 kişide gruplaşmalar olabilir, daha büyük gruplarda ise kimlik yok olur, genellik uyumla grubun kimliği edinilir ya da o grupta tamamen mutsuz olursunuz. Örneğin günümüzde popüler intiharlarla tanınan insel gruplarını ele alalım. Tek bir insel arkadaşınız varsa onu değiştirmeye çalışabilirsiniz fakat 5 kişilik bir insel grubuna girerseniz siz de insel olursunuz.

Grubun normatif değerini anlatma Dr. Asch güzel bir deney yapmıştır. Deneyde 1 çubuk vardır ve birbirinden uzunlukları gayet farklı olan çubuklarla karşılaştırılır ve eş olanın işaretlenmesi istenir. Deney o kadar basittir ki tekil kullancılar %100 doğru cevap verirler. Yalnız 2. Deneyde gruba bilerek yanlış işaretleyen yeni kişiler alınır ve kararın birlikte verilmesi istenir. Ne gariptir ki grup büyüdükçe yanlış cevap sayısı artar. Doğru cevap denekler grupla birlikte kararlarını değiştirir. Bu neden grubu değiştirmemizin gerekli olduğunu anlatmaktadır. Çünkü sahte denekler grubu ikna ederler.

Bu deneylere zıt bir de Azınlık Grubu testi yapılmıştır ki “12 Kızgın Adam” filmini özellikle izlemenizi tavsiye ederim. Eğer bir konuyu kararlılıkta, sinirlenmeden savunursanız, büyük bir grubun fikrini zamanla değiştirebilirsiniz ki Hitlerin de zamanında yaptığı budur. Propaganda bu yüzden 2. Dünya savaşında çok önemli bir yer kaplamıştır.

Soru şu “azınlıktaysak nasıl gruba uymadan güçleneceğiz” Çünkü her şeye rağmen özgüvenimiz kırılabilir.

Her şeye rağmen kötü hissetmek?

Bazen de  her şeye rağmen kötü hissederiz, azınlık grubunda olamayız. Eğer bu durumdaysanız, kendi görüşlerinizi edinecek kadar donanım sahibi değilsiniz demektir. Yani bir konuyu derinlemesine araştırmamış, her şeye rağmen kendinizi vermemişsinizdir. Eğer yapacak gerçekten değerli ve önemli bir işiniz yoksa her zaman kötü hissetmeye meyilli olursunuz.

Burada Mark Manson’ın bir podcastinden örnek verebiliriz. Şöyle diyor yanan bir binada bebek olsa, onu kurtarır ve insanların ne düşündüğünüz umursamazdınız. Çünkü o iş önemlidir, insanların “dur girme” cümlelerine takılmazdınız. Burada kendinize hangi rolü biçtiğiniz bu yüzden önemlidir. Üstte de anlattım “her zaman pozitif ve güçlü bir rol” seçerek ilerlemelisiniz.

Olayı biraz tersten de inceleyebiliriz. Zimbardo ve Stanford Hapishane deneyi diye bilinen bir “rol” deneyi mevcuttur. Alakasız insanları gazete ilanı ile toplarlar ve bir hapishaneye koyarlar, burada bir bölüm kişiye mahkum, diğerlerine gardiyan rolü verilir. Kişiler zaman ilerledikçe bu rollere kaptırırlar kendilerini, mahkumlar isyan çıkartır, gardiyanlarsa sert kuralları uygular, ceza verir. Hatta Experiment ismiyle filmi de çekildi.

Buradan gördüğümüz nedir? Eğer bir rol belirler ve ona inanırsanız öyle davranırsınız. Yarın uyandınız herkes size “superman” diyor mesela. Bakkala gidiyorsun, ooo süper-abim gelmiş, sana dükkan bedava abi, kızımı kurtardın diyor. Sen hatırlamıyorsun ama yapmışsın. Eve geliyorsun 6-packlerin olmuş. Bu durumda yavaşça süper-abi gibi davranmaya başlardın ve misyonun o role uygun olarak insanları kurtarmak, iyi bir insan olmak olurdu.

Böyle bir şey olmayacağına göre kendi rolümüzü inşa etmeliyiz. Bunun da tek yolu var, bir konuda bir işe kendimizi tamamen vermek, kim ne derse desin o işte gelişmek. Bunu söylediğimde gücün içten geldiğini düşünmüş olabilirsniz fakat üstteki örneği hatırlayın size “bakkal süper-abi” dedi, yani bir işi iyi yaptığınızca çevrenizin size olan saygısı da artacağı için özgüveniniz yükselecektir.

Belki sizi sevmeyenler de olacak ama size saygı duyan o kadar kişi olacak ki kendi grubunuzu kurmuş olacaksınız, kendi çevrenizi inşa etmiş olacaksınız.

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin, siteye destek için sponsorumuz olun.)

4.5 39 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
64 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
spartacus
Ziyaretçi
spartacus
2021-06-24 11:15 PM

peki diyelim onca yıl bir ideal uğruna didindik, çabaladık durduk ancak başaramadık bu durumda istediğimiz şey olmayınca özgüveni nasıl kazancaz? alternatif arayışlara gireceğiz?iş hayatında negatif insanlarla çalışmak (aynı ortamda mecbursak) zorundaysak ne yapmalıyız?Negatif insanlar üstüme geliyorsa sürekli görmezden mi gelmeliyiz yoksa savaşmalımıyız?

Levent Topçu
Ziyaretçi
Levent Topçu
2021-06-26 4:22 PM

Merhaba Değerli Hocam. Instegramda bazı erkek kısmı var. Profesyonel sporcular desen değil, aktör, yazar veya kendisini gerçekleştirmiş erkekler değiller. Havuzda, otelde, lüks arabalarla gezip hatta makyaj yapan burunlarıni estetik yaptırmış, vücudlarını sergileyen adamlar. Takipcilerine baktın zaman binlerce yorum yok ateş gibisin diyen ıslanan kadınlar dolu. Fakat üstteki saydığım kendini gerçekleştirmiş… Read more »

Levent Topçu
Ziyaretçi
Levent Topçu
2021-06-26 4:38 PM
Reply to  Karanlikruya

Pardon hocam takipçi olarak 1k.
Fakat az önce eskiden o gruplar içinde olan arkadaşla görüştüm. Ünlülerle takılan ve onların parasıyla geçinen Playboy’larmış. Dediğiniz gibi spor salonunda çıkmalarmış

Berasy
Ziyaretçi
Berasy
2021-06-28 3:13 AM

Merhaba benim işim gereği başarılı olduğum zaman ünlü olabilirim fakat işime tam olarak profesyonel bir şekilde odaklanmak için üniversiteyi bitiremedim,üniversiteyi bitirememem kadının bana arzusunda azalma oluşturur mu ? Yoksa ünlü olduğum için statüm ondan yüksekse lise mezunu olmamı önemsemez mi ?

Berasy
Ziyaretçi
Berasy
2021-06-29 2:07 AM
Reply to  Karanlikruya

1-Şu an işime odaklandığım için bitirme şansım yok
2-Nasıl avantaj mesela ?

spartacus
Ziyaretçi
spartacus
2021-06-30 10:09 PM

çok havalı ve çok güzel çevresinde de dolu erkek olan ve hiçbirini begenmeyen kızı nasıl elde edebiliriz?uydu erkek olmadan stratejimiz nasıl olmalı? zaman kaybı diyip hiç ugrasmamak mücadeleden kaçmak anlamına gelir mi?erkekadam sitesinde size yüz vermeyen kızı nextleyin dıyor ama diyelim ki kızı beğendik ancak kız yüz vermedi bu durumda… Read more »

Berasy
Ziyaretçi
Berasy
2021-07-07 7:05 AM

Kadın için cinsel organın büyüklüğü uzunluğu önemli midir ?

denizvulpy
Ziyaretçi
denizvulpy
2021-07-08 5:53 PM

16 yaşında bir lise öğrencisiyim, 1 yıldır RP ile ilgiliyim, yaşıtlarıma baktığım zaman özgüvenim daha yüksek fakat son zamanlarda en yakınım dediğim insanlarla bile aram bozuldu, yeni bir çevre oluşturmaya çalışıyorum fakat okullar da kapalı, neler yapabilirim nasıl insanlarla tanışabilirim?

denizvulpy
Ziyaretçi
denizvulpy
2021-07-08 6:04 PM
Reply to  Karanlikruya

evde spor yapmak yerine yakında salona gideceğim orada yaşıtım insanlarla tanışmak şimdilik en iyisi sanırım, çok kafelerde pinekleyen biri değilim ve aktif olarak daygame yapmıyorum yaşım dolayısıyla, bu yaşımda yapabileceğimin maksimumunu yapmaya çalışıyorum, umarım spor salonu yardımcı olur.

Yaş gerçekten büyük bir dezavantaj.

denizvulpy
Ziyaretçi
denizvulpy
2021-07-08 7:03 PM
Reply to  Karanlikruya

Anladım abi, teşekkür ederim. Rahip modunda kendi gelişimim için çabalamam en iyisi diyorsun anladığım kadarıyla 💯

Volkan
Ziyaretçi
Volkan
2021-07-09 7:52 PM

Siteyi ilk defa gördüm. Merak edip girdim, bir kaç yazınızı okudum fakat yazılarınız sadece cinsellik üzerine kurulmuş. Arkadaşlar hayatta her şey seks değil. Bir erkeğin güzel bir ilişkisi olmalı hatta bu ilişkinin içinde seks de olmalı. Ama seksi hayatının merkezine koymamalı ki hayatının merkezine koyulacak daha nice önemli değerler varken.… Read more »

Volkan
Ziyaretçi
Volkan
2021-07-10 3:29 PM
Reply to  Karanlikruya

Belki de hepsini okumadan ön yargıyla yaklaştım. İnan ki kırmızı hap vb muhabbetlerini bilmiyorum. Sosyal medyayı ve gündemi çok yoğun kullanan biri değilim. Hayatına odaklanmış bir eczacıyım.

Volkan
Ziyaretçi
Volkan
2021-07-10 7:51 PM
Reply to  Karanlikruya

Okuyacağım, Teşekkür ederim. İstemeden kırdıysam affola.

Volkan
Ziyaretçi
Volkan
2021-07-10 7:58 PM
Reply to  Karanlikruya

Yazını şimdi okudum harika yazmışsın. Hayatımdaki kadının mesleği doktor ve çok bilinçli biri. Cinsel özgürlük safsatası altında kadınların bunu ödül mekanizmasına çevirmesiyle kendi ayakları üstünde durmak isteyen kadın sayısı azaldı. Buradaki arkadaşlarım hayatlarınıza kendi ayakları üstünde durmak isteyenler, yaşadığı hayatın bilincinde kadınlar alın. Hiç bir zaman pişman olmazsınız.

Zes
Ziyaretçi
Zes
2021-07-13 3:52 PM

Hocam bende konuyla paralel bir şey danışacaktım. Şimdi evet özgüven ve topluluk çok önemli. Kendimden bir örnek vermem gerekirse çevrem oldukça geniş ve yüksek derecede dışa dönüğüm. Çevremdeki insanlar sağolsunlar değer verirler, bu oldukça güzel bir şey öyle değil mi? Evet öyle. Lakin şöyle bir durum mevcut: Çevremdeki herkes ben… Read more »

Zes
Ziyaretçi
Zes
2021-07-13 3:54 PM

DEVAMI Bana çok basit gelen örneğin; gidip bir kıza set açmak. Adamlar için korkunç boyutta bir şey. Benim yürümem bile onları tedirgin edebiliyorlar. Bu sadece basit bir örnek. O yüzden tek takılmak her şeyi kendim yapmak çok daha iyi geliyor. Haşa ayak bağı demek istemem ama tanımlayacak bir şey bulamadım.… Read more »

Zes
Ziyaretçi
Zes
2021-07-13 3:56 PM

Üstelik ciddi anlamda onay ihtiyacım SIFIR. Hiçbir gruba dahil olmasam dahi özgüvenimin zarar göreceğini düşünmüyorum. Zaten bu yüzden en ufacık şeyde kesip atabiliyorum. Artislik olsun diye söylemiyorum. Daha açık yazıyorum ki daha iyi anlaşılsın malum yazıyoruz. Yapacağın yorumlar için teşekkürler.

Zes
Ziyaretçi
Zes
2021-07-14 8:26 PM
Reply to  Karanlikruya

Ne demek istediğini anladım. Tam aksine bende o durum yok. Sebebi ise biri benden bir şeyi iyi yapıyorsa ve ben o yüzden bozuluyorsam bu benim zayıflığım olur. Bunu bilen biriyim ve o yüzden böyle düşüncelere bürünmüyorum. Tam aksine en büyük eleştirdiğim konular bu. Ben arkadaşlarımın kolunu ölçerken 2 cm bile… Read more »

Zes
Ziyaretçi
Zes
2021-07-14 8:29 PM

Hatta ayak bağı derken onu kast ettim. Kıza naber? yazacak bana soruyor, eyvallah her türlü yardımı ediyorum ama adam bir konu olunca aşağılık kompleksine girip gerçeği bile reddebiliyor. O yüzden uğraşmaya gerek yok ya da doğru arkaadaşlar bulmak şart.( var bu arada doğru arkadaşlar.ım) Ana fikri anladığını varsayıyorum: Özgüven gruptan… Read more »

Zes
Ziyaretçi
Zes
2021-07-15 4:07 AM
Reply to  Karanlikruya

Öyle olduğunu düşünmüyorum ama varsayalım çevre zayıf. Otomatikman benim de öyle olmam gerekmiyor mu? Biliyorum şuan egoist gibi bir profil çiziyorum ama tamamen anlaşılması için anlatıyorum. 3. tekil şahıs tan da anlatmayı düşündüm ama sonra salla dedim. Ben aksine onların idolu oluyorum organizasyonlar benden cesaret etmeleri için ben gaz veriyorum.… Read more »

Zes
Ziyaretçi
Zes
2021-07-15 1:45 PM
Reply to  Karanlikruya

Duygusuz olan tez ve paradoks olan tez derken tezini kast ediyorum. Yanlışsa dinlerim.

Levent Topçu
Ziyaretçi
Levent Topçu
2021-07-15 9:21 PM

Hocam küçük ilçelerde mekanda yada durağan bir şekildeyken kızlar bakıyor, sen bakınca kafalarını çevirip, suratları moralleri bozulmuş gibi oluyor yada ne bakıyorsuna dönüyor.
Bu psikolojiyi anlamış değilim. Yani bakan oldugu zaman hayırdır tanısıyormuyuz diye karşılık vereceğim.
Fakat bu büyük şehirlerde olmuyor gibi.
Sizde bunun nedeni ne olabilir?

Berasy
Ziyaretçi
Berasy
2021-07-19 12:48 AM

Merhaba geçen scarface filmini izledim ve orada iki kişi var Tony Montana ve Manny Ribera Tony hırslı risk alan yükselmek ve hayatta tek değer verdiği şey kazanmak olan bir karakter arkadaşı ribera ise sürekli kızlarla ilgilen bir tip bu karakterler içerisinde alfa olan kimdir ?

ıska
Ziyaretçi
ıska
2021-07-21 12:28 PM

maskülenitesi yüksek erkekler en ufacık durumda bile çerçeve koyuyor. Biz sakinlik duygusal güç derken adamlar direkt tepki koyuyor ve insanlar saygı duyuyor hatta korkuyor. Öyle olunca kızlarla da başarılı olmak kaçınılmaz oluyor. Çelişki yok mu?

USKUMRU
Ziyaretçi
USKUMRU
2021-07-25 1:27 PM
Reply to  Karanlikruya

O zaman dark triad erkekler maskülen değil? sonucu çıkmıyor mu @karanlikruya

USKUMRU
Ziyaretçi
USKUMRU
2021-07-26 11:49 AM
Reply to  Karanlikruya

Dark triad insanlarda cesaret, liderlik ve dışa dönüklük oldukça fazla. Kendini merkeze koy derler narsistlerde bu hat safhada , psikopati de olduça sığ duygular var. Makyavelisti saymıyorum bile. Bu adamlar maskülenitenin uç örnekleri. Üstelik dark triadlar.

Zllll
Ziyaretçi
Zllll
2021-07-27 3:00 AM

Abi şöyle bir sorunum var. Sınavlar açıklanacak ve çok korkuyorum sanki dünyanın sonuymuş gibi özellikle d insanların tepkisinden. Normalde hiçbir şekilde insanları skleyen biri değilim ama bu konuda çok hassasım. Sen bilirsin nedeni ne ve nasıl kurtulabilirim bu stresten?

Zllll
Ziyaretçi
Zllll
2021-07-27 12:15 PM
Reply to  Karanlikruya

2 yıldır mezuna kaldım ve hala aynı yerde saydım. Özellikle bu sene bize tecavüz ettiler. Kızlarla başarılı hayatta başarılı biriyim ama bilmiyorum özellikle bunu çok dert ettim. Açıklanacak ne olacak beklenti falan da var yani çevremdeki herkes sınav sonucumu bekliyor diyebilirim. E sınavdan da kötü bekliyorum. Haliyle bilmiyorum

Zllll
Ziyaretçi
Zllll
2021-07-27 8:12 PM
Reply to  Karanlikruya

Dediğin gibi üniversite çok önemli ve bu bilince sahip biriydim. İlk 2 yıl tam çalışamadan girdim sıçtım vesaire o yüzden o kadar mezuna kaldım 2 yıl yazıp dgs ile 4 yıla çıkarmak istiyorum . Mühendislik istiyorum cünkü Kaç kez oldu giriyorum artık skimde değil kafasına girdim. Yazar bir yeri takılırım… Read more »

Zllll
Ziyaretçi
Zllll
2021-07-28 3:04 AM
Reply to  Karanlikruya

Ne yapmalıyım sence? Game çok iyi, sosyal yeteneklerim iyi çevremdeki çoğu insan 27-28 ve tavsiye veren tarafım. Çok zor şeyler atlattım. Ama hayatımda tek sıkıntım bu şuan ve bunu halletmem gerekiyor. Diğer alanlarındaki özelliklerimle bir şeyler yapabilir miyim?

Zllll
Ziyaretçi
Zllll
2021-07-30 11:56 AM
Reply to  Karanlikruya

Hocam 2 yıllık elektrik yazıp daha sonra 4 yıla elektrik mühendisliği ya da endüstri mühendisliğine dgs ile geçme şansım var. Ne düşünüyorsun mantıklı mı?

Zllll
Ziyaretçi
Zllll
2021-07-28 3:05 AM
Reply to  Karanlikruya

Esas sorunun her seferinde aynı şeyi yapıp, farklı sonuç beklemek gibi geldi bana.

Evet tam da öyle. Aşırı vazgeçmeyen bir yapım var. Çok kötü puanlar yapmama rağmen mezuna bırakıp kazanacağıma inandım.

Ali
Ziyaretçi
Ali
2021-07-28 1:09 PM

Abi ben 15 yaşındayım bu zamana kadar hiç bir ilişkim olmadı genel olarak insanlarla iletişimim de çok kötü ben çevreme bakıyorum arkadaşlarımın bu zamana kadar sevgilileri olmuş iyi kötü tecrübe sahibi olmuşlar ama ben de öyle bir şey yok içimde birisi sürekli bu zamana kadar hiç tecrübe sahibi olmadın bir… Read more »

Ali
Ziyaretçi
Ali
2021-07-28 7:57 PM
Reply to  Karanlikruya

Peki utangaçlık, çekingenlik devam eder mi ergenlikten sonra

Minigun
Ziyaretçi
Minigun
2021-07-28 9:59 PM

Karanlıkruya geçen hafta testesteron seviyemi ölçtürdüm ve sonuç 248 ngdl çıktı, adeta yaşlı bir dede ile aynı testesteron seviyesine sahibim. Doktor bunun çok düşük olduğunu 20’lerinde olan bir erkeğin 450 ve üstü olması gerektiğini söyledi. Fazla duygusal olmamın sebebi bu olabilir mi ? Ya da şöyle sorayım testesteron seviyesi arttıkça… Read more »

Serdar
Ziyaretçi
Serdar
2021-08-02 3:56 PM

Hocam merhaba. Hayatım çok güzel gidiyor her şey tıkırında. Ama son 3 aydır herhangi bir ilişki yaşayamadım, date bile olmadı. Hayatım çok güzel giderken bir ilişki yaşayamamam benim motivasyonumu ve özgüvenimi zedeliyor. Piyasanın içindeyim ve çok çabalıyorum ama kötü sonuçlar elde ediyorum son zamanlarda. Bu çok çabam yüzünden gittikçe muhtaç… Read more »

Yunus
Ziyaretçi
Yunus
2021-11-27 4:35 PM

Yazı için teşekkürler. Bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum. Çok iyi bir derece hedefliyorum. 2 ay kadar önce 3 yıllık ilişkim bitti. İlk ayrıldığım zamana kıyasla şuan çok daha iyiyim. Ancak gün içerisinde birkaç kere özellike ders çalışırken zorlandığımda eski ilişkim aklıma geliyor ve sürekli ” ah keşke şurada şöyle yapsaydım… Read more »