Onurlu Davranıyorum Derken Duyugsal Yatırım Yapmak

Maalesef çoğu erkek hangi kadına nasıl davranacağını bilmiyor, duygusal yatırım yapmıyorum derken, elindeki şansları kaçırıyor. Geçen gün podcastlerin birinde şöyle bir mesaj aldım:

  • Bir kızla çok hızlı bir şekilde samimiyet kurmuştum. O zamanlar hayatımın baya meşgul bir döneminde olduğum için ilk adımdır, sohbetdir hep o yapıyordu. Dürüst olayım başta kızla birlikte olmak istemiyordum. Sonra ben bu kızdan daha derin hoşlanmaya başladım ve onunla bu konuları konuştum. İlişki istemediğimden bahsettim.

Kız direk olarak ya sen beni yanlış anlamışsın, ben düşünmeden hareket ediyordum senle öylesine tanıştım. Zaten benim 10 aylık bir ilişkim vardı. Mustafayla sen birbirinize çok benziyorsunuz hatta ikiz gibisiniz dedi ve üste çıktı.(burda Mustafanin onun eski sevgilisi olduğunu öğrendim ve aynı zamanda sonradan tasadufen ortak arkadaşlardan ogrendigim kadarıyla kız Mustafayla derin bir ilişki yaşamış.

Tipik bir ne istediğini bilmeyen kadın modeli görüyoruz. 10 aylık ilişkisi belki yeni bitmişken hemen başka bir erkeğe saldırıyor.

Görüldüğü gibi erkek açısından hatalar daha burada başlıyor. Kadın karşı tarafı yara bandı gibi kullanmak istemiş ama adam onurluymuş gibi davranınca “öylesine tanıştım” demiş?! Adam da “sağol ilişki düşünmüyorum” diyerek alınganlık göstermiş.

Soru şu: Kadına neden ilişki istemediğini belirtiyorsun?

Kadın cinselliği sunar, ardından sen ilişki olup olmayacağına karar verirsin. Ortada hiçbir şey yokken gereksiz bir pazarlık yapılmış. Kadının istediği şey en baştan bahane gibi sunulmuş. 

Baştan set çekmek, aslında o kadına yatırım yaptığını gösterir. Yani “ben sadece sevgilimle cinsellik yaşarım.” düşüncesi feminen bir tavırdır. 

Bunu bazen bakire sevgilisi olan erkeklerde de görüyorum. Kadın her şeye hazır, adam hayır diyor ama belki sizden önce her türlü yolla başka bir erkeklerle sevişti. Maalesef kadınlara melek ünvanı yükleme gibi bir alışkanlık var Türkiye’de. (Daha Fazlası için: Bakirelik önemli mi?)

Bir erkeğin temel amacı ilişki yaşamak olmamalıdır. Okuyanlara “ne var abi, adam onurlu davranmış, reddetmiş, birilerinin yerini doldurmak istememiş” diye düşünebilir. Gerçekten öyle mi? Şimdi devamını okuyalım:

  • Aradan 1 yıldan daha fazla zaman geçti. İnstagram üzerinden tekrar takip isteği atti. Tekrardan takiplestikten aylar sonra ortak bir müzik sayfasında hep aynı gönderileri beğenerek tekrar başladık diyaloga. Hayatimin yoğun dönemi ve pandemi derken sosyal hayatımın minimum boyuta inmesinden ötürü pek kimseyle tanışmadım şu aralar ve uzun bir zaman boyunca beni en çok heyecanlandıran kişi bu kız oldu. Şuan kızla her şey mükemmel gidiyor. Böyle bir ilişkide sonu bataklığa çıkacaksa acilen yolumu değiştirmek istiyorum. Çünkü kıza karşı boş değilim. Sizce böyle bir kızın gözünde ne durumdayimdir ?

Zamanında biri yerine koyulmak istemeyen kişi, o an alınganlık gösterek aslında duygusal yatırım yapmış. Şimdi soruyorum, baştaki onurlu tavıra ne oldu? 50 tane Mustafa ile birlikte olduktan sonra ilişki yaşamak daha mı güzel? Koşullar değişti mi? O kadın için sen hala Mustafa’sın.

Her zaman az ilişki yaşamış, kendi değerini koruyan kadın daha değerlidir. Bir erkeğin temel biyolojik misyonu ise olabildiği kadar kadınla birlikte olmaktır. Kadının ilişki beklentisi yok fakat siz ilişki olmadan sevişemem diyorsunuz. Tek gecelik ilişki isteyen kadına “olmaz” demek gibi bir şey bu. 

Duygusal yatırım durumunuz da bu esnada ortaya çıkıyor, hiçbir yatırım yapmadığınız kadınla rahatça sevişebilirsiniz, doğru mudur? Varsayalım parayla bu işi yapıyorsunuz, sizden önce o kadının size benzeyen biriyle yatmasını önemser miydiniz? Yoksa zevk almaya mı bakardınız? Böyle durumlarda aynı zihin yapısına sahip olmanız gerekir. Önce ilişkiyi ön plana sürüyorsanız bu durumda feminenleşen düzene ayak uydurmuşsunuz demektir. Çünkü kadının ilişkiyi talep etmesi gerekir. Bizim için cinsellik, kadın için ilişki ön planda.

Bunu birçok erkek yapıyor, onurlu davranmak derken, zamanında doğru hamleyi yapamadığı için yanlış kadına yatırım yapıyor. Zeigarnik etkisiyle yarım kalmış işini tamamlamak için olay mahaline geri dönüyor. Oysaki bu kadına yapması gereken “bana Mustafa diyebilirsin, hatta baba bile diyebilirsin” diyerek sert cinsellik yaşamak, sonra da hadi hayatında başarılar diyerek yollamaktı. Sonuçta böyle bir trajedi yaşanmayacaktı. 

Etik değerleri yok sayın demiyorum.

Eğer bu kadınla yakınlaştıktan sonra şöyle deseydi: “Ya ben Mustafa’ı unutamamışım, özür dilerim, yapamam” o zaman doğru olan hamle geri çekilmek olurdu. Çünkü fazlası duygusal istismara girer fakat ortada bir kadın var sizinle “ilişki düşünmüyor” ve sevişmek istiyor. Siz de olmaz “sevmeden asla…” romantizmine giriyorsunuz, 1 sene sonradan her şeyi unutup, 50 tane Mustafayla yatan kadınla uzun süreli ilişki yaşamaya kalkıyorsunuz.

Bu kadının yaptığına aslında psikanalizde “yer değiştirme” savunması diyoruz. Fetişlerin de temel sebebidir. Bir hissinizi rahatlamak ve tatmin sağlamak için bir başka nesneye yöneltirsiniz, bu bilinçli ya da bilinçsiz olabilir. Eğer sözde çok sevdiğiniz, üstte bahsedildiği gibi “derin hissettiğiniz” biri için yapabiliyorsanız ciddi sorunların sebebidir ve gelecekte de size yaşatması muhtemeldir. Bu tip kişiler “yer değiştirme” savunmasını içselleştirdikleri için çok kolay eş değiştirir ve bağlanmazlar. Yani kötü sevgili ve tabii ki kötü anne adaylarıdır ama bu kısa süreli ilişkide keyfinize bakmayacağınız anlamına gelmez.

Tabii ki böyle bir kadına çekim duyuyorsanız ve size beladan fazlasını getirmeyeceğini düşünüyorsanız reddetmeniz olumludur fakat bu kararın arkasında durmanız gerekir. Duygusal yatırım yapan insanlar dengesiz kararlar alarak bu hislerinin “biri” yüzünden olduğunu (burada Mustafa), bu sebebin ortadan kalkmasıyla ilişkinin mükemmel işleyeceğine inanır, kadının kendisinin sorun olduğunu kabul etmek istemez. Çünkü ilişkiden alacağı dürtüsel tatmin daha yüksektir tek sorun freni olmayan bir arabada duvara karşı 200 km/sa hızla gitmek gibi olmasıdır.

Özetle

Kahramanımız da duygusal yatırım yapmıyorum derken 1 sene önce trip atıp, ben esas adam olacağım moduna girmiş, 1 sene sonra da vazgeçip, sadece cinsellik yaşaması gereken kadınla bastırdığı duygularını açığa çıkartıp ilişki yaşamaya başlamış ve bağlanmış. Şu an kendini esas adam sanıyor. Muhtemelen yiyeceği kazığın farkında değil.

Fon: Bruce Dickinson – Man of Sorrows

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

4.7 27 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
38 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Eugen
Ziyaretçi
Eugen
2021-01-17 11:29 PM

Hocam bir kız var sürekli insanlar içinde kanka diye hitap ediyor ama başbaşa kalınca bebeğime dönüyor olay. Ben dozunda ilgi gösteriyorum ama arkadaş gibi yaklaşıyorum ve harekete geçecek sinyali bir türlü nasıl almam gerektiğini bilmiyorum

hakan
Ziyaretçi
hakan
2021-01-17 11:57 PM

hocam erkek için ideal evlilik yaşı aralığı sizce kaçla kaç arasında olmalı 40 -45 arası çok mu geç?

spartacus
Ziyaretçi
spartacus
2021-01-18 12:28 AM

hocam bir kız var aralıklarla görüştüğüm. (Aralıklarla görüştüğüm derken bu kızla eski işyerinde arkadaş olup, işte çalışmanın gerektirdiği diyalogtan ne bir fazlası ne bir eksiğini yaptım) .Bu kız son zamanlarda aralıklarla arayıp sormaya başladı beni. Ben ise gayet kısa ama öz ve eğlenen ustalıklarla çerçevemi bozmadan kısa süreli konuştum. lakin… Read more »

spartacus
Ziyaretçi
spartacus
2021-01-18 8:54 AM
Reply to  Karanlikruya

cinselliğin pazarlığı olmaz doğru ama kızla konusmaya devam de etsem arzu duymayacağını biliyordum çünkü aklı eski sevgilisindeydi. cinsellik isteğimi belirtmesem de bu sefer kız evlilik yolunda görecekti beni hatta evlenmeden sevişmem dedi daha önce sevişmiş olmasına rağmen. sizce ben nasıl hareket etmeliydim?

Kaiu
Ziyaretçi
Kaiu
2021-01-25 12:57 AM
Reply to  spartacus

Abi hala soruyor musun? Next!

Kaiu
Ziyaretçi
Kaiu
2021-01-25 1:02 AM
Reply to  spartacus

Sessiz kalmalıydın istediğini alamazsan , next!

Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan
2021-01-18 1:54 AM

Kız seks yapacak yarabandı ararken eleman duygusal ilişki moduna girmiş dışarıdan bakınca bu eleman erkek değil kadın gibi davranmış hâlbuki seks için ortam hazırlasa çok daha iyi olurdu hem de baştan duygusal yatırım yapmayacağı için zarar görmezdi, muhtemelen bu kız yarabandı seks ihtiyacını başka erkekle karşıladı sonra bu arkadaşa döndü.… Read more »

Spartacus
Ziyaretçi
Spartacus
2021-02-10 1:53 AM
Reply to  Kaptan

Duygusal ilişki modu değil.erkek gibi davranayım derken kadın gibi düşünüyorsun kaptan nickli arkadaş.kiz yaralandı bu yüzden de beta sağlayıcı arıyor intikam için yani yarabandini sex icin kullanmak istemiyor.red pill kavramlarına çok takıliyorsunuz.duygusal yatırım yapmadım.kizi tersledim ve işimin gerektirdiği harici konuşmadım.amacim sex idi ama kız evlenmeden olmaz dedi.sex için uygun ortam… Read more »

Yavuz
Ziyaretçi
Yavuz
2021-01-18 2:23 AM

Benim de su ana kadar tanistigim kadinlarin da gecmislerinde hep unutamdiklari birileri vardi. Bu kadinlar tirnak icinde belirtmek gerekirse beyaz yakaliydilar. Kezban ya da varos diye tabir edecegimiz tiplerden degil. Unutamadigi biri oldugunu fark edince ister istemez soguyorsunuz. Bu zamanda psikolojisi saglam bir kadin bulunuabilir mi? Yani evet gecmiste iliskisi… Read more »

spartacus
Ziyaretçi
spartacus
2021-01-18 8:58 AM
Reply to  Yavuz

aynı durumu ben de yaşıyorum.işin ilginci bu unutamadıkları erkeklere hala arzu duymaya devam ediyorlar ve de edecekler.Bu kadınlar seni beta sağlayıcı olarak kullanıp etinden ve sütünden istifade edecek arada da serseri olan oğlanlarla arzu duydukları için sevişecekler.Ben bu tip durumlarda hesabı ödemeden çıkıp gidiyorum.zamanımı aldığı için.Çoğu yara bandı olması için… Read more »

Haydaaa
Ziyaretçi
Haydaaa
2021-01-18 10:37 PM
Reply to  spartacus

Unutamadığı elemandan daha çok arzu oluşturabilirsen onu unutabilir bence. Baktın unutamıyor bye. Ama doğru bir duruşla bazılarına unutturmak mümkün sanki.

Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan
2021-01-20 4:56 PM
Reply to  spartacus

Sizin bahsettiğiniz kadınlar alfa dul olabilir, bu ciddi bir kırmızı alarmdır ve bu tip kadınlarla ilişki tavsiye edilmiyor genel olarak ama seks yaparsın baktın kadın da sorun çıkartmıyor devam edersin eğer kadın ilişki isterse ben istemiyorum diyip ceketini alıp çıkar gidersin, dert dinlemek bence en ölümcül hatalardan hele de eski… Read more »

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet
2021-01-18 7:10 PM

Dün yazınızı okudum bugün başıma geldi,kızla ilişkimiz yoktu ama nude alıyordum sexting vs devam ediyorduk ve ben mutluydum, dün telefonunu kapattı ne yasadiysa artık bana bugün arkadaş olursak gidecek misin dedi,neden dedim birisinden hoşlanıyorum ama seni seviyorum dedi ve sizin dedikleriniz aklıma geldi,ben de sorun olmaz seni kıskanmiyorum tarzında konuştum… Read more »

serhan
Ziyaretçi
serhan
2021-01-18 8:58 PM

abi kadınlar da nasıl hayranlık olusturabiliriz? neye gayran olurlar?

Sordid
Ziyaretçi
Sordid
2021-01-19 8:59 PM

Güzel yazı. Aklıma başka bir soruyu getirdi. Cevaplarsanız sevinirim. Bu tek gecelik takılmak isteyen kadınlar konusunda ne kadar seçici olmak gerekir sizce? Son iki seferdir rastlantı eseri tanıştığım kadınlar hızlıca olayı oraya getirdi ancak kadınları çekici bulmadığımdan (biraz fazla kilolaları vardı) devamını getirmedim. Daha fiti, daha çekicisi ile olabiliyorken, çekici… Read more »

Last edited 9 ay önce by Karanlikruya
Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan
2021-01-20 4:50 PM
Reply to  Sordid

Kadınla birlikte iken ereksiyon olmuyorsan ve kadını arzulamıyorsan neden cinsellik yaşayacaksın ki

Last edited 9 ay önce by Karanlikruya
Sordid
Ziyaretçi
Sordid
2021-01-20 8:34 PM
Reply to  Karanlikruya

Teşekkürler cevap için.

Sordid
Ziyaretçi
Sordid
2021-01-20 8:40 PM
Reply to  Karanlikruya

Şu anki koşullarda cinsel açlığa sahip değilim, düzenli cinsellik yaşadığım kadınlar var. Bu tanıştığım kilolu kadınlardan çok daha çekici ve güzeller. Bu durumda dahi kilolu kadınla birlikte olmak mı uygun olandır? Her zaman yapabilecek potansiyelde olmak gerektiğine katılıyorum. Ancak kadının belini kavradığımda bayagı yüzme simidi gibi şişkinlik elime gelince “Ulan… Read more »

Last edited 9 ay önce by Karanlikruya
acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2021-01-21 1:06 AM

Fon müziği mükemmelmiş. Böyle müziklerinizin bir listesi var mı hocam?

Radu
Ziyaretçi
2021-02-10 10:57 AM

Red pill öğretilerini doğru bir şekilde uygulasak, içselleştirsek dahi kadın bizi beta öder konumuna(sağlayıcılığa) koyabilir mi ? koyarsa bu durumdan nasıl çıkılır veya soft nextlenmeli mi ?

Radu
Ziyaretçi
2021-02-10 6:45 PM
Reply to  Karanlikruya

Sevgili statüsünde olmadığın halde bizi sağlayıcı olarak kullanmayı düşünen bir kadına, Erkek Adam gibi yaklaşılması doğru olan sanırım. Kadın beta öder sağlayıcı tiplemesinde olmadığımızı fark edince kadının çerçevesinin içine girmek yerine, “onun bizim(Erkek Adam) çerçevesine girmemizi aksi halde bu iletişimin(ilişkinin) devam edip etmeyeceğini belirler.” baştan girmemen lazımdan kastın bu sanırım… Read more »

Radu
Ziyaretçi
2021-02-10 7:32 PM
Reply to  Karanlikruya

Anladım, erkek adam gibi davranıldığında kadın nasıl biri olduğumuzu anlar. Ona göre beta sağlayıcı arayıp aramamak kadının düşüneceği durum, biz erkek olarak nedensellik kavramında işimize gelen neyse o şekilde devam etmemiz, böyle durumlarda çerçevemizi bozmamamız gerekir sadece böyle durumlarda değil genel olarak tabi ki de ama ekstra merak etmiştim. Bu… Read more »

Ys
Ziyaretçi
Ys
2021-07-27 6:42 PM
Reply to  Karanlikruya

Selamlar
Erkek Evlenme son yaş kritiği var mı hocam? nedir? Bir çok yerden evlen evlen/evlenemedin baskısı yiyorum. Yaş 36… 38 yaş ideal görüyorum kendim için. Bu konu da var mı öneriniz?