Onurlu Davranıyorum Derken Duyugsal Yatırım Yapmak

Onurlu Davranıyorum Derken Duyugsal Yatırım Yapmak

Maalesef çoğu erkek hangi kadına nasıl davranacağını bilmiyor, duygusal yatırım yapmıyorum derken, elindeki şansları kaçırıyor. Geçen gün podcastlerin birinde şöyle bir mesaj aldım:

Bir kızla çok hızlı bir şekilde samimiyet kurmuştum. O zamanlar hayatımın baya meşgul bir döneminde olduğum için ilk adımdır, sohbetdir hep o yapıyordu. Dürüst olayım başta kızla birlikte olmak istemiyordum. Sonra ben bu kızdan daha derin hoşlanmaya başladım ve onunla bu konuları konuştum. İlişki istemediğimden bahsettim.

Kız direk olarak ya sen beni yanlış anlamışsın, ben düşünmeden hareket ediyordum senle öylesine tanıştım. Zaten benim 10 aylık bir ilişkim vardı. Mustafayla sen birbirinize çok benziyorsunuz hatta ikiz gibisiniz dedi ve üste çıktı.(burda Mustafanin onun eski sevgilisi olduğunu öğrendim ve aynı zamanda sonradan tasadufen ortak arkadaşlardan ogrendigim kadarıyla kız Mustafayla derin bir ilişki yaşamış.

Tipik bir ne istediğini bilmeyen kadın modeli görüyoruz. 10 aylık ilişkisi belki yeni bitmişken hemen başka bir erkeğe saldırıyor.

Görüldüğü gibi erkek açısından hatalar daha burada başlıyor. Kadın karşı tarafı yara bandı gibi kullanmak istemiş ama adam onurluymuş gibi davranınca “öylesine tanıştım” demiş?! Adam da “sağol ilişki düşünmüyorum” diyerek alınganlık göstermiş.

 

Soru şu: Kadına neden ilişki istemediğini belirtiyorsun?

Kadın cinselliği sunar, ardından sen ilişki olup olmayacağına karar verirsin. Ortada hiçbir şey yokken gereksiz bir pazarlık yapılmış. Kadının istediği şey en baştan bahane gibi sunulmuş. 

Baştan set çekmek, aslında o kadına yatırım yaptığını gösterir. Yani “ben sadece sevgilimle cinsellik yaşarım.” düşüncesi feminen bir tavırdır

Bunu bazen bakire sevgilisi olan erkeklerde de görüyorum. Kadın her şeye hazır, adam hayır diyor ama belki sizden önce her türlü yolla başka bir erkeklerle sevişti. Maalesef kadınlara melek ünvanı yükleme gibi bir alışkanlık var Türkiye’de. (Daha Fazlası için: Bakirelik önemli mi?)

Bir erkeğin temel amacı ilişki yaşamak olmamalıdır. Okuyanlara “ne var abi, adam onurlu davranmış, reddetmiş, birilerinin yerini doldurmak istememiş” diye düşünebilir. Gerçekten öyle mi? Şimdi devamını okuyalım:

Aradan 1 yıldan daha fazla zaman geçti. İnstagram üzerinden tekrar takip isteği atti. Tekrardan takiplestikten aylar sonra ortak bir müzik sayfasında hep aynı gönderileri beğenerek tekrar başladık diyaloga. Hayatimin yoğun dönemi ve pandemi derken sosyal hayatımın minimum boyuta inmesinden ötürü pek kimseyle tanışmadım şu aralar ve uzun bir zaman boyunca beni en çok heyecanlandıran kişi bu kız oldu. Şuan kızla her şey mükemmel gidiyor. Böyle bir ilişkide sonu bataklığa çıkacaksa acilen yolumu değiştirmek istiyorum. Çünkü kıza karşı boş değilim. Sizce böyle bir kızın gözünde ne durumdayimdir ?

Zamanında biri yerine koyulmak istemeyen kişi, o an alınganlık gösterek aslında duygusal yatırım yapmış. Şimdi soruyorum, baştaki onurlu tavıra ne oldu? 50 tane Mustafa ile birlikte olduktan sonra ilişki yaşamak daha mı güzel? Koşullar değişti mi? O kadın için sen hala Mustafa’sın.

Her zaman az ilişki yaşamış, kendi değerini koruyan kadın daha değerlidir. Bir erkeğin temel biyolojik misyonu ise olabildiği kadar kadınla birlikte olmaktır. Kadının ilişki beklentisi yok fakat siz ilişki olmadan sevişemem diyorsunuz. Tek gecelik ilişki isteyen kadına “olmaz” demek gibi bir şey bu. 

Duygusal yatırım durumunuz da bu esnada ortaya çıkıyor, hiçbir yatırım yapmadığınız kadınla rahatça sevişebilirsiniz, doğru mudur? Varsayalım parayla bu işi yapıyorsunuz, sizden önce o kadının size benzeyen biriyle yatmasını önemser miydiniz? Yoksa zevk almaya mı bakardınız? Böyle durumlarda aynı zihin yapısına sahip olmanız gerekir. Önce ilişkiyi ön plana sürüyorsanız bu durumda feminenleşen düzene ayak uydurmuşsunuz demektir. Çünkü kadının ilişkiyi talep etmesi gerekir. Bizim için cinsellik, kadın için ilişki ön planda.

Bunu birçok erkek yapıyor, onurlu davranmak derken, zamanında doğru hamleyi yapamadığı için yanlış kadına yatırım yapıyor. Zeigarnik etkisiyle yarım kalmış işini tamamlamak için olay mahaline geri dönüyor. Oysaki bu kadına yapması gereken “bana Mustafa diyebilirsin, hatta baba bile diyebilirsin” diyerek sert seks yapmak, sonra da hadi hayatında başarılar diyerek yollamaktı. Sonuçta böyle bir trajedi yaşanmayacaktı. 

 

Etik değerleri yok sayın demiyorum.

Eğer bu kadınla yakınlaştıktan sonra şöyle deseydi: “Ya ben Mustafa’ı unutamamışım, özür dilerim, yapamam” o zaman doğru olan hamle geri çekilmek olurdu. Çünkü fazlası duygusal istismara girer fakat ortada bir kadın var sizinle “ilişki düşünmüyor” ve sevişmek istiyor. Siz de olmaz “sevmeden asla…” romantizmine giriyorsunuz, 1 sene sonradan her şeyi unutup, 50 tane Mustafayla yatan kadınla uzun süreli ilişki yaşamaya kalkıyorsunuz.

Bu kadının yaptığına aslında psikanalizde “yer değiştirme” savunması diyoruz. Fetişlerin de temel sebebidir. Bir hissinizi rahatlamak ve tatmin sağlamak için bir başka nesneye yöneltirsiniz, bu bilinçli ya da bilinçsiz olabilir. Eğer sözde çok sevdiğiniz, üstte bahsedildiği gibi “derin hissettiğiniz” biri için yapabiliyorsanız ciddi sorunların sebebidir ve gelecekte de size yaşatması muhtemeldir. Bu tip kişiler “yer değiştirme” savunmasını içselleştirdikleri için çok kolay eş değiştirir ve bağlanmazlar. Yani kötü sevgili ve tabii ki kötü anne adaylarıdır ama bu kısa süreli ilişkide keyfinize bakmayacağınız anlamına gelmez.

Tabii ki böyle bir kadına çekim duyuyorsanız ve size beladan fazasını getirmeyeceğini düşünüyorsanız reddetmeniz olumludur fakat bu kararın arkasında durmanız gerekir. Duygusal yatırım yapan insanlar dengesiz kararlar alarak bu hislerinin “biri” yüzünden olduğunu (burada Mustafa), bu sebebin ortadan kalkmasıyla ilişkinin mükemmel işleyeceğine inanır, kadının kendisinin sorun olduğunu kabul etmek istemez. Çünkü ilişkiden alacağı dürtüsel tatmin daha yüksektir tek sorun freni olmayan bir arabada duvara karşı 200 km/sa hızla gitmek gibi olmasıdır.

 

Özetle

Kahramanımız da duygusal yatırım yapmıyorum derken 1 sene önce trip atıp, ben esas adam olacağım moduna girmiş, 1 sene sonra da vazgeçip, sadece seks yapması gereken kadınla bastırdığı duygularını açığa çıkartıp ilişki yaşamaya başlamış ve bağlanmış. Şu an kendini esas adam sanıyor. Muhtemelen yiyeceği kazığın farkında değil.

Fon: Bruce Dickinson – Man of Sorrows

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin, siteye destek olmak için tıklayın.)

4.7 21 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.

Karanlikruya

Sitenin psikolojik delisi.

Subscribe
Bildir
guest
36 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet
18 Ocak 2021 19:10

Dün yazınızı okudum bugün başıma geldi,kızla ilişkimiz yoktu ama nude alıyordum sexting vs devam ediyorduk ve ben mutluydum, dün telefonunu kapattı ne yasadiysa artık bana bugün arkadaş olursak gidecek misin dedi,neden dedim birisinden hoşlanıyorum ama seni seviyorum dedi ve sizin dedikleriniz aklıma geldi,ben de sorun olmaz seni kıskanmiyorum tarzında konuştum… Read more »

serhan
Ziyaretçi
serhan
18 Ocak 2021 20:58

abi kadınlar da nasıl hayranlık olusturabiliriz? neye gayran olurlar?

Sordid
Ziyaretçi
Sordid
19 Ocak 2021 20:59

Güzel yazı. Aklıma başka bir soruyu getirdi. Cevaplarsanız sevinirim. Bu tek gecelik takılmak isteyen kadınlar konusunda ne kadar seçici olmak gerekir sizce? Son iki seferdir rastlantı eseri tanıştığım kadınlar hızlıca olayı oraya getirdi ancak kadınları çekici bulmadığımdan (biraz fazla kilolaları vardı) devamını getirmedim. Daha fiti, daha seksisi ile olabiliyorken, çekici… Read more »

Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan
20 Ocak 2021 16:50
Reply to  Sordid

Kadınla birlikte iken ereksiyon olmuyorsan ve kadını arzulamıyorsan neden seks yapacaksın ki

Sordid
Ziyaretçi
Sordid
20 Ocak 2021 20:34
Reply to  Karanlikruya

Teşekkürler cevap için.

Sordid
Ziyaretçi
Sordid
20 Ocak 2021 20:40
Reply to  Karanlikruya

Şu anki koşullarda cinsel açlığa sahip değilim, düzenli seks yaptığım kadınlar var. Bu tanıştığım kilolu kadınlardan çok daha seksi ve güzeller. Bu durumda dahi kilolu kadınla birlikte olmak mı uygun olandır? Her zaman yapabilecek potansiyelde olmak gerektiğine katılıyorum. Ancak kadının belini kavradığımda bayagı yüzme simidi gibi şişkinlik elime gelince “Ulan… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
21 Ocak 2021 01:06

Fon müziği mükemmelmiş. Böyle müziklerinizin bir listesi var mı hocam?

Radu
Ziyaretçi
10 Şubat 2021 10:57

Red pill öğretilerini doğru bir şekilde uygulasak, içselleştirsek dahi kadın bizi beta öder konumuna(sağlayıcılığa) koyabilir mi ? koyarsa bu durumdan nasıl çıkılır veya soft nextlenmeli mi ?

Radu
Ziyaretçi
10 Şubat 2021 18:45
Reply to  Karanlikruya

Sevgili statüsünde olmadığın halde bizi sağlayıcı olarak kullanmayı düşünen bir kadına, Erkek Adam gibi yaklaşılması doğru olan sanırım. Kadın beta öder sağlayıcı tiplemesinde olmadığımızı fark edince kadının çerçevesinin içine girmek yerine, “onun bizim(Erkek Adam) çerçevesine girmemizi aksi halde bu iletişimin(ilişkinin) devam edip etmeyeceğini belirler.” baştan girmemen lazımdan kastın bu sanırım… Read more »

Radu
Ziyaretçi
10 Şubat 2021 19:32
Reply to  Karanlikruya

Anladım, erkek adam gibi davranıldığında kadın nasıl biri olduğumuzu anlar. Ona göre beta sağlayıcı arayıp aramamak kadının düşüneceği durum, biz erkek olarak nedensellik kavramında işimize gelen neyse o şekilde devam etmemiz, böyle durumlarda çerçevemizi bozmamamız gerekir sadece böyle durumlarda değil genel olarak tabi ki de ama ekstra merak etmiştim. Bu… Read more »

36
0
Would love your thoughts, please commentx
()
x

Adblock'u kapatıp reklamlara tıkladığınız için teşekkür ederiz. Bu sayede sitemiz ücretsiz kalabilecek.