İçeriğe geç
Ana Sayfa » Seven Kıskanır

Seven Kıskanır

  Resim: Adam Elsheimer - Saint Christopher (Kıskançlık)

  Seven Kıskanır

  Erkekler kıskanç olmamalı mıdır? Seven kıskanır mı? Kıskançlığı bastırmalı mıyız? Öncelikle şunu söylemeliyim ki kıskançlık bir erkeğin “en önemli” silahlarından biridir ve ilişkinin geleceğini anlamak için bir yöntem olmalıdır. Podcastini de şurada yapmıştık.

  Kıskançlık evrimsel bir dürtüdür.

  Evo-Psik 101: “Kıskançlık insanlığın ilk tarihinden itibaren erkeklerin yoğun yaşadığı bir savunma mekanizmasıdır” Çünkü kıskanç olmayan erkek kendi genetiğini aktaramaz. Kadının birinden hamile kalması; sizin kaynaklarınız boşa gitmesi demektir ve başkasının çocuğuna baktığınızı bilmezsiniz. Bu yüzden erkekler “mate-guarding” olayında daha saplantılıdırlar ve “kıskançlık davranışı değil, duygusu gereklidir.” Örneğin kadınlarda erkeğin cinselliğinden çok diğer kadınlara duygusal yatırımı kıskanılır. Altta ayrıntılı bahsedeceğiz.

  Düz dünyacılar şöyle diyebilir :”yahu günümüze dna testi var, böyle evrimsel dürtü mü kalır!^%+!”

  Evet kalır ve kalmalıdır. Şöyle ki:

  • Evli değilseniz kadının rızası olmadan dna testi yaptıramazsınız, suçtur. Zorlarsanız güvenmeyen, zorba erkek olursunuz.
  • ABD’nin bazı eyaletlerinde çocuk sizden olmasa bile eğer mahkeme uzar da dna testi gecikirse sizden olmasa bile nafaka ödersiniz.
  • Günümüzde bile erkekler %10-%30 değişen oranlarda bir başkasının çocuğuna bilmeden babalık yapmaktadır. Bu erkekler dna testini bilmiyor muydu?
  • 2 tarafı boklu değnektir. Kadınlar manipülatiftir ve kırılgandır da. Erkek de bunu bilir, sevgilisini kırmaktan korkarak dna testi teklifini yapamaz. Çünkü haksızsa kaybettiği daha büyük bir şey olacaktır.

  Demek ki günümüzde de kıskançlık erkek için hala bir parametredir ve pragmatiktir de. Çünkü “doğru kıskanmayı” öğrenen erkek genellikle dürtülerinde haklı çıkar ve ilişki yatırımı yapılmayacak kadını baştan eler. Bunu sevgilinin geçmişi yazısında anlatmıştık.

  Ayrılmanıza rağmen neden o kadını başkasıyla düşünemiyorsunuz?

  Örneğin neden ayrıldıktan sonra bile o kadının biriyle yatıyor olması size rahatsızlık veriyor? Kaç kadının ayrıldıktan sonra bundan rahatsız olduğunu gördünüz?  Erkeğe veriyor çünkü evrimsel olarak genlerinizde kayıtlı olan bilgi: “Zor bulduğun kadından bir başkası üreyecek, genetiğim aktarılmayacak” düşüncesi, bir diğeri ise derinlerdeki odipus kompleksiyle bağlantılı olarak “ilk aşık olduğunuz, size yoğun ilgiyi veren, aynalama dönemine girmeden önce uzantınız zannettiğiniz kişi olan annenizin yerine koyduğunuz kadını kaybetmek.

  Kadınlarda Kıskançlık

  Kadının evrimsel olarak en korktuğu şey erkeğin duygusal yatırımını değiştirmesidir(başka kadınla duygusal olarak ilgilenmesidir). Bu ilginçtir ama hipergami denkleminde beta öderin daha aktif olduğu uzun süreli ilişki paternidir. Kadınlar, arzu duydukları erkeklerde kendilerine ayrılmış kaynakları(sevgi, şefkat, güven) kaybetmeyi erkeklere göre daha az severler. Bu yüzden fiziksel aldatmaları hoş görebilirken, duygusal aldatmaları hoş görmez. Örneğin TLC’de Infidelity diye bir program vardı zamanında. Aldatma hikayeleri anlatılırdı. Fiks bir şey vardı. Erkek aldatıldıkları zaman asla affetmiyorlar, kadınlarsa fiziksel bir aldatma varsa geri dönebiliyordu.

  Onlar için de cinsellik kıskanma sebebidir ama erkeğin hissettiğinin yanında seviyesi düşüktür. Çünkü çocuğun kendinden olduğunu bilir. Bunu daha farklı bir örnekle anlatmaya çalışayım:

  Çoğu erkekte şu vardır: “O yanımda olsun, kimseyle sevişmesin, ona bakayım yeter” romantizmi. Başkasıyla olmadıktan sonra beni sevmese de olur diye düşünürler. Mesela Eşkiya filmini düşünün. Yetmedi mi? 13 YY. Courtly Love kavramı da tam olarak böyleydi. Lordlar bir kadınla birlikte olur, emrindeki askerlerin motive olması için karısına yazmasına izin verirdi ama asla cinsel ilişki olmazdı.

  Erkek de kadının bir başka erkekle duygusal hareketini kıskanır ama ilk sorusu şu olur: “Onunla seviştin mi?” Kadın hayır derse, “ohh” der. Aynı durumda kadına “sevişmediğim” deseniz; bir de sevişseydin!!+%’^!! Cevabını alırsınız. Size onunla zaman geçirdiğiniz için kızgındır.

  Erkeklerin İlişki İçindeki Kıskançlığı

  Kadınlar kıskanılmayı sever ama dengesi önemlidir. Hiç kıskanmazsanız sevilmediklerini düşünürler, çok kıskanırsanız reaktif doğaları sebebiyle kısıtlandıklarını hissederler ve size baş kaldırırlar. Örneğin şunu çok duydum: “Sen ne biçim adamsın, neden kıskanmıyorsun beni?” Özetle haketmeyen kadınları kıskanmaya da gerek yoktur. Bunu da filtreleyebilmelisiniz.

  Evrimsel dürtünüzü yok saymak tehlikelidir. Yani “ben kıskanmayacağım! Güçlü erkekler kıskanmaz!” gibi bir duruma girmeniz çoğu tehlikeyi kaçırmanıza neden olur. Mesele bu dürtüyü kontrol etmektir. Dürtüyü kontrol edememeniz akılcı bir erkek olmadığınızı ve duygularınızla hareket ettiğini gösterir. Duygularıyla hareket kadın işidir. Daha önemlisi dürtüsel davranmak yüksek testosteron sebebiyle agresifliğin aktif hale geçmesine, bu da limbik sistemin(hayvani kontrolsüz beynin) devreye girerek yapmayacağınız hareketlere neden olur. Ondan sonra bir de “bak gerçek yüzün buymuş!” suçlamasına maruz kalırsınız.

  Eğer kıskançlık sizi kontrol ederse; kadın da kıskançlıkla sizi kontrol eder ve güçsüz olduğunuzu düşünür. Eğer siz kıskançlığı kontrol ederseniz, kadın yersiz yere onu kıskanmadığınızı anlayarak kullanmayı denemez. Bunun yararını da en çok da kavga ettiğinizde yaşarsınız. Aşırı kıskanç bir erkeği bekleyen son: kadının kıskandığınız her şeyi size misilleme olarak yaparak sizi daha da delirtmesidir.

  Kıskandığınızda ne yapmalısınız?

  Ne dedik? Kıskançlık bir duygu olmalıdır, tepkisel davranış şekli değil! Öncelikle size arzu duyan bir kadın siz uyarmadan rahatsız olacağınız davranışları değiştirir. Birilerini sosyal medyada tutuyorsa veya 7-24 Instagrama foto atıyorsa, telefonu gizliyorsa, kız gecelerine barlarda eğlenmeye gidiyorsa hala alternatife ihtiyacı var demektir, bu pozisyon sizden değerli demektir, size “gerçek arzu” duymuyordur.

  Size rahatsızlık veren bir durum varsa; rahatsız olduğunuzu tepki göstermeden belirtmeniz yeterli olmalıdır ve muhtemelen ya basit bir dırdırdır ya da rahatsız olduğunuzu fark etmediği bir şeydir ve hızlıca telafi etmeye çalışacaktır.

  İnatla devam ediyorsa, arzuyla, içten şekilde yapmak istiyor demektir, kaybetmeyi göze alamıyordur, işte bu sorundur. Yani ortada bir dırdır(shit test)yoktur, sen de kıskanıyorsundur. Neden? Çünkü ortada kıskanılacak bir şey vardır! Tada!

  Birlikte yaşıyorsunuz ve size rağmen “kız gecesi” yaptı 1 gün de gelmedi veya telefonu size göstermedi gizledi diyelim tabii ki bebeğim sen eşit bir ilişkide özgür kadınsın, kendi alanın var diyerek anahtarları istemeli ya da daha güzeli döndüğünde kilitleri değişmiş bulacak şekilde ayrılmalısınız. Sınırlarınızı aşan kadını hayatınızdan çıkartırsınız. Israr yok, telafi yok, zorlama yok, tehdit hiç yok!

  Neden tehdit ya da ısrar yok?

  Soru şu olmalı: “ben neden onun yapmak istediği bir şeye engel koyan kişiyim?“ Evet değilsin! Olmamalısın. Çünkü kadınlar alfalar için kuralları yıkarken, betalar için kurallar koyar. Kontrol etmeye çalışmanız kural koyulan beta tarafında olduğunuzu ve kadının doğal çekimle yanınızda olmadığını gösterir.

  Belki net bir şey olmayabilir ama gereğinden fazla dürtü hissediyorsanız, gerçekten sorun olabilir. Buna bilinçaltı-farkındalığı deniliyor. Yani siz net bir gösterge olmasa da kişinin bir şeyleri sakladığını davranış ve mimiklerden içsel olarak anlıyorsunuz.

  Korku Oyunu

  Bu son aşamada kadınların empatik değil, sempatik olduklarını unutmamak gerekir. Sizi anlamaları için benzer duyguları yaşamalılar, yani siz de onu kıskandırın. Buna Rollo ilk kitabında “hayal gücünü canlandırmak” der ve “pasif-korku(dread) oyunu” olarak adlandırır. Yani kadını rekabetle kaygı içine sokmanız gerekir. Amacınız asla şart cümlesiyle(bunu yaparsan bunu yaparım) mesaj vermek olmamalıdır ki bu savunmasız olduğunuzu sinyaller.

  Yalnız “dread games” olayına girmeniz artık ilişkiyi kalp masajıyla ayakta tuttuğunuzu gösterir. Dramatik bir iyileşme olmuyorsa, o kadını terk etmeniz daha iyidir.

  Kıskançlıkla Sizi Suçlamaları Bir Manipülasyondur

  Kadınlar korunabilmek, sizi kolay aldatabilmek için “kıskanan erkek kendine güvensizdir” şeklinde manipülasyona başvurabilir.

  Temel içgüdüsel duygunuzu hissettiğiniz için asla suçluluk hissetmeyin. Kıskanmamak için kendinizi ketlemeniz maskülenliğinizi düşürür, hataları görmezden gelmenize sebep olur. Kıskançlığı yok saymak genetik aktarımınızı yok saymaktır.

  Son söz olarak: “kıskançlık bir içgüdüdür ve bunu kadını kontrol etmek için değil, ilişkinin geleceğini anlamak için kullanın.”

  Makeleyi oylamayı ve daha çok kişiye ulaşması için paylaşmayı ihmal etmeyin:

  4.8 45 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.
  Subscribe
  Bildir
  guest

  74 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Mustafa
  Ziyaretçi
  Mustafa
  2023-01-04 3:18 PM

  Hocam kız arkadaşım avmde bir yerde otururken uzaktan bir çocuğu görmüş istemeden gülümsemiş, daha sonra çocuk ona gülümsediğini farketmesin diye kız kafasını başka tarafa çevirmiş ve bu olayı bana anlattı. Çocuk senden yakışıklı yüzü temiz filan dedi. Bana göstermek için çocuğun gizlice videosunu çekip bana attı. Ben tepki verince şaka… Read more »

  Mustafa
  Ziyaretçi
  Mustafa
  2023-01-04 7:46 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Peki sizce ne yapmalıyım? Sebep göstermeden terk edeyim mi korku oyunu mu oynayayım veya sadece cinselliği alıp terk etmesini bekleyip görmezden mi geleyim? Bir iki kez aktif korku oyunu oynamıştım kriz geçirmişti. Bu eski davranışımı hatırlatıp savunmada bulundu. Ayrıca ortada arzu tamamen yok diyebilir miyiz yoksa azalmış olabilir mi? çünkü… Read more »

  Mustafa
  Ziyaretçi
  Mustafa
  2023-01-04 8:23 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Hocam bir de ilişkide ideal faz %70 Alfa %30 Beta olmalı demiştiniz. Bunları aynı anda mı uygulayacağız günlere göre mi? Yani aynı gün hem Alfa hem Beta gibi mi davranacağız 1 Hafta Beta 3 Hafta Alfa gibi mi davranacağız? Ben ikinci yolu uyguluyorum ama ne zaman faz değiştirmem gerektiğini nasıl… Read more »

  Emre
  Ziyaretçi
  Emre
  2023-02-10 1:07 PM

  Merhaba, depremden dolayı yazıp yazmama konusunda kararsız kaldım ama yardımcı olursanız sevinirim. 1 ay kadar önce Sevgilim instagramdan gelen erkek isteklerini kabul edeceğini söylemişti yüzyüze ama kıskandırmak için söylediği belliydi dalga geçip geçiştirmiştim. Dün ise istekleri kabul edip geri takip atmış. Nedenini sorduğumda, kötü bir niyetle kabul etmediğini kızların isteklerinide… Read more »

  blackandwhite
  Ziyaretçi
  blackandwhite
  2023-04-16 10:34 AM

  Evrimsel olarak mantıklı sebepler bunlar evet ama yani istesen sadece cinsellik olsun affetmem ben her kadın öyle değil ki bazıları affedebilir ama ne affetçem banane ayrılırım giderim hayal bile edemiyorum ben öyle şeyleri ilişki içinde böyle bir şey yaşanıyorsa ilişki kalmamıştır zaten.

  Bix
  Ziyaretçi
  Bix
  2023-05-18 7:19 PM

  Hocam selamlar, kız arkadaşım yakın kız arkadaşının öğrenci evine bir haftalık tatile gitti. Önce kız arkadaşıyla beraber bir pub’a eğlenmeye gittiler. Tepkimi dile getirdiğimde biz oraya eğlenmeye gidiyoruz nasıl davranmam gerektiğini bilen biriyim dedi. Sonraki gün yani bugün de liseden 2 yıllık sınıf arkadaşları ve yakın arkadaşlarının sevgilisi olan bir… Read more »

  Bix
  Ziyaretçi
  Bix
  2023-05-25 11:07 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Ayrılmamı mı önerirsiniz?

  Esmanur
  Ziyaretçi
  Esmanur
  2023-05-31 8:39 PM

  Ayy yok cinsel aldatmayı asla hoş karşılamam hatta tam tersi başkasına aşık olması daha az kızdırır. En azından gururlu aldatmış oluyor sevdiği için beni karşısına almış ama diğerinde sırf 2 dk zevki için beni yok saydığı anlamına gelir valla bir erkeği gerçekten seversem her zerresi sadece benim olsun istiyorum kabul… Read more »

  74
  0
  Would love your thoughts, please commentx