İçeriğe geç
Ana Sayfa » Seven Kıskanır

Seven Kıskanır

  Resim: Adam Elsheimer - Saint Christopher (Kıskançlık)

  Seven Kıskanır

  Erkekler kıskanç olmamalı mıdır? Seven kıskanır mı? Kıskançlığı bastırmalı mıyız? Öncelikle şunu söylemeliyim ki kıskançlık bir erkeğin “en önemli” silahlarından biridir ve ilişkinin geleceğini anlamak için bir yöntem olmalıdır. Podcastini de şurada yapmıştık.

  Kıskançlık evrimsel bir dürtüdür.

  Evo-Psik 101: “Kıskançlık insanlığın ilk tarihinden itibaren erkeklerin yoğun yaşadığı bir savunma mekanizmasıdır” Çünkü kıskanç olmayan erkek kendi genetiğini aktaramaz. Kadının birinden hamile kalması; sizin kaynaklarınız boşa gitmesi demektir ve başkasının çocuğuna baktığınızı bilmezsiniz. Bu yüzden erkekler “mate-guarding” olayında daha saplantılıdırlar ve “kıskançlık davranışı değil, duygusu gereklidir.” Örneğin kadınlarda erkeğin cinselliğinden çok diğer kadınlara duygusal yatırımı kıskanılır. Altta ayrıntılı bahsedeceğiz.

  Düz dünyacılar şöyle diyebilir :”yahu günümüze dna testi var, böyle evrimsel dürtü mü kalır!^%+!”

  Evet kalır ve kalmalıdır. Şöyle ki:

  • Evli değilseniz kadının rızası olmadan dna testi yaptıramazsınız, suçtur. Zorlarsanız güvenmeyen, zorba erkek olursunuz.
  • ABD’nin bazı eyaletlerinde çocuk sizden olmasa bile eğer mahkeme uzar da dna testi gecikirse sizden olmasa bile nafaka ödersiniz.
  • Günümüzde bile erkekler %10-%30 değişen oranlarda bir başkasının çocuğuna bilmeden babalık yapmaktadır. Bu erkekler dna testini bilmiyor muydu?
  • 2 tarafı boklu değnektir. Kadınlar manipülatiftir ve kırılgandır da. Erkek de bunu bilir, sevgilisini kırmaktan korkarak dna testi teklifini yapamaz. Çünkü haksızsa kaybettiği daha büyük bir şey olacaktır.

  Demek ki günümüzde de kıskançlık erkek için hala bir parametredir ve pragmatiktir de. Çünkü “doğru kıskanmayı” öğrenen erkek genellikle dürtülerinde haklı çıkar ve ilişki yatırımı yapılmayacak kadını baştan eler. Bunu sevgilinin geçmişi yazısında anlatmıştık.

  Ayrılmanıza rağmen neden o kadını başkasıyla düşünemiyorsunuz?

  Örneğin neden ayrıldıktan sonra bile o kadının biriyle yatıyor olması size rahatsızlık veriyor? Kaç kadının ayrıldıktan sonra bundan rahatsız olduğunu gördünüz?  Erkeğe veriyor çünkü evrimsel olarak genlerinizde kayıtlı olan bilgi: “Zor bulduğun kadından bir başkası üreyecek, genetiğim aktarılmayacak” düşüncesi, bir diğeri ise derinlerdeki odipus kompleksiyle bağlantılı olarak “ilk aşık olduğunuz, size yoğun ilgiyi veren, aynalama dönemine girmeden önce uzantınız zannettiğiniz kişi olan annenizin yerine koyduğunuz kadını kaybetmek.

  Kadınlarda Kıskançlık

  Kadının evrimsel olarak en korktuğu şey erkeğin duygusal yatırımını değiştirmesidir(başka kadınla duygusal olarak ilgilenmesidir). Bu ilginçtir ama hipergami denkleminde beta öderin daha aktif olduğu uzun süreli ilişki paternidir. Kadınlar, arzu duydukları erkeklerde kendilerine ayrılmış kaynakları(sevgi, şefkat, güven) kaybetmeyi erkeklere göre daha az severler. Bu yüzden fiziksel aldatmaları hoş görebilirken, duygusal aldatmaları hoş görmez. Örneğin TLC’de Infidelity diye bir program vardı zamanında. Aldatma hikayeleri anlatılırdı. Fiks bir şey vardı. Erkek aldatıldıkları zaman asla affetmiyorlar, kadınlarsa fiziksel bir aldatma varsa geri dönebiliyordu.

  Onlar için de cinsellik kıskanma sebebidir ama erkeğin hissettiğinin yanında seviyesi düşüktür. Çünkü çocuğun kendinden olduğunu bilir. Bunu daha farklı bir örnekle anlatmaya çalışayım:

  Çoğu erkekte şu vardır: “O yanımda olsun, kimseyle sevişmesin, ona bakayım yeter” romantizmi. Başkasıyla olmadıktan sonra beni sevmese de olur diye düşünürler. Mesela Eşkiya filmini düşünün. Yetmedi mi? 13 YY. Courtly Love kavramı da tam olarak böyleydi. Lordlar bir kadınla birlikte olur, emrindeki askerlerin motive olması için karısına yazmasına izin verirdi ama asla cinsel ilişki olmazdı.

  Erkek de kadının bir başka erkekle duygusal hareketini kıskanır ama ilk sorusu şu olur: “Onunla seviştin mi?” Kadın hayır derse, “ohh” der. Aynı durumda kadına “sevişmediğim” deseniz; bir de sevişseydin!!+%’^!! Cevabını alırsınız. Size onunla zaman geçirdiğiniz için kızgındır.

  Erkeklerin İlişki İçindeki Kıskançlığı

  Kadınlar kıskanılmayı sever ama dengesi önemlidir. Hiç kıskanmazsanız sevilmediklerini düşünürler, çok kıskanırsanız reaktif doğaları sebebiyle kısıtlandıklarını hissederler ve size baş kaldırırlar. Örneğin şunu çok duydum: “Sen ne biçim adamsın, neden kıskanmıyorsun beni?” Özetle haketmeyen kadınları kıskanmaya da gerek yoktur. Bunu da filtreleyebilmelisiniz.

  Evrimsel dürtünüzü yok saymak tehlikelidir. Yani “ben kıskanmayacağım! Güçlü erkekler kıskanmaz!” gibi bir duruma girmeniz çoğu tehlikeyi kaçırmanıza neden olur. Mesele bu dürtüyü kontrol etmektir. Dürtüyü kontrol edememeniz akılcı bir erkek olmadığınızı ve duygularınızla hareket ettiğini gösterir. Duygularıyla hareket kadın işidir. Daha önemlisi dürtüsel davranmak yüksek testosteron sebebiyle agresifliğin aktif hale geçmesine, bu da limbik sistemin(hayvani kontrolsüz beynin) devreye girerek yapmayacağınız hareketlere neden olur. Ondan sonra bir de “bak gerçek yüzün buymuş!” suçlamasına maruz kalırsınız.

  Eğer kıskançlık sizi kontrol ederse; kadın da kıskançlıkla sizi kontrol eder ve güçsüz olduğunuzu düşünür. Eğer siz kıskançlığı kontrol ederseniz, kadın yersiz yere onu kıskanmadığınızı anlayarak kullanmayı denemez. Bunun yararını da en çok da kavga ettiğinizde yaşarsınız. Aşırı kıskanç bir erkeği bekleyen son: kadının kıskandığınız her şeyi size misilleme olarak yaparak sizi daha da delirtmesidir.

  Kıskandığınızda ne yapmalısınız?

  Ne dedik? Kıskançlık bir duygu olmalıdır, tepkisel davranış şekli değil! Öncelikle size arzu duyan bir kadın siz uyarmadan rahatsız olacağınız davranışları değiştirir. Birilerini sosyal medyada tutuyorsa veya 7-24 Instagrama foto atıyorsa, telefonu gizliyorsa, kız gecelerine barlarda eğlenmeye gidiyorsa hala alternatife ihtiyacı var demektir, bu pozisyon sizden değerli demektir, size “gerçek arzu” duymuyordur.

  Size rahatsızlık veren bir durum varsa; rahatsız olduğunuzu tepki göstermeden belirtmeniz yeterli olmalıdır ve muhtemelen ya basit bir dırdırdır ya da rahatsız olduğunuzu fark etmediği bir şeydir ve hızlıca telafi etmeye çalışacaktır.

  İnatla devam ediyorsa, arzuyla, içten şekilde yapmak istiyor demektir, kaybetmeyi göze alamıyordur, işte bu sorundur. Yani ortada bir dırdır(shit test)yoktur, sen de kıskanıyorsundur. Neden? Çünkü ortada kıskanılacak bir şey vardır! Tada!

  Birlikte yaşıyorsunuz ve size rağmen “kız gecesi” yaptı 1 gün de gelmedi veya telefonu size göstermedi gizledi diyelim tabii ki bebeğim sen eşit bir ilişkide özgür kadınsın, kendi alanın var diyerek anahtarları istemeli ya da daha güzeli döndüğünde kilitleri değişmiş bulacak şekilde ayrılmalısınız. Sınırlarınızı aşan kadını hayatınızdan çıkartırsınız. Israr yok, telafi yok, zorlama yok, tehdit hiç yok!

  Neden tehdit ya da ısrar yok?

  Soru şu olmalı: “ben neden onun yapmak istediği bir şeye engel koyan kişiyim?“ Evet değilsin! Olmamalısın. Çünkü kadınlar alfalar için kuralları yıkarken, betalar için kurallar koyar. Kontrol etmeye çalışmanız kural koyulan beta tarafında olduğunuzu ve kadının doğal çekimle yanınızda olmadığını gösterir.

  Belki net bir şey olmayabilir ama gereğinden fazla dürtü hissediyorsanız, gerçekten sorun olabilir. Buna bilinçaltı-farkındalığı deniliyor. Yani siz net bir gösterge olmasa da kişinin bir şeyleri sakladığını davranış ve mimiklerden içsel olarak anlıyorsunuz.

  Korku Oyunu

  Bu son aşamada kadınların empatik değil, sempatik olduklarını unutmamak gerekir. Sizi anlamaları için benzer duyguları yaşamalılar, yani siz de onu kıskandırın. Buna Rollo ilk kitabında “hayal gücünü canlandırmak” der ve “pasif-korku(dread) oyunu” olarak adlandırır. Yani kadını rekabetle kaygı içine sokmanız gerekir. Amacınız asla şart cümlesiyle(bunu yaparsan bunu yaparım) mesaj vermek olmamalıdır ki bu savunmasız olduğunuzu sinyaller.

  Yalnız “dread games” olayına girmeniz artık ilişkiyi kalp masajıyla ayakta tuttuğunuzu gösterir. Dramatik bir iyileşme olmuyorsa, o kadını terk etmeniz daha iyidir.

  Kıskançlıkla Sizi Suçlamaları Bir Manipülasyondur

  Kadınlar korunabilmek, sizi kolay aldatabilmek için “kıskanan erkek kendine güvensizdir” şeklinde manipülasyona başvurabilir.

  Temel içgüdüsel duygunuzu hissettiğiniz için asla suçluluk hissetmeyin. Kıskanmamak için kendinizi ketlemeniz maskülenliğinizi düşürür, hataları görmezden gelmenize sebep olur. Kıskançlığı yok saymak genetik aktarımınızı yok saymaktır.

  Son söz olarak: “kıskançlık bir içgüdüdür ve bunu kadını kontrol etmek için değil, ilişkinin geleceğini anlamak için kullanın.”

  Makeleyi oylamayı ve daha çok kişiye ulaşması için paylaşmayı ihmal etmeyin:

  4.8 38 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.
  Subscribe
  Bildir
  guest

  50 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Mustafa
  Ziyaretçi
  Mustafa
  2022-06-28 7:22 PM

  Kız arkadaşım 12 yaşında bi çocuğu kaba bir şekilde reddetti, ama çocuk gülümseyerek tamam deyip gitmiş, daha sonra kız kendini kaba ve suçlu hissetmiş, arkadaşlarıda ısrar etmiş onunla couple ol diye, kız bu yüzden bu çocukla couple olmuş ama hiç fiziksel temas olmamış, çocuk el ele tutuşmayı ve dışarı beraber… Read more »

  Mustafa
  Ziyaretçi
  Mustafa
  2022-06-30 12:58 PM
  Reply to  Mustafa

  DEVAMI: Kız ilişkinin ilk aylarında hiç sevgilim olmadı demişti ben wattpadden romanını türkçeye çevirip bana niye yalan söyledin diyince, eğer söyleseydim beni terkederdin demişti, sonra da romanını gizledi, birkaç ay sonra romanını herkese açık yapınca ben farkettim direk engeli bastım, kız annesinin telefonundan arkadaşının telefonundan yalvardı, ben o romanı para… Read more »

  Mustafa
  Ziyaretçi
  Mustafa
  2022-07-02 12:31 PM
  Reply to  Mustafa

  Selamlar, yanıtlarsanız sevinirim. Biraz uzun gibi gelebilir ama aslında çok da uzun değil. Belki meşgulsünüzdür ya da cevaplamak için uzun buluyor olabilirsiniz. Eğer cevaplamayacaksanız söyleyebilirsiniz çünkü hergün yanıtlarınızı bekliyor olacağım sevgili Karanlikruya😊

  acemineilstrauss
  Ziyaretçi
  acemineilstrauss
  2022-07-07 8:47 PM

  Karanlıkrüya hocam, sevgilinin çok aşırı kıskanması kötü müdür? Kırmızı bayrak mıdır, tehlikeli midir? Kızın ilk sevgilisi benim o yüzden mi anlamadım.

  acemineilstrauss
  Ziyaretçi
  acemineilstrauss
  2022-07-08 8:23 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Kızın ilk sevgilisi benim başka bir erkek yüzünden olduğunu düşünmüyorum o yüzden. Ama psikolojik sıkıntıları ve özgüven problemi var. İşin garibi bu kız başlarda pek aşırı kıskanç değildi hatta uzak mesafede olduğumuz zamanlarda başka kızlarla görüşebilirsin bile diyordu. Şimdi de böyle değişti. İlişkide bazı hatalar yapmış olmam shit testlerden kalmış… Read more »

  acemineilstrauss
  Ziyaretçi
  acemineilstrauss
  2022-07-09 2:49 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Hocam ilk sevgilisi benim o yüzden geçmişiyle ilgili sıkıntısının başka bir erkek yüzünden olduğunu düşünmüyorum ama kesin olarak psikolojik problemleri var. İlişkideyken şöyle oldu; ilk aylarda bu kadar kıskanmıyordu hatta uzak mesafede olduğumuz zamanlarda başka kızlarla bile görüşebilirsin diyordu şimdi eski sevgililerimle ilgili yaptığım şakaları bile kaldıramıyor. Sizce shit testlerden… Read more »

  mon
  Ziyaretçi
  mon
  2022-07-28 12:30 PM

  5 yıllık eski sevgilim erkek ekleyip eski sevgilisini eklemiş instdan ayrılınca açık saçık fotolar da paylaşmış ben şimdi bir kızla foto paylaşsam kıskanır mı instdan ayrıca sürekli kıskandırmaya yönelik hareketleri olan kendi hatasını görmeyen her ayrılmada inst açık eski sevgilisini ekleyen 5 yılı hiçe sayıp bir şey olmamış gibi hayatına… Read more »

  mon
  Ziyaretçi
  mon
  2022-07-28 1:09 PM
  Reply to  Karanlikruya

  teşekkür ederim bunlara bakıcam son olarak ben ilişki devam ederken düzeltmeye çalıştım şöyle yapma böyle yapmayalım bak her seferinde bir erkek ekkliyorsun foto paylaşıp eski sevgililerini ekliyorsun diye kaç defa da olsa konuştum ama bana söz verdikçe tamam dedikçe hareketlerine devam etti şimdi de sanki hayatında ben yokmuşlum gibi hayatına… Read more »

  mon
  Ziyaretçi
  mon
  2022-07-28 1:23 PM
  Reply to  Karanlikruya

  evet öyle oldu gerekli tepki gösterememişsiniz derken yani ayrılmak gibimi ben bırakamadım araya soğukluk girer ve her istediğini yapar biriyle bir şeyler yaşar diye o yüzden belkide böyle oldu bu durumda nasıl veya ne yapmalıydım bundan 3 ay önce de küstük sonra özledim diye geri aradı beni

  mon
  Ziyaretçi
  mon
  2022-07-28 2:26 PM
  Reply to  Karanlikruya

  teşekkürler okudum eski sevgilim mesaj attı yazısını aklıma bir şey takıldı şimdi yani eski sevgilim bana ulaşsa ben yaptıkları hatayı yüzüne vurmalı mıyım sen beni hiç haketmemişsin tarzında uzun bir yazı yazıp göndermeli miyim yoksa hiç cevap vermeden görüldü mü atmalıyım

  Jamal
  Ziyaretçi
  Jamal
  2022-08-04 12:50 AM

  Merhaba hocam, kızın “ilk erkeği olmak” nasıl oluyor? Cinsellik yaşadığı erkek mi unutulmayacak erkek oluyor? İlk sevgili olduğu erkek mi (Arzu olmadan, arkadaşlarının zoru ile) “ilk erkeği” oluyor? İlk arzu duyduğu ve kavuştuğu erkek mi ilk erkeği oluyor?

  50
  0
  Would love your thoughts, please commentx