Resim: Peter Paul Rubens - Two Satyrs

KIRMIZI HAP HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

BÖLÜM-1

Yanılgı 1: Hipergami her şeyin sorumlusudur.

Hipergami din, ırk, inanış gibi birçok etmenden etkilenir ve erkeklerin düşündüğü gibi ilişkilerin “bitmesine” sebep olan tek gerçek değildir. Kişisel seçimler ve hatalar daha önemli bir konuma sahiptir. Hipergami her kadında hücresel seviyede vardır ama her kadının bunu yönetme biçimi farklıdır. Biri sizi çok daha basit bir nedenden aldatır, diğeri ise önce çabalar çözüm olmazsa terk eder.

Bana danışan kişilerde de aynı sorunu görüyorum. Sondan başladıklarında haklı görünüyorlar ama ilişkiyi baştan aldığımızda sorumlunun erkek olduğu ortaya çıkıyor. Prensip olarak her durumda sorumlu sizsiniz fakat bazı durumlarda daha da çok sizsiniz.

Bir düşünceye ideolojik olarak saplantı duyarsınız kararlarınızı ve sonradan yaşadıklarınızı da bu paterne uydurursunuz. Kırmızı hapın şeytanileştirilmesinin temel sebebi de kendisi değil yanlış yorumlayanlardır. Bu konuda Dr. Shawn Smith ve Rollo Tomassi’nin yaptığı programı şiddetle öneririm.

Mesela ilginç bir bilgi vereyim: Dr. Shawn Smith’in klinik gözlemlerine göre İlişkilerini kurtarmak isteyenlerin 60-40 oranında kadınlar vs erkekler olduğunu ve genelde kadınlar istediği zaman ilişkilerin kurtulduğunu biliyor musunuz? Çünkü kadınlar birine değer verdiklerinde ilişkiyi kurtarmaya “bir noktaya” kadar daha istekli oluyorlar.

Hipergami var fakat acımasız değil. Paranoid karakter özellikleri sergiliyorsanız, sonuçta her şeyi böyle yorumlamaya hatta kendinizi başarısız görmeye odaklanabilirsiniz. Bir çeşit doğrulama yanılgısına girebilirsiniz. Örneğin:

“Başta çok sevdi, kötü davrandım daha fazla bağlandı, sonra terk etti beni!” Demek ki benden daha iyisini buldu veya yeteri kadar kötü davranmadım. Bütün kadınlar böyle!! Buna kendini gerçekleştiren kehanet denir.

Tamamen hatalı bir düşünce döngüsüdür. Bu kişilere neden-niye diye sordukça sorunun farklı yerlere gittiğini görüyorum. Kadına köpek gibi davranıp, kara üçleme yazımda anlattığım gibi onu yıpratırsanız, bir yerde vazgeçecektir. Burada sıkıntı sizin davranışınız, hipergamiyi ilgilendiren tek kısımsa o kadının sizden seçici olması alternatifinin muhtemelen sizden fazla olmasıdır ve alfa döller ilişkilerinin kısa süremesidir. Sonuçta siz daha zor unutursunuz.

Uzun süreli ve sağlıklı ilişkiler için daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır, çünkü “alfa-döller” tarafı sadece “uyarılmayı” içerir ve hep dediğim gibi bunu sağlamak gerekli de olsa ilişki için yetersizdir. Sonra Roosh’un bir yazısında bahsettiği “erkekler modern dünyanın soytarılarıdır” sonucuna ulaşırsınız ve anca AFC olursunuz. Yani kadın sizinle arzu için birlikte olur devamını getirmez. İngilizce bilmeyenler için Yin‘in ekşi sözlük çevirisini öneririm.

İlişkinizin bitmesini “kendi hatalarınız veya korkularınız” yüzünden bittiğini anlamazsanız her şeyin sorumlusunu hipergami yaparak büyük bir hata yaparsınız.

Yanılgı 2: Hipergami yüzünden hep terk edileceğim! Çünkü kadın daha iyisini bulmak isteyecek!

Hipergami kadının kendinden üst seviye erkeği “genetik ve sağlayıcılık” açısından seçmesidir ve araştırmalar “sağlıklı” giden ilişkilerin sizden çok daha iyi bir alternatif olmasına rağmen bozulmadığını göstermektedir. Bunun en temel sebebi ilişkilere sadece “üreme” odaklı bakmıyor olmamız, psiko-sosyal nedenlerden ve kendi iç görümüzden de etkileniyor olmamız. Bu anlaşılmadığında erkeklerin çoğu gibi bütün suç hipergamiye yani kadının hep “daha iyisi olursa terk edilirim” yanılgısına atılır.

Erkek de böyle değil midir? Erkek de örneğin önceliği olan cinselliği alamıyorsa, ilişkide çok fazla dırdıra, hakarete maruz kalıyorsa ve elinde daha iyi bir alternatif varsa ona yönelecektir. Bu dinamik anlaşılmaz ve sağ duyudan uzaklaşılırsa “kırmızı hap” söyledikleri hatalı algılanmış olur.

Örneğin siyah hapta(veya her şey fiziksel özelliklerdir diyenler) şunu görüyorum: alfa değilseniz, genetiğiniz süper değilse beta öder tarafında kalır kullanılırsınız. Hayır doğru değil. Çünkü kimse %100 alfa veya beta değil. Kadınların temel stratejisiyse her 2sini bir arada bulmak.

Statü ve parayı nasıl kullandığınız önemli, eğer kadına yaranmak için kullanırsanız beta öder olursunuz, eğer ulaşılmaz mitiyle kadının hayal gücünü canlandırırsanız alfa zihin setiyle hareket etmiş olursunuz, İnsellerin temel argüman hatası “parası-statüsü” olan tipsiz erkeğin her şekilde beta tarafında olacağıdır ama bu hatalıdr. Bunlar araç olarak kullanılırsa faydalıdır.

Rock starlarda bunu görebilirsiniz. Ortamda en Chad bile olsa kadınlar rock stara yaklaşır ama rock starların hepsinin vücuduna önem verdiği unutulmamalıdır. (İleri okuma: Erkeği çekici yapan kriterler.)

Tamamen alfa döller tarafında bulunmak demek sizin o kadını elinizde tutacağınız anlamına gelmez, hatta  sizinle cinsellik için birlikte olup, ardından zengin biriyle uzun süreli ilişkiye girebilir, kadın her 2 tarafı da aldatmış olur, aynı anda kullanmış olur. Bu durumda alfa döller kazanmış oluyor mu? İnseller işin duygusal yük kısmını hiç bilmediği için maalesef hatalı düşünüyorlar.

Rule Zero üyelerinden Troy Francis’in tam olarak buna benzer bir hikayesi vardır ve KH girme sebebi böyle bir olaydır.

Yanılgı 3: Kırmızı Hap size iyi bir erkek olma yolunu gösterir.

KH’ın misyonu yol göstermek, tavsiye vermek, birilerini iyi erkek yapmak değildir. Rollo’nun KH nedir podcastini öneririm. Özetle şunu diyor: “KH sadece erkek-kadın ilişki dinamiğini açıklayan bir prakseolojidir. Buradan yorum yapmak kişinin görevidir. Çoğu kişinin KH’a ulaşma sebebi kadınlarla karşılaştıkları kendi öğrenilmişlikleri uymayan bir krizdir ama insanlar zamanlar KH’ı politik bir düşünce haline getirdi ve sloganlar attı. Oysaki KH kesinlik içermez, tükenmez değil, kurşun kalemle yazılmıştır. Eğer şüphe duymazsanız gerçekleri keşfedemezsiniz.”

Bunu pozitif veya negatif yorumlayabilirsiniz. Bu argümanı sanırım birkaç senedir savunuyorum: Bir erkek, kırmızı hapa girip de sonuçlarını siyah ve beyaz olarak yorumlarsa(belki kişilik özelliklerinden belki sosyal çevreden) savunduğu şey siyah hap olur. Siyah hap çözüm önerdiği ve kesin yargılarda bulunduğu için bir ideolojidir. Mavi hap ise feminen düzenin size öğrettikleri sebebiyle operant koşullanmadır.

Hipergamiye göre alfa döller kazanır! Genetik tek önemli şey, bittik, yandık, hiçbir kadın bizimle olmayacak çünkü tipimiz kötü, sevselerde beta-öder(sadece statü) yüzünden sevecekler, o yüzden hiç uğraşmayın!!” ideolojik düşünceye en güzel örnektir.

Oysaki KH’da böyle bir sonuç öne sürülmez ve hatta sadece “statü” ile kadını etkilemenin eski tipte hipergami düşüncesi olduğunu öne sürer ve hatta Rollo bu konuda Dr. Jordan Peterson, Dr. Shawn Smth’i eleştirir. Dr. David Buss’ın araştırmalarında da kısa süreli ilişkilerde erkeğin maskülen niteliklerinin öne çıktığı defalarca gösterilmiştir. Ben de siyah hap safsataları yazımda yorumlamıştım.

Özetle kadınlarda cinsel uyarımı öncellikli olarak genetik materyal ve bunu nasıl aktardığınız(oyun) sağlar. Bunu da alfa döller, beta öder ilkesi açıklar ve hatta alfa döllerin neden kazanan olmadığını da gösterir. Eğer kadını bir robota(femoid) çevirirsiniz yanlış çıktılar alırsınız, çünkü kadın temelde duygularıyla karar veren, nedensellik ilkesinin tersine kendi iyiliği için bazı konularda rasyonelizasyona erkekten daha çok kapılan bir varlıktır.

Temelde SH’ın ortaya attığı hiçbir argüman KH’dan da farklı olamaz, hatta bazı insellerin kırmızı hapı; “mavi hap” olarak suçlaması da safsatadır. Çünkü SH inatla savunduğu biyolojik determinizm ve “alfa döller” ilkesi zaten KH’ın temel argümanlarından biridir ki her şeyin temelinin Sosuave forumları ve Reddit red pill başlığı olduğunu biliyoruz. İnsel ve siyah hap kavramı çok sonradan ortaya çıkmış şeyler, hatta Elliot Rodger öncesinde(2014) insel popüler bir kavram bile değildi ve karşı çıktığı temel olarak pua’dı. Bunları benzerini insel.wiki sitesinde de bulabilirsiniz.

Eğer KH’ı kabullenemezse mor hapı seçebilir. Mor hap ise bir çeşit pazarlıktır, hayatının kadınını elde etmek için kırmızı hap gerçeklerinden yararlanır. Pua’ların çoğunun düştüğü hata budur.

Yanılgı 4: Pua ve Kırmızı Hapı aynı şeydir! Hepsi erkekleri kandırmaya yarar!

2 kavram birbirinden farklıdır. Ortada kırmızı hap yokken, Tomassi’nin moderatörlük yaptığı forumlarda kadınları nasıl etkileriz konuşuluyordu. Mysterius, Straus, Roosh, Roissy gibi birçok kişi de buradaydı fakat zamanla kadınları etkilemenin onlarla birlikte olmak için yetersiz olduğu ve kişilerin “ruh eşi” saplantısına girdiği görüldü, buradan kırmızı hap ortaya çıktı.

Hiçbirinin amacı erkekleri veya kadınlarıkandırmak değildir. Pua içindeki birçok yöntemin gayet iyi çalıştığını biliyoruz. Çünkü kadınların neyi çekici bulduğunu ve bundan nasıl yararlanılacağı binlerce defa test edilerek onaylanmış durumdadır. Evet tavus-kuşu tekniği gibi bazı teknikler artık işe yaramıyor ve geçmişte “kadınlarla yatmak için her yol mubahtır” anlayışı da mevcuttu ama oyunun da kuralları değişti.

Sadece fiziksel özelliklerle herhangi bir kadını etkileyeceğinizi sanmak anca kadınlara hiç yaklaşmamış tecrübesiz kişi düşüncesidir, bu anca hayvan aleminde olur. Hiçbir sosyal-varlık “ooo çok Çedmiş hemen yatmalıyım” diye bir erkeğe yaklaşmaz. Bu yüzden kur yapmayı bilmeniz gerekir, pua temelde bunlarla ilgilenir amaç kadını kandırmak değil size karşı hislerini açığa çıkartmaktır.

Özetle Pua ise taktiksel yöntemler bütünüdür. “Şöyle yaparsan, bu olur” der, kadınların neden etkilendiğini bilir fakat açıklayamaz. KH ise şöyle yaptığında bu olmasının nedeni bilimsel olarak budur der ve bunu pua pratiklerinden elde etmiştir.

Pua ve KH 2003 civarı belki birbirini besliyordu ama sonrası tamamen ayrıldı. Örneğin KH adına bahsedilen “oyun her şeydir, kadınları baştan çıkartmak için şunu yap, kendini geliştir vs.” gibi tavsiyelerin KH ile gram alakası yoktur, çoğunluğu modern pua teknikleridir.

Devam edecek: Statü yanılgıları, alfa-beta üstüne yanlış bilinenler, kırmızı hap cinsiyetçi midir?…

(Makaleye oy vermeyi ihmal etmeyin.)

Devam: Bölüm 2

4.8 26 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
26 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Sordid
Ziyaretçi
Sordid
2021-03-15 11:12 PM

Güzel yazı teşekkürler. Kırmızı Hap ile ilgili yanlış anlaşılan şeylerden biri de sanırım “Nice Guy” yani efendi erkek olmak. Bu kavram doğru anlaşılmayınca aşırı uçlara kaymalar gerçekleşiyor. (Podcastte senin de söylediğin gibi.) Bu konuyu doğru anlamak isteyen arkadaşlara Robert Glover’ın No More Mr. Nice Guy kitabını okumalarını şiddetle tavsiye ederim.… Read more »

Ersin
Ziyaretçi
Ersin
2021-03-17 2:18 AM
Reply to  Sordid

Erkek adam blogundaki elemanlar tamamen on yargili ve ‘ kirmizi hapliyim ben yea’ kafasiyla gezen tipler (yazarlari bilemem), karanlik ruyanin yayininlarindan sonra discord gruplarina takilmak icin girmistim ve 20 dakika dayanamamistim

Ersin
Ziyaretçi
Ersin
2021-03-17 2:24 AM
Reply to  Sordid

Asil amacim beni hipergamiyle tanistiran karanlikruya hakkinda biseyler ogrenmekti ama kendileri, kendi sitelerinde takilmadigim icin ilk once beni dislayip ardindan susturdular, bu arada akademisyen oldugunuzu ogrenebildim ayrica saygim dahada artti onerdiginiz kitaplari okumaya basladim

Black
Ziyaretçi
Black
2021-03-18 1:24 AM
Reply to  Ersin

Erkekadam sitesinde ki çeviriler ve site admininin yazıları oldukça kaliteli ama kanser tiplerin sayısı hiçte az değil, önceden telegram grubu falan açmışlardı bir girip bakayım dedim seviye yerlerde sürünüyordu. Bir de şöyle bir şey dikkatimi çekti, azımsanamayacak bir kitle kırmızı hapı sadece okuyor teorik olarak her şeyi biliyor ama pratikte… Read more »

Ersin
Ziyaretçi
Ersin
2021-03-18 3:05 AM
Reply to  Black

Su anda sevisen beyni okuyorum ve gercekten beni etkilemeyi basardi, aslina bakarsan en cok okumak istedigim kitap’ the rational male’ ama bildiginiz uzere ingilizce, umarim ingilizcem gelistiginde takilmadan okurum ve verdiginiz kitaplar icin tesekkurler.

Ersin
Ziyaretçi
Ersin
2021-03-18 3:36 AM
Reply to  Black

Pratige dokme konusuna gelirsek, illaki bir iliskimizin olmasi gerekli mi? cunku etrafimda etkilenebildigim birini bulamadim konustuklarimlada iliskiye girebilecegimi sanmiyorum, kirmizi hap sanki bir beyin yapisi, dusuncesi, kafasi, gibi. Belkide bende o ahkam kesenler gibiyim iliskiye girdigimde sudan cikmis balik gibi olup mavi haplilarin yaptiklari hatalari yapip sonucunu çekerim ki gecmiste… Read more »

Black
Ziyaretçi
Black
2021-03-18 7:16 PM
Reply to  Ersin

Pratik şart yoksa bu şuna benzer, sürekli araba nasıl sürülür ile ilgili videolar izliyorsun ama direksiyonun başına geçmiyorsun, o videoların bir anlamı kalmaz hatta istediğin kadar video izle o direksiyonun başına geçtiğinde heyecanlanacaksın elin ayağına dolaşacak ama pratik yaptıkça zamanla usta bir şoför olacaksın, çevrende hoşuna giden kadın yoksa çevreni… Read more »

Buse
Ziyaretçi
Buse
2021-03-15 11:54 PM

Kaleminize sağlık, ilişki kurtarma konusundaki çabanın kadınlarda daha fazla olması ilgi çekiciymiş. Minik bir not: Yazıyı erkek bakış açısı üzerinden yani eril bir dille yazmanız anlaşılabilir ancak okurken biraz yorabiliyor. Örneğin bu yazı direkt erkeklere hitap ediyor. Eğer kadın okuyuculara da hitap etme amacınız varsa biraz daha yüzeysel bir bakış… Read more »

Spartacus
Ziyaretçi
Spartacus
2021-03-21 6:04 PM
Reply to  Buse

Kadınlar güçlü erkeklerle olan ilişkilerini düzeltmek için uğraşırlar ancak zayıf ve güçsüz gördüğü erkegi önemsemezler .zayıf erkekle ilişkileri varsa yeni ve güçlü bir erkek görünce öncekini bırakırlar.son yaz dizisinde yağmurun akgunu gorunce kaani bırakması gibi.kadinlar nedense işlerine geldiği gibi yorumluyorlar kalanını görmezden geliyorlar.karanlik rüya istanbul sözleşmesi malûm feshedildi.bunun toplumsal tahribatlari… Read more »

Buse
Ziyaretçi
Buse
2021-03-21 7:51 PM
Reply to  Spartacus

İlk cümlenize katılıyorum, kesinlikle haklılık payınız var. Katılmadığım şu: Güçlü, yeni bir erkek görünce yeni kişiden daha zayıf biriyle berabersek mevcut zayıf partneri her kadın bırakmıyor. İstisnalar var 😀 Fikrimce kadın birlikte olduğu kişiyi güçlü seçmeye çalışır ve daha güçlüsü mutlaka vardır. Daha güçlüsünü görünce sevgiliyi bırakmak da ‘gerçek sevgi/aşk/sadakat’… Read more »

Spartacus
Ziyaretçi
Spartacus
2021-03-22 12:47 AM
Reply to  Buse

Zayıf erkekleri gören kadınlar ya aldatıyor ya da dayanamayıp boşalıyor.sizin dediginiz istisna yüzde 1 2 civarı.cogu kadın erkeklere güvenmiyorum diyor Cunku güçlü erkekler tarafından aldatılmış.ancak efendi ve güçsüz erkeğin aldatmayacaktı bilinse de tercih edilmiyor.sonra kadınlar neden istanbul sözleşmesi feshedildi diyor.gec bilr kalındı.

Neo
Ziyaretçi
Neo
2021-03-16 3:50 AM

Kırmızı hap için Roosh V okumayı pek tercih etmiyorum, insanlar Rollo Tomassi için depresif bir dil kullanıyor diyorlar ama bence adam gerçekleri hiç acımadan çat çat suratına vurduğu için kısa süreli bir öfke yaratıyor bunu da depresif olarak algılıyorlar hâlbuki bu kırmızı hapın acı tadı, sonuçta gerçekler acıdır, asıl depresif… Read more »

Curious_
Ziyaretçi
Curious_
2021-03-16 12:36 PM

“Hayır doğru değil. Çünkü kimse %100 alfa veya beta değil. Kadınların temel stratejisiyse her 2sini bir arada bulmak.”

Peki buna pareto prensibini uygulayabilir miyiz? Yani %80 alfa, %20 beta en iyidir diyebilir miyiz? Yoksa değişkenlik gösterebilir mi?

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2021-03-19 4:51 PM

Karanlık rüya hocam iş ortamında maskülenitenin ayarlanması ve arkadaşlık ilişkileri nasıl olmalı size göre? Kadınların çoğunlukta olduğu bir iş ortamındayım. Sanki iş ortamlarında özellikle kadınların çoğunluk olduğu yerlerde erkeklerin maskülen karakterde olması istenilmiyor gibi, rekabetçiyim, haksızlıklara gelemiyorum, her konuda kızlara ve erkeklere eşit davranıyorum, gerektiğinde hak edenlere çekinmeden ağzının payını… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2021-03-19 7:24 PM
Reply to  Karanlikruya

Teşekkürler Karanlikruya hocam

Spartacus
Ziyaretçi
Spartacus
2021-03-21 11:35 PM

bu istanbul sözleşmesinin feshedilmesi iyi oldu çünkü dünyada kadın cinayetleri sıralamasında gerilerdeyiz ve de işlenen cinayetlerin cinsiyetlere göre dağılımında en yüksek payın erkeklerde olduğunu görüyoruz. Türkiyede bu feminen düzene karşı bir de erkeklerin mavi haplı yaklaşımlara kadınlara desteği gerçekten işimizi çok zorlaştırıyor. İstanbul sözleşmesinin topluma verdiği tahribatlar (yeni cinsel tercihlerin… Read more »

Berasy
Ziyaretçi
Berasy
2021-04-23 3:44 AM

Ulaşılmaz mitiyle kadının hayal gücünü canlandırmak ne demektir?

canavar keko
Ziyaretçi
canavar keko
2021-05-29 1:23 PM

Yin‘in ekşi sözlük çevirisini öneririm. yanlış link verilmiş düzeltirseniz çok mutlu olurum

Yakup
Ziyaretçi
2021-09-14 9:51 AM

Hocam çok çalışkan ve çok başarılısınız gerek
Yazılı ve gerek görselleriniz için hepsine birden büyük tşk