İçeriğe geç
Resim: Kendi Olmakla Övünen Erkek (Paul Cezanne - The Kiss of the Muse)

Kendi Olmakla Övünen Erkek

Kendin olmak değil, kendinin kim olduğu bilmek ve kim olacağını seçmek daha önemlidir. Kişilik durağan bir süreç değildir, devamlı gelişir. 17 yaşınızda olduğunuz kişiyle 27 yaşında olduğunuz kişi eş değildir. Aynı şeyleri düşünmez veya beğenmez. Esas sorun o 10 senede kim olacağınızdır.

Belki de gerçekte olduğunuz kişi o kadar da iyi biri değildir? Bunu hiç düşündünüz mü? Rahat olun çoğu insan düşünmüyor ve kendi olmakla gurur duyuyor.

Çoğu kişi kendi olmayı, kendisinin başardığını sanır ama yanlıştr. İnsanlar psiko-sosyal varlıklardır ve kararlarını genelde kendileri vermez. Özetle toplumun şartladığını yaşarsınız. Doğduğunuz ortam, aileniz ve çevreniz sizi ilk şekillendirenlerdir. Ben bile çocukluğumdan beri “kendin ol, seni seven böyle sevsin” benzer cümleleri duyuyordum.

“Kendin ol” kavramı devamlı abartılır.

Bu kavram iyi bir şey gibi satılır. Oysaki psikopatlar sizden daha fazla kendisidir ve empati duymazlar. Narsisistik kişilik bozuluk sahiplerinde öyle bir savunma mekanizması vardır ki her şeyi hep doğru yaptığını savunacak ve buna karşı olan partneri ezecek, manipüle edecek kadar kendidir. Psikolojik açıdan aslında kendililik yapılanması eksiktir ama o tam sanır.

Çoğu normal insan da kendinin kim olduğunu fark etmeyerek ve aynı hataları yaparak benzer durumdadır. Hayatta hiçbir başarısı yoktur, eğitimi yoktur fakat kendi olmakla gurur duyar. Örneğin bir erkek olarak “kendin olmak” için ne yaptın? diye sorarsın. Beni beğenen böyle beğensin şeklinde geri dönüş verir. Bunun doğduğun milletle gurur duymaktan farkı yoktur. Oysaki doğuştan değeri fiziksel nitelikleri ve doğurganlıkları nedeniyle sadece kadınlar sahiptir. erkekse olduğu kişiyi inşa ederse bunu başarır.

Esas değişim kendinin kim olduğunu ve olacağına karar verdiğinizde gerçekleşir. bunun yolu kişisel gelişim ve erkek-kadın ilişki dinamiğini öğrenmek ve size ne kadar aykırı gelse de bunu içselleştirmenizle mümkündür. Başta çoğu kişi güncel paradigmalara uymadığınız için “kendiniz olmamakla” suçlayacaktır çünkü ortalamadan sapanları toplum sevmez.

Sadece toplum değil, doğanız da sizi durdurmak üzerine çalışacaktır. Örneğin enerji gerektiren işlere emek harcamak yerine enerjinizi korumanız için sizi ikna etmeye çalışacaktır. Geçmişte öğrendiklerinizi doğrulamak üzerine çalışacaktır. Çünkü araştırmalara göre “insan ilk öğrendiğini doğru kabul etmektedir.” En ufak hatada “bak gördün mü eskiden böyle yapsam sonuç alırdım belki de” düşüncesi oluşacaktır. Gün sonunda buna uygun alacağınız karar “kendin olmak iyidir” olacaktır. Bu mite ayrılıklar da eşlik eder, yalnız kalan insanlar hep birinin kendisini kurtarmasını bekler çünkü hak ediyordur. Geçmişte şurada yazdık. Değişimse kendinizle yüzleşmeke başlar.

İstatistiklerden sadece kendi olmakla yetinen ve ortalamada kalan erkeklerin eşe ulaşamadığını biliyoruz. Çin’de buna artış eş deniliyor. ABD’de incel nüfusu patlamış durumda. Hepsinin nedeni bu atalet hali, kendi olma safsatası. Temelde de gelişmek yerine toplumun kendi istedikleri yönde değişmesini istemeleri bu sorunlara yol açmaktadır. Yine sosyal medya da buna destek vermekte kişiler kendileri gibi düşünenlere (self-bias) yaparak daha çok ulaşmaktadırlar. Bunların yansıra birebir tanışmaların azalması sosyal yetenekleri de iyice yok etmiş o. Geçmişte ekşi şeyler ve debe yazısında şöyle açıklamıştık. Hatta podcastini de yapmıştık.

Özetle kendiniz olmak yerine, amaçlarınıza uygun kişiye dönüşmeniz daha önemlidir. bunun yolu da inatla gelişmeye çalışmaktır.

Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin, buradan sponsorumuz olarak bize destek verebilirsiniz.

4.8 26 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest

21 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Spartacus
Ziyaretçi
Spartacus
2022-09-27 10:25 PM

Üstat özellikle kilolu ve bakımsız kadınların kendin ol başarırsın felsefesiyle hak ettikleri beta değil de ısrarla alfa erkek aramalarını nasıl açıklarsın ? (Şişirilmiş hipergami haricinde) bu kadınlar sürekli olarak onemli olarak karakter ve dürüstlüktür diyor ama beğendikleri hep yakışıklı ve başarılı erkekler. Isin ilginci bunları sayıları çok ve de inanılmaz… Read more »

Stilist
Ziyaretçi
Stilist
2022-10-02 10:00 AM

Selamlar, bu kendin ol kalıbını yıkıp oyunu öğrenip son 1 senede çok geliştim herkese tavsiye ederim ancak bir nokta var beni bu çok korkutuyor: Son bi kadında yine başıma geldi kadınla aynen beyan flört ettik tüm süreç boyunca arsız komiği kullandım ve iş ilişki noktasına geldi ama kadın son bir… Read more »

Buğra
Ziyaretçi
Buğra
2022-10-04 3:58 PM

Merhaba hocam, 23 yaşında biri olarak gym’e yazıldım kısa bir süre önce, Müzik kursuna gitmeyi düşünüyorum. Dış görünüş olarak ortalamanın üstünde olduğumu düşünüyorum lakin sosyal becerilerim çok kötü örneğin kısa bir zaman öncesine kadar dışarıda lifegame, daygame vb. Yaparak tanışıyordum kızlar ile ama şuan sadece bakışmadan öteye gecemiyorum. Sizce ne… Read more »

Meraklı
Ziyaretçi
Meraklı
2022-10-12 4:31 PM

Kırmızı hapı bilmeyen bazı erkeklerden şunu duyuyorum mesela aleni flört ettiğim bir kadın beni reddetmek adına arkadaş kalalım diyor e tabi kabul etmiyorum yoluma diğer kızlarla devam ediyorum sonra aynı kadın gene yazıyor ama beni arkadaşlık teklifine gene zorluyor ben yine bak diyorum ben uslu duramam arkadaş olamam gene kabul… Read more »

Merak eden adam
Ziyaretçi
Merak eden adam
2022-10-18 9:50 PM

Selam karanlık rüya Redpill ve Pua tekniğini harmanlayan biriyim, 1 yıldır oyunu aralıksız pratik ediyorum ve gidişat harika ancak zaman zaman mental olarak huzursuz oluyorum. Mesela şuan 3 kızla görüşüyorum hafta da 1 kere olacak şekilde sıklık olarak. Ancak diyelim ki kadınlardan biri ile mesajlaşırken soğukluk olduğunu sezdim yada kadın… Read more »

21
0
Would love your thoughts, please commentx