İçeriğe geç
Resim: Kendi Olmakla Övünen Erkek (Paul Cezanne - The Kiss of the Muse)

Kendi Olmakla Övünen Erkek

Kendin olmak değil, kendinin kim olduğu bilmek ve kim olacağını seçmek daha önemlidir. Kişilik durağan bir süreç değildir, devamlı gelişir. 17 yaşınızda olduğunuz kişiyle 27 yaşında olduğunuz kişi eş değildir. Aynı şeyleri düşünmez veya beğenmez. Esas sorun o 10 senede kim olacağınızdır.

Belki de gerçekte olduğunuz kişi o kadar da iyi biri değildir? Bunu hiç düşündünüz mü? Rahat olun çoğu insan düşünmüyor ve kendi olmakla gurur duyuyor.

Çoğu kişi kendi olmayı, kendisinin başardığını sanır ama yanlıştr. İnsanlar psiko-sosyal varlıklardır ve kararlarını genelde kendileri vermez. Özetle toplumun şartladığını yaşarsınız. Doğduğunuz ortam, aileniz ve çevreniz sizi ilk şekillendirenlerdir. Ben bile çocukluğumdan beri “kendin ol, seni seven böyle sevsin” benzer cümleleri duyuyordum.

“Kendin ol” kavramı devamlı abartılır.

Bu kavram iyi bir şey gibi satılır. Oysaki psikopatlar sizden daha fazla kendisidir ve empati duymazlar. Narsisistik kişilik bozuluk sahiplerinde öyle bir savunma mekanizması vardır ki her şeyi hep doğru yaptığını savunacak ve buna karşı olan partneri ezecek, manipüle edecek kadar kendidir. Psikolojik açıdan aslında kendililik yapılanması eksiktir ama o tam sanır.

Çoğu normal insan da kendinin kim olduğunu fark etmeyerek ve aynı hataları yaparak benzer durumdadır. Hayatta hiçbir başarısı yoktur, eğitimi yoktur fakat kendi olmakla gurur duyar. Örneğin bir erkek olarak “kendin olmak” için ne yaptın? diye sorarsın. Beni beğenen böyle beğensin şeklinde geri dönüş verir. Bunun doğduğun milletle gurur duymaktan farkı yoktur. Oysaki doğuştan değeri fiziksel nitelikleri ve doğurganlıkları nedeniyle sadece kadınlar sahiptir. erkekse olduğu kişiyi inşa ederse bunu başarır.

Esas değişim kendinin kim olduğunu ve olacağına karar verdiğinizde gerçekleşir. bunun yolu kişisel gelişim ve erkek-kadın ilişki dinamiğini öğrenmek ve size ne kadar aykırı gelse de bunu içselleştirmenizle mümkündür. Başta çoğu kişi güncel paradigmalara uymadığınız için “kendiniz olmamakla” suçlayacaktır çünkü ortalamadan sapanları toplum sevmez.

Sadece toplum değil, doğanız da sizi durdurmak üzerine çalışacaktır. Örneğin enerji gerektiren işlere emek harcamak yerine enerjinizi korumanız için sizi ikna etmeye çalışacaktır. Geçmişte öğrendiklerinizi doğrulamak üzerine çalışacaktır. Çünkü araştırmalara göre “insan ilk öğrendiğini doğru kabul etmektedir.” En ufak hatada “bak gördün mü eskiden böyle yapsam sonuç alırdım belki de” düşüncesi oluşacaktır. Gün sonunda buna uygun alacağınız karar “kendin olmak iyidir” olacaktır. Bu mite ayrılıklar da eşlik eder, yalnız kalan insanlar hep birinin kendisini kurtarmasını bekler çünkü hak ediyordur. Geçmişte şurada yazdık. Değişimse kendinizle yüzleşmeke başlar.

İstatistiklerden sadece kendi olmakla yetinen ve ortalamada kalan erkeklerin eşe ulaşamadığını biliyoruz. Çin’de buna artış eş deniliyor. ABD’de incel nüfusu patlamış durumda. Hepsinin nedeni bu atalet hali, kendi olma safsatası. Temelde de gelişmek yerine toplumun kendi istedikleri yönde değişmesini istemeleri bu sorunlara yol açmaktadır. Yine sosyal medya da buna destek vermekte kişiler kendileri gibi düşünenlere (self-bias) yaparak daha çok ulaşmaktadırlar. Bunların yansıra birebir tanışmaların azalması sosyal yetenekleri de iyice yok etmiş o. Geçmişte ekşi şeyler ve debe yazısında şöyle açıklamıştık. Hatta podcastini de yapmıştık.

Özetle kendiniz olmak yerine, amaçlarınıza uygun kişiye dönüşmeniz daha önemlidir. bunun yolu da inatla gelişmeye çalışmaktır.

Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin, buradan sponsorumuz olarak bize destek verebilirsiniz.

4.8 26 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest

21 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Bir dost
Ziyaretçi
Bir dost
2022-10-22 9:10 PM

Karanlık Rüya sana göre kadın erkek ilişkisinde şansın önemi nedir ? Manevi bir inancın olsun veya olmasın bu soruyu şu açıdan soruyorum bir erkek oyunda kadınlar ve çevresi tarafından fark edilecek şekilde geliştiği ve kendisi de aslında gayet sonuç aldığı halde başına kadınlar konusunda enteresan aksilikler geliyorsa bu nasıl yorumlanabilir… Read more »

Bir dost
Ziyaretçi
Bir dost
2022-10-23 11:51 AM
Reply to  Karanlikruya

Şu söylediğini daha önce de duydum ve aslında bende bunu arıyorum çünkü bende inanmadım. Daha garip olan tüm dönemlerime şahit bir dostum sürekli şunu söylüyor bu kadar şey öğrenip geliştin(oyunu kastediyor) ancak hala eski şansına sahip değilsin(eskiden kadınlar konusunda yolu kendi kendine açılan bir adamdım kısmetli denen tiplerden biri yani… Read more »

Atıştır ve Öğren
Ziyaretçi
Atıştır ve Öğren
2022-10-24 7:47 AM

Size göre son zamanlarda 2000’e yakın doğumlu ve bu yıl sonrası doğan kadınlarda neden illa bir yurt dışında yaşamalıyım(Avrupa yani Amerika falan hayal edeni de az) arzusu var ? Bu ekşi de ki gibi Türkiye’den siktir olup gitmekteki ekonomik veya siyasi takıntılardan ziyade hipergamiyi daha açık ve kimsenin gözüne batmadan… Read more »

Atıştır ve Öğren
Ziyaretçi
Atıştır ve Öğren
2022-10-27 9:58 AM
Reply to  Karanlikruya

Demekki erkeksi içgüdülerim çalışıyor buna sevindim ancak benim enteresan bulduğum bir nokta var bu işlerde diğer üstadlardan da duyuyorum, sana benzeyen kadınları çekersin diye. Yani ben mesela normalde hiç yurt dışına çıkmadım ve böyle bir heyecanım hevesim yok(bu sosyal medyada da belli ) ancak epeydir oyun bilen ve kendini gelişimine… Read more »

Emir
Ziyaretçi
Emir
2022-11-11 8:13 PM

Karanlikruya ben kendim olmaya çalışmadım hiç bir zaman gereken neyse onu yapmaya çalıştım ama şöyle ki kendi kafama göre birini bulamıyorum. Anlamıyorum ben de mi bir sorun var? İnsanlar kaynaşıyor ne biliyim sahte de olsa bişeyler yapıyorlar o aşamaya gelip (sosyal gruplar ortam vs den bahsediyorum). Benim de konuştuğum arkadaşlarım… Read more »

Emir
Ziyaretçi
Emir
2022-11-12 11:47 PM
Reply to  Karanlikruya

Teşekkür ederim. Aslında insanlarla tam olarak açık olabilsem daha iyi olacağım ama sanki derinde bir duvar örüyor gibiyim bunun nedenini bilmiyorum. Bi de cidden dıştan belli ediyor muyum bilmiyorum ama gün içinde modum çok değişiyor mesela sabah iyiysem 3 4 saat sonra yorgun ve mutsuz oluyorum. Bunun sebebinin geçmiş kalıplar… Read more »

Eğitim
Ziyaretçi
Eğitim
2022-11-14 10:23 AM

Selam üstad, kadınlar ile ilişkilerde başarılı erkeklerin sırlarından biri olarak kadınları gerçekten sevdikleri yani esasen kadın doğasını kastediyorlar ve bunu kadına hissettirdiklerinden bahsediliyor yani aslında duygu geçirme uyandırma gibi. Ben eskiden daha duygulu bir erkek tipi iken ilişkilerde otomatik başarılı olan bir adamdım ancak büyüdükçe duygusuz diye tanımlanabilecek tiplere döndüm.… Read more »

Eğitim
Ziyaretçi
Eğitim
2022-11-18 10:51 PM

Redpill ve Pua ekolünde erkek gelişimi üzerine bir eksiklik atlanan büyük bir detay olduğuna ciddi dair bir gözlemim var. İki akımda erkek için en büyük başarının genlerini geleceğe aktarabilmek yani üreyebilmek olduğu konusunda ana fikre sahip ama çok göz ardı edilen bir durum var erkeğin kendini geleceğe aktarabilmesi için illa… Read more »

21
0
Would love your thoughts, please commentx