Kadınlarla Nasıl İletişim Kurulur?

Karşı cinsle iletişim farklıdır fakat günümüzde düzeninde yetişen çoğu erkek bunu fark edemez. Kadınlarla nasıl iletişim kurulur? üstüne ve oyun ve örtük mesaj üstüne birer podcast yapmıştık, farklı şekilde inceleyelim.

Kadınlarla İletişim Kurma Sanatı

Psk. Dr. Herb Goldberg şöyle diyor:

“Kadınlar zaman zaman açık iletişimi talep etse de duymak istedikleri asla söyleyecekleriniz değildir. Eğer o kadının sizden ne talep ettiğini bilmiyorsanız açık olmayın.”

Shit Test

Üstteki alıntı ilk okunduğunda garip gelebilir ama “shit test” in bile doğası bu değil midir? Yani kadın size bir sebeple kızar veya söylenir ama aslında dolma sebebi söylendiği konu değildir. O son damladır, bir semptomdur, hastalığın kendisi değildir. Kızdığı şeyi düzeltseniz bile ilişkiniz düzelmez, hatta daha kötü hale gelir, çünkü betaize olur, alttan almaya başlarsınız. Yani çerçeve kadına geçer.

Eğer feminen bir düşünce tarzı olan “hissettiklerini anlat, duygularını söyle” şartlandırmasına kapılırsanız, kaybedersiniz. Maalesef günümüzde bu algı gynocentric düzenin yerleşmesiyle arttı. Hatta uymamanız halinde utandırma taktiklerine maruz kalırsınız. “Toksik maskülenitenin kırılganlığını aşamamış erkek!” olursunuz. “İçinde iyi biri gizli” biliyorum gibi yaklaşımlara maruz kalırsınız.

Maalesef erkeklerin %80ni bu yaftadan kurtulmak için feminen tavırı örnek alarak buna uygun davranıyor. Kötü haberse feminen düşünce tarzına adapte olsanız da kadına istediği duygusal mesajı veremezsiniz. Sonuçta da shit test ile uğraşırsınız.

Kadınlar Ne Duymak İster?

Erkekler daha nedensel düşünür ve doğrudan hedefe ulaşmaya çalışır. Örneğin mühendislik ve matematik gibi konulara istatistiklere göre kadınlardan çok daha fazla bu alana yönelirler[ref]. Bu sebeple de “açık iletişimde” 90% ihtimalle kadının istemediği nedensel açıklamaları yaparlar.

Etkili İletişim Yolu

Kadının amacı kendini ifade etmektir ama erkekten farklı olarak duygular önceliklidir. Psikoloji, sosyoloji, dil alanındaki yüksek doktora sayısı da bunu ispatlamaktadır. Sonuçta “açık iletişim” talep etseler de örtük mesajla büyülü bir iletişim isterler.

İletişimde “neden böyle düşünüyorsun?”, “seni böyle hissetmeye iten nedir?” benzeri sorular sorabilirsiniz. Buna Sokratik Sorgulatma denir. Onun kişiliğine yüklenmeniz veya tavsiye verici tavırlarda bulunmanız kadının sizi düşman gibi görmesine ve savunmaya geçmesine neden olacaktır. Örneğin “sen hep böylesin, hep bencildin” gibi yaklaşmayın.

Prensesi anlamadıysanız size aşık kadın bunu kullanarak “ruh eşim olsa beni anlardı” diyerek sizden soğuyabilir. Bu durum duygusal durumu rasyonelleştirmeye güzel bir örnektir.

Kadınları Baştan Çıkartmak ve Tartışmamak

“Bir kızla sohbet etmeye nasıl başlanır?” üstüne zırva birçok şey okumanız mümkündür, geçmişte tanımadığınız kadınla tanışmada merak yaratmanın ve reklamın önemini anlatmıştık. Kadınlar bir mühendislik malzemesi değildir. Karşı cinsle iletişimi öğrenmek gerekir. Bu yüzden kırmızı hap da hep 3 temel gereksinimden bahsediyoruz. Tip-Para-Oyun. Rollo Tomassi ne diyor, içlerinden birini seçmek zorundaysanız bu “oyun” olmalıdır. Çünkü oyun kadını kandırmak değil, doğru iletişim yolunu geliştirebilmektir.

Kadınla tartışmak yerine eğlenen ustalık kullanarak ona küçük bir kız çocuğu gibi yaklaşmanız en iyisidir. Şunu unutmayın “duygular, nedenlerle mücadele edemez.” Sizin nedensel argümanlarınız kadını sadece daha da deli eder. Hatta Aaron Clarey , “Yüksek IQ’nun Laneti” kitabında bundan bahsederek, yüksek iqlu insanların ilişkide başarısız olmasının nedenini kadınlara aşırı mantıklı yaklaşarak, tamamen açık iletişimle, temelde de kadının sözde istediği şeyi vererek arzuyu öldürmeleri olarak açıklar. Haklıdır.

Bilişsel Çarpıtmalar

Bilişsel çarpıtmalar; iletişim halinde karşı tarafın “derindeki dogmatik inançlarıyla” çatışmanız sonucu size cephe almasıdır.

Onunla iletişimde özellikle sinirlerinize hakim olmalısınız. Çünkü kadın nasıl duygusal atak geçiriyorsa erkek de fiziksel atak geçirebilir ve vurup kırabilir. Bunun tek yolu “anlık tepki” vermemek, gerekirse 15 dk sonra cevap vermektir. Zihinsel dokunulmazlığınızı geliştirmek temel hedefiniz olmalıdır.

Prensibiniz her zaman karşı tarafın ne hissettiğini anlamdırması olmalı, o hisleri siz ona anlatmamalısınız. Dr. Aeron Beck bu konuda bilişsel çarptma örnekleri verir, podcastte geniş anlattım ama 1-2 tanesinden bahsedeyim:

  • Tehdit etmek! Bunu yapmazsan, seni pişman ederim. En önemli tahriktir, kişinin savunma modunu ateşler.
  • Mantıklı argüman önermek! Bu karşı tarafın özümsediği derin şemalarına zarar verir. Yani kişinin derindeki “otomatik düşüncesi” değişmez, onun yerine sizi yalanlar. Mantıklı argümanla mücadele edemediği yerde de “bunlar hep pseudo science”, “evrimsel mevrimsel süslü kelimelerle zırvalıyorsun”, “papağan gibi ezber bilgi hep bunlar” gibi karşılıklar verebilir. Özellikle zeki insanlarda da görülür. Örneğin Einstein, Kuantum Mekaniğini asla kabul etmemişti.
  • Otorite gibi davranmak! Bu da karşı tarafa “ben senden üstünüm, ne hissettiğin önemsiz” mesajını gönderir. Örneğin çoğu kişi üstlerini sevmez.
  • Dalga geçme ya da utandırma! Bu bir çeşit manipülasyondur, daha çok kadınlar yapar(erkekler ağlamaz di mi? Kadın düşmanısın vs gibi.) fakat siz de gidip kavga içinde “annenden sevgi görmemişsin, kaşarsın” gibi cümleler kurmayın. Kurarsanız da ilişkinizin uzun sürmeyeceğini göze alın derim.

Makaleyi oylamayı ihtmal etmeyin, üye olarak siteye destek verebilirsiniz.

İleri Okumalar:

  1. Aaron T.Beck – Bilişsel Davranışçı Terapi
  2. Jeffrey E. Young – Hayatı Yeniden Keşfedin
  3. Aaron Clarey – The Curse of High IQ
  4. Herb Goldberg –Aşk Kadınlar ve İlişkiler
4.5 25 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
31 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
DtVoice
Ziyaretçi
DtVoice
2021-09-15 12:20 PM

“Kadınlar zaman zaman açık iletişimi talep etse de duymak istedikleri asla söyleyecekleriniz değildir. Eğer o kadının sizden ne talep ettiğini bilmiyorsanız açık olmayın.” bu cümleden anladığım;kadınlar ara ara açık iletişim isterler fakat bu duygularınızı(seni seviyorum,sana aşığım,sana ölüp bitiyorum vs.) pat diye söyleyin anlamına gelmez çünkü açık olarak duymak istedikleri bu… Read more »

DtVoice
Ziyaretçi
DtVoice
2021-09-18 11:56 AM
Reply to  Karanlikruya

Tesekkur ediyorum. Başlarda hep siyah beyaz bakıyorduk. Zamanla sizler sayesinde griyi de görmeye başladık:)

Selim
Ziyaretçi
Selim
2021-12-08 10:55 PM
Reply to  DtVoice

Kadınlar açık iletişim de talep ederler aslında ama bu daha çok senin isteklerini aktarırken olmalı. Örneğin kadına karşı arzu duyuyorsan bunu dobra dobra göstermelisin kadın ilk başta savunmacı davrandığında da ona başka seçeneklerin de olduğunu hissettirmelisin. Kadınlarla iletişim kurarken mantıklı davranmalısın ama mantıklı konuşmamalısın ve doğru yaptığın eylemler yüzünden asla… Read more »

Tayfun
Ziyaretçi
Tayfun
2021-09-14 11:41 AM

Kadınlar ile tartışma, nasıl tartışılır, tartışılmalı mıdır? Konu tartışmaya gidiyorsa ne yapılmalıdır? gibi bir yazı veya podcast bulamadım hocam, erkek adam sitesinde de yok maalesef.

Tayfun
Ziyaretçi
Tayfun
2021-09-14 12:55 PM
Reply to  Karanlikruya

Okuduğumun tartışma ile ilgili olan kısmını göremedim ben?

Tayfun
Ziyaretçi
Tayfun
2021-09-14 1:09 PM
Reply to  Karanlikruya

Hocam tartışma konusu daha da açılabilir, kadın basbaya benimle tartışmak istiyor bağırıyor çağırıyor tersliyor vs, veyahut hata yapıyor ve bunun kendince hata olmadığını savunuyor. Burada bir zıt görüş bazen bir çatışma yaşanıyor. Nasıl bir yol izlenilmeli mesela? Teşekkürler cevaplar için.

Marcus Aurelius
Ziyaretçi
2021-09-19 10:46 PM
Reply to  Tayfun

Tartışma kavga etme ultimatom verme kendi çerçeveni bozma fikrini söyle ve uzaklaş çok büyük bir yanlış olduğunu düşünüyorsan da sepetle harici zihinsel dokunulmazlığını bozman ve onun çerçevesine girmen seni kendiyle eşdeğer görmesine ve senin de onun gözünden düşmene sebeb olur şöyle düşün 5 yaşındaki küçük kız kardeşini kendinle eşdeğer tutup… Read more »

Marcus Aurelius
Ziyaretçi
2021-09-20 12:25 AM

Bu yorumu yazdıktan sonra yazdıklarımın gidip tam tersini yapmam gerçeği anlık canımı sıktı mevzu bilmek değil beyler içselleştirebilmek ve pratiğe dökmek

Mermaid
Ziyaretçi
Mermaid
2021-09-14 4:26 PM

Hocam merhaba,
Yazıdan çıkardıklarım şunlardır:
Kadınlara mantıklı argüman üretmek yerine, onlara sokratik sorgulama yaparak nedenini kendilerinin bulmasına izin vermek ve bunları yaparken karşı tarafı kişisel özellikleri veya otomatik düşünceleriyle yargılamadan, sinir kontrolünü maksimize ederek etkili iletişim kurabiliriz,değil mi ?

Lhm
Ziyaretçi
Lhm
2021-09-14 7:31 PM

Hocam, yazım hatalarını şu ana kadar hep es geçtim, bir şekilde ne demek istediğini anladım fakat bu yazıda biraz fazlaydı: noktalama ve yazım hataları. Yazılarının okunurluğu açısından bu önemli ve yanlış anlaşılmaların da önüne geçecektir bu söylediğim şeyler. Başarılar diliyorum.

machiavellian
Ziyaretçi
machiavellian
2021-09-19 3:17 PM

Lütfen seninle ilgili bir podcast veya yazı gelsin karanlikrüya. Kaç yaşında mevzuya uyandın, ne hatalar yaptın, görüşlerin, savunduğun düşünce akımları vs. bahsedersen çok güzel olur. Emeklerin için teşekkürler.

Mermaid
Ziyaretçi
Mermaid
2021-09-20 6:32 PM

Testosteronun erkeği daha çekici yaptığını biliyoruz. Bununla bağlantılı olarak: 1- Erkeklerdeki yüksek libido, rekabetçi davranışlar erkeği çekici yapabilir diyebilir miyiz? 2) Testosteron oranlarının son yıllarda yerlerde süründüğünü yazdığınız yazıların birisinde görmüştük. Özellikle günümüzde yüksek testosteron daha mı çok dikkat çeker? (Demek istediğim oranlar düştüğü için yüksek seviyedeki birisi daha mı… Read more »

adrian
Ziyaretçi
adrian
2021-10-07 9:20 PM

Abi selamlar. Sana bir soru soracağım. Bugün kütüphanede bir kızla bayağı kesiştik. Hatta sigara istedim. Yanında arkadaşı vardı. O yüzden muhabbete giremedim. Çıkışta kendisiyle konuştum. Sigara içmeyi teklif ettim. Acelem var gitmem gerek, dedi. Yarın buralarda mısın, diye sordum. Evet dedi. Görüşürüz o zaman dedim. O da görüşürüz dedi. Şimdi… Read more »

jeremy
Ziyaretçi
2021-10-25 2:16 PM

arkadaşlarım vasıtası ile 32 yaşında 10/7 sayılacak bir kızla tanıştırıldım başka şehirde yaşamakta kendisi görüştük ilk izlenimlerimiz birbirmizin hoşuna gittik erkeksi özelliklerime hayran kaldığını ve hayatında ciddi anlamda olmamı istediğini söyledi ve ilk günden itibaren kızla fiziksele gittim (arabada öpüşme, cinsel bölgelerin teması elleme okşama sıcak dakikalar vs…) 1 hafta… Read more »

jeremy
Ziyaretçi
2021-10-25 2:17 PM

evlilikten çekindiğini iletti ama kendilerinin bunu annesinin de istediğini iletti bende zamana yayacağız tanıdıkça netleşecek dedim. kız beni her sabah arar sorar ve ilgilenirdi ne yaptığımla bende zaman zaman ondan çok olmamak kaydıyla arar neşeli konuşmalar gerçekleştirirdik. benden 29 ekim tatili için plan yapmamı istedi işin yoksa tatile çıkalım dedi… Read more »

Minstop
Ziyaretçi
Minstop
2021-11-05 11:21 PM

Hocam spor salonunda bakıyorum kadınlar kaslı erkeklere yüz vermiyor bile. Adamlar izbandut gibi, yakışıklı ama beta gibi yaklaşıyorlar. Diğer bir eleman var adam öyle ahım şahım değil tipi de kötü değil hatta sert bakan ve sert biri kızların hepsi adama çekiliyor.

dave
Ziyaretçi
dave
2021-11-26 9:12 PM

karsimdaki kadin surekli beni anlamadigini,bir gun iyi bir gun kotu davrandigimi soyluyor.

iliskide roller coaster gibi inisli cikisli duygu degisikligi yaratmak iliskiyi yipratir mi ?

dave
Ziyaretçi
dave
2021-11-27 6:14 PM
Reply to  Karanlikruya

hocam biraz arastirdim bu durumu.

bazi kisiler monotonlugu engellemek ve kadindaki arzunun temel nedeni olan heyecani yasatmak icin duygularinda degisiklik yaratmanin faydasi olacagini soyluyor.

Zion
Ziyaretçi
Zion
2021-12-07 2:18 AM

Merhaba karanlık rüya, bu konu ile alakalı bugün mahmut abiden tavsiye aldım, kıza instagramdan yürüdüm başarılı oldu iki gece sohbet muhabbet ve bana çalıştığı yerin adresini verdi gelirsen beklerim diye bugün gittim. Onun iş çıkışı yazıştık yine yarın görüşelim mi dedim kabul etti ve sonrada yaşımı sordu tahmin et felan… Read more »