İçeriğe geç
Ana Sayfa » Kadınlar Sadece Paraya Mı Bakar?

Kadınlar Sadece Paraya Mı Bakar?

  Resim: Titian - Allegory of Time Governed by Prudence (Kadınlar Sadece Paraya Mı Bakar?)

  Kadınlar Sadece Paraya Mı Bakar?

  Çevremde de sıklıkla gördüğüm en önemli tartışmalardan biri bu sanırım. Erkekler 3 sınır etrafında toplanıyor: “Para”, “tip”, “statü”. Hepsi önemlidir ama işlevleri farklıdır.

  Kısa cevap vereyim: Kadınlar siz neden korkarsanız ona bakar çünkü çerçevenizi test etmek isterler ama temelde para kendi başına bir kriter değildir. Çoğu kişi arzunun nasıl oluştuğunu pek bilmiyor. Paranın en iyi ihtimalle iyi bir çekicilik çarpanı olduğu söylenebilir. Yani tipiniz fena değilse para sizi daha öne çıkartır ya da golddigger(veya eskort) dediğimiz kadınları etkileyerek, bir süre iyi bir cinsellik alabilirsiniz ama şunu aklınızdan asla çıkartmayın: “Sadece parayla bir kadını etkiliyorsanız, beta öder tarafındasınız demektir.”  Hatta ilk buluşmalarda yemek gibi masraflı olaylara da girmemeniz, mümkünse kahve veya alkollü bir akşamüstü buluşması yaratmanız, her türlü koşulu kontrol etmeniz daha iyidir. Burada mesele kadında gerçek arzuyu açığa çıkartmak olmalı ve kadına hesap ödetmemeniz liderliği de almanızı sağlayacaktır. Eğer işler kötü giderse az harcama yaparak işten sıyrılmış olursunuz. Unutmayın her durumda sorumlu sizsiniz, kadın değil.

   

  Bu Görüşler Nereden Çıktı? 

  Aslında 1960 feminizm öncesinden kalma bir düşüncedir. O dönemde kadınların kısıtlayan doğum kontrol sorunları mevcuttu ve ahlaki baskı yüzünden rahat cinsellik yaşayamıyorlardı. Arzularını rahatça yaşayamayan kadınlar da buna uyum göstererek en iyi sağlayıcıyı seçmeye odaklandı. Yani kendi seviyelerine göre birlikte olabilecekleri en zengin adamla evlenmeye çalıştılar. Hatta feminizm öncesi Cesare Pavese; feminizm daha yerleşmediği ilk dönemlerinde ise bir psikolog olan Esther Vilar kitaplarında bunu detaylıca eleştirir, hatta biraz da kadın düşmanlığına kaçarlar. Hatta bazı siyah hap savunan inseller o dönemin tarihsel döngüsünü anlamadıkları için devamlı Cesare Pavese’i bilinçsizce örnek gösterirler. Pavese’nin zamanında aşk acısı çektiği ve kadınların arzuları değil de çıkarcılıkla birisini seçmiş olduğunu eleştirmesini anlamazlar. Özetle Pavase “beta öder” tarafını eleştirmekteydi. Esther Vilar da benzer şekilde eleştirir, kadınların erkeklerin güzelliğini(tipini) reddettiğini ve sadece parası için onlarla birlikte olduğunu belirtir ve şöyle der:

  “Bunun nedeni de kadının kötü olması veya yanlış bir taktik olduğunu düşünmesi değildir, erkeği bir makine -maddi ihtiyaç için üretim yapan bir makine- olarak görmesidir. Kim makineye güzellik objesi olarak bakar ki?”

  Şöyle de devam eder: “Öyleki erkek doğuştan itibaren annesi tarafından yetiştirilmesi sebebiyle kadınlara bağımlı olması öğretilmiş, tek başına var olamayan bir varlığa dönüşür. Büyüdükçe gerilemeye, annesine olan bağını korumaya ihtiyaç duyar ve bir kadın arar. Bunu uygun yetiştirilen kadın da kendini geliştirmeye, örneğin bilimde yükselmeye gerek duymaz, erkeği kullanır, çünkü erkek bağımlıdır. Zaman zaman erkek uyanmasın diye bulaşık-çamaşır gibi basit olayları bahane bile eder, erkeğin kendini üstün etmesi için basit olayı çözemez ve erkeğin çözmesini bekler. Esther Vilar bir kadına bağlanmayan erkeğin daha başarılı olacağını, daha büyük işler yapacağını savunur.

  Metinde görüldüğü gibi yine “beta öder” tarafı eleştirilmiştir. Cinsel seçilime göre kadınların kendinden üst seviyede erkeği seçme arzusu olduğunu ve bunun doğada 2 kutuplu olduğunu açıklamıştık. kısa vadede en iyi genetik, uzun vadede sağlayıcılık bekliyorlar. Para, 2. kısıma düşüyor, o dönem kadınlar ilk kısıma ulaşamadıkları için otomatik olarak 2. Kısıma yöneliyorlardı. 1950lerin bu açıdan özenilecek bir dönem olmadığını önceden anlatmıştık.

   

  Günümüzde Paranın Yeri

  Günümüzde durum biraz daha farklı. artık kadın zengin erkekleri seçmek zorunda değil, çünkü cinsellik serbest durumda. Hatta aşırı serbestlik ve binlerce yıl boyunca bastırılan cinsellik yanlış kararlar almalarına neden oldu. Bunu 80’lerde maksimum düzeye ulaşan boşanma oranlarında görüyoruz. İlginç şekilde eğitimli kadınlarda bu oran daha düşük (referans). Eğer paranız olmadığı için kadınların sizi sevmediğine inanıyorsanız bu “beta sağlaycı” olmak istediğinizi ve kadınların size gerçek arzu duymadığını kabullendiğinizi gösterir.

  Kadınlar birçok sebepten dolayı bir erkeği sevmeyebilir, erkeğin hatası bunu gereğinden fazla abartarak inanmasıdır. Parası olmayan bir erkek parası olmadığı için, tipsiz bir erkek tipi olmadığı için sevilmediğine inanır. Ekşi başlıklarına bakın: “görünüşün her şey olduğu gerçeği”, “çirkin kadınlara tavsiyeler” vs. oysaki sebep bundan genellikle farklıdır.

   

  Erkekler Uçlarda Olmaya Daha Mı Yatkın?

  Erkeklerin kadınlara göre uçlarda olmaya yatkın olduğunu, hatta uyarıları bile kadınlara göre daha fazla görmezden geldiklerini taa 20 yy. psikolog Dr. Bandura’nın `bobo doll` deneylerinden biliyoruz. Bu deneyde gözlemleyerek öğrenme test ediliyor. Erkek ve kız çocuklarının önünde erişkin bir erkek oyuncak bir bebeği dövüyor, ardından ödül ve ceza durumunda erkek ve kız çocuklarının ne yapılacağına bakılıyor. İlginç şekilde ceza gören kızlarda vazgeçme büyük oranda gerçekleşirken, erkekler de daha az gözlemleniyor. Yani erkekler uçlara yapı itibariyle daha yakın. En şiddet yanlısı kişiler veya liderler erkeklerden çıkıyor. İşte bu yüzden erkekler “tip”, “para” gibi saplantılara daha çabuk kapılıyorlar. Bu bazen yüksek başarılı liderleri bazen de kronik depresyon pençesindeki kişiliklere sebep oluyor.

  Erkek bu düşüncelerini kadına yansıttığı için kendisinin zayıf olduğu düşüncesini kadının bilinçaltına yerleştirmiş olur ve kadında o erkeğin yeteri kadar güçlü olup olmadığından emin olmak için tam da erkeğin korktuğu gibi davranır. Sonuç olarak o erkek parası veya fiziksel özellikleri yüzünden terk edildiği sanır.

   

  Para Önemsiz Mi?

  Hayır, böyle anlaşılması da hatalı. Kadınların sonradan para kaybeden, işi kötüye giden erkekten ayrılması farklı bir durumdur. İlişkiler nasıl başlarsa başlasın, kadındaki arzu ve sağlayıcılık dengeleri değişir, çoğu erkek fark etmeden kendini tamamen sağlayıcılık(odipal süreç yüzünden) tarafına bırakır ve bu özelliğini de kaybederse, kadının elinde bir şey kalmaz ve o erkekten ayrılır.

  Özetle parasız kalmayın, para önemli fakat kadındaki arzuyu günümüzde parayla oluşturmaya da çalışmayın, bu sizi beta öder kategorisinde değerlendirmelerine neden olur.

  (Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

   

   

  4.5 32 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.
  Subscribe
  Bildir
  guest

  21 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  spartacus
  Ziyaretçi
  spartacus
  2021-01-10 5:01 PM

  kadınların üniformalı meslek gruplarına olan ilgisi (hipergami yüzünden ) herkesin malumudur. Ancak bu noktada size zor bir soru soracağım. Kadınlar, bu meslek grubundaki erkeklere arzu duydukları için mi (silah, üniforma, güç, maskülenite vb ) yoksa beta sağlayıcı olduğu için mi (korunma güdüsü, güven verme, garanti maaş vb ) yoksa her… Read more »

  Spartacus
  Ziyaretçi
  Spartacus
  2021-01-10 7:11 PM
  Reply to  Karanlikruya

  O zaman alfa gördüğü yani kırmızı hapli gördüğü ve arzu duyduğu birinden beta sağlayıcı olmasını da isteyebilir sonucu mu çıkar?yani arzu duyup beraber cinsel ilişkiye girdikten sonra evlenmek isterse beta sağlayıcı konumuna indirgenir mi?yoksa darwinci bakış acısıyla olağanmidır?

  astral
  Ziyaretçi
  astral
  2021-01-13 12:03 PM

  Para yalnızca beta öder ile alakalı değil. Para modern çağın en büyük güç birimi.Eskiden kas neyse bugün para o. Paranız olunca sosyal statünüz de yükseliyor, çevrenizden de saygı görüyorsunuz. Çok salak biri değilseniz ve cebinizde yeterince paranız varsa toplumun el üstünde tuttuğu ve özgüveni yüksek bir adam olursunuz. Cebinde beş… Read more »

  anonymous
  Ziyaretçi
  anonymous
  2021-01-15 5:12 PM

  Peki arzuyu oluşturmak için ne yapılmalı? bir dating sitesinde benim sadece basit bir kadın selfiesi görmem benim o kadından çok hoşlanmama neden oluyor engel olamıyorum ama mesaj attığımda hiç ilgilenmiyor geri dönmüyor demekki tipimi beğenmiyor. Keşke o da görür görmez hoşlansa. Ne yapayım yani yüzüm için spor salonu yok. Beni… Read more »

  Sekans
  Ziyaretçi
  Sekans
  2022-05-16 12:15 PM

  Para çok önemli bir güçtür. Oyun, parayla da alakalıdır. Bir kere zengin olan adamla normal parası olan adam kıza aynı mesajı atsa dahi zengin olan adama çok güzel şeyler yazarak adamı rahatlatacaktır. Ortalama gelirliye ise soğuk yazacaktır. Belki de ortalama gelirli, zenginden daha iyi oyuna sahip ama maç sonu zengin… Read more »

  Sekans
  Ziyaretçi
  Sekans
  2022-05-16 12:16 PM

  Ortalama oyuna sahip gerizekalı olmayan zengin bir adam her zaman kıza alfa gözükür.

  21
  0
  Would love your thoughts, please commentx