İçeriğe geç
Ana Sayfa » Kadınlar Ayrılık Acısı Yaşar Mı?

Kadınlar Ayrılık Acısı Yaşar Mı?

  Kadınlar Ayrılık Acısı Yaşar Mı?

  Kadınların aşk acısını daha kolay atlatması duruma bağlıdır, önceden erkekleri tartışmıştık. Rollo bu konuda kadınlarda ruh eşi miti, erkeklerde oneitis vardır der. Çünkü kadın hipergami sebebiyle o ekeği özel, “ruh eşi” olarak görürken, erkekler o kadını kutsallaştırır ve “ya toprağınsın ya benim” modunda sahiplenirler.

  Kadın ne zaman aşk acısı çeker?

  Kadınlar da bu acıyı yaşar fakat erkek genelde oneitis yüzünden buna izin vermez, kızı hemen boğarak ve ne hissettiğine izin vermeyerek üstüne gider. Bu da kadının özgüvenini arttırarak kolay atlatmasına neden olur.

  Kadınlar hakkında bilinmeyen gerçeklerden biri “dürtü-duygu-neden” 3lemesine göre karar vermeleridir. Hakkınızda negatif hisleri varsa zamanla buna nedenler bulur ve kendini iyi hisseder. Çoğu kadın sizden ayrıldığında en az 3-5 ay önce karar verir ve siz farkına bile varmazsınız. Çünkü erkek detaylarla değil, büyük resimle ilgilenir, erkek tümevarır; kadınsa tümden gelir, küçük parçalarla ilgilenir.

  Bu yüzden uzun ilişki sonunda kadına ayrılık acısı yaşatma ihtimaliniz oldukça düşüktür,  tek yolu da karar verme sürecinde ani kararla kadını terk etmektir. Bu durumda kadın zor unutur. Saplantı geliştirir.

  Ayrılık Acısını Kim Nasıl Yaşar?

  Kadınlar ayrılık acısı yaşar mı? Evet yaşar ama üstte anlattığım nedenlerle daha az görülür. Boşanma oranlarına bakın, davaların %78i kadınlar tarafından açılmaktadır ve genelde maddi sebepler öne sürülür. Örneğin Adil Yıldırım videolarına yazan kadınların çoğunluğu daha yeni ayrılmış olan, kısa süreli veya kara-üçlemeye sahip bir erkeğe denk gelmiş kadınlardır. Yine “ayrılan kadın pişman olur mu” yazımda gerçek örnek üstünden diğer bir durumu anlatmıştım.

  Temel kural erkeğin kadına, kadınların ilişkiye yatırım yapmasıdır. Kadın ilişkiye yatırım yaptığı için, bittiğinde “ilişki” için üzülür. Çünkü erkeğe değil, erkeğin temsil ettiklerine ilgi duyarlar. Yani süpermensiniz diyelim, ertesi gün güçlerinizi kaybederseniz terk edilirsiniz. 2 tarafın sevme biçimleri farklıdır. Devam eden ilişkiler de minnet yüzünden sürer, arzu değil.

  Ayrılık Acısını Kadınlar mı Yoksa Erkekler mi Daha Çabuk Atlatıyor?

  Kadınların erkek gibi “kişiye özgü” saplantı yaratmasına gerek yoktur ve 3 temel sebep gösterilebilir.

  1. Kadın çocuğunun kendinden olduğunu bilir, bu yüzden erkeği sahiplenecek şekilde evrimleşmemiştir. Erkek de kıskançlığın nedenleri de bununla ilgilidir. Yine çocuk yapabileceği biyolojik yaşın dar olması geçmiş acıları çabuk aşmasına neden olur.
  2. Psikanalitik açıdan kadın da erkek de önce annesiyle tanışır ve bakım görür fakat kadın annesine erkek gibi aşık olmaz, babasıyla geç tanışır. Bıu da aşka realist yaklaşmasına neden olur.
  3. Son nörolojik çalışmalar kadının özellikle ilk dönem yoğun acı çektiğini göstermiştir ki bunun temel nedeni üstteki 2 nedendir, örneğin erkekte salgılanan yoğun vassopressin uzun sürede kadına daha çok bağlanmasına neden olur.

  Ayrılık Sonrası Kadın Ne Yapar?

  Ayrılık sonrası duyguları kontrol altına almak zordur. Kadın ilişkilerle ilgili olduğu için soyal hayata dönerken erkek işine gücüne dönmeyi tercih eder. Bunun temel nedeni de Dr. Steven Pinker’ın dediği gibi “erkeğin nesnelerle, kadının iletişimde iyi olmasıdır.” Herkes kendi en iyi yaptığı işi yapmaya yönelecektir. Buna maskülen ve feminen tavırlar arasındaki fark da diyebiliriz.

  3 hafta kuralı nereden çıktı?

  Kadınların özellikle ilk ayda çok acı çektiği biliniyor ve sonrasında atlatıyorlar. Yani kadın çabuk unutur erkekse geç diyebiliriz. Çünkü kadın şimdiki zamanda yaşar, yani geleceğe yatırım yapmaz, o acıyla bir süre yoğun mücadele eder sonra da arkasında bırakır. Şöyle düşünün, bir insan ne zaman ayaklanır? Dayanamayacağı bir zorlamaya maruz kaldığında. İşte kadın 3 hafta bunu yaşar ve ya size döner ya da vazgeçer. Geri dönmesinin tek yolu rasyonelleştirememesi, sizin önce terk etmeniz gibi üste anlattığım durumlardır.

  Siz hala “kusursuza yakınsanız” vazgeçilmezsiniz demektir. İşte bu dönemde sessiz kalırsanız ve o geri dönerse o zaman ilişki kurtarılabilir, aksi halde uzun süre sonra geri dönüş olursa iyi niyet aranmamalıdır. Çünkü bilim bize uzun sürede kadınların çoktan atlattıklarını geçmişe bağımlı kalmadıklarını göstermektedir.

  Erkekse gelecek zamana önem verir. Bu yüzden yatırımları önemlidir ve zor atlatır. Acısının yoğunluğu ise inişli çıkışlıdır ve zamanla artar, bu yüzden kadın gibi sert vazgeçemez.

  Umarım genel prensip ve kadınlar ayrılık acısı yaşar mı problemi anlaşılmıştır.

  Makaleyi oylamayı ve üye olmayı ihmal etmeyin.

  4.7 33 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.
  Subscribe
  Bildir
  guest

  72 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Kaan
  Ziyaretçi
  Kaan
  2022-11-29 2:28 AM

  Selamlar, geçen yazılarımda 19 yaşında 2.5 yıllık ilişkiye sahip olduğumu ve senden fikir alıp bitirdiğimi söylemiştim. Ben daha 1. yıldayken bile başka kızlara yürümek istiyordum ama tuttum hep kendimi. Kızla fazla kavga etmemiz üzerine son kavgada ayrıldık. Ben söylemeden önce ona da sordum o da ayrılmak istediğini söylemişti. Kızı hiçbir… Read more »

  Kaan
  Ziyaretçi
  Kaan
  2022-11-29 12:55 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Kız beni takıntı yaptıysa tahmini ne kadar zamanda unutabilir sence? Kıza gidip bilerek benden soğuması için geri dönmesini yazmayı bile düşündüm. Suçlu hissetmemeye çalışacağım ama sorularımı cevaplarsan biraz daha kolaylaşacak bu süreç benim için. Teşekkürler şimdiden, abim olarak görüyorum seni.

  gözlükadam
  Ziyaretçi
  gözlükadam
  2022-11-29 10:48 PM

  hocam selamlar, 6 aylık bir iliişki bitimi sonrası kadında kalan tişörtümü ve kazağımı istedim son bir kez ilişki bitmişken o sekilde buluştuk ilişkiyi kafasında bitirdiğini başlarda göremiyordum ama son kez vedalaşmak istediğini eve gidip sex yapmak istediğini belirtti, bende başta bunun ilişkimize olan bir saygısızlık oldugunu düşünüp kabul etmedim konusma… Read more »

  Outlaw
  Ziyaretçi
  Outlaw
  2023-01-01 6:45 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Son cinsellikte ne gibi bir sorun olabilir? Arkadaşın dediği gibi bedava sex.

  Ktc
  Ziyaretçi
  Ktc
  2022-12-26 11:16 AM

  Hocam merhaba, Biten ilişki ile alakalı bir sorum var. 21 yaşında a iyi bir üniversitede iyi bir bölüm okuyan, 4 yıldır erkek adam ve sizi takip edip iyice gelişen genç gir erkeğim. Benim 2 ay önce 3 aylık bir ilişkim bitti. Bitmesinde karşılıklı hatalar var, bana düşen hatalarsa 10da 10… Read more »

  Ktc
  Ziyaretçi
  Ktc
  2022-12-26 3:19 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Değerli hocam, Yazıları okumuştum yeniden bakacağım. Bu soruyu erkeğin kendini ispat etmesi videosundan gelip atmıştım. Karşımızdaki insana ispat etmek istiyoruz peki karşımızdaki insan bizden çeşitli alanlarda (örneğim akademik açıdan benden daha iyi gpaya sahip ve erasmus gibi birkaç programdan kabul aldı) çok üstünse ve ispat etmeye çalışmaya rağmen onu yenemiyorsak… Read more »

  Rottiminarot
  Ziyaretçi
  Rottiminarot
  2023-02-04 6:22 PM

  Karanlık rüya selam, sevgilimle son zamanda bazı tartışmalar yaşamıştık. Sonrasında benim yapma dediğim bir şeyi yaptı ve onu terkettim. Terkettikten sonra 1-2 gün çok yalvardı, çok acı çekip ağladı ve bana bir şans ver dedi. Affedebileceğim bir konuydu ama acı çekmesi için affetmedim. Sonrasında tamam bitti dedi ve bana 1… Read more »

  KyloRen
  Ziyaretçi
  KyloRen
  2023-03-19 2:42 PM

  Selamlar, 5 aylık kız arkadaşım dün bana seninle artık konuşmak istemiyorum diyerek engel attı her yerden. Bende bir şey yazmadım ve aramadım olaya gelirsek. Abi bunun bir arkadaşı var 1 ay önceden her yerden çıkarmıştı instagramdan , sonra o kişiyi tekrar aldı instagramına ( 2 hafta sonra felan) bende neden… Read more »

  Ejderhaa
  Ziyaretçi
  Ejderhaa
  2023-03-31 3:35 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Selam tekrardan Engelimi her yerden geri kaldırmış ne yapmalıyım ? hiç bir şey bilmiyorum o mesaj atana kadar atmamalı mıyım lütfen yardımm 🙁

  72
  0
  Would love your thoughts, please commentx