İçeriğe geç
Ana Sayfa » Kadınlar Ayrılık Acısı Yaşar Mı?

Kadınlar Ayrılık Acısı Yaşar Mı?

  Kadınlar Ayrılık Acısı Yaşar Mı?

  Kadınların aşk acısını daha kolay atlatması duruma bağlıdır, önceden erkekleri tartışmıştık. Rollo bu konuda kadınlarda ruh eşi miti, erkeklerde oneitis vardır der. Çünkü kadın hipergami sebebiyle o ekeği özel, “ruh eşi” olarak görürken, erkekler o kadını kutsallaştırır ve “ya toprağınsın ya benim” modunda sahiplenirler.

  Kadın ne zaman aşk acısı çeker?

  Kadınlar da bu acıyı yaşar fakat erkek genelde oneitis yüzünden buna izin vermez, kızı hemen boğarak ve ne hissettiğine izin vermeyerek üstüne gider. Bu da kadının özgüvenini arttırarak kolay atlatmasına neden olur.

  Kadınlar hakkında bilinmeyen gerçeklerden biri “dürtü-duygu-neden” 3lemesine göre karar vermeleridir. Hakkınızda negatif hisleri varsa zamanla buna nedenler bulur ve kendini iyi hisseder. Çoğu kadın sizden ayrıldığında en az 3-5 ay önce karar verir ve siz farkına bile varmazsınız. Çünkü erkek detaylarla değil, büyük resimle ilgilenir, erkek tümevarır; kadınsa tümden gelir, küçük parçalarla ilgilenir.

  Bu yüzden uzun ilişki sonunda kadına ayrılık acısı yaşatma ihtimaliniz oldukça düşüktür,  tek yolu da karar verme sürecinde ani kararla kadını terk etmektir. Bu durumda kadın zor unutur. Saplantı geliştirir.

  Ayrılık Acısını Kim Nasıl Yaşar?

  Kadınlar ayrılık acısı yaşar mı? Evet yaşar ama üstte anlattığım nedenlerle daha az görülür. Boşanma oranlarına bakın, davaların %78i kadınlar tarafından açılmaktadır ve genelde maddi sebepler öne sürülür. Örneğin Adil Yıldırım videolarına yazan kadınların çoğunluğu daha yeni ayrılmış olan, kısa süreli veya kara-üçlemeye sahip bir erkeğe denk gelmiş kadınlardır. Yine “ayrılan kadın pişman olur mu” yazımda gerçek örnek üstünden diğer bir durumu anlatmıştım.

  Temel kural erkeğin kadına, kadınların ilişkiye yatırım yapmasıdır. Kadın ilişkiye yatırım yaptığı için, bittiğinde “ilişki” için üzülür. Çünkü erkeğe değil, erkeğin temsil ettiklerine ilgi duyarlar. Yani süpermensiniz diyelim, ertesi gün güçlerinizi kaybederseniz terk edilirsiniz. 2 tarafın sevme biçimleri farklıdır. Devam eden ilişkiler de minnet yüzünden sürer, arzu değil.

  Ayrılık Acısını Kadınlar mı Yoksa Erkekler mi Daha Çabuk Atlatıyor?

  Kadınların erkek gibi “kişiye özgü” saplantı yaratmasına gerek yoktur ve 3 temel sebep gösterilebilir.

  1. Kadın çocuğunun kendinden olduğunu bilir, bu yüzden erkeği sahiplenecek şekilde evrimleşmemiştir. Erkek de kıskançlığın nedenleri de bununla ilgilidir. Yine çocuk yapabileceği biyolojik yaşın dar olması geçmiş acıları çabuk aşmasına neden olur.
  2. Psikanalitik açıdan kadın da erkek de önce annesiyle tanışır ve bakım görür fakat kadın annesine erkek gibi aşık olmaz, babasıyla geç tanışır. Bıu da aşka realist yaklaşmasına neden olur.
  3. Son nörolojik çalışmalar kadının özellikle ilk dönem yoğun acı çektiğini göstermiştir ki bunun temel nedeni üstteki 2 nedendir, örneğin erkekte salgılanan yoğun vassopressin uzun sürede kadına daha çok bağlanmasına neden olur.

  Ayrılık Sonrası Kadın Ne Yapar?

  Ayrılık sonrası duyguları kontrol altına almak zordur. Kadın ilişkilerle ilgili olduğu için soyal hayata dönerken erkek işine gücüne dönmeyi tercih eder. Bunun temel nedeni de Dr. Steven Pinker’ın dediği gibi “erkeğin nesnelerle, kadının iletişimde iyi olmasıdır.” Herkes kendi en iyi yaptığı işi yapmaya yönelecektir. Buna maskülen ve feminen tavırlar arasındaki fark da diyebiliriz.

  3 hafta kuralı nereden çıktı?

  Kadınların özellikle ilk ayda çok acı çektiği biliniyor ve sonrasında atlatıyorlar. Yani kadın çabuk unutur erkekse geç diyebiliriz. Çünkü kadın şimdiki zamanda yaşar, yani geleceğe yatırım yapmaz, o acıyla bir süre yoğun mücadele eder sonra da arkasında bırakır. Şöyle düşünün, bir insan ne zaman ayaklanır? Dayanamayacağı bir zorlamaya maruz kaldığında. İşte kadın 3 hafta bunu yaşar ve ya size döner ya da vazgeçer. Geri dönmesinin tek yolu rasyonelleştirememesi, sizin önce terk etmeniz gibi üste anlattığım durumlardır.

  Siz hala “kusursuza yakınsanız” vazgeçilmezsiniz demektir. İşte bu dönemde sessiz kalırsanız ve o geri dönerse o zaman ilişki kurtarılabilir, aksi halde uzun süre sonra geri dönüş olursa iyi niyet aranmamalıdır. Çünkü bilim bize uzun sürede kadınların çoktan atlattıklarını geçmişe bağımlı kalmadıklarını göstermektedir.

  Erkekse gelecek zamana önem verir. Bu yüzden yatırımları önemlidir ve zor atlatır. Acısının yoğunluğu ise inişli çıkışlıdır ve zamanla artar, bu yüzden kadın gibi sert vazgeçemez.

  Umarım genel prensip ve kadınlar ayrılık acısı yaşar mı problemi anlaşılmıştır.

  Makaleyi oylamayı ve üye olmayı ihmal etmeyin.

  4.7 34 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.
  Subscribe
  Bildir
  guest

  78 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Ali
  Ziyaretçi
  Ali
  2021-11-03 4:20 AM

  Karanlık rüya kadınların Onetis yapması mümkün mü?

  Cross
  Ziyaretçi
  Cross
  2022-01-21 3:04 PM

  Hocam 1 yıldır bir ilişki içerisindeyim yaşım 19 kız oldukça ittatkar ve sorun çıkarmıyor ancak sizi dinledikten sonra emin olmadım iyi mi kötü mü yapıyorum bilemedim 30 yaşına kadar evlenmemeniz daha iyi olur demiştiniz bu bütün kadınlar için geçerli mi

  Tureee
  Ziyaretçi
  Tureee
  2022-01-26 1:31 PM

  Ben çok güzel bir soru soracağım. Cidden cevabı zor bir soru. Kadınlar çevremde gördüğüm erkeklere verirken özellikle bir kısmına “orospu kalkanı” çıkarıyorlar. Tecrübesizim bilmiyorum ayaklarıyla beraber seks yapıyorlar. Hatta kız bakireyim diyor sikiyor kız patlak sen patlattın diyor vesaire. Keza ben de bunları bazen yaşadım. Ama bazen bazı erkeklerle yapan… Read more »

  Burak
  Ziyaretçi
  2022-02-17 3:34 AM

  Ayrıldıktan üç hafta sonra başkasıyla zaman geçirip cinsellik yaşadığını ve benimle iken beni aldatmadığını ama hiç bir şey hissetmedim acı cekiyorum dedi sana acı cektirmek istedim ve her istediğinde geri dönmeni istemedim dedi beni sevdiğiini biliyorum ben ondan sürekli ayrılıyordum ailesini bile karşısına aldı benim için çoğu kez çok kavga… Read more »

  Burak
  Ziyaretçi
  2022-02-17 9:20 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Aslında o beni böyle kabul et demedi aksine ben seninle değildim diye normalleştirmeye çalıştı ben sevdiğim ve ondada bazı şeyleri gördüğüm için konuşmaya devam etmek istedim başka hiçbir erkekle konuşmadığını söyledi sadece bir erkekle konuşmuş eski bir dostum derdimi anlatacak konuşacak kimsem yoktu diyor bugünde bunu öğrendim kafam çok karışık… Read more »

  Burak
  Ziyaretçi
  2022-02-17 10:13 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Peki böylesi bir kadın ait olamaz mı düzeltilebilir mi ve bu kadından nasıl intikam alınır bundan sonra biriyle evlenmeye kalkar birini üzmeye kalkarsan çok kötü olacağını söyledim ona bende çok kozu var ailesine bunları ileteceğimi biliyor nasıl bir yol izlenmeli aslında cinsel açıdan bayağı iyi ilişkimiz vardı ikimiz de hep… Read more »

  Burak
  Ziyaretçi
  2022-02-18 9:55 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Yani düzelmez diyorsunuz bağlanınca da zor oluyor teşekkür ederim

  idk
  Ziyaretçi
  idk
  2022-04-07 2:23 PM

  Karanlık rüya selam 1,5 ilişkim vardı anca son 1 senesi uzaktaydık. pandemi vs. Sonra bu yaz üniyi bıraktım tekrar hazırlanmak için kafamda zaten ayrılık vardı. Kız da uzakta olacağım için ayrılmak mantıklı gibisinden konuşunca ben de uzatmadım. Ayrıldıktan 1 hafta sonra tekrar konuşmaya başladık 2.hafta geri ayrıldık bitti. Ayrılık sonrasında… Read more »

  Idk
  Ziyaretçi
  Idk
  2022-04-08 1:43 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Hayır zaten opsiyon olarak görmesini istemiyorum. Zaten gelse de şu an üni olayına odaklıyım. Kafama takılan şey sen bir podcastte kız özgüven tazelemek için yazar demiştin diye hatırlıyorum. Benim görduğum kadariyla kız şu an özgüven olarak diplerde. Ben de elimden geldiğince paylaşımlarımı mutlu olduğumu gösterecek şekilde kullanıyorum. Kızın kafasında ya… Read more »

  78
  0
  Would love your thoughts, please commentx