İçeriğe geç
Ana Sayfa » Kadınlar Ayrılık Acısı Yaşar Mı?

Kadınlar Ayrılık Acısı Yaşar Mı?

  Kadınlar Ayrılık Acısı Yaşar Mı?

  Kadınların aşk acısını daha kolay atlatması duruma bağlıdır, önceden erkekleri tartışmıştık. Rollo bu konuda kadınlarda ruh eşi miti, erkeklerde oneitis vardır der. Çünkü kadın hipergami sebebiyle o ekeği özel, “ruh eşi” olarak görürken, erkekler o kadını kutsallaştırır ve “ya toprağınsın ya benim” modunda sahiplenirler.

  Kadın ne zaman aşk acısı çeker?

  Kadınlar da bu acıyı yaşar fakat erkek genelde oneitis yüzünden buna izin vermez, kızı hemen boğarak ve ne hissettiğine izin vermeyerek üstüne gider. Bu da kadının özgüvenini arttırarak kolay atlatmasına neden olur.

  Kadınlar hakkında bilinmeyen gerçeklerden biri “dürtü-duygu-neden” 3lemesine göre karar vermeleridir. Hakkınızda negatif hisleri varsa zamanla buna nedenler bulur ve kendini iyi hisseder. Çoğu kadın sizden ayrıldığında en az 3-5 ay önce karar verir ve siz farkına bile varmazsınız. Çünkü erkek detaylarla değil, büyük resimle ilgilenir, erkek tümevarır; kadınsa tümden gelir, küçük parçalarla ilgilenir.

  Bu yüzden uzun ilişki sonunda kadına ayrılık acısı yaşatma ihtimaliniz oldukça düşüktür,  tek yolu da karar verme sürecinde ani kararla kadını terk etmektir. Bu durumda kadın zor unutur. Saplantı geliştirir.

  Ayrılık Acısını Kim Nasıl Yaşar?

  Kadınlar ayrılık acısı yaşar mı? Evet yaşar ama üstte anlattığım nedenlerle daha az görülür. Boşanma oranlarına bakın, davaların %78i kadınlar tarafından açılmaktadır ve genelde maddi sebepler öne sürülür. Örneğin Adil Yıldırım videolarına yazan kadınların çoğunluğu daha yeni ayrılmış olan, kısa süreli veya kara-üçlemeye sahip bir erkeğe denk gelmiş kadınlardır. Yine “ayrılan kadın pişman olur mu” yazımda gerçek örnek üstünden diğer bir durumu anlatmıştım.

  Temel kural erkeğin kadına, kadınların ilişkiye yatırım yapmasıdır. Kadın ilişkiye yatırım yaptığı için, bittiğinde “ilişki” için üzülür. Çünkü erkeğe değil, erkeğin temsil ettiklerine ilgi duyarlar. Yani süpermensiniz diyelim, ertesi gün güçlerinizi kaybederseniz terk edilirsiniz. 2 tarafın sevme biçimleri farklıdır. Devam eden ilişkiler de minnet yüzünden sürer, arzu değil.

  Ayrılık Acısını Kadınlar mı Yoksa Erkekler mi Daha Çabuk Atlatıyor?

  Kadınların erkek gibi “kişiye özgü” saplantı yaratmasına gerek yoktur ve 3 temel sebep gösterilebilir.

  1. Kadın çocuğunun kendinden olduğunu bilir, bu yüzden erkeği sahiplenecek şekilde evrimleşmemiştir. Erkek de kıskançlığın nedenleri de bununla ilgilidir. Yine çocuk yapabileceği biyolojik yaşın dar olması geçmiş acıları çabuk aşmasına neden olur.
  2. Psikanalitik açıdan kadın da erkek de önce annesiyle tanışır ve bakım görür fakat kadın annesine erkek gibi aşık olmaz, babasıyla geç tanışır. Bıu da aşka realist yaklaşmasına neden olur.
  3. Son nörolojik çalışmalar kadının özellikle ilk dönem yoğun acı çektiğini göstermiştir ki bunun temel nedeni üstteki 2 nedendir, örneğin erkekte salgılanan yoğun vassopressin uzun sürede kadına daha çok bağlanmasına neden olur.

  Ayrılık Sonrası Kadın Ne Yapar?

  Ayrılık sonrası duyguları kontrol altına almak zordur. Kadın ilişkilerle ilgili olduğu için soyal hayata dönerken erkek işine gücüne dönmeyi tercih eder. Bunun temel nedeni de Dr. Steven Pinker’ın dediği gibi “erkeğin nesnelerle, kadının iletişimde iyi olmasıdır.” Herkes kendi en iyi yaptığı işi yapmaya yönelecektir. Buna maskülen ve feminen tavırlar arasındaki fark da diyebiliriz.

  3 hafta kuralı nereden çıktı?

  Kadınların özellikle ilk ayda çok acı çektiği biliniyor ve sonrasında atlatıyorlar. Yani kadın çabuk unutur erkekse geç diyebiliriz. Çünkü kadın şimdiki zamanda yaşar, yani geleceğe yatırım yapmaz, o acıyla bir süre yoğun mücadele eder sonra da arkasında bırakır. Şöyle düşünün, bir insan ne zaman ayaklanır? Dayanamayacağı bir zorlamaya maruz kaldığında. İşte kadın 3 hafta bunu yaşar ve ya size döner ya da vazgeçer. Geri dönmesinin tek yolu rasyonelleştirememesi, sizin önce terk etmeniz gibi üste anlattığım durumlardır.

  Siz hala “kusursuza yakınsanız” vazgeçilmezsiniz demektir. İşte bu dönemde sessiz kalırsanız ve o geri dönerse o zaman ilişki kurtarılabilir, aksi halde uzun süre sonra geri dönüş olursa iyi niyet aranmamalıdır. Çünkü bilim bize uzun sürede kadınların çoktan atlattıklarını geçmişe bağımlı kalmadıklarını göstermektedir.

  Erkekse gelecek zamana önem verir. Bu yüzden yatırımları önemlidir ve zor atlatır. Acısının yoğunluğu ise inişli çıkışlıdır ve zamanla artar, bu yüzden kadın gibi sert vazgeçemez.

  Umarım genel prensip ve kadınlar ayrılık acısı yaşar mı problemi anlaşılmıştır.

  Makaleyi oylamayı ve üye olmayı ihmal etmeyin.

  4.6 26 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.
  Subscribe
  Bildir
  guest

  51 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Levent Topçu
  Ziyaretçi
  Levent Topçu
  2021-09-09 8:51 PM

  Uzun süreli ilişki sonucunda başkasına tercih edilmiş yani başka bir kadın tarafından” sevgilimi rahatsız etme biz beraberiz” mesaji atılmış ve gitmek zorunda kalmış hayatına kısa dönemli birilerini almış, 7 ay sonra aramış ama erkek yine terlesmis ve hayatına birini almış ve 1 yıl 1 ay kadar uzun süre geçmis olmasına… Read more »

  Levent Topçu
  Ziyaretçi
  Levent Topçu
  2021-09-10 10:10 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Tabii bu durumda arzu olmadığını anlıyoruz hocam dogru mu?

  myjoystickontheair
  Ziyaretçi
  myjoystickontheair
  2021-09-15 9:49 PM
  Reply to  Levent Topçu

  bunu bu kadar takip ederek sen de geliştirmişsin

  Levent Topçu
  Ziyaretçi
  Levent Topçu
  2021-09-19 10:06 AM

  İlışki bitiminden aylar sonra arabana zarar yada adam tutup dövdürme işine giriyorsa evet. O yüzden hocan’nın yazılarıni iyi okuyuo en başından elemeli.

  Yakup
  Ziyaretçi
  2021-09-10 10:57 AM

  Anladım hocam çok net bilgi
  Büyük tşk

  Yakup
  Ziyaretçi
  2021-09-10 11:08 AM

  Hocam benim sorum terk ettiğim kadın başka hesaptan başka karakter ile geldi anladım onun olduğunu hiç taviz vermedim sex almak için taviz versem buna bir bahane bulur iletişim ilgi için taviz versem bu benim işime gelmiyor Tersliyom alttan alıyor Vs vs arap sacı gibi karışık Engellesem mi diye düşünürken birden… Read more »

  spartacus
  Ziyaretçi
  spartacus
  2021-09-11 12:20 AM

  Üstat benim bir tespitim var.kadınlar alfa erkeği unutamıyorlar. Ancak terk ettikleri beta erkeği ise anından unuttukları gibi ondan tiksiniyorlar. Bu konuyu işleyen When we first met diye bir film var.Çocuk efendi erkekken kız onu sadece arkadası olarak görüyor ama hipergamik modda ilerleyince kız peşinde köle oluyor.

  Levent Topçu
  Ziyaretçi
  Levent Topçu
  2021-09-11 2:03 PM
  Reply to  spartacus

  Ben öyleydim. İlk 4 ay’a yakın. Sonra çerçeveyi ele aldım. Feminist olan kadın feminen olup, kölem oldu. Sonra başkasina gecip bıraktım. Ama yoruyor hic bunlara girmeye gerek simdiki kafam olsa girmem. Karanlıkrüya sayesinde aydınlandım.

  Havalar da soğudu
  Ziyaretçi
  Havalar da soğudu
  2022-01-26 2:05 AM
  Reply to  spartacus

  Hipergamik mod ne acaba ?

  spartacus
  Ziyaretçi
  spartacus
  2021-09-11 12:27 AM

  alfa dul kavramı da burdan çıkıyor.Kadın alfa erkek tarafından terkediliyor ancak geçmişi bir türlü unutamıyor ve karşısına çıkan beta erkeklere feministlik taslıyor ta ki önceki çıktığı alfa erkeği unutturan bir alfa erkeği bulana dek. süreç bu şekilde döngüsel olarak işiyor.Zaten kadınların sürekli olarak güvenmiyorum demesinin sebebi de bu.

  51
  0
  Would love your thoughts, please commentx