Resim: Corregio - "Coronation of the Virgin" (Kadın doğasını anlamak ve kontrol etmek)

Kadın Doğası Nasıldır?

Kadın doğasını anlamak ve kontrol etmek mümkündür. Bu yazıda bambaşka bir gerçekten ve acı çekme nedenlerinizden bahsedeceğim. Sizce bir kadın sizi neden önce sevip, sonrasında terk edebiliyor? Ne hata yapıyorsunuz ya da o kadın neden böyle davranıyor? Çünkü “erkeksi düşünce tavrı” dışa dönüktür ve bu davranışları kendi doğası sebebiyle algılayamaz ama artık algılayacaksınız.

Erkek mantığı nasıl çalışır?

Bu kadın beni seviyor, bir şeye sevgi gösteriliyorsa o şey değerlidir. O şey kim? “Kendim.” Demek ki ben değerliyim. Değerliysem istediğim gibi davranabilirim veya bu kadın bana çok iyi davranıyor demek ki iyi bir insan, aynı benim anneme benziyor!=?! Sonrasında ya o kadına insanüstü meleksi anlamlar yükler ya da tam tersi çok kötü davranır. Her 2si de kadının insan olduğunu unutmaktır, kadın doğasını reddetmektir. Sonunda black-pill sahibi olursunuz.

Bunun böyle olmasında 2 önem sebep vardır

a) Tüm dünyadaki erkeklerin yetiştiriliş tarzı. Erkek her zaman annesi tarafından daha fazla sevilir. Freud’un da belirttiği gibi bu durumu oedipus ve iğdiş kompleksleri izler. Nedir bunlar? Erkek, kadın olarak ilk annesini gördüğü için ona aşık olur fakat babası tehdit sebebidir ve daha güçlü olduğu için iğdiş edileceği düşüncesine kapılır. Bu sebeple de iğdiş kompleksi geliştirir. Büyüdükçe bunu atlatır. İlerleyen süreçte şefkat ile şehveti ayırt edemez. Annesiyle tanıdığı şefkat; sevginin şehvet içermemesi gerektiği yanılgısını doğurur ve şehvet duyduğu kadınlara kötü kadın gözüyle bakar. Tam tersi aşık olduğu kadın ise onun bir melektir. Kendisine ilgi duyan fakat seksi de seven bir kadınla olursa onun şefkat gösterebileceğine inanmaz ve kötü davranır. Kötü davranan kadın erkeğe bağlanır ve erkek de kendini değerli ve vazgeçilmez sanır[1].

b) Çoğu erkek, genelde kadınların peşinde koşar ve bu sebeple kendisine ilgi duyan kadınlardan bir çeşit çarpık empati duyarak melek ünvanını yükler. Annesi çok iyi olduğu için ve kendisine karşılıksız iyilikler sunduğu için kadınların da böyle olduğu yanılgısına kapılır. Oysaki her aşık kadın ilişki başında kirli yüzünü saklayacaktır ve bunu istemeden yapacaktır. Çünkü aşırı sevgi kadında feminen duyguların belirlmesine, reaktif (aşırı alıcı ve etkiye tepki gösteren) yapıya dönüşmesine sebebiyet verir. Çoğu erkek bu aşamada o kadının karakterinin de yaptıklarıyla ilgili olduğu hissine kapılır[2].

 

Hatalar burada başlar

İşte bu yüzden çoğu erkek terkedildiğinde kadın doğasını anlamaz ve şunu söyler: “Çok iyi bir kadındı, bana böyle davranırdı, nasıl bunu yaptı?”

Gerçek ise o normalde de böyleydi sadece aşırı reaktif tavrı senin gözlerini kamaştırdı. Bu şefkat-şehvet ikilime ile de birleşince kendi eksikliklerine onu koydun, gökten düşen bir melek gibi gördün. 

Bu şekilde düşünmeyenlerse genellikle “kendilerini üstün ve vazgeçilmez” sandıkları için çakılır. O aşırı sevginin hep süreceğini sanırlar, oysa ki feminen gücün dişil enerjisi karşılık bulamazsa yavaş yavaş azalır.

Freud kadının ilişki başında güçsüz olduğunu savunur. Başta size bağlıdır, muhtaç hisseder, yönetilmek ister fakat sizin bu yardımlarınız kadının kendisine özellikle feminist dalga ve yetiştirilme tarzı sebebiyle “aşağılık görmesine” sebep olacaktır. Alfred Adler kadınların 2 uçta değerlendirir. Bir uç aşırı duyarlı, bir şeyi başaramadığını düşünen bağımlı kadın, diğer uç ise feminist akım ile ortaya çıkmış; feminenlikten uzak, maskülenliğe yakın, aşktan kaçan, lider olmayı seven kadınlardır. Her 2si de toplum için tehlikelidir [1, 3].

Bu sebeptendir ki başta size karşı gelmeyen kadın, eğer devamlı “çok üstün ve eşitlikten uzak” bir tavır sergiliyorsanız zıtlaşmaya başlayacaktır. Rollo Tomassi buna “shit test” der. Kabaca sizi deneyen kadının gösterdiği içsel tepkidir ama bunu bazen kendi de bilmez[4].

Erkek bu reaktif tavrını doğru algılayamaz, doğru yönetemez, yanlış tepkiler verir; aşırı maskülen dışa dönük bir davranışla ezmeye çalışırsa ki buna yoğun dark-triad tavrı diyoruz, o kadın size bağlı görünse de intikam hissiyle dolar. Hele ki buna uygun bir karakteri varsa geçmiş olsun.

Öncelikle belirtmem gerekir ki intikam almayı sevmeyen kadın yoktur. Hepsi acımasızdır ve ayrıldığınızda en azılı düşmanınız olur fakat bazı toksik kadınlar vardır ki bunu olmayan özgüvenlerini tamir etme yanında size zarar vermek için zevkle yaparlar.

İşin güzel tarafı nedir? Bu toksik kadınlar ilişki başında, diğerlerine göre size daha bağlı ve aşık bir tablo çizer. Reaktiflikleri normal bir kadına göre uç seviyededir. Ben bu davranışı şuna benzetirim: Kriz öncesi size bedavadan 10bin dolar veren kadın, kriz patladıktan sonra ben 10bin dolarımı geri istiyorum demesi gibidir. Tabii TL karşılığında o fiyat x2 çıkmıştır artık. Yani kaşıkla verir, sapıyla çıkarır[4].

Reaktif Kadın Doğası

Kadın doğasını anlamak ve kontrol etmek için önce reaktif kadın doğasını kavramak gerekir. Reaktif kadın doğası feminenliğinden ötürüdür. Hep içe kapanık ve tepki göstermeye yönelik gelişir, beklenti halindedir. Aşırı hassasiyet ile abartmaya ve olayları büyütmeye meyillidir ve siz hata yaptıkça bu artar(shit test), kendini istismar edilmiş biri olarak görebilir. Hisleri o olayın gerçek olduğunu söylüyorsa gerçektir. Sizin ne düşündüğünüz önemsizdir. Çoğu kadının özgüveni düşüktür ve bu sebeple arttırmak için hislerine inanmayı seçer. İlişki kötüye gidiyorsa en ufak tepkiniz reaktiflik göstermesine ve düşük özgüveni sebebiyle fikirlerinin önemsenmediği ve sizin onu küçümsediğiniz yanılgısına sebep olur. Özetle kötü giden anlarda mantıklı konuşarak ve onu yönlendirerek sorunları çözemezsiniz[2].

En kötüsü de kadının yansıtma ve dış dünyaya körlüğüdür. Yansıtma yaparken otomatik olarak hep anlaşıldığını düşünür. Kendi gerçeği(solipsizm) tek gerçektir ve ona uygun davranmanızı bekler. Bunu göremeyince kasten ters hareket ettiğinize bile inanabilir. Bu yüzden ne söylediğinizin pek önemi yoktur. Asla onun gerçekliğini tam olarak bilemezsiniz ki zaten bu sebepler yüzünden başta size çok iyi davranır. Bu feminen kadın doğasını ve reaktif karakterin doğasını oluşturur. Anlaşılmadığını düşündükçe sizden uzaklaşır.    

Aktör Erkek Doğası

Erkekse dışa dönük ve etki gösterme halindedir, bir şeyden kaçmak istediğinde kendini tv’e, spora, ticarete, işine gücüne verir, kaçarak ilgisizleşir. İlgisizliğe veya aşırı aktör-reaktör tavrına tırmanan ilişkiyi kurtarmak zordur. Kadın doğasını anlamak ve kontrol etmek zorlaşır. Erkekler içgdüsel olarak anlaşılamayacağını bilir fakat yanlış ilişki yönetimi sonunda çaresizlikle “özür dileme ve seni anlıyorum” sekansı ile iyice işleri çıkılmaz hale getirirler. Kadına duygusal yaklaşımla içinizdekileri saçtığınızda kadının romantik duygularını öldürürsünüz, dünyasını yıkarsınız, çünkü duymak istediği bu değildir. Burada kadın ihtiyaç duyduğu yakınlığı vermenizi bekler ama bilmediğiniz bir dildir. Üstüne bir de gelecekte kullanmak için bütün olumsuz nitelikleri toplar ve biriktirir[2].

Kadınlar siz özür dilemenize rağmen neden kabul etmiyorlar?

Çünkü özür dilemek geleceği refere etmektir, oysaki kadın şimdiki zamanda yaşar. Siz o hatayı şimdiki zamana gelene kadar düzeltmediyseniz bir anlamı yoktur. Kadın doğası geleceğe uyumlu değildir ve benzer şekilde bugün sizi seviyorum diyen kadın, yarın sevmeyebilir. Sadece öyle hissetmez, verdiği sözün önemi yoktur.

Burada mantıklı ve dışa dönük taraf siz olduğunuz için sorunu çözecek taraf da sizsiniz. Kadının reaktif solipsist doğasını iyi anlamazsanız, bütün sorumlulukta size yıkılır ve terk edilirsiniz. Evet birçok erkeğin terk edilme sebebi işte budur. Kadının gerçekliğini anlayamayabilirsiniz fakat doğru davranışları sergilemek kolaydır.

Hata yaptıysanız ki bunu aşırı maskülen bir uçtaysanız göremezsiniz ve hata yapmadığınızı düşünürsünüz. Mesele bunu fark ederek, bir daha yapmayarak zamanında düzeltmenizdir. Eğer kadının hatası var ise  karşılıksız affetmemelisiniz. Bu genel ilişki dinamiğiniz olmalıdır. Yani kadın gözünde hem hata yapmanız ve sürdürmeniz, hem de o kadının hatalarını sorgusuz sualsiz kabul etmeniz ezikliktir.

Bunu yapmanız güçten düştüğünüzü gösterir. Kadın doğası iç dünyasına dönük, dış dünyaya kapalı olduğu için kendi hislerine inanmayı seçer. Sizin bir öneminiz yoktur.

Sanırım hatalarınızı ve kadının doğasını anladınız. Özetlersek;

O kadın reaktif-feminen doğası sebebiyle size yakın ve sonsuz verici görünebilir, bu bir maskedir ama iyi bir insan olmak zorunda değildir. Öncelikli olarak bunu anlayın. Tekrar ediyorum: “İlişki başında size verici davranan kadın iyi olmak zorunda değildir!“ 

O kadın sizi üstün görmek istiyor ama devamlı çok üstün, bilir kişi, hatta daha ileri seviyede ona zarar veren biri olmanızı istemiyor. Bu özgüvenini düşürür, kontrol ettiği anksiyetesine kapılmasına sebep olur. Bunu aşırı maskülen uçlar yazısında anlatmıştık. Hipergamiye göre üstün olacaksınız ama dengeli, evet karar veren siz olacaksınız ama onun da fikrini soracaksınız. Aşırı kontrolcü olmanız kadının başta hoşuna gitsede eril enerjisini kazandıkça size düşman olacaktır. Eğer ben hiç bir şeyi umursamam, istediğimi yaparım derseniz, güven boşluğu oluşur ve o kadın bir yerde intikam almaya çalışır.

Toksik karakterde kadın size ilişki başında her kadından daha vericidir ve bundan bir%Fçok erkek büyülenir. Robert Greene de bu kişilere bağımlı karakter olarak açıklar[5]. O birlikte olduğu her erkeğe baştan böyle davranmaya meyillidir. Size özel olduğunu düşünmeyin. Sizden sonra da güçlü birine gitme eğilimi ilginin size değil, temsil ettiklerinize olduğunun en güzel örneklemesidir. En güzel ilişki belli bir süreç sonunda kadının size hayranlık duymasıdır. Daha sizi düzgün tanımadan hayranlık duyan kadın tehlikeli ve zehirlidir.

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin)

İleri Okumalar İçin Kaynaklar

  • Sigmund Freud – Erkeklerin Özel Bir Tipte Obje Seçimi (Makale).
  • Dr. Herb Goldberg – Aşk, Erkekler, Kadınlar ve İlişkiler, Totem Yayınları
  • Dr. Alfred Adler – İnsanları Tanıma Sanatı, Cem Yayınevi
  • Rollo Tomassi – The Rational Male, E-Book Edition
  • Robert Greene – Baştan Çıkarma Sanatı, Altın Kitaplar
4.7 63 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
31 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Recep
Ziyaretçi
2020-06-27 9:51 PM

Erkekler içgdüsel olarak anlaşılamayacağını bilir fakat yanlış ilişki yönetimi sonunda çaresizlikle “özür dileme ve seni anlıyorum” sekansı ile iyice işleri çıkılmaz hale getirirler. Kadına duygusal yaklaşımla içinizdekileri saçtığınızda kadının romantik duygularını öldürürsünüz, dünyasını yıkarsınız, çünkü duymak istediği bu değildir. Burada kadın ihtiyaç duyduğu yakınlığı vermenizi bekler ama bilmediğiniz bir dildir.… Read more »

Recep
Ziyaretçi
2020-06-27 10:47 PM
Reply to  Karanlikruya

2 sorum daha var birincisi: Uzun süreli bir ilişkim var şuan farklı şehirlerdeyiz (uzak mesafe ilişkisi değil) ve kız arkadaşımla hemen hemen her gün veya 2günde 1 telefonla birbirimizi arayarak veya mesajlaşarak görüşüyoruz.Telefon görüşmeleri max 30 dakika sürüyor mesajlaşmada çok vakit yemiyor diyebilirim yani sabaha kadar uzun uzun mesajlaşmıyoruz veya… Read more »

Recep
Ziyaretçi
2020-06-27 10:53 PM
Reply to  Karanlikruya

İkincisi de şu kız arkadaşımız hata yaptığında onu nasıl cezalandırmalıyız ? Aklıma direkt ilgiyi azaltmak geldi

Last edited 1 yıl önce by Recep
Kutay
Ziyaretçi
Kutay
2020-06-27 10:48 PM

“O aşırı sevginin hep süreceğini sanırlar, oysa ki feminen gücün dişil enerjisi karşılık bulamazsa yavaş yavaş azalır.” Buradaki dişil enerji tam olarak ne anlama geliyor

dın 985
Ziyaretçi
dın 985
2020-06-28 6:04 PM

Geçen de sormuştum sanırım, terk ettikten sonra intikam arzusuyla yanan bu toksikler, tepki göremediklerinde ne yapacaklar peki? ve kadınların kaçma mekanizması gereği hep gözardı etmeye çalıştığı bu ayrılık, eninde sonunda patlamayacak mıdır?

Kaiu
Ziyaretçi
Kaiu
2020-06-30 2:05 AM

Yazı için teşekkürler. Aynı hareketi tekrarlamayın demişsiniz peki ya yapılan eylem kişinin kendisine doğru karşısındakine yanlış geliyorsa ne yapmalı?

arial
Ziyaretçi
arial
2020-08-19 1:02 AM

Hocam bu yazılarda kullandığın fontu çok aradın mı 🙂 kör olacağız okumaktan. Lütfen arial falan kullan

Deca
Ziyaretçi
Deca
2020-10-29 6:45 PM

Hocam merhaba, İki haftalık kısa süreli bir ilişkim oldu fakat aşırı yakın ve sonsuz verici olması nedeniyle her şey çok hızlı gelişti. Geçen hafta benim hatamdan dolayı bir tartışma yaşadık ve başlangıçta açıklamaya çalıştıktan sonra bir süre ilgilenmedim. Ardından hasta olduğunu öğrendim, birkaç gün boyunca nasıl olduğunu sormak dışında pek… Read more »

FreeAgent4Life
Ziyaretçi
FreeAgent4Life
2021-02-22 4:49 PM
Reply to  Deca

 En son kendisini ruhen kötü hissettiğini, bir süre kimseyle konuşmak istemediğini anlattı”

TErcume : Senin ile kendimi ruhen kotu hissediyorum, senin ile bir sure gorusmek istemiyorum baktın baska secenek yok dusunurum. Ben saglik sorunu oldugunu ogrenen kadının aynı gun icinde benim ile deliler gibi sevistigini bilirim.

alptuğ
Ziyaretçi
alptuğ
2020-11-19 12:27 AM

hocam sizi yeni keşfettim ve bilgiye aç bir şekilde hepsini okuyorum ama bir sıkıntım var. hayatımın ilk ilişkisini yaşarken kadın doğası hakkında böyle ilginç şeyler öğrenmek beni biraz sarstı. ne bileyim bir garip oldum. sanki beni terkedecekmiş hissine kapıldım bir an

Misafir28
Ziyaretçi
2021-08-28 7:36 PM
Reply to  alptuğ

Gozlerim neden açıyor Morfeus ?
Çünkü onları ilk defa kullanıyorsun Neo

Radu
Ziyaretçi
2021-02-15 6:30 PM

Merhaba tekrardan, çok merak ettiğim bir konu var. Eğer bir kadın tarafından tecavüz tacize uğradığı iddia edilirse buna karşı ne yapılabilir ? Daha önce cinsel ilişkiye girmedim şu anda üni sınavına hazırlanıyorum, ileride kızlara yatırım yapmaya başladığım zaman aklımda hep bu taciz tecavüz suclamalarindan haberlerinden dolayı güven problemi var. Siz… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2021-02-25 8:55 PM

Hocam çevredeki bir arkadaşla ve kuzenle konuştuğumda tinderdan ve sosyal medyadan tanışmalarda sanki bu arkadaşlara kadınlar seksi daha kolay sunuyormuş gibime geldi, beni ise çoğunlukla ilk başta ilişki moduna sokmak istiyorlar ya da reddediyorlar gibime geldi. Ben çok nadiren ilk buluşmada sekse ulaşabilmişimdir mesela. Bu durum CPD imin düşük olduğunu… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2021-02-25 11:01 PM
Reply to  Karanlikruya

Bu açıdan hiç düşünmemiştim sosyal medyada konuşmada vs. konuyu sextinge getirmeyi falan pek beceremem mesela 😀 teşekkürler karanlikruya hocam

Client
Ziyaretçi
Client
2021-03-04 2:56 PM

Hipergaminin devre dışı kaldığı istisna durumlar varmıdır

Client
Ziyaretçi
Client
2021-03-05 1:45 PM
Reply to  Karanlikruya

Madem kadın bizden iyisini bulunca çekip gidecek o halde ortalama bir erkek için ciddi ilişki yaşamak hayal olmuyor mu

Gündoğarken
Ziyaretçi
Gündoğarken
2021-04-19 3:55 AM

Merhaba , genellikle erkeklere yönelik yazıyorsunuz ,kadınlara yönelik de yazacak mısınız

Molla Tomassi
Ziyaretçi
Molla Tomassi
2021-05-18 11:27 PM

Karanlıkrüya hocam sen kitap önermiyorsun ancak ben bir kitap önereceğim müsaadeniz varsa. Stephen Grosz’un İncelenen Hayatlar- Kendimizi Nasıl Yitirir, Nasıl Buluruz adlı eseri.
Anlattığınız birçok konuyu bu kitapta incelenen terapi seanslarıyla ilişkilendirdim. İlginç bir kitap herkese tavsiye ederim.