Resim: Evelyn de Morgan - The Angel of Seath (İyi, Kötü ve Efendi Erkek)

İyi, Kötü ve Efendi Erkek

Bu kavramlar içinde bazı ironiler mevcut. İyi, kötü derken gerçek anlamlarını değil, daha çok kadınların yüklediği anlam üstünden tartışmak gerekiyor. Çünkü kadınların temelde söyledikleriyle yaptıklarının aynı olmadığını biliyoruz.

İyi erkekleri kendilerine öğretilen feminen baskıcı sistemin öğretilerine dogmatik olarak bağlı olduklarını söyleyebiliriz. Bu bireyler sorgulamak yerine; kadının yüceltilecek bir varlık olduğuna inanmışlardır. Bir kadınla birlikte olmanın yolu ona çok iyi davranmak, hediyeler almak, hep destek çıkmaktır, oysaki bunun kadında arzuyu değil, sağlayıcılık yönünü tatmin ettiğini bilmezler.

Kötü erkeklerse sistemde bir sorun olduğunu fark eden, rekabetçi, adil, herkese hakettiğini davranan, hayatta kalmakta başarılı kişilerdir diyebiliriz. Kadınlar bu erkeklere doğal arzu duyar. Efendi erkekse zararsız, kendi güçsüzlüklerini örtmek için kadına yalanlarla yaklaşan kişidir.

Bu kavramları genellikle kadınlardan duyduğumuz için iyi ve efendi erkek güzellemeleri çoğunluktadır.

Neden iyi erkekler daha çok övülüyor?

Ufak bir sır vereyim: Kadınlar sosyal ilişkilerinde yararlanabilecekleri iyi erkekleri, ilişki içinde ise arzu duyabilecekleri kötü erkekleri tercih eder. Çünkü kadınlar rekabetçi değildir, sosyal ilişkilerinde iyi erkekler işlerine gelir, ama işin içine duygular girince hipergami gereği kötü erkekler çekim oluşturur.

Siz de bu yüzden “iyi erkeklerin” övüldüğünü duyarsınız. Çünkü kadınların çevrelerinde yararlanmak istediği erkek sayısı çoktur. Çekim duyduğu erkek sayısı ise azdır.

Örneğin feminizmin belirttiği gibi kadınlar ilişkide eşitlik mi ister? Yani iyi bir erkek onlar için daha mı uygundur? Yoksa birçok ilişkiye sahip olmuş kötü bir erkeği mi tercih ederler? Kısa bir istatistikten bahsedeyim:

Kadınların bakir erkek miti konusunda bahsetmiştik: Örneğin 40+ partnere sahip kişinin sevgiliniz olmasını ister miydiniz diye sorulduğunda kadınların erkeklere oranla 2,5 kat daha olumlu yaklaştığını görüyoruz. Olumsuz düşünen kadınlar ise bu erkekleri macerasever, yüksek statülü bularak elde edemeyecekleri için endişe duymaları sebebiyle istemediklerini belirtmişler.

Neden kötü çocuklar daha çok tercih edilir?

Evrimsel köklere baktığımızda yalnız kaldığında hayatta kalabilecek stratejik hamleleri yapabilen zeki erkek her zaman kazanır ve bunlar kötü çocuklardır. (kötü çocuk=mantıklı erkek) Oysaki duygular tehlikelidir. Erkeğin duygularla hareket etmesi testosteron düzeyinde düzensizliklere ve bunun sonucunda aniden sinirlenmesine, cinsellik odaklı kararlar almasına ve sonunda hatalı davranmasına neden olabilir.

İyi çocuk, duygularıyla ve sonuçta hormonlarıyla, kötü çocuksa mantığıyla hareket eder. Rollo ne diyor? İnsan dürtü-duygu-neden paternine göre hareket eder… İyi çocuk duygularıyla hareket edip ardından buna nedenler ürettiği için feminen bir patern gösterir. Sonuçta da kadınlara yaranacak hareketleri yapar.

“Kötü çocuklarsa “mantıklıdır” nedensellik ilkesine göre hareket eder. Duyguları onu yanlış bir yere götürüyorsa kendini durdurur, doğru hamleyi yapar.”

Kötü çocukları da sınıflandırmak lazım

Kötü çocuk iyidir derken sınıflandırmayı doğru yapmak lazım. Burada kastedilen daha çok kendi hedefleri için mücadele eden, hayatta kalan, kadına yaranmak için şaklabanlık yapmayan erkektir ve böylece “doğal arzu” dediğimiz durumu oluşturur. İyi erkek bunu otomatik düşünceleri gereği maalesef bilmez ve böyle bir şeyin olabileceğini kendi “zihinsel şeması” yüzünden kavrayamaz. Örneğin Rollo’nun sitesinin/kitabının adını düşünün: “Rational Male”, yani akılcı/mantıklı erkek. Çünkü Rollo için erkek; nedensellik ilişkisini kurabilen kişi demektir.

Kötü çocuklar ilişki içinde kadına hakettiği gibi davranır, ne ilgisiz ne de çok ilgilidir ve hep kadından bir adım öndedir. Kadın veriyorsa, erkek de verir ama kadından hep 1 birim geride kalarak; kadının tam tatmin olmasını erteleyerek bunu yapar. Davranışçılık ekolüne göre “öğrenme” karşılık gelmesi sonucu oluşur. Eğer siz o kadına karşılık vererek ödüllendirmezseniz, bir süreden sonra kadın da ilgiyi kesecektir.

Her kötü erkek aynı kategoride değildir. Bazı kötü erkekler ki bunlara “Jerk”(pislik) diyebiliriz, kadının duygularını önemsemez, kötü davranır, manipüle eder, dark triad kullanır. Kadından devamlı alır fakat vermez, sonunda da kadının arzusu tükenir ya da mantığı kadını ele geçirerek, arzusunun baskın çıkmasını engeller, bir yerde o ilişki biter. (Daha fazlası için dark triad yapan erkek)

Jerk(pislik) modunda kötü erkek olmak duygularınızı da köreltir. Çünkü yanlış seçimler kadınların hepsini “genellemenize” ve aynı davranmanıza neden olur. Çünkü bunu kanıksamışsınızdır. Yeri gelmişken ekleyeyim:

“Her kadın aynı değildir fakat en iyi kadınlar bile reaktif yapıları sebebiyle erkeklerin kemiksileşmiş hatalarına benzer cevapları verir.”

Nöronlarınız belli düşünce akışklarına göre güçlü bir ağ oluşturur ve tatmin olamazsınız. Bu da bir diğer negatif çıktısıdır. Aşırı yıpratıcı tavırlar sizi de tüketir. Mutsuz olursunuz.

Efendi Erkek Nedir?

Efendi erkek tanımını kimin yaptığı önemlidir. Kadın mı size söylüyor, yoksa siz mi kendinize yakıştırıyorsunuz?

Kadın size söylüyorsa, dışarıdan sizi centilmen biri olarak görmüş olabilir. Yani bizim kastetiğimiz “efendi erkek” kalıbını kullanmıyordur ve kadınlar çift kutuplu erkeklere arzu duyar. Örneğin sizi efendi görürken, içinizde küstah, o kadını kaybetmeye hazır, başarılı bir alfa erkek varsa, kadın size delirmiş şekilde ilgi duyacaktır ama tam tersi efendi bulurken, içinizde bir tavşan saklıysa itici gelirsiniz. Hiçkimse zararsız bir tavşanla olmak istemez. Mesele gücünüz varken bunu kullanmamaktır.

No More Mr. Nice Guy kitabında efendi erkekleri ihtiyaçlarını gizleyen, esas niyetini güzel cümleler ve davranışla örten, niyeti sadece cinsellik bile olsa bunu göstermeyen, ben senin en iyi arkadaşın olacağım diyen adamlar olduğunu belirtir. Bu kişiler reddedilmekten korktukları için düşüncelerini ifade etmekten korkarlar. Sonuç olarak iyi erkek olmayı çıkarları için kullanırlar [Geçmişten bir Ekşi-Sözlük yazım].

İyi Erkek Nasıl Aydınlanır?

Yine No More Mr. Nice Guy kitabında çocukluk sürecinden ve ebeveyn etkisinden bahseder. İyi erkeğin zihin yapısı özellikle 1965’de feminizmin yükselmesiyle ortaya çıkmış bir deformasyondur. Son 50 yılda ciddi anlamda düşen testosteron etkisi de bunu ispatlar. Özetle erkekler feminenleşmektedir.

Her insanın zihninde belli şemalar vardır ve bu şemalar genellikle çocukluk döneminde belirlenir, ergenlikle kemiksileşir[Burada açıkladık]. İyi erkekler kur yapmayı kadına devamlı iyi davranmak, jest yapmak olarak algılar ama aslında burada kendi başarısızlıklarını gizleme, kendi hislerini saklama eğilimi de görülür. Meriçlerin bu kategoride olduğunu söyleyebiliriz.

Erkeğin “iyi erkek” zihin şeması nasıl değişir?

Bu şemalar erkeğin zihninde yıllar boyu kemiksileşmiştir ve değişmesi de çok zordur ama imkansız değildir. Unutmayın ki teoriyi iyi bilen erkekler bile “zor durumlarda” kaldığında en iyi bildiği davranışa döner. Örneğin OKB hastaları ne kadar mantıklı olsa da kriz anında yine kompulsif süreci, yani davranışı gerçekleştirme eğilimindedir ve iyileşse de bu davranışın geri dönmesi –ne kadar kontrol sahibi olsa da- birkaç tekrara bakar. Benzeri alkoliklerde de görülür. Alkolden kurtulan kişi “bir kereden bir şey olmaz” dediği anda tekrardan alkolün pençesine düşebilir. Demek ki inatla hatalı davranışlarımızı tekrarlamamaya devam etmeliyiz ama önce bu bilişsel şemanın(düşünce kalıbının) ne olduğunu çözmeliyiz.

Bu erkekler de kötü çocuk pratiklerini anlasalar da doğanın kanunu sebebiyle devamlı kadınlar tarafından reddilmeye devam edeceklerdir ve bu kriz anlarında şöyle düşünebilirler: “Belkide eskisi gibi iyi/efendi erkek olsaydım başarı şansım artardı.”

Bu kişi arkadaşınız bile olsa kendi istemediği sürece aydınlanamayacağını unutmayınız.

Hatalı şemanızı saptayın ve yorumlayın!

Bir şemayı değiştirmek için önce “hatayı saptamak, ardından bu düşünce formunu değiştirmek gerekir.”

Örneğin güzel bir kadın gördüğünüzde ilk düşünceniz size öğretilen ilk hamleler olacaktır:

-Onunla konuşurken iltifat et, onu kızdırmamaya çalış, ona ilerleyen zamanlarda hediye al. Kadın sizinle sevişmeden önce koltukta kaşık pozisyonunda yatmaya ihtiyacım var güvene ihtiyacım var dediğinde kabul et vs…

Kadını gördükten sonra bu şemalarınızı saptayıp, neden yanlış olduğu üstüne düşünmeli ve yazmalısınız.

Örneğin kendinize şunları sormalısınız: “Neden bu kadına iyi davranmak için dürtü hissediyorum? Neden onu kızdırmamaya çalışıyorum? Neden onu iltifat ederek kazanmaya çalışıyorum, tek yok bu mu? Neden ona yanlış bir şey söylersem kızar endişesini taşıyorum? Neden cinsellik öncesi birlikte uyumayı teklif etti?”

Soru sorarak cevapların arandığı bu yönteme “Sokratik Yöntem” ismini veriyoruz ve bilgiyi doğrudan öğrenmekten daha yararlı olduğu biliniyor.

Örneğin hatalardan birinin cevabını verelim: kadınlar arzu duyduklarında güvenmeye ihtiyaç duymazlar. Rollo’nun deyimiyle “üniversite ara dönem tatilinde Cancun ‘da köpük partisinde bir alfayla aynı gece birlikte olurlar ama size gelip sevişmeden önce koltukta kaşık pozisyonunda yatıp güvenmekten bahsederler.”

İşte burada zihin şemanız devreye girmeli ve “gerçekten arzu duysaydı benimle yatardı, nerede hata yaptım?” şeklinde düşünmelisiniz ama öfkelenmemelisiniz. Öfke de yine size öğretilen “iyi erkek” modelindeki hatalardandır, çünkü duygularınızla hareket etmiş olursunuz. Unutmayın: hep nedensellikle hareket etmelisiniz!

Belki kadına gereğinden fazla ilgi gösterdiniz, belki sinirlendirmemek için şaklabanlık yaptınız ve kadın kurudu? Bunu kendinize sorular sorarak bulmalısınız ve bu düşünce şeklini değiştirmek için uğraşmalısınız ve birkaç kadından sonra “iyi erkek” gibi düşünmeye geri dönmemeli, bu düşünce şeklinde inatlaşmalısınız.

Bazı sorularınızın cevabı nettir mesela: Kadın size güven kozunu ortaya koyuyorsa siz hipergaminin arzu değil, sağlayıcı tarafındasınız demektir. Kızdırmayla ilgili olarak da “neg” dediğimiz yöntemle kadını kızdıran erkeklerin daha başarılı olduğunu artık birçok kaynaktan biliyoruz. Bu sitenin amacı pua teknikleri olmadığı için araştırmanızı öneririm.

Maalesef gerçekleri fark eden herkes de kurtulamaz. İnsel grupları buna örnek gösterilebilir. Adamlar her şeyi farkında fakat mücadele etmek yerine tamamen vazgeçmişler.

Özetle

Erkekler arasındaki %80 beta %20 alfa oranı pek değişmez. Her zaman başarılı ve başarısız erkekler olacaktır. Her zaman %20 esas seçilen, %80 ise hatalı iyi çocuk şeması yüzünden beta sınırında takılı kalacaktır. Bazıları fark etse bile ya insel olacak ya da hatalı zihin şemasına geri dönecektir. Siz hangi tarafta olacaksınız?

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

4.3 48 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
39 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
eerona
Ziyaretçi
eerona
2021-02-08 4:58 PM

iyi ki beta dediğiniz erkek oranı %80’lerde de sizin gibi fırsatçı, tek amacı yatmak olan, güven vermeyen tiplere mecbur kalmayıp aile kurma şansını kaybetmiyoruz

Hiwatari
Ziyaretçi
Hiwatari
2021-07-27 1:10 AM
Reply to  Karanlikruya

Ben red pill’i anlamaya calisma asamasindayim ama on yargilida degilim, arastiriyorum. Ancak “Diyorsun ki niyetini saklayan, üç kağıtçı, kadınlardan cinsellik isteyen ama onlara arkadaş gibi yaklaşan…” Bunu mesela kim soyluyor elestirmek için soylemiyorum gercekten merak ediyorum. Reis düşüncene saygi duyuyorum fikrim dersin biter ama ben “beta” denilen erkek taniminin yanlis… Read more »

Kezbanbukucu
Ziyaretçi
Kezbanbukucu
2021-05-23 1:47 PM
Reply to  eerona

Kezo seni, kudur.

alper
Ziyaretçi
alper
2021-09-06 11:38 PM
Reply to  eerona

10/10 yorum, tüm erkekler beta olsa herhangi bir problem olmaz. Toplumda bu kadar cinsel gerilim de olmaz, betalar da çalışır, icat yapar bu arada. (toplum ilerlemez diyenlere ithafen)

Marduk
Ziyaretçi
Marduk
2021-02-07 6:25 PM

Burada bahsedilen iyi erkek kötü erkek kavramları bile yerleşik anlayışın ne kadar sorunlu olduğunu gözler önüne seriyor. Ahlaklı/iyi, ahlaksız/kötü ayrımı yapılacaksa iyi zannedilen erkek sinsi, içten pazarlıklı, korkak yapısıyla aslında buradaki gerçek kötü oluyor, kötü olarak anlatılan da aslında gerçek erdemli. Buradaki tanımlamalar iyi kötü denilmeden orta yaş ve üzeri… Read more »

Maiv
Ziyaretçi
Maiv
2021-02-07 6:39 PM

Şu soldaki listeleri açıp kapatma seçeneği olsa iyi olur

Ezel
Ziyaretçi
Ezel
2021-02-07 7:58 PM

Üstad bu yazi benim için çok aydınlatıcı oldu.Çevremdeki kizlar birlikte oldugum kizlar hatta kankalarim beni efendi erkek olarak görüyorlar.Küçüklüğümden beri aile yetisme tarziyla bu durumdayim.Kötü bir sey oldugunu düsünmuyorum.Fakat iliskilerim hep 1 yila yakin surup bitiyor.Bu da bana saglayici tarafimin iliskilerimin son evresinde one ciktigini gosteriyor yani kadinin arzusunu sonralarda… Read more »

Ezel
Ziyaretçi
Ezel
2021-02-07 10:42 PM
Reply to  Karanlikruya

Üstad bu konuda çok çabalıyorum.Kadinin bana arzu duymasindan acayip keyif alan bir insanim.Bazen bunu artirmak icin kötü çocuk davranislarini gösteriyorum.Ama bunu yaparken bir an da acayip rahatsiz oluyorum. İstediğimi elde ediyorum ama kendimden utaniyorum böyle davraninca.Bu olayi aşmak için çabaliyorum 6 aydir özellikle.

HorribleNorman
Ziyaretçi
HorribleNorman
2021-02-07 9:31 PM

Yayından sonrası için iyi bir yazı olmuş. Saygılar.

Kemal
Ziyaretçi
Kemal
2021-02-08 9:31 PM

Hocam, yazınızı ve podcastinizi dinledim
Kavramlar net ve gayet anlaşılır fakat olay ilk tanışma hatunun ilgisini çekme vs.vs kötü cocuk burada etkili olmaz diye dusunuyorum. İlk set acmalarda kotu cocuk etkili olur mu yada kotu cocuk o kadindan telefon aldiktan ve sanimiyeti ilerlettikten sonra mı olur dusunceleriniz nelerdir hocam? Saygılar

Mamba
Ziyaretçi
Mamba
2021-02-09 12:50 AM
Reply to  Karanlikruya

Sataşma mevzusu genetik olabilir mi ? pandemi öncesinde zaman zaman parklarda oynayan çocukları izlerdim ve bir şey dikkatimi çekerdi, bazı küçük erkekler yaşıtları kız çocukları ile sataşarak oynardı bazı erkekler ise hiç yanaşmazdı köşede izlerdi işin garibi kız çocukları kendilerine sataşan erkekler ile oynamayı tercih ederdi (zorbaliktan bahsetmiyorum) acaba bu… Read more »

Kemal
Ziyaretçi
Kemal
2021-02-09 9:59 AM
Reply to  Karanlikruya

Feminen kültür şöyle dayatıyor hocam.. aaaaa çok ayıp bi bayanla oyle konusulur mu… Bunu hem cinsimiz erkeklerde yapiyor yok o kadin nasil öyle konusuyorsun sen gibi gibi şeyler. Doğamızdan gelen kur yapma yeteneklerini kaybediyoruz. Saygılarımla

Last edited 7 ay önce by Kemal
Kopf
Ziyaretçi
Kopf
2021-02-09 1:41 AM

Acaba lezbiyenlerin birbirini neye göre seçtiğini ve hipergamik erkek seçme yöntemlerine eş seçiminde başvurup başvurmadıklarıyla alakalı bir yazı yazabilir misiniz?

Spartacus
Ziyaretçi
Spartacus
2021-02-10 1:37 AM

Ustat harfiyen katılıyorum.bir kiz ne zaman güven şart dese demekki öncesinde alfa erkek sevişip bıraktı diye düşünüyorum.peki bir kız seni beta sağlayıcı olarak görüyor farkındasın ve hiç bir şekilde seni arzulamıyor.erkek bu durumda sex icin beta saglayiciligini kullanıp amaca ulaşabilir mi ne yapması lazım?mesela ben evlilik hayalleri kurdurtup sevişip bırakıyordum… Read more »

Spartacus
Ziyaretçi
Spartacus
2021-02-10 2:05 AM
Reply to  Karanlikruya

Peki diyelim çok güzel kız var ve sen onun sana arzu duymasını istiyorsun ancak her türlü maskülen hareketi sergilesen de kız seni arkadaş olarak görüyor ve mantığın next dese de duyguların hırs yaptı.hangi yöntemi denemeli?ne yapmalı?

Kemal
Ziyaretçi
Kemal
2021-04-12 8:28 PM
Reply to  Karanlikruya

Hocam burada cinsellikten kasıt bizimle cinsellik kriterimidir? Yada öpüşmek ve her yerini elletmeside beta öder tarafımıdır??

Kemal
Ziyaretçi
Kemal
2021-04-12 9:14 PM
Reply to  Karanlikruya

Aydınlanma yaşamış kadında genellikle beta öder tarafı ile yaklaşıyor gibi geliyor hocam?
Yani zamanında çok canım yandı cinselliği erteleyim modundalar gibi siz ne düşünüyorsunuz?

Onur
Ziyaretçi
2021-02-10 2:17 PM

Yazıyı okudum. Her şeyin de farkındayım aynı zamanda. Ama henüz 20’li yaşlarımda olduğum için (24), ilişki vs düşünmüyorum. Belki hiçbir zaman tercih etmeyeceğim, bilemiyorum. Zaten günümüzde ilişki kavramı oldukça çarpıtılmış durumda (bana göre). Erkek Adam sitesinde bir yazı okumuştum “Erkek Özgüveninin Temeli: Beceriler” adlı. Orada fark ettim ki temel becerilere… Read more »

Sınıf ogretmeni
Ziyaretçi
Sınıf ogretmeni
2021-02-10 4:07 PM

%80 beta %20 alfa. Ben bunu %80 fakir erkek, %20 zengin erkek diye biliyorum. İyi çocuk kötü çocuk diye ayirmissin sen. Yoksa zenginler genelde kötü çocuklar mi ?

anonim biri
Ziyaretçi
anonim biri
2021-02-12 11:03 PM

Şey bu yazının tam konusu değil ama bir sorum olacak. Önceden dediğinize göre erkek bulduğu her cinsellik fırsatını değerlendirmeli sizce.Ama ya dindar erkekler* onlar ne yapmalı?

Hiwatari
Ziyaretçi
Hiwatari
2021-07-27 12:55 AM

“”Kadınlar sosyal ilişkilerinde yararlanabilecekleri iyi erkekleri, ilişki içinde ise arzu duyabilecekleri kötü erkekleri tercih eder.”” Hocam tam da bu konuda, iliski uzerinden olmasa da is ortami olarak bir sorum var. Simdi 3 kisi bir odada 8-9 saat beraberiz boyle olunca belli bir seviyede iletisim kacinilmaz oluyor. İs arkadaslarimdan biri mudure… Read more »

Levent Topçu
Ziyaretçi
Levent Topçu
2021-07-27 8:27 AM

Hocam bize yurudugumüz kız bize abi diyorsa yada ilk abi diyerek yaklaşıyorsa. İlgisi az ve next yapmalımiyız?

deniz
Ziyaretçi
deniz
2021-08-28 1:43 PM

ozaman biz efendi erkekler olarak sehvetimizi tamamen yok edelim
kadinlar da serserilerden istedigini alsin. madem hicbir zaman tercih edilmeyecegiz