Resim: Agnolo Bronzino - Portrait of a Sculpter (İlişkilerde Dark Triad Pratikleri: Psikopatlık)

İlişkilerde Dark Triad Pratikleri: Psikopatlık

İlişkilerde dark triad pratikleri çok geldiği için yazmaya karar verdim, çünkü çok fazla yanlış bilgi dolaşıyor. Örneğin: “Hocam alfa olmak için ne yaparım? Dark triadlı davranınca kadını bağlar mıyım? Muska tarifleri var mı?” filan. Yanlış anlaşılmasın bu hataları zamanında ben de yaptım. Dark triad’ın narsisistik kısmını geçmişte açıklamıştık. Psikopatlık ilginç şekilde kara 3lemenin bütün özelliklerini kendinde barındırır.

Hipergami denklemi doğru algılanmadığı zaman dark triad (kara 3leme) içinde narsisizm-psikopati-makyavelizm yanlış anlaşılıyor. Denkleme göre 2 uç mevcut bir taraf kısa süreli strateji olan kadında arzu oluşturan alfa döller, diğer kısmı ise beta öder olan uzun süreli ilişki stratejisi. Dark triad’ı uygulayanlar çoğunun amacı kısa süreli değil, uzun süreli ilişkide kadını elde tutmak. İşte bu yüzden dark triad çalışmaz!

Dark triad genel olarak uçtaki alfa karakterde de görünebilen bir özellik, çoğu seri katil psikopattır ve hapishaneler bunlarla dolu. Örneğin orta-çağda ünlü siyasetçi Machiavelli, liderlerin çoğu dark triad sahibi. Ama bu davranış paterni sonuçta kısa süreli ilişkiyi öngörüyor. Siz ise “o kadını nasıl yönetirim” mottosu altında dark triadı ve psikopatlığı seçerseniz uzun süreli ilişki beta hayalleriyle alfa hareketleri yapmış oluyorsunuz.

Evet, dark triad kadında doğal çekim oluşturur, psikopatlara giden mektuplar bunun örneğidir ama psikopatlar, kadınları “elde tutamaz, tutmakla ilgilenmez!” Zaten en önemli davranış paternleri “empati duyamamaktır.” Siz kadına yatırım yaptığınız anda kandırmış oluyorsunuz fakat onda oluşan his fark etmiyor. Anca kısa süreli çekim duyuyor.

Çeşitli Araştırmalar

Araştırmalar da bunu gösteriyor. Örneğin şuradaki referansa göre kadınlar psikopatiden etkileniyor ve aşık olabiliyorlar ama uzun süreli stratejide işler tersine dönüyor, kadın bir süre sonra bu işin sürmeyeceğini fark edip, sizden “iyi baba” olmayacağına karar verip daha uyumlu adaylara yöneliyor. Çünkü hipergaminin “uzun ilişki”, güven verme, sadakat  tarafını tatmin edememiş oluyorsunuz. Buradan da şu yanılgı anlaşılır sanırım. Kadın alfalara arzu duyabilir ama onlarla her zaman ilişki hayal etmez veya bunu başaramaz.

Feminen zorbacı sistemin dayattığı durumlardan biri hatırlarsanız buydu: “Kötü çocuklarla birlikte ol, zamanı geldiğinde anlayışlı erkeklerin de seksi olduğunu göreceksin.” Sen dark triad taklidi yaparak ne beta oluyorsun ne alfa oluyorsun, taklit yaptığın için terk edildiğinde bir de ayrılık acısı yaşıyorsun.

Daha ilginci ise psikopatlık, anti-sosyal kişilik bozukluğu ve narsisistlik kişilik bozukluğu olan kadınlarda ortaya çıkıyor. Araştırmalara göre aktör karakter böyle bir kadınsa erkek daha çok bağlanıyor, kaygı geliştiriyor, kendini beğendirme ve kaybetmeme kaygısına sahip oluyor. Demek ki sorunlu toksik kadınları baştan hayatımızdan çıkartmalıyız ki ileride problem yaşamayalım.

Psikopatlığın Gelişimi ve Göstergeleri Nelerdir?

Psikopatlığın hem sosyal hem genetik ortaklıkla ortaya çıktığı biliniyor. Ebeveynliğin ceza ve ödül sistemindeki düzensizliği, yetersiz ilgi düzeyi, anti-sosyal veya psikopatik ebeveyn, ebeveynin madde kullanması, anne-baba boşanmaları ve tabiiki taciz psikopatiye neden olabiliyor. Bu konuyla ilgili Alfred Hitchcock’un yönetmenliğini üstlendiği Psycho’u şiddetle izlemenizi öneririm.

Bu eğilim erkeklerde veya kadınlarda olabiliyor ama evrimsel olarak erkeklerde aynı narsisizm gibi daha çok görünür ve bünyesinde hem narsisistik hem de makyavel nitelikler taşıyabilir. Araştırmalara göre her ne kadar bağlanamasalarda PCL-R (gözden geçirilmiş psikopat envanteri) puanına göre “sevgi” hissedebilirler. 40 maddeden oluşan bu listenin 30 tanesine sahipseniz popüler psikopatlarla aynı nitelikleri taşıyorsunuz demektir (ted bundy vs). Şüpheli bireylerin puanı 22 ve altındaysa ailelerine karşı sevgi gösterebildikleri görülmüş. Bu tipler aramızda dolaşır fakat pek fark etmeyiz. Birini sevmeseler de sevilmekten hoşlanırlar hatta evlenen psikoplatlar bile vardır (Ref). Genel özellikleri şöyle sınıflandırılabilir:

 • Empati, korku, suçluluk hissetmezler.
 • Duygusal bağlanma hissetmezler.
 • Narsist olurlar.
 • Yüzeysel etkiliyiciliğe sahiptirler.
 • Sadakatleri yoktur.
 • Manipüle ederler.
 • Düşünmeden risk alırlar.
 • Uzun vade planları yoktur.
 • Patolojik olarak yalan söylerler.
 • Seksüel olarak tesadüfidirler.
 • Sorumluluk almazlar.
 • Çocukluk döneminde problem yaşamış olabilirler. (Ref)

 

Aman Dikkat!

Bir laf vardır, zehrin ne kadarının sizi zehirleyeceğini bilemezsiniz, eğer stratejik olarak ilişkilerde dark triad pratikleri psikopatlık yöntemini kullanmak isterseniz ve tadını kaçırırsanız alfa stratejiniz kısa sürede beta karaktere dönüşmenize ve zırhınızı kaybedip, şiddetli şekilde o kadının peşinden koşmanıza neden olacaktır. Gerçek bir psikopat “suçluluk” hissetmez ama siz hissedersiniz. Dark triad alfa karakter ve kısa süreli ilişki stratejisidir. Bu yöntemle ilişki yönetemezsiniz!

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

4.9 49 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
23 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Charles Manson
Ziyaretçi
Charles Manson
2020-12-12 6:46 AM

Üniversite’de oda arkadaşım yazıda anlatılan tipte bir adamdı, bırakın ilişkiyi arkadaşlık ilişkileri bile doğru düzgün ilerlemezdi zaten seçtiği arkadaşları da kendi gibi tiplerdi ama bayağı bir kız arkadaşı oldu tam bir serseriydi ve oldukça cesurdu, ama bu tip adamlar hayatta kolay kolay dikiş tutturamıyor eğer terapiste falan başvurmazsa ciddi psikolojik… Read more »

Negan's Savior
Ziyaretçi
Negan's Savior
2020-12-13 3:05 AM

Güzel yazı. Fakat merak ettiğim başka bir şey var. Bazen kadın bu tip erkekle birlikte oluyor. Bir zaman sonra ayrılıyor. Sonra tekrar birlikte oluyor. Örneğin, sevgilisi/eşi tarafından şiddete maruz kalan kadına yardım edince, onu erkekten uzaklaştırmaya çalışınca “o benim sevgilim/kocam, onu seviyorum, sana ne” gibi argümanlarla yardımcı olan kişiyi suçlu… Read more »

ORTALAMA USTU MALE
Ziyaretçi
ORTALAMA USTU MALE
2020-12-13 3:37 PM

Güzel bir yazı. Kafası bu konu hakkında bulanık bir adamı veya bu konu üzerine fazla düşmemiş bir adamı kolaylıkla aydınlatabilir. Fakat ben bu konu üzerinde düşünmekten kafayı yemek üzereyim. Avam alt kültür insanlarla da muhatap oldum zengin elit kesim diyebileceğimiz insanlarla da muhatap oldum, gerek iliski gerek dostluk bazında. Iki… Read more »

yağ
Ziyaretçi
yağ
2020-12-13 4:05 PM

abi merhaba,
Yazdıkların her ne kadar erkekler için olsa da bir kadın olarak bu patternleri sergilediğimi gördüm.. bu konu hakkında düşüncelerin neler? ve evet biseksüel eğilimliyim.

Ejderha
Ziyaretçi
Ejderha
2020-12-13 11:11 PM

Yazının doğruluğuna kalıbımı basıyorum. Lisenin son yıllarına doğru toplumdan, sistemden, kızlardan nefret eden bir ergen olarak kitap okuyup ağırlık kaldırmaya, kendimi geliştirmeye başlamıştım. Felsefi düşünce sistemleri ve gelişen kaslarım kendimi taparcasına sevmeme başlamama neden olmuştu. Kızlarla kötü tecrübelerim sonucunda da canım yandığı için onlara köpek muammelesi yapmaya başlamıştım. Derken kızları… Read more »

Meraklı
Ziyaretçi
Meraklı
2020-12-14 10:18 AM

Hocam yazdıklarınız genel olarak cok mantikli geliyor.Ama cogu kızın lise çağına baktığımızda o kadarda seçmece davranmadigini,bazen lise yillarından bile darbe yediğini görebiliyoruz.Sizce belli bir yaştan sonramı anlatılanlar anlam kazanıyor mesela üniversiteye geçtikten felan sonra mı.Yoksa lise çağından beri aktif mi kadınların özellikleri(hipertansiyon,statü vb)

Meraklı
Ziyaretçi
Meraklı
2020-12-15 9:29 AM
Reply to  Karanlikruya

Hocam benim tanık oldugum bir olayda kızın durumu iyiydi oğlana sınırlı para veriliyordu kiz pahalı hediyeler partiler hatta para bile veriyordu oğlana ama sonra oğlan onu başka kız için terk etti.kız çöktü intihar edeceğini felan söyledi delirdi yani ustelik oglana baktığımızda alfa desen değil cunku arzu pazarlığı var yalvarmalar yakarmalar… Read more »

Meraklı
Ziyaretçi
Meraklı
2020-12-15 8:38 PM
Reply to  Karanlikruya

Erkek gibi takıntı geliştirirler yani,peki sonra geriye dönüp iýyy kimle beraber olmuşum resmen seviyesizlik tarzı söylemler kurarlar mı.Ve takıntı geliştirirlerse yine erkeklerle aynı olarak statü güç para kazanmaları mı lazim(erkekler kadar abanmasalarda) yoksa cinsiyetine bagli kalarak dış görünüş felan mı kasmaları lazım ve hocam lise çağında böyle şeyler yaşayan kadınlar… Read more »

Dın 933
Ziyaretçi
Dın 933
2020-12-14 12:45 PM

Peki, ister istemez kafadaki oluşan bazı soru işaretlerinden dolayı ( karşı cinsin geçmişi gibi) yazıdaki gibi istemsiz bir şekilde davranıp kadının kafasında soru işaretleri bırakırsak ne yapmak lazım? Uzun zamandır takip ediyorum sizi, bir kız arkadaşım var ve gerçekten “aşırı” açık sözlü ama bu açık sözlülük seçici bir açık sözlülük,… Read more »

youorin
Ziyaretçi
youorin
2020-12-18 12:35 PM

Kendim de dahil çevremdeki pua arkadaşlarımın da ortalama bir insandan daha çok makyavelist kişiliğe sahip olduğunu fark ettim. Genel olarak pua makyavelist bir oluşum diyebiliriz.Bu yüzden pua’larında genellikle bu tarz insanlar olduğu yorumunu yaptım. Soru geliyor. Fakat pua’lar için ”empati” olmazsa olmazdır. Kadın ile iletişimin temel dinamiklerinden biridir. Öte yandan,… Read more »

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet
2021-01-17 9:52 AM

Merhaba Hocam, Dark triad özellikleri empati kurmassak eğer toksik veya kırmizı alarmli kadinlara uygulamada çok etkili oldugunu dusunuyorum. Pratikte uygulamistim. İlk 4 ay bana saglayici bir beta olarak bakan kiz, 4 aydan ssonra yaptigim degisimle paylasiminizdan anladigim kadariyla dark triad. 5 ay bedavadan sex sundu kovdum bacadan girdi ve sonunda… Read more »

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet
2021-01-17 9:55 AM

Aslında, tehlikeli kadınmıydı yada alfa dul muydu sanirim 2 ozellikte vardi.

Levent Topçu
Ziyaretçi
Levent Topçu
2021-10-25 9:28 PM

Hocam, Dark triad bir erkekle borderline bir kadın ilişki sonucunda sizce ne olur?
Umursamaz, cinselliğini alır yolunamı devam eder ve başkasına mı geçer yada fiziksel şiddetle mi biter?