İçeriğe geç
Ana Sayfa » İlişkide Kadının Daha Fazla Bağlanması Nasıl Sağlanır?

İlişkide Kadının Daha Fazla Bağlanması Nasıl Sağlanır?

  Resim: Benvenito Tisi - Saint Lucy (İlişkide Kadının Daha Fazla Bağlanması Nasıl Sağlanır?)

  İlişkide Kadının Daha Fazla Bağlanması Nasıl Sağlanır?

  İlişkilerde zor unutan taraf genellikle yanlış yöneten, fark etmeden fazla bağlanan taraftır. Bu başta kadın da olsa zamanla erkeğe dönüşür.

  Soru şu: Neden bu erkekte daha fazla görünürken, kadınlarda daha az rastlanıyor? Görüyoruz ki devamlı ağlayan ve geri dön diye yalvaran bir erkek varken, kadınlarda bu durum nadiren görünüyor. Psikanalitik açıdan bakalım:

  Erkek neden zor unutur?

  Lacan aşkı “kendinde olmayını vermek” diye tanımlar. Özetle karşı tarafa eksik olduğunuzu bildirirsiniz, olmayanı verirsiniz ve karşılık beklersiniz. Bu karşı tarafın sanıldığı gibi sizi tamamlayacağı anlamına gelmez ama bir etkileşim mutlaka olur. Bunun arzu oluşturması gerekmez, kadında minnet de oluşturabilir ki günümüzdeki karşlığı hediyelerle kadını etkilemeye çalışmaktır. Lacan buna aşkın metaforu derdi, ateşle simgelerdi.

  Freud genellikle “seven” tarafı erkek, sevileni ise kadın olarak tanımlar. Hatırlarsanız Rollo Tomassi de “kadının aşık olması erkeğin anladığı biçimde değildir” der. Erkek genelde sevilmesini istediği gibi kadını sever ve annesinden gördüğü karşılıksız sevgi gibi de sevilmeyi bekler. Bu anlatım biçimi Freud ile birebir uyumludur.

  Aslında kadın da zor unutabilir ama erkek odipal sebeplere daha yoğun bağlı olduğu için hata yapmaya müsaittir ve karşı tarafa rahat unutma şansını verir. Kadın ise daha hislerini keşfedemeden ya da keşfettikten sonra erkeğin hataları sebebiyle unutur. Şöyle diyebiliriz ki erkek zamanla kadına, kadının erkeğe yatırımına göre daha fazla yatırım sağlar. İlginçtir fakat bu son dönem araştırmalarla nörolojik olarak doğrulandı. Erkek zamanla kadına göre daha fazla bağlanmaktadır [ref].

  Nedir bu odipal süreç? Ona bakalım.

  Erkeklerde Aşk Acısının Temelleri

  Düşünün ki sizi anneniz büyütüyor, her türlü dokunuşu ilk o yapıyor, o besliyor ve bir süreden sonra erkek-bebek kendine ait bir şey olduğu sanrısına kapılıyor, hatta Freud bu dönemde erkeklerin kendilerine dokunuldukları cinsellik geliştirdiğini söyler. Zamanla bakıyor ki bir baba var ve anne gidip gece onunla uyuyor. İşte bu erkek için büyük bir yıkımın başlangıcı demek.

  Erkek büyüdükçe babasının korkusuyla anneden vazgeçmek zorunda kalır, yani bastırır. Aksi halde iğdiş edilme korkusu yaşar.

  Yıllar sonra ise onca kadın içinde annenize benzer bir kadın karşınıza çıkarsa bu kompleks yüzünden o kadına bastırılmış aşkınızı sunarsınız. (Bruce Fink kitabında “erkek her ne kadar benzemediğini söylese de mutlaka aşık olduğu kadın benzerdir” der.) Erkeklerin zor unutma sebebi sürecin kadına göre daha erken ve derin yaşanmasıdır. Önceden bahsetmiştik. Sağlıklı unutma gerçekleşmeyince kadınların peşinden koşulması gerektiği gibi saçma mitler doğabiliyor.

  Aslında anneyi unutma işini beceremediğiniz ve kadınlara zor ulaşmanız ölçüsünde “ruh eşi” saplantısına kapılıyorsunuz. Freud diyor ki arzu ne kadar zor ulaşılırsa o kadar anlam kazanır. Düşünün ki senelerce cinsellik yaşamamış bir erkek bunu yaşadığı kadına ne hissederdi?

  Örneğin çok eski toplumlarda cinsellik bir ödül değilken, aşkın olmadığı biliniyor. Örneğin eşcinselliğin görüldüğü ilk çağda(Yunanistan) hiçbir filozof “kadın yüzünden” şiir ya da metin yazmaz, hissettiklerinin boyutu yüzünden yazar.

  Özetle “kırmızı hap terminolojisinde fişten çekilmediği” sürece bu acı yaşanmaya devam edilecektir. Aslında durum “unutulduğunu sanılan odipal sürecin ulaşılamayan arzuyla birleşmiş bir uzantısıdır.”

  Kadınlarda Aşk Acısının ve Unutmanın Temelleri

  Kadın da benzer şekilde “annesi” tarafından büyütülür. Burada önemli ayrıntı anne ve kızın aynı cins olmasıdır. Bu yüzden odipal süreç farklı gelişir. Kız çocuğu erkek gibi annesini kıskanmaz. Zamanla babasını görür, onu tanır ve bir “güç” olduğunu fark eder fakat babası tarafından arzulanmayı diler. Bakar ki baba anneyi arzuluyor. Bu durumda annesine düşmanlık beslemeye başlar. Yalnız bu süreç erkekten daha geç olduğu için derin değildir. Bu sebeple kadın ilişkilerinde yine Rollo Tomassi’nin dediği gibi daha “realisttir.” Cümleyi hatırlayalım: “Erkekler realist görünen romantikler, kadınlar ise romantik görünen realistlerdir.”

  Tek neden psikanalitik süreç değil tabiiki. Evrimsel psikolojide de kadınların çocuk sahibi olma yaşlarının kısıtlı olması da geçmişi çabuk unutmalarına neden olur. Çünkü bir adam için uzun süre üzülen kadın kısıtlı doğum yapma süresinden yer. Erkeklerde böyle bir durum yoktur.

  Kadın ilişkide histerik gibi davranmaya elverişlidir. Yani sevgilisinin beğendiği başka bir kadın olursa(kadının adamı beğenmesi önemli değil) o kadın gibi olmaya çalışabilir. Aynı babasına kendini beğendirirken annesi gibi davranmasına benzer. Bruce Fink bunu açıklarken şöyle yazmış: “Öyle ki sevgilisinden odağını kaydıracak kadar kadına yönelebilir.”

  Şöyle diyebilirim ki sizi beğenen kadını kıskanan bir kadın normaldir ama siz fark etmeden “Ayşe de iyi kadın” dediğinizde onu kıskanıyorsa, bu konuda aşırı tepkiler veriyorsa orada bir durum derim.

  Görüldüğü gibi kadın da erkek gibi aşk acısı çekebiliyor fakat erkekler de daha yoğun görünüyor.

  Sonuçlar

  Erkek saplantı yaratmaya üstteki sebeple daha yatkın bir varlık. Çünkü kadından farklı olarak bitmeyecekmiş ya da o kadın kendisini annesi gibi sevecekmiş saplantı geliştirebilir. Kendi kendini gerçekleştiren kehanet yaratarak zamanla aşırı bağlı, muhtaç bir karakter yaratabilir. Bunun sonucunda da kadın, erkeği bir arzu nesnesi olmaktan çıkartır.

  Kadın ne zaman zor unutur? Benzer bir durum oluşmasına izin verirse zor unutur. Bu da ancak erkeğin saplantısının daha az olmasına ve kadına uygun davranmasıyla mümkün.

  Odipal süreç hafif olsa da kadında da var. Daha ilginci kadında şehvet-şefkat ikiminin daha düşük düzeyde olmasıdır. Örneğin erkek odipal sürecin bir sonucunda kırılma yaşar ve sevgi ile arzuyu birleştiremez. Babayı fark etmesinden önceki anne şefkati, sonraki ise şehveti ifade eder. Yine bu sebeple erkekler zamanla eşlerine ilgilerini yitirebilir. Her ne kadar başta arzu yüksek olsa da zamanla kötü-anneyi(şehvetli anneyi) şefkatli anneye çevirir. Sonuçta ise o kadına ilgi duymaz, gider başka kadınlarla olmaya çalışır. (ref: Fink)

  Oysaki arzu duyduğuna sevgi besleyememe durumu kadında pek yoktur. Bu yüzden bir erkek kadında arzu yaratırsa o erkek değerli olur. Bu da neden kötü çocukların daha fazla tercih edildiğine bir örnek olsa gerek. Burada olayın yine evrimsel sürecini de anlamak gerekli. Çünkü kötü çocuk dediğimiz hayatta kalabilen, elenmemiş erkeklerdir. Kadın bu erkeklere arzu alıyor, cinsellik alıyor, kendini çekici hissediyor, sonuç olarak ona aşık oluyor, ona bağlanıyor. Tabii ki bunun da fazlası zarar ki açıklamıştık.

  Özetle o erkek kötü çocuksa ve bu odipal sürecin negatif etkilerini atlatmışsa, kadın da zamanla aynı babasının kendisini sevmesini istemesi gibi erkeğe yakınlık kurar ve saplantı geliştirebilir.

  Siz bir erkek olarak kadını kırılacak bir nesne gibi görmez, kadına kendini keşfetmesine izin vererek yaklaşırsanız, aşık olacaktır. Bu yüzden Pua stratejilerinde, buluşmalarda hep “karşı tarafı konuşturma” önerilir. Kendinizi anlatmanızın pek bir önemi yok. Kadın kendini anlattıkça size yakın hisseder.

  Bu dengede genellikle erkeğin kompleksi bir yerde ağır basabiliyor. 3-5 sene iyi giden erkek bir yerde odipal sendorumla kadını annesi gibi görebiliyor ve sonuçta yatırımın dozunu kaçırarak gözde erkek olmaktan çıkıyor, yani mavi hap yapılanmasına geri dönüyor. İşte bu erkek olmayın.

  (Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

  İleri Okumalar ve Referanslar

  • Sigmund Freud – Aşkın Psikolojisi, Cem Yayınevi.
  • Bruce Fink – Lacan’da Aşk, Kolektif Kitap
  • Adam Philips – Flört Üzerine, Ayrıntı Yayınları
  4.6 170 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.
  Subscribe
  Bildir
  guest

  55 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  spartacus
  Ziyaretçi
  spartacus
  2021-05-16 4:27 PM

  Üstat, düzenli aralıklarla seviştiğim bir kız vardı ancak ne olduysa oldu tam kapanma döneminde sürekli aramaları, mesaj atmaları derken beni bunalttı. Ben ısrarla çok konuşmayı , mesajlaşmayı sevmiyorum ilişkide gizem ve heyecanı öldürüyor desem de sürekli bunları yapıyor bir de üstüne ne alakaysa 26 yaşındaki kız anneler günümü neden kutlamadın… Read more »

  kemal
  Ziyaretçi
  kemal
  2021-05-17 5:50 PM

  Merhaba Hocam, bi makalenizde uzun süreli sağlıklı bir ilişki yürütebilmemiz için, ideal oranın %70 Alfa fazı, %30 Beta fazında olması gerektiğini söylemiştiniz. Peki ilişki içinde günaydın iyi akşamlar ara haber ver. ben sana veriyorum diyen kadın için ne yapabiliriz. aşırı ilgi istiyorlar. beklediği dozda ilgi görmeyen kadın bizi aldatmaya gidebilir… Read more »

  serhat
  Ziyaretçi
  serhat
  2021-08-26 2:47 PM

  Yahu arada 600 kilometre var,fiziksel anlamda yakınlık şuan için imkanız,ne yapayım ben?

  schopen
  Ziyaretçi
  schopen
  2021-10-27 1:25 AM

  hocam kadin ilgiyi ne denli sever?

  siklikla erkegin yazmasi bunalma yaratir mi kadinda ?

  freud
  Ziyaretçi
  freud
  2021-11-27 9:59 PM

  kıskançlığın ölçütü ne olmalıdır karanlıkrüya ?

  kız arkadaşına yazan,yürüyen bir erkeği rakip olarak görüp kıza onu engellemesi veya yüz vermemesini belirtmek cazibeyi yok edeceğini düşünüyorum

  böyle bir durumda umursamaz davranmak ne kadar doğru olur sence ?

  55
  0
  Would love your thoughts, please commentx