İlişkide Kadının Daha Fazla Bağlanması Nasıl Sağlanır?

İlişkide Kadının Daha Fazla Bağlanması Nasıl Sağlanır?

İlişkilerde zor unutan taraf genellikle yanlış yöneten, fark etmeden fazla bağlanan taraftır. Bu başta kadın da olsa zamanla erkeğe dönüşür.

Soru şu: Neden bu erkekte daha fazla görünürken, kadınlarda daha az rastlanıyor? Görüyoruz ki devamlı ağlayan ve geri dön diye yalvaran bir erkek varken, kadınlarda bu durum nadiren görünüyor. Psikanalitik açıdan bakalım:

 

Erkek neden zor unutur?

Lacan aşkı “kendinde olmayını vermek” diye tanımlar. Özetle karşı tarafa eksik olduğunuzu bildirirsiniz, olmayanı verirsiniz ve karşılık beklersiniz. Bu karşı tarafın sanıldığı gibi sizi tamamlayacağı anlamına gelmez. Eğer ilgili düşünceye (Lacan’a gore ateş) kadın karşılık veriyorsa buna aşkın metaforu denir. Freud genellikle “seven” tarafı erkek, sevileni ise kadın olarak tanımlar. Hatırlarsanız Rollo Tomassi de “kadının aşık olması erkeğin anladığı biçimde değildir” der. Erkek genelde sevilmesini istediği gibi kadını sever ve annesinden gördüğü karşılıksız sevgi gibi de sevilmeyi bekler. Bu anlatım biçimi Freud ile birebir uyumludur.

Aslında kadın da zor unutabilir ama erkek odipal sebeplere daha yoğun bağlı olduğu için hata yapmaya müsaittir ve karşı tarafa rahat unutma şansını verir. Kadın ise daha hislerini keşfedemeden ya da keşfettikten sonra erkeğin hataları sebebiyle unutur. Şöyle diyebiliriz ki erkek zamanla kadına, kadının erkeğe yatırımına göre daha fazla yatırım sağlar. Nedir bu odipal süreç? Ona bakalım.

 

Erkeklerde Aşk Acısının Temelleri

Düşünün ki sizi anneniz büyütüyor, her türlü dokunuşu ilk o yapıyor, o besliyor ve bir süreden sonra erkek-bebek kendine ait bir şey olduğu sanrısına kapılıyor, hatta Freud bu dönemde erkeklerin kendilerine dokunuldukları cinsellik geliştirdiğini söyler. Zamanla bakıyor ki bir baba var ve anne gidip gece onunla uyuyor. İşte bu erkek için büyük bir yıkımın başlangıcı demek.

Erkek büyüdükçe babasının korkusuyla anneden vazgeçmek zorunda kalır yani bastırır. Öyle ki ya vazgeçeceksiniz bu durum aşkı bastırmanız anlamına gelir ya da babanıza karşı geleceksiniz ki bu durumda ise iğdiş edilip, bir daha seks yapamayacaksınız. (Bilinçaltında bu süreç işliyor). Erkek çocuğu genellikle 1. Seçeneği seçer.

Yıllar sonra ise onca kadın içinde annenize benzer bir kadın karşınıza çıkıyor.  Fink kitabında “erkek her ne kadar benzemediğini söylese de mutlaka aşık olduğu kadın benzerdir” der. Üstteki kompleks yüzünden o kadına aşırı sevgi veriyorsunuz. Kaybetmek istemiyorsunuz. Erkeklerin zor unuttuğundan bahsetmiştik. Bunlar olmayınca kadınların peşinden koşulması gerektiği gibi saçma mitler doğabiliyor.

Eğer anneyi unutma işini beceremediyseniz ölçüde “ruh eşi” saplantısına kapılıyorsunuz.  Çoğu erkek özellikle yetiştiriliş tarzından ve modern toplumdan dolayı bu hastalıktan müzdarip durumdadır. Sekse ulaşımın zor olması da arzuyu artırır. Freud diyor ki arzu ne kadar zor ulaşılırsa o kadar anlam kazanır. Düşünün ki senelerce seks yapmamış bir erkek bunu yaşadığı kadına ne hissederdi? Örneğin çok eski toplumlarda seks bir ödül değilken, aşkın olmadığı biliniyor. Erkek kadın kimliklerinin daha belirli olduğu hatta eşcinselliğin görüldüğü ilk çağda(Yunanistan) ise aşk; kendi anlamı yüzünden değerli bir konumdadır. Yani ilk çağda hiçbir filozof “kadın yüzünden” şiir ya da metin yazmaz, hissettiklerinin boyutu yüzünden yazar.

Anladığınız üzere aşk acısı bunlar sonunda zor unutuyor erkek ve hep aynı paterni izleyip duruyor. Fark etmediği “kırmızı terminolojisinde fişten çekilmediği” sürece de yaşamaya devam edecektir. Buradaki tekrar aslında unutulduğunu sanılan odipal sürecin ulaşılamayan arzuyla birleşmiş bir uzantısı.

 

Kadınlarda ne oluyor?

Kadın da benzer şekilde “annesi” tarafından büyütülür. Burada önemli ayrıntı anne ve kızın aynı cins olmasıdır. Bu yüzden odipal süreç farklı gelişir. Kız çocuğu erkek gibi annesini kıskanmaz. Zamanla babasını görür, onu tanır ve bir “güç” olduğunu fark eder fakat babası tarafından arzulanmayı diler. Bakar ki baba anneyi arzuluyor. Bu durumda annesine düşmanlık beslemeye başlar. Yalnız bu süreç erkekten daha geç olduğu için derin değildir. Bu sebeple de kadın ilişkilerinde yine Rollo Tomassi’nin dediği gibi daha “realisttir.” Cümleyi hatırlayalım: “Erkekler realist görünen romantikler, kadınlar ise romantik görünen realistlerdir.”

Kadın daha çok histerik gibi davranabilir. Yani sevgilisinin beğendiği başka bir kadın olursa(kadının adamı beğenmesi önemli değil) o kadın gibi olmaya çalışabilir. Aynı babasına kendini beğendirirken annesi gibi davranmasına benzer. Bruce Fink bunu açıklarken şöyle yazmış: Öyle ki sevgilisinden odağını kaydıracak kadar kadına yönelebilir. Olay erkekten çıkıp, diğer kadını kıskanmaya dönebilir.

Şöyle diyebilirim ki sizi beğenen kadını kıskanan bir kadın normaldir ama siz fark etmeden “Ayşe de iyi kadın” dediğinizde onu kıskanıyorsa, bu konuda aşırı tepkiler veriyorsa orada bir durum derim. Bunu yaşamış biri olarak çok iyi anlıyorum.

Görüldüğü gibi kadın da erkek gibi aşk acısı çekebiliyor fakat erkekler de daha yoğun görünüyor. 

 

Sonuçlar

Erkek saplantı yaratmaya üstteki sebeple daha yatkın bir varlık. Çünkü kadından farklı olarak bitmeyecekmiş ya da o kadın kendisini annesi gibi sevecekmiş saplantı geliştirebilir. Kendi kendini gerçekleştiren kehanet yaratarak zamanla aşırı bağlı, muhtaç bir karakter yaratabilir. Bunun sonucunda da kadın, erkeği bir arzu nesnesi olmaktan çıkartır.

Kadın ne zaman zor unutur? Benzer bir durum oluşmasına izin verirse zor unutur. Bu da ancak erkeğin saplantısının daha az olmasına ve kadına uygun davranmasıyla mümkün.

Odipal süreç hafif olsa da kadında da var. Daha ilginci kadında şehvet-şefkat ikiminin daha düşük düzeyde olmasıdır. Örneğin erkek odipal sürecin bir sonucunda kırılma yaşar ve sevgi ile arzuyu birleştiremez. Babayı fark etmesinden önceki anne şefkati, sonraki ise şehveti ifade eder. Yine bu sebeple erkekler zamanla eşlerine ilgilerini yitirebilir. Her ne kadar başta arzu yüksek olsa da zamanla kötü-anneyi(şehvetli anneyi) şefkatli anneye çevirir. Sonuçta ise o kadına ilgi duymaz, gider başka kadınlarla olmaya çalışır. (ref: Fink)

Oysaki arzu duyduğuna sevgi besleyememe durumu kadında pek yoktur. Bu yüzden bir erkek kadında arzu yaratırsa o erkek değerli olur. Bu da neden piç erkeklerin daha fazla tercih edildiğine bir örnek olsa gerek. Kadın piç erkekten arzu alıyor, seks alıyor, kendini seksi hissediyor, sonuç olarak ona aşık oluyor, ona bağlanıyor. Tabii ki bunun da fazlası zarar ki açıklamıştık.

Özetle o erkek çok güçlüyse ve bu odipal süreci göstermiyorsa, kadın da zamanla aynı babasının kendisini sevmesini istemesi gibi erkeğe yakınlık kurar ve saplantı geliştirebilir. Siz bir erkek olarak kadını kırılacak bir nesne gibi görmez, odipal süreçten doğru şekilde kurtulur ve kadına kendini keşfetmesine izin verirseniz ki bu anca onun kendini anlatmasıyla yapılır, size aşık olacaktır. Bu yüzden Pua stratejilerinde, buluşmalarda hep “karşı tarafı konuşturma” önerilir. Yani sizing kendinizi anlatmanızın pek bir önemi yok. Kadın kendini anlattıkça size yakın hisseder.

Söyleyebilirim ki bu dengede genellikle erkeğin kompleksi bir yerde ağır basabiliyor. 3-5 sene iyi giden erkek bir yerde odipal sendorumla kadını annesi gibi görebiliyor ve sonuçta yatırımın dozunu kaçırarak gözde erkek olmaktan çıkıyor. İşte bu erkek olmayın.  Bırakın kadın size odipal süreçte bağ kursun. Bu durumda ilişki bitse bile o kadın size saplantılı olarak bağlı kalacaktır.

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

İleri Okumalar ve Referanslar

  • Sigmund Freud – Aşkın Psikolojisi, Cem Yayınevi.
  • Bruce Fink – Lacan’da Aşk, Kolektif Kitap
  • Adam Philips – Flört Üzerine, Ayrıntı Yayınları
4.5 79 votes
Makaleyi puanlayın.

Karanlikruya

Sitenin psikolojik delisi.

Subscribe
Bildir
guest
34 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Teğmen
Ziyaretçi
Teğmen
18 Ağustos 2020 23:10

Rollo Tomassi de “kadının aşık olması erkeğin anladığı biçimde değildir” Rollo abi gerçekten çok iyi özetlemiş bunu sindiren bir erkek ilişkilerinden en az hasarla çıkar adam yürüyen kırmızı hap resmen, akdeniz toplumlarında annelerin oğulları üzerinde etkisi çok fazla anneler her ne kadar bunun bilincinde olmasa da baba büyümeye başlayan oğlunu… Read more »

HorribleNorman
Ziyaretçi
HorribleNorman
18 Ağustos 2020 23:04

Mükemmel olmuş.

Haydar
Ziyaretçi
Haydar
25 Ağustos 2020 12:51

Bir ilişkide,erkek, kadından daha fazla ve daha önce duygusal yatırım yaparsa,kadın arzu duymaz ve uzaklaşır.Buraya kadar anladım.Erkek cocuk,ödipal dönemde cinsel kimliğini olustururken,ilk erotik nesnesi olan anne ile bağ kurmuş,tamlıga erişmiş,sonra Annenin dışarda önemsediği baba figürünü farkedip,bu duygusunu bastırmış,katastrasyondan korkmuş.Kız çocuğu ise Annenin dışarda önemsediği baba yı erotik nesne olarak görmüş… Read more »

Haydar
Ziyaretçi
Haydar
26 Ağustos 2020 18:33
Reply to  Karanlikruya

Cevap için teşekkür ederim,Ben de evrimsel psikoloji,redpill ve lacan ile ilgili şeyleri yakından takip ediyorum.Kadının daha realist olması sizden biraz farklı olarak şöyle açıklanıyor;ödipal dönemde çocuk,Annenin dışarda önemsediği biseyler olduğunu fark ediyor (buna baba diyelim),ve demek ki varlıktaki eksikliğimiz dışarda diyor. Kız çocuğu,ben annem ile benziyorum,eğer Annem ile özdeslesirsem,dışardakine ulaşırım… Read more »

Haydar
Ziyaretçi
Haydar
26 Ağustos 2020 19:14
Reply to  Karanlikruya

Bu ödipal süreci ,sıkı bir lacancı olan psikyatrist Agah Aydın anlatıyor.Acaba, bu ödipal süreçte ,kız çocuğu ilk dostu olan anneye ihanet etmek istemediginden, daha temkinli davranıyor,anne ile yavaş yavaş ozdesleserek babanın ilgisini çekmeye calısıyor.(bu yüzden kadın yavaştan alır,temkinlidir)diyebilir miyiz? Kadının,erkeğin ilgisini daha önce belli eder etmez ,hemen soğumasını ve erkeğin… Read more »

Haydar
Ziyaretçi
Haydar
26 Ağustos 2020 18:50
Reply to  Karanlikruya

Çocuğu,kendinde olan şeyin varlıktaki eksikliği dolduracak bişey olmadığını biliyor ama bilmiyormuş gibi yapıyor (bir sahtelik var )ve dışardaki ile yarısıyor bu yüzdendir ki erkek için,yarış, performans,başarı,skor çok önemli. Bu teori ile kadının neden daha realist olduğunu,neden daha yavaş gittigini anladım,Ama anlamadığım nokta neden erkeğin kolayca saplantılı hale geldiği?ve kadının erkeğin… Read more »

Haydar
Ziyaretçi
Haydar
26 Ağustos 2020 20:51
Reply to  Karanlikruya

Acıklamınızı anlamadım demedim,bu acıklama tatmin edici değil.çünkü,kadın yüzeyde yaşıyorsa,hiç bir zaman derinlemesine tutkulu bir aşk yaşayamaz anlamı cıkar,ama realite bunun böyle olmadığını gösteriyor,kadının çok yoğun,tutkulu ilişkiler yasayabildigi ortada.ote yandan erkek kadından daha önce ve daha yoğun yatırım yapıyorsa,kadın hemen soğuyor,bunun ödipal dönemle ilgili farklı bir acıklaması olmalı!araştırıyorum,bulursam paylasacam.paylaşımlarım geç düşüyor… Read more »

Haydar
Ziyaretçi
Haydar
26 Ağustos 2020 21:21
Reply to  Karanlikruya

Söylediklerinizin her kelimesine katılıyorum,tecrübelerimiz,gerçek hayattaki örnekler de söylediklerinizin doğruluğunu kanıtlıyor,Ama kadın neden kendisinden önce ve daha fazla duygusal yatırım yapan kişiye karşı hemen soğuyor sorusunun cevabı ne? çünkü duygusal yatırımı hızlı şekilde yapan erkeği,opsiyonları olmayan,muhtaç biri olarak gördüğünden mi hemen soğuyor yada ödipal süreçte erotik nesne olan babanın duygusal yatırımı… Read more »

Alpullu
Ziyaretçi
Alpullu
18 Ağustos 2020 23:22

Eline sağlık, bir sorum olacak. Kadın arzu duyduğunu sever gibi bir anlam çıkıyor yazının küçük bir yerinden, peki bu arzuya rağmen gitmeleri neden? Bir de gene meraktan soruyorum bu arzu terk etse bile aklında yer etmemi sağlar mı? Bu ikilemde yanlış davranan erkeğin, ilişki sonu en büyük intikamı nasıl olabilir?

Teğmen
Ziyaretçi
Teğmen
19 Ağustos 2020 00:11
Reply to  Alpullu

intikam falan diyorsa bir erkek en kralından mavi haplıdır, kadın sana arzu duymuyorsa ve seninle birlikte ise senden sağlam çıkarı vardır peki arzu duyduğu halde neden gider belki artık sana olan arzusu bitmiştir belki hipermasini dizginleyebilen bir kadın değildir donunu senden daha fazla ıslatan biriyle karşılaşmıştır ya da sorunlu bir… Read more »

Alpullu
Ziyaretçi
Alpullu
19 Ağustos 2020 02:42
Reply to  Karanlikruya

Arzudan kastım, ayrıldığında bile seni düşleyip fiziksel bir birliktelik istemesi sonra da ağlaması hatta. Ben bunu başka bir şeye yoramadım o zaman kendisinin sorunlu olduğunu varsaymak gerek değil mi? Arzu kavramını açabilirsen sevinirim

Sr.Bandaigun
Ziyaretçi
Sr.Bandaigun
19 Ağustos 2020 11:27

Yazılar yalnızca didaktik şekilde değil aynı zamanda örneklerle de güzel güçlendirilmiş.Fakat belirgin biçimde göze çarpan birkaç yazım hatası var 🙂

Apollo Creed
Ziyaretçi
Apollo Creed
19 Ağustos 2020 11:55

Hocam merhaba, 23 yaşında sizi merakla takip eden bir kardeşinizim. Bundan 8-9 ay önce 1.5 senelik ilişkim sırf atanamadığım (öğretmenlik mezunuyum ve henüz ilk senemdi) için bitti. Önce benden uzaklaştı ve ardından aldattı. İlişki süresince bir dediğini etmemiştim, inanır mısınız yanında bir kere bile küfür etmedim. Neyse, detaylara girmeyeyim. Aldatılınca… Read more »

Apollo Creed
Ziyaretçi
Apollo Creed
19 Ağustos 2020 19:23
Reply to  Karanlikruya

Teşekkür ederim.

Lerlal
Ziyaretçi
Lerlal
19 Ağustos 2020 12:09

Hocam eve gelen kız verir mi? Özellikle mesajdan çağrılmasına rağmen gelmesi falan.

Turgut
Ziyaretçi
Turgut
19 Ağustos 2020 16:13

Hocam agzi iyi laf yapan, iyi para kazanan, bakımlı bir erkek tipi boyu keli ne olursa olsun iyi hatun kaldırabilir mi?

Turgut
Ziyaretçi
Turgut
19 Ağustos 2020 16:31
Reply to  Karanlikruya

Ağzimiz nasil iyi laf yapabilir acaba bu konuyla alakali video yada yazi dizisi gelebilir mi?

Ersankuneri
Ziyaretçi
Ersankuneri
20 Ağustos 2020 03:25

Terk edildiğimde aylarca üzülmüştüm. Beni üzen durumlardan en büyüğü şu oldu. Bir kadın ayrılınca hiç mi üzülmezdi, ben ilk başlarda o da özler, beraber yaşadığımız anılar, zaman geçirdiğimiz yerleri de gördükçe üzülür, ulaşır bana diye düşünüyordum. Sonradan anlamadım ki anıların kadınların gözünde değeri yok. Peki hocam bu kadınlar hiç mi… Read more »

Minimalizm
Ziyaretçi
Minimalizm
24 Ağustos 2020 08:14

Merhaba bu sorum her iki tür içinde diyelim ki sadakatli zeki vb iyi insan denebilecek bir birey buldunuz.Erkekler için dışa bakmak ne kadar önemli özellikle de ortalama sayılabilirse o kadın iyi ve ortalamayı mı alırsınız.aşırı güzel ve iyiliği hakkında pek bir düşünceye sahip olmadığınız yani o güvene ilk şık kadar… Read more »

Kubilay
Ziyaretçi
Kubilay
5 Ekim 2020 10:36

Merhaba hocam. Red pill bilgilerimle(anladığım kadarıyla) harmanlayınca şunu çıkartıyorum. Bizim kadında arzu yaratabilmemiz için babası gibi onay alması gereken, asla değiştiremediği, etkileyemediği dominant bir karakter olmamız ve aynı zamanda da cinsel arzumuzu belirten davranışlar sergilememiz gerekiyor. Bunu yaparken de seni seviyorum vs. şeklinde aşırı bir ilgi ile değil de doğrudan… Read more »

34
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x