Resim: Benvenito Tisi - Saint Lucy (İlişkide Kadının Daha Fazla Bağlanması Nasıl Sağlanır?)

İlişkide Kadının Daha Fazla Bağlanması Nasıl Sağlanır?

İlişkilerde zor unutan taraf genellikle yanlış yöneten, fark etmeden fazla bağlanan taraftır. Bu başta kadın da olsa zamanla erkeğe dönüşür.

Soru şu: Neden bu erkekte daha fazla görünürken, kadınlarda daha az rastlanıyor? Görüyoruz ki devamlı ağlayan ve geri dön diye yalvaran bir erkek varken, kadınlarda bu durum nadiren görünüyor. Psikanalitik açıdan bakalım:

Erkek neden zor unutur?

Lacan aşkı “kendinde olmayını vermek” diye tanımlar. Özetle karşı tarafa eksik olduğunuzu bildirirsiniz, olmayanı verirsiniz ve karşılık beklersiniz. Bu karşı tarafın sanıldığı gibi sizi tamamlayacağı anlamına gelmez ama bir etkileşim mutlaka olur. Bunun arzu oluşturması gerekmez, kadında minnet de oluşturabilir ki günümüzdeki karşlığı hediyelerle kadını etkilemeye çalışmaktır. Lacan buna aşkın metaforu derdi, ateşle simgelerdi.

Freud genellikle “seven” tarafı erkek, sevileni ise kadın olarak tanımlar. Hatırlarsanız Rollo Tomassi de “kadının aşık olması erkeğin anladığı biçimde değildir” der. Erkek genelde sevilmesini istediği gibi kadını sever ve annesinden gördüğü karşılıksız sevgi gibi de sevilmeyi bekler. Bu anlatım biçimi Freud ile birebir uyumludur.

Aslında kadın da zor unutabilir ama erkek odipal sebeplere daha yoğun bağlı olduğu için hata yapmaya müsaittir ve karşı tarafa rahat unutma şansını verir. Kadın ise daha hislerini keşfedemeden ya da keşfettikten sonra erkeğin hataları sebebiyle unutur. Şöyle diyebiliriz ki erkek zamanla kadına, kadının erkeğe yatırımına göre daha fazla yatırım sağlar. İlginçtir fakat bu son dönem araştırmalarla nörolojik olarak doğrulandı. Erkek zamanla kadına göre daha fazla bağlanmaktadır [ref].

Nedir bu odipal süreç? Ona bakalım.

Erkeklerde Aşk Acısının Temelleri

Düşünün ki sizi anneniz büyütüyor, her türlü dokunuşu ilk o yapıyor, o besliyor ve bir süreden sonra erkek-bebek kendine ait bir şey olduğu sanrısına kapılıyor, hatta Freud bu dönemde erkeklerin kendilerine dokunuldukları cinsellik geliştirdiğini söyler. Zamanla bakıyor ki bir baba var ve anne gidip gece onunla uyuyor. İşte bu erkek için büyük bir yıkımın başlangıcı demek.

Erkek büyüdükçe babasının korkusuyla anneden vazgeçmek zorunda kalır, yani bastırır. Aksi halde iğdiş edilme korkusu yaşar.

Yıllar sonra ise onca kadın içinde annenize benzer bir kadın karşınıza çıkarsa bu kompleks yüzünden o kadına bastırılmış aşkınızı sunarsınız. (Bruce Fink kitabında “erkek her ne kadar benzemediğini söylese de mutlaka aşık olduğu kadın benzerdir” der.) Erkeklerin zor unutma sebebi sürecin kadına göre daha erken ve derin yaşanmasıdır. Önceden bahsetmiştik. Sağlıklı unutma gerçekleşmeyince kadınların peşinden koşulması gerektiği gibi saçma mitler doğabiliyor.

Aslında anneyi unutma işini beceremediğiniz ve kadınlara zor ulaşmanız ölçüsünde “ruh eşi” saplantısına kapılıyorsunuz. Freud diyor ki arzu ne kadar zor ulaşılırsa o kadar anlam kazanır. Düşünün ki senelerce cinsellik yaşamamış bir erkek bunu yaşadığı kadına ne hissederdi?

Örneğin çok eski toplumlarda cinsellik bir ödül değilken, aşkın olmadığı biliniyor. Örneğin eşcinselliğin görüldüğü ilk çağda(Yunanistan) hiçbir filozof “kadın yüzünden” şiir ya da metin yazmaz, hissettiklerinin boyutu yüzünden yazar.

Özetle “kırmızı hap terminolojisinde fişten çekilmediği” sürece bu acı yaşanmaya devam edilecektir. Aslında durum “unutulduğunu sanılan odipal sürecin ulaşılamayan arzuyla birleşmiş bir uzantısıdır.”

Kadınlarda Aşk Acısının ve Unutmanın Temelleri

Kadın da benzer şekilde “annesi” tarafından büyütülür. Burada önemli ayrıntı anne ve kızın aynı cins olmasıdır. Bu yüzden odipal süreç farklı gelişir. Kız çocuğu erkek gibi annesini kıskanmaz. Zamanla babasını görür, onu tanır ve bir “güç” olduğunu fark eder fakat babası tarafından arzulanmayı diler. Bakar ki baba anneyi arzuluyor. Bu durumda annesine düşmanlık beslemeye başlar. Yalnız bu süreç erkekten daha geç olduğu için derin değildir. Bu sebeple kadın ilişkilerinde yine Rollo Tomassi’nin dediği gibi daha “realisttir.” Cümleyi hatırlayalım: “Erkekler realist görünen romantikler, kadınlar ise romantik görünen realistlerdir.”

Tek neden psikanalitik süreç değil tabiiki. Evrimsel psikolojide de kadınların çocuk sahibi olma yaşlarının kısıtlı olması da geçmişi çabuk unutmalarına neden olur. Çünkü bir adam için uzun süre üzülen kadın kısıtlı doğum yapma süresinden yer. Erkeklerde böyle bir durum yoktur.

Kadın ilişkide histerik gibi davranmaya elverişlidir. Yani sevgilisinin beğendiği başka bir kadın olursa(kadının adamı beğenmesi önemli değil) o kadın gibi olmaya çalışabilir. Aynı babasına kendini beğendirirken annesi gibi davranmasına benzer. Bruce Fink bunu açıklarken şöyle yazmış: “Öyle ki sevgilisinden odağını kaydıracak kadar kadına yönelebilir.”

Şöyle diyebilirim ki sizi beğenen kadını kıskanan bir kadın normaldir ama siz fark etmeden “Ayşe de iyi kadın” dediğinizde onu kıskanıyorsa, bu konuda aşırı tepkiler veriyorsa orada bir durum derim.

Görüldüğü gibi kadın da erkek gibi aşk acısı çekebiliyor fakat erkekler de daha yoğun görünüyor.

Sonuçlar

Erkek saplantı yaratmaya üstteki sebeple daha yatkın bir varlık. Çünkü kadından farklı olarak bitmeyecekmiş ya da o kadın kendisini annesi gibi sevecekmiş saplantı geliştirebilir. Kendi kendini gerçekleştiren kehanet yaratarak zamanla aşırı bağlı, muhtaç bir karakter yaratabilir. Bunun sonucunda da kadın, erkeği bir arzu nesnesi olmaktan çıkartır.

Kadın ne zaman zor unutur? Benzer bir durum oluşmasına izin verirse zor unutur. Bu da ancak erkeğin saplantısının daha az olmasına ve kadına uygun davranmasıyla mümkün.

Odipal süreç hafif olsa da kadında da var. Daha ilginci kadında şehvet-şefkat ikiminin daha düşük düzeyde olmasıdır. Örneğin erkek odipal sürecin bir sonucunda kırılma yaşar ve sevgi ile arzuyu birleştiremez. Babayı fark etmesinden önceki anne şefkati, sonraki ise şehveti ifade eder. Yine bu sebeple erkekler zamanla eşlerine ilgilerini yitirebilir. Her ne kadar başta arzu yüksek olsa da zamanla kötü-anneyi(şehvetli anneyi) şefkatli anneye çevirir. Sonuçta ise o kadına ilgi duymaz, gider başka kadınlarla olmaya çalışır. (ref: Fink)

Oysaki arzu duyduğuna sevgi besleyememe durumu kadında pek yoktur. Bu yüzden bir erkek kadında arzu yaratırsa o erkek değerli olur. Bu da neden kötü çocukların daha fazla tercih edildiğine bir örnek olsa gerek. Burada olayın yine evrimsel sürecini de anlamak gerekli. Çünkü kötü çocuk dediğimiz hayatta kalabilen, elenmemiş erkeklerdir. Kadın bu erkeklere arzu alıyor, cinsellik alıyor, kendini çekici hissediyor, sonuç olarak ona aşık oluyor, ona bağlanıyor. Tabii ki bunun da fazlası zarar ki açıklamıştık.

Özetle o erkek kötü çocuksa ve bu odipal sürecin negatif etkilerini atlatmışsa, kadın da zamanla aynı babasının kendisini sevmesini istemesi gibi erkeğe yakınlık kurar ve saplantı geliştirebilir.

Siz bir erkek olarak kadını kırılacak bir nesne gibi görmez, kadına kendini keşfetmesine izin vererek yaklaşırsanız, aşık olacaktır. Bu yüzden Pua stratejilerinde, buluşmalarda hep “karşı tarafı konuşturma” önerilir. Kendinizi anlatmanızın pek bir önemi yok. Kadın kendini anlattıkça size yakın hisseder.

Bu dengede genellikle erkeğin kompleksi bir yerde ağır basabiliyor. 3-5 sene iyi giden erkek bir yerde odipal sendorumla kadını annesi gibi görebiliyor ve sonuçta yatırımın dozunu kaçırarak gözde erkek olmaktan çıkıyor, yani mavi hap yapılanmasına geri dönüyor. İşte bu erkek olmayın.

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

İleri Okumalar ve Referanslar

  • Sigmund Freud – Aşkın Psikolojisi, Cem Yayınevi.
  • Bruce Fink – Lacan’da Aşk, Kolektif Kitap
  • Adam Philips – Flört Üzerine, Ayrıntı Yayınları
4.6 138 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
51 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
HorribleNorman
Ziyaretçi
HorribleNorman
2020-08-18 11:04 PM

Mükemmel olmuş.

Teğmen
Ziyaretçi
Teğmen
2020-08-18 11:10 PM

Rollo Tomassi de “kadının aşık olması erkeğin anladığı biçimde değildir” Rollo abi gerçekten çok iyi özetlemiş bunu sindiren bir erkek ilişkilerinden en az hasarla çıkar adam yürüyen kırmızı hap resmen, akdeniz toplumlarında annelerin oğulları üzerinde etkisi çok fazla anneler her ne kadar bunun bilincinde olmasa da baba büyümeye başlayan oğlunu… Read more »

Alpullu
Ziyaretçi
Alpullu
2020-08-18 11:22 PM

Eline sağlık, bir sorum olacak. Kadın arzu duyduğunu sever gibi bir anlam çıkıyor yazının küçük bir yerinden, peki bu arzuya rağmen gitmeleri neden? Bir de gene meraktan soruyorum bu arzu terk etse bile aklında yer etmemi sağlar mı? Bu ikilemde yanlış davranan erkeğin, ilişki sonu en büyük intikamı nasıl olabilir?

Teğmen
Ziyaretçi
Teğmen
2020-08-19 12:11 AM
Reply to  Alpullu

intikam falan diyorsa bir erkek en kralından mavi haplıdır, kadın sana arzu duymuyorsa ve seninle birlikte ise senden sağlam çıkarı vardır peki arzu duyduğu halde neden gider belki artık sana olan arzusu bitmiştir belki hipermasini dizginleyebilen bir kadın değildir donunu senden daha fazla ıslatan biriyle karşılaşmıştır ya da sorunlu bir… Read more »

Alpullu
Ziyaretçi
Alpullu
2020-08-19 2:42 AM
Reply to  Karanlikruya

Arzudan kastım, ayrıldığında bile seni düşleyip fiziksel bir birliktelik istemesi sonra da ağlaması hatta. Ben bunu başka bir şeye yoramadım o zaman kendisinin sorunlu olduğunu varsaymak gerek değil mi? Arzu kavramını açabilirsen sevinirim

Sr.Bandaigun
Ziyaretçi
Sr.Bandaigun
2020-08-19 11:27 AM

Yazılar yalnızca didaktik şekilde değil aynı zamanda örneklerle de güzel güçlendirilmiş.Fakat belirgin biçimde göze çarpan birkaç yazım hatası var 🙂

Apollo Creed
Ziyaretçi
Apollo Creed
2020-08-19 11:55 AM

Hocam merhaba, 23 yaşında sizi merakla takip eden bir kardeşinizim. Bundan 8-9 ay önce 1.5 senelik ilişkim sırf atanamadığım (öğretmenlik mezunuyum ve henüz ilk senemdi) için bitti. Önce benden uzaklaştı ve ardından aldattı. İlişki süresince bir dediğini etmemiştim, inanır mısınız yanında bir kere bile küfür etmedim. Neyse, detaylara girmeyeyim. Aldatılınca… Read more »

Apollo Creed
Ziyaretçi
Apollo Creed
2020-08-19 7:23 PM
Reply to  Karanlikruya

Teşekkür ederim.

Lerlal
Ziyaretçi
Lerlal
2020-08-19 12:09 PM

Hocam eve gelen kız verir mi? Özellikle mesajdan çağrılmasına rağmen gelmesi falan.

Turgut
Ziyaretçi
Turgut
2020-08-19 4:13 PM

Hocam agzi iyi laf yapan, iyi para kazanan, bakımlı bir erkek tipi boyu keli ne olursa olsun iyi hatun kaldırabilir mi?

Turgut
Ziyaretçi
Turgut
2020-08-19 4:31 PM
Reply to  Karanlikruya

Ağzimiz nasil iyi laf yapabilir acaba bu konuyla alakali video yada yazi dizisi gelebilir mi?

Ersankuneri
Ziyaretçi
Ersankuneri
2020-08-20 3:25 AM

Terk edildiğimde aylarca üzülmüştüm. Beni üzen durumlardan en büyüğü şu oldu. Bir kadın ayrılınca hiç mi üzülmezdi, ben ilk başlarda o da özler, beraber yaşadığımız anılar, zaman geçirdiğimiz yerleri de gördükçe üzülür, ulaşır bana diye düşünüyordum. Sonradan anlamadım ki anıların kadınların gözünde değeri yok. Peki hocam bu kadınlar hiç mi… Read more »

Minimalizm
Ziyaretçi
Minimalizm
2020-08-24 8:14 AM

Merhaba bu sorum her iki tür içinde diyelim ki sadakatli zeki vb iyi insan denebilecek bir birey buldunuz.Erkekler için dışa bakmak ne kadar önemli özellikle de ortalama sayılabilirse o kadın iyi ve ortalamayı mı alırsınız.aşırı güzel ve iyiliği hakkında pek bir düşünceye sahip olmadığınız yani o güvene ilk şık kadar… Read more »

Haydar
Ziyaretçi
Haydar
2020-08-25 12:51 PM

Bir ilişkide,erkek, kadından daha fazla ve daha önce duygusal yatırım yaparsa,kadın arzu duymaz ve uzaklaşır.Buraya kadar anladım.Erkek cocuk,ödipal dönemde cinsel kimliğini olustururken,ilk erotik nesnesi olan anne ile bağ kurmuş,tamlıga erişmiş,sonra Annenin dışarda önemsediği baba figürünü farkedip,bu duygusunu bastırmış,katastrasyondan korkmuş.Kız çocuğu ise Annenin dışarda önemsediği baba yı erotik nesne olarak görmüş… Read more »

Haydar
Ziyaretçi
Haydar
2020-08-26 6:33 PM
Reply to  Karanlikruya

Cevap için teşekkür ederim,Ben de evrimsel psikoloji,redpill ve lacan ile ilgili şeyleri yakından takip ediyorum.Kadının daha realist olması sizden biraz farklı olarak şöyle açıklanıyor;ödipal dönemde çocuk,Annenin dışarda önemsediği biseyler olduğunu fark ediyor (buna baba diyelim),ve demek ki varlıktaki eksikliğimiz dışarda diyor. Kız çocuğu,ben annem ile benziyorum,eğer Annem ile özdeslesirsem,dışardakine ulaşırım… Read more »

Haydar
Ziyaretçi
Haydar
2020-08-26 7:14 PM
Reply to  Karanlikruya

Bu ödipal süreci ,sıkı bir lacancı olan psikyatrist Agah Aydın anlatıyor.Acaba, bu ödipal süreçte ,kız çocuğu ilk dostu olan anneye ihanet etmek istemediginden, daha temkinli davranıyor,anne ile yavaş yavaş ozdesleserek babanın ilgisini çekmeye calısıyor.(bu yüzden kadın yavaştan alır,temkinlidir)diyebilir miyiz? Kadının,erkeğin ilgisini daha önce belli eder etmez ,hemen soğumasını ve erkeğin… Read more »

Haydar
Ziyaretçi
Haydar
2020-08-26 6:50 PM
Reply to  Karanlikruya

Çocuğu,kendinde olan şeyin varlıktaki eksikliği dolduracak bişey olmadığını biliyor ama bilmiyormuş gibi yapıyor (bir sahtelik var )ve dışardaki ile yarısıyor bu yüzdendir ki erkek için,yarış, performans,başarı,skor çok önemli. Bu teori ile kadının neden daha realist olduğunu,neden daha yavaş gittigini anladım,Ama anlamadığım nokta neden erkeğin kolayca saplantılı hale geldiği?ve kadının erkeğin… Read more »

Haydar
Ziyaretçi
Haydar
2020-08-26 8:51 PM
Reply to  Karanlikruya

Acıklamınızı anlamadım demedim,bu acıklama tatmin edici değil.çünkü,kadın yüzeyde yaşıyorsa,hiç bir zaman derinlemesine tutkulu bir aşk yaşayamaz anlamı cıkar,ama realite bunun böyle olmadığını gösteriyor,kadının çok yoğun,tutkulu ilişkiler yasayabildigi ortada.ote yandan erkek kadından daha önce ve daha yoğun yatırım yapıyorsa,kadın hemen soğuyor,bunun ödipal dönemle ilgili farklı bir acıklaması olmalı!araştırıyorum,bulursam paylasacam.paylaşımlarım geç düşüyor… Read more »

Haydar
Ziyaretçi
Haydar
2020-08-26 9:21 PM
Reply to  Karanlikruya

Söylediklerinizin her kelimesine katılıyorum,tecrübelerimiz,gerçek hayattaki örnekler de söylediklerinizin doğruluğunu kanıtlıyor,Ama kadın neden kendisinden önce ve daha fazla duygusal yatırım yapan kişiye karşı hemen soğuyor sorusunun cevabı ne? çünkü duygusal yatırımı hızlı şekilde yapan erkeği,opsiyonları olmayan,muhtaç biri olarak gördüğünden mi hemen soğuyor yada ödipal süreçte erotik nesne olan babanın duygusal yatırımı… Read more »

pss
Ziyaretçi
pss
2021-02-03 12:56 PM
Reply to  Haydar

Bence tam olarak opsiyonsuzlukla alakalı, kadın opsiyonsuz erkekten soğur çünkü muhtaç olduğunu anlar. Muhtaç olan erkek de kadını zor durumlarda koruyamaz negatif hale etkisi denebilir. Ödipal yapıyla değil de hayatta kalma dürtüsüyle daha çok alakalı. Kadın, erkeğin kendisine değil, kazanımlarına karşı tutkulu aşk yaşayabilir. İlişki bittikten sonra bu fayda sağlayan… Read more »

Kubilay
Ziyaretçi
Kubilay
2020-10-05 10:36 AM

Merhaba hocam. Red pill bilgilerimle(anladığım kadarıyla) harmanlayınca şunu çıkartıyorum. Bizim kadında arzu yaratabilmemiz için babası gibi onay alması gereken, asla değiştiremediği, etkileyemediği dominant bir karakter olmamız ve aynı zamanda da cinsel arzumuzu belirten davranışlar sergilememiz gerekiyor. Bunu yaparken de seni seviyorum vs. şeklinde aşırı bir ilgi ile değil de doğrudan… Read more »

Yeserenadam
Ziyaretçi
Yeserenadam
2020-11-15 10:09 PM

Anlaşılması zor bir yazı. Keske biraz daha basitleştirilmiş olsaydı

Kasva54
Ziyaretçi
Kasva54
2021-04-04 1:07 PM

Hocam 2.5 yıllık ilişkimizi bitirmişti. Benim bu yazılardan haberim yoktu. 2 kez ben yazdım , 3 ay içinde .. en sonda kendisi başta kararsızım diyince ben buluşalım dedim hayır bitti artık diyince tamam keşke başta netleştirseydin diyip, instagramdan sildim onu.Yoluma bakmaya başladım İnstagrdam direk çıkarıp silince , kuyruk acısı gibi… Read more »

Madmax
Ziyaretçi
Madmax
2021-05-02 9:31 PM

Çocuk doğmadan babası ölmüş ya da boşanmış, yani tek başına annenin büyüttüğü erkek çocukta obdipal süreç nasıl çalışır?

Badghs
Ziyaretçi
Badghs
2021-09-24 3:25 PM
Reply to  Madmax

Bende aynı soruyu soracaktım ama cevap yok malesef…

Talip
Ziyaretçi
Talip
2021-05-15 6:46 PM

Hocam merhabalar.Flört döneminde olduğum daha ilk buluşmayı yapmadığım kız(haftaya yapacam), genelde adımları benden istiyor.İlk aramayı ben yaptım o hiç aramadı,mesajlaşma olarak çok az yazışıyoruz.O ne kadar yazarsa bende aynı tarz sıklıkta cevap veriyorum.Mesela bugün yazma-arama sırasını kıza bıraktım bir şeyler yapsın diye tık çıkmadı.Fakat bunun yakın bi arkadaşı var o… Read more »

Talip
Ziyaretçi
Talip
2021-05-17 12:45 AM
Reply to  Karanlikruya

Hocam dediğiniz gibi oldu.Hafta içi buluşma sözü almıştım fakat bugün mesaj attı sevgili istemediğini söyledi.İlgisi yetersiz kız olarak tanımlayıp direk yol vermede geç kaldımı anladım.

spartacus
Ziyaretçi
spartacus
2021-05-16 4:27 PM

Üstat, düzenli aralıklarla seviştiğim bir kız vardı ancak ne olduysa oldu tam kapanma döneminde sürekli aramaları, mesaj atmaları derken beni bunalttı. Ben ısrarla çok konuşmayı , mesajlaşmayı sevmiyorum ilişkide gizem ve heyecanı öldürüyor desem de sürekli bunları yapıyor bir de üstüne ne alakaysa 26 yaşındaki kız anneler günümü neden kutlamadın… Read more »

kemal
Ziyaretçi
kemal
2021-05-17 5:50 PM

Merhaba Hocam, bi makalenizde uzun süreli sağlıklı bir ilişki yürütebilmemiz için, ideal oranın %70 Alfa fazı, %30 Beta fazında olması gerektiğini söylemiştiniz. Peki ilişki içinde günaydın iyi akşamlar ara haber ver. ben sana veriyorum diyen kadın için ne yapabiliriz. aşırı ilgi istiyorlar. beklediği dozda ilgi görmeyen kadın bizi aldatmaya gidebilir… Read more »

serhat
Ziyaretçi
serhat
2021-08-26 2:47 PM

Yahu arada 600 kilometre var,fiziksel anlamda yakınlık şuan için imkanız,ne yapayım ben?