Hipergami ve Evrimsel Temelleri (Bölüm – 2)

Hipergami ve Evrimsel Temelleri (Bölüm – 2)

Neden kadınların bir çoğuna görünmezsiniz? Bunu sorguluyorsanız hipergamiyi hala anlamamışsınız demektir. Bir önceki bölümde kimlerin reddetiğinden ve kadınların seçim önceliğinden bahsetmiştik.

Temel prensibi hatırlayalım: “Erkekler değer üretebildiği sürece havuzlarını genişletir ve kendilerini seçen kadınlar içinden tercih yapabilirler.” Bu evrimin temelidir.

`Geoffrey Miller` – `Sevişen Beyin` kitabından bir alıntı ile başlayayım:


“Dişiler genelde çok çekici ve uyum yeteneğine sahip erkeklerle seks yapmak ister, böylece yüksek uyum yenteği ve çekicilik sinyallerine karşılık vermeye yönetilen duyarlılıklar evrimleşmeye eğilim gösterir.”


 

G-M kendi kitabında evrimle ilgili Stanford Üniversitesinde geliştirdikleri bir bilgisayar simülasyonundan bahseder, temel bir tür ve kurallar belirtir ve simülasyon başladığında her seferinde farklı özelliklerin popülasyonda öne çıktığını ve yeni alt türler oluştuğunu gözlemler. Örneğin birinde parlak gagalar dişilerin ilgisini çekerken, diğerinde mavi tüyler önem kazanır. Birinde x-y-z türleri oluşurken, diğerinde x-z-t türleri oluşur y hiç oluşmaz. Buradan da anladığım şudur ki: “evrimde hangi özelliklerin tercih edileceği tesadüfidir.” Örneğin insan türünde daha çok “zeka” evrimleşmiş. Bu yüzden konuşabilen, düşünebilen, üretebilen varlıklar oluşmuştur. Bundan da çirkin erkek vs çirkin kadın bölümünde hem podcast ile hem yazılı olarak bahsetmiştik.

 

Çeşitli Evrimsel Görüşler

Hipergamiyi ispatlayan en önemli çalışmalardan biri Buss & Kenrick (1998) ve Fletcher (2002) makaleleridir. Buna göre insanlar 3 sebepten dolayı seçim yapar.

1) Sadakat ve bağlılık

2) Fiziksel çekicilik

3) Kaynak ve statü

Makaleye göre erkekler öncelikli olarak fiziksel çekiciliğe odaklanırken, kadınlar kaynak/statü ardından sadakat aramaktadır. Demek ki kadın kendinden daha üst seviyede kaynaklara veya sosyal statüye sahip erkekleri seçmektedir.

Memelilerde de durum böyledir. Cinsel seçilim için erkekler süs geliştirir ve kadınlar için mücadele ederler. Bunu ilk fark eden Charles Darwin olmuş ve bunu İnsanın Türüyeşi adlı kitapta anlatmıştır. Ardından Denetimli seçilim teorisi güç kazanmıştır, burada herhangi bir süsün sebepsizce seçilip nesiller boyu iyileştiği görülmüştür ki üstteki simülasyonda anlattığımız gibi hangi süsün seçileceği tesadüfidir. Bu süsler bazen o kişinin ölümüne yol açabilir. 

Eğer çok gösterişli tüyleriniz varsa yırtıcılar tarafından daha kolay avlanırsınız ve buna rağmen gösteriş artabilir. Çünkü türün devamlılığı, kişinin hayatından daha önemlidir. Dikkat edin bunları göze alan hep erkektir. Önce erkek evrimleşir, sonra daha üst seviye kadınlara yönelir, böylece türler evrimleşir.

Dr. Zahavi ise handikap ilkesiyle türlerin güvenilir eş potansiyeli taşımaları için bu süsün maliyetinin yüksek olması gerektiğini savunur. Yani süs geliştirme maliyetini göze alamazsanız seçilemezsiniz der. Bu yasayı insanlara uygulayan kişi ise Dr. Thorstein Veblen‘in 1989’da teorisidir. Şöyledir:


“İnsanlar gösteriş toplumunun üyeleridir, aşırı tüketimle kendilerini gösterirler.”


 Pahalı hediyeleri ancak o yükü karşılayacak donanıma sahipseniz alabilirsiniz. Yani zenginseniz bunu gösterişle sergilersiniz, örneğin gider sevgilinize çok pahalı elmas bir yüzük alırsınız ama 2 aylık maaşınızla bu yüzüğü almak akıllıca değildir. Demek ki zengin olmak bu süsü karşılayabilmektir. Bunu karşılayamansa kendine uygun bir hayat seçer. Çünkü herkes fayda/maliyet oranında optimumu bulmaya çalışır.

 

Hipergamiye Örnekler

Eğer kadınlar kör şekilde; erkekler gibi her fırsatta biriyle yatsaydı ve bir yasaya uymadan seçim yapsaydı, şu an fiziksel ve zihinsel yeteneklerimiz ne durumda olurdu? Bunu anlamak için tarihe ve toplumsal olgulara bakmak lazım.

 
 

a) Yüksek statülü erkekler (Rock starlar, devlet adamları vs.)

Zengin erkeklerin, rock starların, devlet adamlarının çok eşli olmayı tercih edebilecek miktarda sevgilisi olmuştur, sırf bununla ilgili `groupie` kavramı vardır. Kadın o erkeğin kaynaklarına ulaşabilmek için birlikte olmayı ister ve diğer kadınlara da kabul eder. Oysa ki erkek kadını paylaşmayı kabullenmez fakat kadın erkeğin haremine bile girmeye razı olabilir. Geçmişteki genetik araştırmalara bakıldığında güçlü tek erkeğin 17 kadını döllediğini görüyoruz. Geçmiş bir yazımda bahsetmiştim.

 

b) Çok eşlilik

Çok eşlilik bile hipergamiye örnektir. Varsayalım sürüdeki en güçlü, en uyumlu erkeksiniz. Bu durumda bütün dişiler iyi genetik yapıya sahip bir nesil üretmek için sizinle çiftleşmeyi seçecektir. İnsanoğlu çeşitli sebeplerden(vücut oranı, hormonal farklar ve etik sebepler) dolayı tek ve çokeşlilik arasına kalmıştır, eğer tamamen çok eşli olsaydık, bir çok erkek elenirdi [Geoffrey Miller – Sevişen Beyin]. Araştırmalara göre vücutları arasında büyük farklar olan türlerde çok eşlilik daha yaygın, insanın dişisi ile erkeği arasındaki fark çok büyük olmadığı için arada bir yerde kalmaktadır. Örneğin “kuğu” veya “kurt” olsaydık tamamen tek eşli olabilirdik.

 

c) Fahişelik Kurumu

Sosyal olgulardan biri olan fahişelik en önemli ispatlardan biridir. Eğer hipergami gerçek olmasaydı, erkekler de kadınlara rahat ulaşır ve eskort kavramı olmazdı. Oysa ki sadece “insanoğlunda” değil; penguenlerde, maymunlarda hatta bazı kuş türlerinde bile bu kavramının olduğunu görüyoruz. Bir iş(yemek, kalacak yer vs.) karşılığında kadınlar “seks” sunarak ödeme yapıyor. Bu da demektir ki bir çok tür aslında “seksin” erkekler için kadınlara göre daha değerli olduğunu biliyor ve bunu kullanıyor. [Robin Baker – Sperm Wars].

 

Sonuç olarak;

Bitirmeden paradan da bahsedelim. Para bir güç parametresidir fakat tek başına yeterli değildir. Kadını nasıl etkilerseniz öyle devam eder. Eğer “sadece” paranızla etkilerseniz devamlı pahalı hediyeler bekler, rock star gibi etkilerseniz, devamlı konser vermenizi bekler. Bu yüzden olabildiği kadar bir bütün olarak kendinizi değerlendirin ve bu şekilde kadını etkilemeye çalışın ki kadının beklentisi tek yönlü olmasın!

Bunları kabul etmemek ve sosyal statüde düşükken veya eşitken bir kadınla mutlu olacağınızı düşünmek aldatılmanıza neden olacaktır. Gücünüzü kaybettiğiniz anda teori bir yanda milyon defa şahit olduğum gibi acıların çocuğu olarak hayatınızı devam edersiniz.


2. Bölümün sonu

1.bölüm için tıklayın.

4.8 11 votes
Makaleyi puanlayın.

Karanlikruya

Sitenin psikolojik delisi.

Subscribe
Bildir
guest
9 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Ecrin
Ziyaretçi
Ecrin
18 Haziran 2020 14:01

Merhaba hipergami aynı erkekteki poligamiklik gibi değişken bisey yani erkek ilişki icindeykende bir kadını beğenebilir kadında ilişki içindeyken bir erkekten etkilenebilir önemli olan iki tarafında ilişki içindeki verdiği sözü yani sadakati hatırlamasidir.sorum şu kendimi geliştirmek istiyorum ama yuva da kurmak istiyorum 21 yaşındayım kadın olarak güzelliğin dorukları ama erkek olarak… Read more »

Ecrin
Ziyaretçi
Ecrin
18 Haziran 2020 17:16
Reply to  Karanlikruya

Şey ben kadınım kendimi geliştirebilirim her 2 türlü de ama soyutlanip geliştirirsrm 30 umda ciddi bir ilişki için daha farklı paternler bbulundurmalıyı.cunku erkekte gelişmiş ve çok opsiyonlu olacak elimde tutma için daha farklı olmalıyım ve 30 Da kurabileceğim sevgi bağı 20 de kurduğum kadar saf olabilir mi bilemiyorum onun için… Read more »

Yucedag
Ziyaretçi
Yucedag
18 Haziran 2020 17:48

Kardeşim benim merak ettiğim bir şey var. Insanlar nasıl puanlandirilir yani kadinda ne önemli erkekte ne önemli neye ölçülüyor. Bunu detayli bir şekilde yazabilir misin? Ayri bir makalede

Ted eleven
Ziyaretçi
Ted eleven
18 Haziran 2020 17:52

Kardeşim benim merak ettiğim bir şey var. Insanlar nasıl puanlandirilir yani kadinda ne önemli erkekte ne önemli neye ölçülüyor. Bunu detayli bir şekilde yazabilir misin? Ayri bir makalede

Von speitz
Ziyaretçi
Von speitz
18 Haziran 2020 23:08

Benim size sormak istediğim hem yaş olarak hem de ilişkiler olarak çok toyum bekaret hakkında yazılarınızı okudum siz 3 5 olabilir ama 10 dan sonra bu kadına zarar verir demiştiniz peki bir kadının kaç kişiyle birlikte olduğunu nasıl anlayacağız ya bize yalan söylüyorsa aradaki ilişkilerini anlatmıyorsa veya anlattığı ilişkinin yanına… Read more »

Joe
Ziyaretçi
Joe
19 Haziran 2020 21:31

hocam siz bile uzun süreli ilişki yürütemiyorsanız bizim ne şansımız var

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x