Hipergami ve Evrimsel Temeller (Bölüm – 1)

Hipergami ve Evrimsel Temelleri (Bölüm 1)

Hipergami ve evrimsel temeller diyor ki “bir kadın daha iyi nesiller için kendinden bir tık üstteki erkeği bazen farkında olarak bazen farkında olmadan seçer”. Yakın zaman önce Youtube’da bunun podcastini yapmıştık. Örneğin neden bazı kadınlar sizi tercih etmiyor? Neden iyi giden ilişkin bozuluyor ve ağırlıklı olarak buna karar veren kadın oluyor? Çünkü yumurta pahalı ve dişiler acımasızdır.

Her türde çocuk yapma yetisine sahip taraf esas seçendir. Çünkü yanlış seçim sonuçları ağırdır, insanlarda kadın 9 ay hamile kalır, çocuğunu büyütmek ve yetiştirmek masraflıdır ki işin bir de psikolojik ağırlığı var. (Dr. David Buss – The Evolution of Desire).  

Bakıldığında daha iyi özellikle sahip bir neslin oluşmasının tek yolu da bir tarafın daha seçici olmasıdır. Eğer bu seçim erkeklere bırakılsaydı, sperm ucuz olduğu için, yüksek testosteron ile -ki bu erkeğin her an sekse hazır olduğu anlamına gelir- fırsatçı erkekler yüzünden çok kötü nesiller ortaya çıkardı. 

Darwin, Zahavi, Fisher, Veblen  gibi evrimsel-biyologlar bu yüzden dişinin çıtayı koyduğunu belirtir, erkek ise en iyi opsiyonu seçer diyebiliriz, buna uyamayan ise yok olur. Tersi olsaydı çok eşliliğe yatkın olan erkek belli standart üstünde beğendiği her kadını döllemeyi seçerdi ki bu davranışı da eşcinselliğin heteroseksüel ilişkilere yansıması konusunda erkek-erkek ilişkilerin sonsuz çok eşliliğinde tartışmıştık. Darwin özellikle erkeğin yok olma korkusuyla devamlı spermlerini yaymak istediğini belirtir.

 

Erkekler kolay, kadınlar zor seçer!

Basit bir örnek: Sizin erkek olarak değeriniz 6/10 diyelim, 3 aydır da seks yapmadınız. Önünüze 3/10luk da çıksa 4/10luk da çıksa seks için seks yapar, o kadınla ilişki kurmazsınız ama kadın hamile kalabilir, böylece genetiğiniz aktarılır. Erkek çok da seçici değildir! Oysaki 6/10luk kadın ancak 7/10 ve üstünden hamile kalmayı tercih eder. İşte bu hipergamiye ve erkeğin seçim zayıflığına en güzel örnektir.

Şu sorulabilir: “6/10’luk erkek neden 3 aydır seks yapmıyor?” Çünkü 80/20 ilkesince eğer en üstteki en iyi %20 erkek arasında değilseniz %70 ya da %50 olmanız kadın gözünde neredeyse aynıdır. Zaten tersi olsaydı 6/10’luk erkek de altındaki bütün kadınları döllerdi, oysa ki 80/20 ilkesine göre onlar bile en az 8/10’luklardan hamile kalmaya çalışıyor. Sonuç olarak 6/10’luk daha az seks yapıyor. Siz de düşük puanlı kadın sizinle ilgilenmediğinde “bu kadın beni nasıl reddeder!!” diye tribe giriyorsunuz. Günümüzde sosyal medya etkisiyle kadınlar değerini daha yüksek sanıyor fakat bundan bahsetmiyorum (Not: 80/20 ilkesi: Erkeklerin en üst seviyedeki %20si kadınların %80ni ile birlikte olur.) 

Şekil: Hipergami gerçeği

Kadın iyi genlerin temel savunucusudur. Çıtasını “erkekler sürünsün” diye değil, daha iyi nesiller ortaya çıksın diye yükseltir ki bunu “aldatan kadın” serisinde kadınların nasıl seçim yaptığını ve hipergaminin ne kadar acımasız olduğunu referanslarla anlatmıştım ve demiştim ki kadın en iyi genleri alfadan sağlarken, kendisine kaynak sağlayan ve kendisini melek gibi gören beta ile büyütebilir ve popülasyonun %10u başkasının çocuğuna bakmaktadır! Rollo Tomassi’e göre de cuckoldry‘nin ta kendisi budur.

Tabii ki seçim, havyanlar alemi için kolaydır. İyi gen göstergesi tüyler ya da bir gaga olabilirken, kompleks ve sosyal bir yapıya sahip insanlarda daha zordur. Bu yüzden erkeklerin temsil ettikleri önem kazanır, yani sadece “fiziksel özellikler” yeterli değildir. 2. Bölümde evrimsel görüşe ait makalelerden bahsedip, kadınların en çok statü göstergelerine baktığını kanıtlayacağız.

İşte bu yüzden erkeklerden şunu çok duyarsınız: “Onunla birlikteydim ama başka opsiyonum olmadığı için hatalarına göz yumdum.Yoksa senelerce bir kadın göremezdim.” Erkek bazen tek bulabildiğiyle idare etmek zorunda kalır” ki zavallılıktır! Bu durum kendini geliştiremeyip, opsiyon yaratamayan erkekleri bekleyen bir trajedidir. Tabii ki erkeğin seçmediği anlaşılmamalıdır ama şöyle diyebiliriz ki “erkek kendini seçen kadınlar içinden en iyisi seçmekle sorumludur” ki daha iyi nesiller ortaya çıksın. Tabii ki daha iyi kadınların radarına girmek için de daha üst seviye bir erkeğe dönüşülmelidir. 

 

Kimler reddeder?

Hipergami gün ışığı gibi bir gerçektir. Bir şekilde reddediyorsanız, bunun sebebi yeni öğrendiğiniz bir kavrama öfke duymanız ya da kavramları yanlış anlıyor olmanızdan kaynklanıyordur. Benim gözümde `Charles Darwin`’i eleştirip insan Adem-Havva’dan gelmiştirlerle aynı kafa yapısına sahipler.

Tartışılması gereken hipergaminin olmaması değil, kadının hangi sebeplerle hangi özellikleri seçtiği olmalıdır ki evrim süreci boyunca en çok sorulan sorulardan biridir. Ahlak burada sınırlarımızdır ve çıkış noktası belki de bu yeteneklerin sorumsuzca kullanılmasına bir tepkiydi. (Zahavi – Handikap İlkesi)

Bunlar 3 grupta inceleyebiliriz. Erkekler(2 grup halinde), feminist kadınlar ve biseksüel erkekler.

 

a) Reddeden Erkekler

Buna romantik erkekler girer. Bunlar erkeklerin sevilme istediğini kadınların karşılayabileceğini yani kendilerinin “karşılıksız” veya “romantik” sebeplerle sevilebileceğine inanır. Mottoları: “Beni olduğum gibi sevmeyen kadın benimle olmasın” şeklindedir. Evet siz %20’lik kesimdeyseniz bunu söyleyebilirsiniz ama sıfır kas kütlesine sahip, kitap okumayan, kendini geliştirmeyen, düşük sosyal statülü biriyseniz buna hakkınız yoktur. Kadın sizi neden sevsin? Kendiniz gibi olduğunuz için mi?

Erkeklerdeki diğer kesim kadınların evrimi yönlendirdiğini unutan taraftır ve seçileceğini kabul etmez. Onlara göre erkek esas seçendir ve en üsttedir. En iyi erkeğin her kadını seçebileceğini düşünürler. Bu bir yanılsamadır. Gerçek: “Erkeğin kalitesi arttıkça sadece kendini seçen kadınların havuzunun genişlediğidir ve erkek bu havuz içinden tercih edebilir.” Örnek verelim, siz %10’a dahilsiniz, içinde her kategoriden 30 kadın var(Çoğunluğu 5/10 ve 6/10 ve az miktarda 8/10), sizi 20 tanesi seçti, alfa erkek bu 20 içinden birini seçebilir, hatta harem kurabilir. Diğer 10’u (5/10’dan 8/10’a) başka alfa erkeklere aittir. Çünkü bazı kadınlar “serseri rock starlara” bazı kadınlar “takım elbiseli devlet başkanlarına” hayran olacaktır. Yani sizin puanınızın kadından yüksek olması o kadınla birlikte olacağınızı garantilemez.

 

b) Reddeden Kadınlar

Bu gruba feminist kadınlar girer. Eşitlikçi davranışları ve çoğunlukta fark etmeden çekildikleri maskülen taraf sebebiyle hipergaminin dediği gibi kendilerinden iyi birine arzu duyacaklarını inanmazlar. Çünkü bu femizme zıttır. 

Alfred Adler, İnsan Tanıma Sanatı” isimli kitabında önemli tehlikeden bahseder. Kadınlar yanlış yetiştirilme sebebiyle 2 tarafa savrulur. 1. uç maskülen karakter gösterenler, diğer uç ise aşırı feminen olanlardır. Maskülen uçta olanlar; aşka inanmaz, liderlik yapmaya çalışır ama temelde topluma zıt özellikle sergilerler. 2. uç ise devamlı muhtaçtır, amiyane bir tabirle birine yamanmaya çalışırlar, kendi kişilikleri aşırı geri plandadır. Her 2’si de yanlıştır. İşte buradaki kadınlar 1. gruba girenlerdir. Nasıl olur da bu kadın kendinden üst seviye birine arzu duyabileceğini kabul eder? Hele ki aşırı maskülen karakterdeyse ilişkiye bile inanmayacaktır. Kendi doğasını anlayamayan kadın bu sebeple ilerleyen yaşlarda mutsuz olma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. 

Konuyla ilgili değil fakat 2. gruba girenler de size özel bir arzu duymayabilir, yani aşırı muhtaçlık hissi sebebiyle sizden hemen sonra “bağımlı karakter” tavrı göstererek başkasına yamanırlar. Bu da hipergami temellidir ama kadının güçsüzlüğünü de içerir. Bazı kadınlardan duyarsınız: “Tek kalamıyorum!” İşte bu kadınlar tek kalamıyorumun zirve üyeleridir.

 

c) Reddeden Biseksüller

Son gruba erkek-biseksüelleri girer. Bunların durumu farklıdır. Normal bir erkek ya da kadın duyar yaparken bu kişiler gerçekten anlayamaz. Çünkü hipergamiyle işleri yoktur. Homoseksüel-erkek ilişkileri tesadüfi olabilir, evrimsel bir bütünlük amacı taşımaz. Bunu ayrıntılı olarak şurada anlatmıştık. Kadınlarla ilişkileri de erken yaşta sosyalleştikleri için kadınlara daha rahat yaklaşırlar.

Hipergamiyi reddenlerin bu 3 gruptan birinde olduklarını ve tam olarak bu paternle düşündüklerini rahatlıkla iddia edebilirim. 

Hipergaminin evrimsel temellerine 2. bölümde devam edeceğiz. Unutmayın ki “hipergami acımasızdır!”


1.Bölümün Sonu

2. Bölüm için tıklayınız.


 

5 12 votes
Makaleyi puanlayın.

Karanlikruya

Sitenin psikolojik delisi.

Subscribe
Bildir
guest
15 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Sensei
Ziyaretçi
Sensei
17 Haziran 2020 00:46

Kadınlar hipergamik olarak tepe %20’yi hedefler diyorsunuz. Fakat bu tepe %20 tam olarak neye göre tepe %20? Erkek hiyerarşisi içerisinde konumlar nasıl belirleniyor? Kendini her alanda oldukça eğitmiş, donanımlı ve yüksek maaş alan erkekler arasında bile eline kadın eli değmemiş erkek varken hiçbir vasfı olmayan sokak serserilerinin kadından kadına sanki… Read more »

Sensei
Ziyaretçi
Sensei
17 Haziran 2020 01:43
Reply to  Karanlikruya

Sosyal çevrede saygı nasıl kazanılır? Saygı edinilmesi güç, kaybedilmesi ise kolay bir kavram olarak biliyorum. Ayrıca oyun nasıl geliştirilir, zamanında bununla ilgili araştırmalar yapmıştım. The Game kitabını okudum ama sonra okuduğum zamana üzüldüm içerisinde yararlı çok az bilgi varken çoğunluğu hayal satmak gibiydi. En basitinden Mystery kitaba göre yürüdüğü her… Read more »

Sensei
Ziyaretçi
Sensei
17 Haziran 2020 12:57
Reply to  Karanlikruya

Haklısınız. Zaten bir süredir, sürekli olarak kendi noksanlıklarım üzerine düşünüp bunları geliştirmeye çalışıyorum. Eski sevgilime dönmeye çalışmayı bıraktığımdan beri kendimi özellikle duygusal güç üzerinde geliştirmeye çalıştım. Oyundan ziyade işin psikolojik boyutu ilgimi çekiyor, karşındakinin saldırılarına karşı duygusal olarak dokunulmaz olmaya çalışıyorum. Oyun kısmıyla alakalı da araştırmalara ve pratiklere başlayacağım. Dediğiniz… Read more »

Yucedag
Ziyaretçi
Yucedag
16 Haziran 2020 21:40

Tipim berbat boyum kisa kimse beni begenmiyor 28 yasindayim bugune kadar bir tane sevgilim olmadı bakir ölecem bu gidişle.

Yucedag
Ziyaretçi
Yucedag
16 Haziran 2020 21:57
Reply to  Karanlikruya

O zaman olur mu diyorsun. Neyi neleri gelistiriyim mesela ?

Barış
Ziyaretçi
Barış
17 Haziran 2020 16:40

Dikkatimi çeken bir husus var birkaç aydır bu tür yazıları takip ediyorum statü her yazı da geçiyor ama bence bu göreceli a kadınını tavlayan statü farklı b kadınını tavlayan farklı yani bulunduğun statu bbile bazı kadınlar için yeterli oluyor.Ve her sitede kadın bulunmaz hint kumaşına çevriliyor bunu bunu ogreneceksin sonra… Read more »

Davut
Ziyaretçi
Davut
17 Haziran 2020 17:00

Bir kadın olmuştu değişken tabi ama bana göre 10 luktu.uzun boy sporcu vücut renkli gözler felan üstüne üstlük okuduğu bölümün başkanıydı yani sosyal olarakta iyiydi ve daha önce hiç sevgilisi veya flörtü olmamıştı ona aşırı ilgi göstermiştim bu onda minnet uyandırdı sanırım ve dokunmalarda var tabi sarılma vb ve konu… Read more »

Yucedag
Ziyaretçi
Yucedag
18 Haziran 2020 13:16

Ya kardeşim 6/10 erkek yada 3/10 kız diye nasil puan veriliyor insanlara ben anlamadim. Nelerden puan oluşuyor. Bu bir aciklasana

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x