Resim: Caravaggio - Judith Beheading Holofernes (Hipergami Haksızlık Mıdır?)

Hipergami Haksızlık Mıdır?

Bunu kırmızı hapa giren çoğu erkekten, özellikle öfke aşamasında duyuyorum, hipergami haksızlıktır! Olmasaydı her şey adil olacaktı, her erkek istediği gibi cinselliğe ulaşabilecekti.

Buradaki cümleye dikkat: “cinselliğe ulaşabilecekti.” Peki bir erkeğin tek isteği cinselliği ulaşmak mıdır? Eğer cinselliğe açsanız evet! Tabii ki bu işin dürtüsel kısmı. Cinsel seçilim dürtüden ötesiyle, soyun devamlılığıyla da ilgilenir. Hipergami bunun garantisidir ve erkeklerin çoğu bu aşamadan sonra ne hissedeceğini cinselliğe ulaşamadığı için kavrayamaz. Bunu siyah hap, doom hap vs komünlerinde de sıklıkla görüyoruz.

Çıkarcı Kadınlar

Özellikle mavi hap hayallerinden kopan erkekteki bir diğer cümle: “Hipergami çıkarcılıktır, aşk karşılıksız olmalıdır!” yanılgısıdır, oysaki erkek de tam anlamıyla karşılıksız değildir. “Erkekler fırsatçı, kadınlar çıkarcıdır.

Erkeğin saf cinselliğe ulaşma isteği tipik fırsatçılıktır. Rollo’da bu örneği sıklıkla verir. Erkek cinselliği 2 şekilde sağlayabilir; ya çok çekici bir kadın arar ya da fiziksel özellikleri iyi olmasa da cinselliği alabileceği bir kadın arar. Öyle ki sırf cinsellik opsiyonunu kaybetmemek için obez, çocuklu, 40 yaşında bir kadını tercih edebilir. Çünkü bu kişiye ulaşım daha kolaydır. Kadınlar çıkarcıdır çünkü arzu ve sağlayıcılığı belli oranda aynı erkekte ararar ve benzer şeyleri duyarsınız: “Zengin olsun, arabası olsun, fiziksel özellikleri iyi olsun, entelektüel olsun…” Bunların hepsi uzun süreli ilişki paternidir.

Fark edilmeyen şey hipergaminin sizin soyunuzu aslında koruduğudur. Hipergami iyi ya da kötü bir şey değildir. Sadece “şeydir.” Eğer olmasaydı, kadınlar da filtresiz her erkekle sırf yapabiliyor diye cinsellik yaşasaydı, sizin soyunuz muhtemelen devam etmezdi, bizi insan yapan geniş frontal lobumuz evrilmezdi. Bir çeşit şempanze komününe dönerdik ve haliyle insanlık da ilerlemezdi. (Şempanzelerde sosyal seçimden çok “güçlü döl seçimi vardır.” Dişi herkesle cinsellik yaşar, en yüksek döl hacmine sahip şempanzenin soyu ilerler. Bu yüzden şempanzelerin zekaları veya genetiği gelişmemiş, testisleri büyümüştür.)

Bunu erkekler üstünden düşündüğümüzde çoğu erkek eğer yakalanmayacağına eminse sevgilisini aldatma potansiyeline sahiptir. Çünkü dürtüsü limitsiz kadınla cinsellik yaşamak üstünedir. Tek eşlilik yasalarının öne çıkma sebeplerinden biri bu dürtüyü bastırmak olduğunu, yine erkeğin temel evrimsel korkusunun, kadını kıskanma sebebinin “o kadının kimden hamile kaldığını bilmemesi” olduğunu unutmamak lazım ki ataerkil düzenin yükseliş nedenlerinden biri de buydu. 

Siz böyle bir toplum ister miydiniz?

Hipergami yok, kadınlar filtresiz herkesle sevişiyor, sevgiliniz mesela ertesi gün komşuyla yatıyor? Çocuk her 2nizden de olabilir. Açık poligamik yaşam. Şempanzeden ne farkımız kalırdı? Ortada ne evrim ne de cinsel seçilim motivasyonu kalmayacağı açık. Bunu eşcinsellerin heteroseksüel hayata yansıması konusunda uzun uzun açıklamıştım, eşcinsel bireylerde hipergami filtresi özellikle erkeklerde yok denecek kadar azdır ve poligamik ilişkiler yaşanır ve hipergami olmasaydı kadın-erkek ilişkilerinde de benzeri olacaktı. Böyle düşünmek, yani “Mantık aşkı öldürür mü?” düşüncesi de tipik bir feminen düşünce tarzıdır, bu sayede hipergaminin farkına varmadan uygularlar ama erkek nedensel hareket etmelidir. (İleri okuma: Mantık aşkı öldürür mü?)

Açık Hipergami

Erkeğin temelde hoşuna gitmeyen ve bence de elenmesi gereken kadın tipi vahşi-hipergamistlerdir. Bunlar açık açık seçim yaptığını belirtir. Biri uygun değilse, hemen diğerine geçer.

Hipergamiyi sadece arzu tarafında kullanan, istediği çıkarcı çıktıları bulmayınca fedakarlık yapmak yerine hemen yeni adaylara geçen, feminen sistem yüzünden doğru olanın 30’a kadar kötü çocuklarla birlikte olup, 30’dan sonra iyi çocukların çekici olduğuna fark edecek kadınlar tehlikelidir, çünkü fark etmeden kendini tüketmiş olacaktır. Çünkü bu durumda siz “beta öder” kategorisinde onu mutlu edecek 2. belki de 3. tercih olacaksınız. Bir örneğini şurada vermiştik. Abla 38 yaşına kadar 500 kişiyle çıkıp, sonrasında da aradığı erkeği bulamamaktan yakınmış. 35 yaşında bulduğu erkekte kısa süre içinde ghosting yaparak ortadan kaybolmuş. Çok normal değil mi? 38 yaşındaki versiyonu 28 yaşındaki versiyonuyla kapışacak güçte değil ve bunu kabullenemiyor ve feminen sistem de bu seçimlerini destekliyor. Çünkü kadının sevgi dolu kalbi değerlidir. 500 kişiyle yatması önemli değildir?! Saçmalık! Kendini geliştirmiş, cinsel değerini bulmuş 35+ yaşındaki erkek de  “bilinçaltı” düzeyde hissediyor ve o kadına yatırım yapmıyor. Çünkü hem aşırı cinselliğin hem de yaşlanmanın kadının değerinin düşürdüğünün farkında. En fazla cinsellik için kullanıyor o kadını. Ben demiyorum üstteki haber diyor.

Hipergami bize güzel bir şey özetliyor, o kadın seni seçtiyse sen bir erkek olarak performans yükünü taşıdığın sürece seninle olmasını garantiler. En kötü senaryoda bile düşük seviye bir erkeği seçmeyecektir. Bu ilişkiyi korur. Evet bu bir çeşit anlaşmadır ve anlaşmayı iyi anladığınız sürece hipergamiyi kendi avantajınız için kullanabilirsiniz.

(Makaleyi oylamayı ihtmal etmeyin.)

5 24 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
29 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Kaan
Ziyaretçi
Kaan
2021-03-10 12:45 AM

Anadolu bölgesinde evlilik kurumu güvencesiyle hipergami devre dışı bırakılabiliyor. normalde seçilmeyecek adam, sırf işi var diye evlenebiliyor. Bu evlilikten yani yetersiz adamdan meydana gelen çocuğun bir şansı var mıdır gelişim ve kazanç konusunda?

Flemberger
Ziyaretçi
Flemberger
2021-03-10 11:57 AM

Erkeklerin üzerinde kafi miktarda cinsel seçilim baskısı olmalıdır ve çoğunluk( %80-85 bir miktar kişi de üreyememelidir. Sosyal Darwinizm’den haz etmem ama bir miktar genetik materyal de gerekli.) çabaladığı sürece kadına ulaşabilmelidir. Cinselliğe çok kolay ulaşan veya ulaşamayan toplulukların olduğu ülkelerin makro ekonomik istikrar sağlayamayacağı kanaatindeyim. Evlilik denilen kurumun olmadığı bir… Read more »

Kemal
Ziyaretçi
Kemal
2021-03-10 11:27 PM
Reply to  Karanlikruya

Hocam Merhaba,
%20 lik kısımı biraz açabilir misiniz? %20’lik kısım deyince…. ünlü sanatçılar, başrol filmlerinde oynayan erkekler dizilerde vs. Sosyal medyada popüler erkekler, okulun en popüler cocuğu Berkcan bunlar mı oluyor?

Banada histerikler, yada dullar geliyor başıma bela olacaklar diye belli bir süre cinsellik yaşayıp terkediyorum.
Sayg.

Last edited 10 ay önce by Kemal
Tyler
Ziyaretçi
Tyler
2021-03-11 12:37 AM

Eğer bir erkek hipergamiden yakınıyor ise muhtemelen değersiz bir erkektir ve kendine değer katmak için çaba sarf etmiyordur ayrıca kadınlarda hipergaminin umrunda değil! üniversite mezunu 8/10’luk Buse ile lise mezunu 5/10’luk Ayşe’nin ulaşabileceği erkekler aynı mı sanıyorsunuz ? Davul dengine dengine sözü boşuna söylenmiş bir söz değil. Cinsellikte seçici taraf… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2021-03-11 3:01 PM

Doğada haklı, haksız, adaletli, adaletsiz vs. olmadığı için doğaya ait olan bu durumu sorgulamak da baştan saçma zaten. Onun yerine her kızı etkilemeyeceğimizi bilmeli, düzeltemeyeceğimiz kusurlarımızı kabullenmeli, düzeltebileceklerimizi de düzeltmeli, kendimizi kendimiz için olabildiğince geliştirmeli ve yolumuza bakmalıyız.

Buse
Ziyaretçi
Buse
2021-03-11 7:05 PM

Hipergamiyi desteklemeyen kişiler açık ilişki tercih edebilir. Bu bir çeşit reddediş olabilir diye düşünüyorum.

soci
Ziyaretçi
soci
2021-03-14 2:24 PM

Sosyal medya konusunda hipergamiyi kullanabilir miyiz? Mesela takipçi / takip edilen sayısı veya fazla kız eklemek gibi durumlar önemli midir ilk bakışta?

soci
Ziyaretçi
soci
2021-03-14 4:34 PM
Reply to  Karanlikruya

Genel sayıdan bahsediyorum mesela takipçi sayısı takip edilenden fazla olmalı mıdır? Saı amaçlı ilişkimiz olmayacak olan (bizim tarafıymızdan kabul edilmeyerek) kızları da sosyal medyada bulundurmak gerekir mi yoksa ihtimal vermediğimiz kişileri çıkarıp takip edilen sayısını düşürmek mi daha iyi?

soci
Ziyaretçi
soci
2021-03-14 5:14 PM
Reply to  Karanlikruya

Bence de fazlasıyla önem kazandı ya sağlam bir profil ya hiç olmaması daha iyi gibi

soci
Ziyaretçi
soci
2021-03-14 5:27 PM
Reply to  Karanlikruya

Teşekkürler

gamingklavyergbsi
Ziyaretçi
gamingklavyergbsi
2021-03-14 8:23 PM

hocam hipergami denklemini anladığımı düşünüyorum fakat şimdilik başarısızım çünkü fakir ve çekici değilim yani masaya getirdiğim hiçbir şey yok.(üzerine çalışıyorum) Öyleyse sizce bu durum beni incel mi yapıyor yoksa ortalama altı biri olarak kendimi etiketlememeli miyim?

Misafir
Ziyaretçi
Misafir
2021-03-15 6:59 AM
Reply to  Karanlikruya

Merhabalar, ben de hipergami, redpill, incel vs. gibi kavramlarla yeni karşılaştım ve araştırmaya başladım. Aklıma takılanlar şunlar oldu; mesela kişi yakışıklı değilse spor yapsın gibi tavsiyeler var. Sonuçta tip genetik ama sporla kendisini geliştirebilir deniliyor. Peki örneğin sağlık sorunları varsa ya da bir engeli bulunuyorsa kendisini ne kadar geliştirebilir? Dış… Read more »

Misafir
Ziyaretçi
Misafir
2021-03-15 9:06 PM
Reply to  Karanlikruya

Bence kimse kendisine ötekileştirilmiş hissetmeyi yakıştırmaz fakat toplumun bireyleri bazı nedenlerle dışladığı da bir gerçek. Ben 24 yaşımdayım. Kişisel bakım ve kıyafetlerime özen gösteriyorum. Yakışıklı birisi değilim. Boyum 1.72 kilom 47. Kendimi bildim bileli böyle. İlk başlarda fitness, beslenme takviyeleri ve diyetisyen desteğiyle bir çaba içerisindeydim. Sağlık sorunlarım oldu. Şuanda… Read more »

Fenrir
Ziyaretçi
Fenrir
2021-03-15 5:45 PM

Selam Karanlık Rüya; Kız arkadaşımla 1 buçuk senelik ilişkimde şu sıralar kız bana hiç mesaj atmıyor. Kız arkadaşıma yaklaşmaya çalışan elemanlar da var. İşin garibi okulda ben başka kızlarla konuşunca veya mutlu olduğumu görünce yanıma geldiği oluyor. Nerede hata yapıyorum bilmiyorum. Kız benim özgüvensizliğimi mi yakaladı acaba kıskandığımı falan mı… Read more »

spartacus
Ziyaretçi
spartacus
2021-03-15 11:14 PM

she is out of my league filminde bu konu işlendi.Bir gün oglan, kıza kendisini niye bıraktığını sorduğunda ona önce şöyle dedi ben 10 uzerınden 5 idim sense 7 idin o yüzden bıraktın değil mi?halbuki kız sen benim için yeterliydin ama sen kendin için yeterli değildin o yüzden ayrıldık demişti.Dolayısıyla kırımızı… Read more »

Spartacus
Ziyaretçi
Spartacus
2021-11-20 3:14 PM

dün dul ve çocuğu olan Hos bir hanımla yüzeysel ilişkiye girdik ancak Bugun bana evlenmeden bir daha değil ilişkiye hiç bir şekilde yakinlasmayacagini evlenmeden bunu yapmanın yanlış olduğunu ve dun kendini kötü hissettiğini belirtti.eglenen ustalıkla yaklaştım dalga mi Geciyondedi.o sevişmeden sevgili kalmamızı istiyor bense bunun mümkün olmayacağını söyledim bundan sonra… Read more »

Ayrıl:(
Ziyaretçi
Ayrıl:(
2021-12-03 8:15 PM

Karanlıkrüya evlenmeyi seçersek çocuğumuzun annesini hangi kriterlerlere göre seçmeliyiz.