Şekil: Günümüzdeki İlişkilerin Özeti (Caravaggio - Salome with the Head of John the Baptist)

Günümüzde İlişkilerin Özeti

Ekşi’de gezerken yine garip girdiler gördüğüm bir konu oldu. Örneğin duygusuzluktan, herkesin hızlı yaşadığından, zırh giyilmesi gerektiğinden çünkü aldatılabilecek olmanızdan, kadınların çok çabuk eş değiştirdiğinden ya da ilişkilerin hızlıca tüketildiğinden bahsedilmiş ama nedenleri düşünmemiş.

Bu konu “günümüzden” öte tarihsel döngü ve toplum yapısıyla ilişkili. Kişiler genelde bireysel karar aldığını düşünse de onlara yön veren toplumdur. Sosyoloji bu yüzden önemlidir.

Özetle sorun dönemde değil, bu döneme kadar inşa edilen tarihte. Özellikle de sosyal şartlanmaların, toplumsal cinsiyetin ve feminen düzenin erkeklere ve kadınlara etkisi farklı oldu.

Kadınlara Olan Etkisi

Feminizm sadece eşitlik kavramını getirmedi, her ne kadar kadınların meta olmasına karşı çıksa da buna destek de oldu. Örneğin geçmişte kadınlar için cinsellik tabuyken, günümüzde değil, hatta tek anneler destekleniyor. Sosyal medyanın büyümesiyle, kadınlar bu niteliklerini kullanır oldular ve destekleyen onlarca erkek olduğu fark edildi. Örnek olarak onlyfans, hafif versiyon olarak instagram verilebilir. Günümüzde kadınlar kendilerini pazarlıyor daha kötüsü sosyal hesaplarıyla statü sahibi olmaya başladılar.

Madem eşitlik var erkekler neden yapamıyor? Çünkü erkek vücudu aynı işlevi göremiyor. Çünkü erkek ve kadın temelde aynı avantajlara ve dezavantajlara sahip değiller.

İsviçre’de yapılan çalışmalarda kadınların tam eşitliğe sahip olmasına rağmen hala ekonomiye katkı sağlayamadıkları biliniyor ve hala katma değeri düşük, az rekabet gerektiren işlere yöneliyorlar. Oysaki teori kadına eşitlik sağlandığında erkekler kadar başarılı olacaklarıydı, bu gerçekleşmedi. Her ne kadar yapan kadınlar(ceolar) olsa da oranları düşük. Hatta Forbes’un yaptığı istatistiğe göre dünyanın en zengin 10 kadının bunu miras veya nafaka ile aldığı biliniyor.

Geçende ekşi-şeylere porno sektörüne giren kadınların yaşadıkları isimli bir yazı girmişti. Yazı net olarak kadınların beyaz yaka olmaktansa kolay yoldan cinsellikle para kazanma isteklerini ispatlıyor. Belki azınlıktaki kadının hedefleri olabilir ama yüksek oranda kadın basit yolu seçiyor.

Kadında Özgüven

Özgüvenin gruptan kaynaklandığını ve içten gelmediğini anlatmıştık. İşte kadının özgüven kaynaklarında biri de grup tarafından beğenilmektir. Eğer kadın para kazanmak için kendini pazarlamıyorsa, beğenilmek için bunu yapar ve alabilecekleri en kolay kaynak günümüzde tabii ki sosyal medyadır.

Instagramda ilgisini çekmesenizde o kadına gönderdiğiniz mesaj onu iyi hissettirir. Çoğu erkeğin Tinder’da eşleştiği kadının yok olma sebebi de budur. Çünkü o kadının amacı eşleşmek değil, beğenilmek. Şuradaki istatistikte bir erkeğin eşleşme oranları ve yaşadıkları görülebilir.

Erkeklere Olan Etkisi

Erkeklerde ise özellikle beta stratejisini ön plana çıkarttığı ve eşitliğin kadın arzusu için önemli olduğunu dayatır. Maskülen niteliklerinin kötü olduğunu öğrenen modern erkek feminen stratejileri benimser. Hassaslaşır, özellikle “eşit partnerlik” kurgusuyla ilişkideki arzu parametresini yok sayar.

Önceki podcastlerde geleneksel aile düzenini yıkıldığından bahsetmiştik. Erkeğin otoritesi eşitlik adına yok edildi fakat sorumlulukları hala aynı. Zor durumda erkekten yardım bekleniyor, hala daha riskli işlerde çalışıyor. Mühendislik, fen-bilimleri alanlarında hala x5 kat erkek eğitim görüyor ve çalışıyor ama iş otoriteye geldiğinde “eşit partneriz”  durumuna indirgeniyorsunuz.

Esas sorunsa hipergami denklemine göre kadının eşit olarak gördüğü birine arzu duyamayacağıdır. Erkeklerin buna uyum sağlamasıyla kadınlarda da eş beğenmeme oranları yükseldi. Geçen gördüğüm bir istatistiğe göre 35 yaş altında geçen sene cinsellik yaşamayan kadınların nüfusunda bir artış mevcut ve bu erkeklerin bile önüne geçmiş durumda [ref].

Bunun tek sebebi kadınların erkekleri beğenmemesi değil. Yine sosyal medyanın hayatımıza tecavüz etmesi sebebiyle kadınlar da erkekler kadar sosyalleşme konusunda zayıflamış durumda ve tamamen beğeniye odaklandılar. Özellikle cinsel paylaşım sonucu gelen 1k beğeni ve 100 mesaj içinden nasıl olacak da birine cevap verebilir ya da o kişiye arzu duyabilir sizce?

Çocuk Yapmama Fikri de Artışta

Anti-natalizmin(çocuk yapmama) yükselme sebebi bile budur. Felsefi açıdan Dr. David Benatar‘ın dünyaya çocuk getirmenin o çocuğun acı çekmesine neden olmasıyla temellendirdiği bu görüşü günümüze uyarlamak oldukça kolay.

Çünkü doğada kadın cinsel stratejisi en iyiyi seçmeyi, erkek stratejisiyse en çok üremeye yöneliktir. Radikal feminizmin önerilerinden biri de eşitlik adına erkeklerle değil, kadınlarla partnerlik kurulmasıdır. Bunların sonucunda kadın cinsel stratejisine uygun olduğu için kadın sonsuz opsiyonu içinde daha az üreyecektir. İşte bu da antinatalizmin yükselme nedenlerinden biridir. Hatta swinger, c.ukold gibi kavramların günümüzde artma nedenlerinden biri de yine anti-natalist düşüncedeki kişilerin aile kavramına karşı olmasıdır. Bu görüşü savunan bir swinger’ın itiraflarını şuradan izleyebilirsiniz. Fark ettiyseniz çocuk yapmanın bile anlamsızlığından bahsetmiş. Önceden eşini paylaşan erkeğin psikolojisi yazısıyla yorumlamıştık.

Toplayıp çıkarttığımızda günümüzde ilişkilerin özeti kapsamında kadın cinsel stratejisine hizmet eden bir düzenin olduğunu görüyoruz diyebiliriz.

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin, siteye destek için sponsorumuz olabilirsiniz.)

Fon: Machine Head – Davidian

4.9 26 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest

28 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Spartacus
Ziyaretçi
Spartacus
2021-11-27 12:59 PM

Karanlık ruya günümüzde ilişkiler artik Instagram üzerinde başlıyo ve bitiyor.ilişkilerin bitmesi artik ghosting ile yapılmaya başlandı hatta black mirror dizisinde bu konu işlendi. ekside ghosting ile ilgili baya bir yazı var.hatta o kadar fazla entry girilmeye baslandiki neredeyse hatunların efendi adam yetine piç adam tercihi basligini geçecek durumda .ghostingin nedenleri,sonucları… Read more »

putininsopası
Ziyaretçi
putininsopası
2021-12-02 8:20 PM

hocam peki popüler yöntemlerin dışında /oyun dışında kalıyorsak ne yapmalı. Bir de bazı insanlar kolay değişmiyor ben iki senedir pek çok şeyi öğrendim trp adına ama sadece biliyorum. Uygulama gücünü kendimde bulamıyorum, ne önerirsin

Jessie j
Ziyaretçi
Jessie j
2021-12-05 8:03 PM

1-) selam 23 yaşında bir erkeğin 30-36 yaş arası kadınlarla çıkması normal mi ?
2-) birde tabak çevirdiğim kız sevgili yaptığını söyleyip hala buluşmak istemesine karşı ne yapmam lazım

Gurkan
Ziyaretçi
Gurkan
2021-12-15 9:47 PM

Sosyal medyadan bir kızla tanıştım. 3-4 saat konuştuktan sonra numarasını aldım. Ertesi gün bulunduğum konuma geleceğini söyledi. Ben de müsait olmadığımı arkadaşlarımla şehir dışına çıkacağımı söyledim. Hafta içi de bulunduğum konuma geleceğini söyledi. Bende gün saat ve mekanı söyleyerek orada bir kahve içebiliriz dedim, kabul etti. Yarın o konumda ne… Read more »

Gurkan
Ziyaretçi
Gurkan
2021-12-16 8:16 PM
Reply to  Karanlikruya

Üstad selam, bugün kıza yazdım yarın müsaitsen gel şurda bir şeyler içelim diye. Değilim ya abimler geldi 2 tane abim var şu an sonra bir gün olur dedi. 2 abin olsa ne olur dedim gülerek. O da ikisi de polis ölmeni istiyorum dedi. Benim abimde savcı dedim suç işlemiyoruz falan… Read more »

Umut
Ziyaretçi
Umut
2022-01-02 8:15 PM

kendimizi geliştirmekten ve bir şeyler katmaktan bahsediyoruz. bu camiada en çok bilinen ve tavsiye edilen filmlerden biri olan “fight club” filmi var. orada tyler durden “kendini geliştirmek mastürbasyondur” diye laf geçer ve bazıları bunu kabul eder. bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Umut
Ziyaretçi
Umut
2022-01-02 9:47 PM
Reply to  Karanlikruya

Bu ters düşen düşünceleri bir yazıda ele alırsanız çok iyi olur hocam. Çünkü inanılmaz derece görüyorum bu filmi camiada (pp yapanlar, sürekli bunun repliği ile konuşanlar vs..) o yüzden bizi aydınlatırsanız çok iyi olur

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet
2022-01-10 9:27 PM
Reply to  Karanlikruya

Hocam Fight Club’ın konusu farklı birşey. Orada ki beyaz yaka olup, beta olan bir adam var, Brad pit aslında o adam’ın Alfa yani erkek adam olmuş hali. Erkek olmayı öğretiyor ve Marla’yı beceriyor. Aslında Brad pit o beta olan adam.