İçeriğe geç
Şekil: Günümüzdeki İlişkilerin Özeti (Caravaggio - Salome with the Head of John the Baptist)

Günümüzde İlişkilerin Özeti

Ekşi’de gezerken yine garip girdiler gördüğüm bir konu oldu. Örneğin duygusuzluktan, herkesin hızlı yaşadığından, zırh giyilmesi gerektiğinden çünkü aldatılabilecek olmanızdan, kadınların çok çabuk eş değiştirdiğinden ya da ilişkilerin hızlıca tüketildiğinden bahsedilmiş ama nedenleri düşünmemiş.

Bu konu “günümüzden” öte tarihsel döngü ve toplum yapısıyla ilişkili. Kişiler genelde bireysel karar aldığını düşünse de onlara yön veren toplumdur. Sosyoloji bu yüzden önemlidir.

Özetle sorun dönemde değil, bu döneme kadar inşa edilen tarihte. Özellikle de sosyal şartlanmaların, toplumsal cinsiyetin ve feminen düzenin erkeklere ve kadınlara etkisi farklı oldu.

Kadınlara Olan Etkisi

Feminizm sadece eşitlik kavramını getirmedi, her ne kadar kadınların meta olmasına karşı çıksa da buna destek de oldu. Örneğin geçmişte kadınlar için cinsellik tabuyken, günümüzde değil, hatta tek anneler destekleniyor. Sosyal medyanın büyümesiyle, kadınlar bu niteliklerini kullanır oldular ve destekleyen onlarca erkek olduğu fark edildi. Örnek olarak onlyfans, hafif versiyon olarak instagram verilebilir. Günümüzde kadınlar kendilerini pazarlıyor daha kötüsü sosyal hesaplarıyla statü sahibi olmaya başladılar.

Madem eşitlik var erkekler neden yapamıyor? Çünkü erkek vücudu aynı işlevi göremiyor. Çünkü erkek ve kadın temelde aynı avantajlara ve dezavantajlara sahip değiller.

İsviçre’de yapılan çalışmalarda kadınların tam eşitliğe sahip olmasına rağmen hala ekonomiye katkı sağlayamadıkları biliniyor ve hala katma değeri düşük, az rekabet gerektiren işlere yöneliyorlar. Oysaki teori kadına eşitlik sağlandığında erkekler kadar başarılı olacaklarıydı, bu gerçekleşmedi. Her ne kadar yapan kadınlar(ceolar) olsa da oranları düşük. Hatta Forbes’un yaptığı istatistiğe göre dünyanın en zengin 10 kadının bunu miras veya nafaka ile aldığı biliniyor.

Geçende ekşi-şeylere porno sektörüne giren kadınların yaşadıkları isimli bir yazı girmişti. Yazı net olarak kadınların beyaz yaka olmaktansa kolay yoldan cinsellikle para kazanma isteklerini ispatlıyor. Belki azınlıktaki kadının hedefleri olabilir ama yüksek oranda kadın basit yolu seçiyor.

Kadında Özgüven

Özgüvenin gruptan kaynaklandığını ve içten gelmediğini anlatmıştık. İşte kadının özgüven kaynaklarında biri de grup tarafından beğenilmektir. Eğer kadın para kazanmak için kendini pazarlamıyorsa, beğenilmek için bunu yapar ve alabilecekleri en kolay kaynak günümüzde tabii ki sosyal medyadır.

Instagramda ilgisini çekmesenizde o kadına gönderdiğiniz mesaj onu iyi hissettirir. Çoğu erkeğin Tinder’da eşleştiği kadının yok olma sebebi de budur. Çünkü o kadının amacı eşleşmek değil, beğenilmek. Şuradaki istatistikte bir erkeğin eşleşme oranları ve yaşadıkları görülebilir.

Erkeklere Olan Etkisi

Erkeklerde ise özellikle beta stratejisini ön plana çıkarttığı ve eşitliğin kadın arzusu için önemli olduğunu dayatır. Maskülen niteliklerinin kötü olduğunu öğrenen modern erkek feminen stratejileri benimser. Hassaslaşır, özellikle “eşit partnerlik” kurgusuyla ilişkideki arzu parametresini yok sayar.

Önceki podcastlerde geleneksel aile düzenini yıkıldığından bahsetmiştik. Erkeğin otoritesi eşitlik adına yok edildi fakat sorumlulukları hala aynı. Zor durumda erkekten yardım bekleniyor, hala daha riskli işlerde çalışıyor. Mühendislik, fen-bilimleri alanlarında hala x5 kat erkek eğitim görüyor ve çalışıyor ama iş otoriteye geldiğinde “eşit partneriz”  durumuna indirgeniyorsunuz.

Esas sorunsa hipergami denklemine göre kadının eşit olarak gördüğü birine arzu duyamayacağıdır. Erkeklerin buna uyum sağlamasıyla kadınlarda da eş beğenmeme oranları yükseldi. Geçen gördüğüm bir istatistiğe göre 35 yaş altında geçen sene cinsellik yaşamayan kadınların nüfusunda bir artış mevcut ve bu erkeklerin bile önüne geçmiş durumda [ref].

Bunun tek sebebi kadınların erkekleri beğenmemesi değil. Yine sosyal medyanın hayatımıza tecavüz etmesi sebebiyle kadınlar da erkekler kadar sosyalleşme konusunda zayıflamış durumda ve tamamen beğeniye odaklandılar. Özellikle cinsel paylaşım sonucu gelen 1k beğeni ve 100 mesaj içinden nasıl olacak da birine cevap verebilir ya da o kişiye arzu duyabilir sizce?

Çocuk Yapmama Fikri de Artışta

Anti-natalizmin(çocuk yapmama) yükselme sebebi bile budur. Felsefi açıdan Dr. David Benatar‘ın dünyaya çocuk getirmenin o çocuğun acı çekmesine neden olmasıyla temellendirdiği bu görüşü günümüze uyarlamak oldukça kolay.

Çünkü doğada kadın cinsel stratejisi en iyiyi seçmeyi, erkek stratejisiyse en çok üremeye yöneliktir. Radikal feminizmin önerilerinden biri de eşitlik adına erkeklerle değil, kadınlarla partnerlik kurulmasıdır. Bunların sonucunda kadın cinsel stratejisine uygun olduğu için kadın sonsuz opsiyonu içinde daha az üreyecektir. İşte bu da antinatalizmin yükselme nedenlerinden biridir. Hatta swinger, c.ukold gibi kavramların günümüzde artma nedenlerinden biri de yine anti-natalist düşüncedeki kişilerin aile kavramına karşı olmasıdır. Bu görüşü savunan bir swinger’ın itiraflarını şuradan izleyebilirsiniz. Fark ettiyseniz çocuk yapmanın bile anlamsızlığından bahsetmiş. Önceden eşini paylaşan erkeğin psikolojisi yazısıyla yorumlamıştık.

Toplayıp çıkarttığımızda günümüzde ilişkilerin özeti kapsamında kadın cinsel stratejisine hizmet eden bir düzenin olduğunu görüyoruz diyebiliriz.

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin, siteye destek için sponsorumuz olabilirsiniz.)

Fon: Machine Head – Davidian

4.9 26 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest

28 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
samet
Ziyaretçi
samet
2022-01-02 9:58 PM

hocam saygılar bir ay önce terk edildim hiç ısrar etmeden kabul edip yoluma baktım no contak uyguladım bu bir aylık sürede twtrda dolaşırken onun fake bir hesabını buldum ben sürekli kendi içsel durumumu bazen şiirlere döküp paylaşırım o kabilyetim de var orada ne yazarsam bu kadın gidip kopyalayıp sayfasında paylaşıyor… Read more »

Samet
Ziyaretçi
Samet
2022-01-04 8:40 AM
Reply to  Karanlikruya

Hocam peki burada kadın da kendini manipüle etmiyor mu giderken 360 derece bir u dönüşü yapıp sana karşı tüm hissiystlarım bitti dedi ben de tamam dedim yoluma baktım bi hafta sonra fake hesabından benim paylaşımlarımı yapmaya başladı bu bir aydır da devam ediyor sorum şu pat diye aramak yerine böyle… Read more »

Samet
Ziyaretçi
Samet
2022-01-05 6:27 PM
Reply to  Karanlikruya

Harikasın üstat cevap verdiğin için teşekkür ederim

Samet
Ziyaretçi
Samet
2022-01-17 2:09 PM
Reply to  Karanlikruya

selam en son uyarmıştın beni,, karşı tarafın yaptığı manipilasyondan dolayı. Fakat; son zamanlarda dozu artırdı benim yazdığım bir tiwiti iki saat sonra paylaştı. Benim bir normal hesabım var bir de yazıları yazdığım bir hesabım var. Dün normal hesabımdan yazdığım sıradan bir tiwiti bile sayfasında palaştı 1,50 ay oldu sürekli ne… Read more »

Fatih
Ziyaretçi
Fatih
2022-05-18 12:43 AM
Reply to  Samet

Yanlış yapmışsınız. Manipülasyona tepki vermiş ve kadına bak ben hala seni düşünüyorum mesajını vererek oluşabilecek arzuyu öldürmüş ya da ertelemişsiniz.

Deniz
Ziyaretçi
Deniz
2022-01-09 9:43 PM

Selamlar, 1 yıldır Tinder’dan buluştuğum 28 yaşında bir kız arkadaşım var ve yurtdışında yaşıyor. Yaz aylarında TR’ye geldiğinde 1 ay çok güzel gezdik ve cinsel olarakta birlikte olduk vs. Ben de yanına gideceğim; ama beni sevgili olarak görmek istemiyor. (Mesafeler vs. yüzünden) “Buraya geldiğinde bana karışmanı istemiyorum, arkadaşlarımla buluşabilirim” diyor.… Read more »

Deniz
Ziyaretçi
Deniz
2022-01-09 10:18 PM
Reply to  Karanlikruya

Çok iyi anladım hocam, peki sence cinselliği aldığım sürece bunu sorun etmeli miyim? Duygusal bir yapım var olabildiğince de bağlanmamak istiyorum.

Redkitt
Ziyaretçi
Redkitt
2022-02-01 10:37 PM

Hocam selamlar, oyun ve iletişim yeteneği dediğiniz şeye “kadınlarla sohbet ederken bir beklenti içine girmeyip kasılmayan, eğlenip keyfine bakan, yeri gelince makara yapan” dersek doğru mu olur? Eklemek veya çıkarmak istediğiniz bir şeyler var mı?

28
0
Would love your thoughts, please commentx