Resim: Peter Paul Rubens - St Domitilla with St Nereus and St Achilleus

Geçmişten Günümüze Erkekte Statünün Önemi

Bir erkek öncelikle kadınla olan ilişkisinde “ne yaparsam avantaj sağlarım” bunu kavramalıdır, ardından bir kadının erkekten ne beklediğini keşfetmelidir ve hep hatırlanmalıdır ki bir tarafın cinsel stratejisi ancak diğer tarafı elimine ederse başarılı olur.

Erkek sadece kadını anlamaya ve etkilemeye odaklanırsa, bu durumda kadının istediklerine uyum sağlayacaktır ve bu tehlikelidir. David Daida “Üstün Erkeğin Yolu” kitabında bunu çok iyi açıklar.

Statü ve Çok Eşlilik

İlginçtir geçmişte beta öder stratejisinin güçlü tarafında olan erkekler evrim boyunca çok eşliydi ve birçok kadına sahipti. Hiçbir dönemde sadece genetik sinyalleme kadınları çok eşli ilişkiye sürüklemedi. Örneğin aristokratların, toprak sahiplerinin, lordlar her dönem eşleri daha fazlaydı.

Günümüzde ise beta öder stratejisinin sadece kadına yarar sağlayan tarafları övülmektedir. Aynı maskülenlik gibidir. Modern maskülenlik kötü ve toksiktir fakat kadın savunulmaya ihtiyacı varsa Kadir Şeker gibi karaktersiz meriçlerin yaptıkları mükemmel bir maskülenlik örneği olur.

Antropolojik olarak bile şu makaleye göre kapalı savaşçı toplumlarda en fazla leşi olan erkeğin eş sayısı daha fazladır. Tabiiki cinsel dürtüyü ne kadar sağlıyordu bu konuda çok açıklama yok ama şu da unutulmamalıdır ki yüksek statü de bir yerde genetik sinyalleme yapar. Ancak bu kaynakları tek kadına yatırırsanız “beta” olursunuz. Önceden açıklamıştık. Günümüzde bile evlilik kurumunun çıkış noktalarından biri bu tip kapalı toplumların kadınların çoğunluğunu elde etmesini engellemektir.

Örneğin Antik-Yunandan orta-çağa ve günümüze “tek kadın” üstüne yazılan romanlar veya mitler, Shakespeare’in eserleri temelde kadına ulaşımı az, kaynağı düşük erkeklerin evrimsel yok oluş korkusu üstünden şekillenmiştir. Eğer kadınlara erişiminiz düşükse tek bir şeye inanırsınız: “özel bir kadın var ve beni bekliyor” ve ulaşabildiği tek kadına yüksek yatırım yüzünden acı çeken erkeklerin romanlarını okuyarak bu bilinci pekiştirirsiniz. Sonuçta bu mit beta erkekleri yok oluştan kurtarmak ve topluma adapte etmek için geliştirilmiş bir yöntem haline dönüşür.

Ne diyoruz? Alfa döller “kısa süreli” cinsel stratejidir. Daha dürtüseldir. Kadınların regl öncesindeki 3-5 gündeyse alfa döllere yönelir. Fark ettiyseniz uzun süreli strateji kadının periyodunda daha uzun bir dönem kapsamaktadır. Tam da bu yüzden tipsiz erkeklerin yanında, güzel kadınlar görürsünüz. Tabii siz fiziğinize önem gösterin tek gerçek statü olmadığı gibi fiziksellik de değildir.

İnseller ve Siyah Hapın Yanılgısı

İnsellerin ve siyah hapın yanıldığı en büyük nokta bu. Geçmişte de %100 genetik kazanmıyordu. Birçok kadın eş zamanlı olarak çirkin bir lidere olmayı tercih etmişti ve biz o neslin başarılı spermleriyiz. Hatta 7000 sene önce 17 kadının 1 erkek tarafından döllenme hikayesi de benzerdir. Savaşta güçlü olan, hayatta kalmış, sınıfı yüksek bir erkeği kadınlar güvenlik amacıyla tercih etmiştir(ya da zorunda kalmıştır.) Milyon yıllık evrimsel yapılanmanın, birçok evrimsel biyologa göre ekolojik modelin 300-500 senede değişmesi mümkün değildir. Hala milattan önce tarım sistemine geçmiş atalarımıza benzer cinsel tercihler uyguluyoruz. Kişisel fikrim kadınların kendilerine çekici geleni kompleks formatta değerlendirdikleridir. Alfa döller, beta öder stratejileri iç içe geçebilir. Yani öylece seksi bir erkek görmeleri kadında erkekte olduğu gibi şansı olsa da üstüne atlama dürtüsünü oluşturmuyor. Belki regl öncesi 3-5 gün?

Günümüzdeki Çarpıtılan Cinsel Seçilim

Günümüzde hipergaminin beta öderin; sağlayıcılık tarafı kadın stratejisinin “tek eşli” olarak yararlanacağı şekilde yumuşatılmaktadır. Strateji şudur: “Sen tek eşli ol ama statün yüksek olsun.” Bu sayede tek kadın o erkeğin bütün kaynaklarını elde eder ve o ana kadar tek erkeğe bağlı kalmak zorunda değildir, çünkü sadece güzelliğiyle bir değerdir, oysaki erkek değer kazanmak zorundadır. Bu stratejinin haliyle tek zararlısı yüksek statülü erkekler olacaktır. Kazançlı çıkanlarsa düşük statülü erkekler ve bütün kadınlar olur. Çoğu türde çok eşliliğin en önemli birkaç sebebi şunlardır:

-Erkeklerin bebek bakımına veya yiyecek ihtiyacını  karşılamaya yardımı olmaz. Örnek: Geyikler, tavus kuşları, birçok balık türü. Dişiler sadece genetik materyale bakar.

-Dişiler büyük kas farklılığı sebebiyle sürüye katılır. Örnek: Goriller.

Temelde hayvanlarda aşk kavramı yotur, insanlardaki bağlılık özellikle psiko-sosyal yapılanmaya ve büyük bir frontal loba sahip olmalarından gelir, bu sebeple birçok memeli lişkilere bizim gibi yaklaşmaz. Bütün maliyet dişidedir ve erkeğe yatırım yapılmaz.

Tek eşilikte ise Albatros kuş türlerinde olduğu gibi 2 tarafta bebeğin büyütülmesinden sorumludur. İnsanlar da arada bir yerde fakat tek eşli yaşama daha yakındır. Çünkü aile kavramına önem veriyoruz. Günümüzde bireysellikle bu zayıfladı ve depresyon arttı fakat bu ayrı bir konu.

Modern Toplumda Statünün Önemi

Yeni toplumsal normda kadın genç yaşta tek eşe ulaşmak zorunda değildir ve arzu duyduğu erkekle dönemin verdiği rahatlıkla cinsellik yaşayabilir. Statü hala bir güçtür fakat geçmişte göre bunun çok üst düzeyde olması gerekir. Çünkü kadınlar da artık para kazanıyor. 

Bu da 30 yaşından sonra bekleyen betaları ortaya çıkartır, çünkü erkeklerin cinselliğe ulaşmaları hem zordur hem de toplumsal olarak “tek kadına ulaşmaları” konusunda şartlandırılmışlardır. Rollo Tomassi bu durumda “spinning plates” teorisini öne sürer.

Oysaki erkeğin stratejisi esas tam bağlılığı ve cinsel arzuyu kendiyle yaşayacak kadınları seçmek olmalıdır. Bu da ancak %20lik dilimdeki erkekler için mümkündür ve tam da burada erkeğin cinsel stratejisi çıkmaza girer. Madem onca kadına ulaşıyor, neden tek kadına yatırım yapsın? Her türde seçilen ve seçilmek için emek veren bir erkek onlarca kadına ulaşırsa tek kadına bağlanır mı? Şöyle de sorulabilir: Çok yüksek statü sahibisiniz (geçmişte Cengiz Han, günümüzde rock star olsun) fakat genetik sinyallemeniz daha zayıf(yok demiyorum) ve onlarca kadına ulaşıyorsunuz. Gerçekten tipsiz olmayı sallar mıydınz?

Kadının Temel Stratejisi Nedir?

Kadının genel cinsel stratejisi yararlanmak üstüne kuruludur. Sizden bakım(çocuk+kendi), güven, sadakat alması temel beklentisidir. Eğer sizi aynı zamanda dürtüsel olarak da çekici buluyorsa hipergamiye uygun olarak feminen davranacak, itaata yatkın olacaktır. Uymuyorsa bu durumda onun cinsel stratejisi size baskın gelmiş demektir ve erkek çıkmaza girer.

Ridley-Kızıl Kraliçe kitabında şöyle açıklar:

Çiftleşme sistemine dair kuramın dört kuralını tesis edelim. Birincisi, eğer tekeşli ve sadık erkekler seçmek, kadına daha büyük fayda sağlarsa, tekeşlilik gerçekleşir, ikinci olarak tekeşlilik ancak erkekler kadınlara baskı yapmadığı durumda gerçekleşir. Üçüncüsü, eğer kadınlar halihazırda eşi olan bir erkeği seçmekle daha kötü bir tercih yapmamış olurlarsa, çokeşlilik gerçekleşir. Dördüncüsü ise halihazırda evli kadınlar erkeklerinin yeni bir eş bulmasını engelleyebilirlerse bu durumda tekeşlilik sürer.

Ruh Eşi Saplantısı

Ruh eşi saplantısının en önemli sebeplerinden biri de bu çatışma halidir. Erkekler çok eşli stratejik bir yapıya sahip olsa da en büyük laneti az eşe ulaşabilmeleridir ve ulaştıkları tek kadının elden gitmesi demek yatırımlarının boşa gitmesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden çoğu erkekten şunu duyarsınz: “Geçmiş hiç mi önemli değil? Onca hatıra, yaşanmışlık var! Bunları tekrardan yapmak istemiyorum.” Sizce neden böyle diyorlar? Sizce kadın 4-5 senelik ilişkisi sonunda erkek kadar duygusal yaklaşmıyor? Cevap: Cinsel stratejiler. Ridley’in de belirttiği gibi doğada cinsel stratejiler faydacıdır, romantik değil ve bunu kadında net olarak görürsünüz.

İlişkiler baştan erkek-kadının cinsel stratejilerindeki çıkmazla başlamak zorunda olmasa da birçok ilişki zamanla buraya dönerebilir, buna kırmızı hapta “betaize etme” diyoruz. Yani kadın sizin hala hipergamik düzeyde yeterli olup olmadığını anlamak için test yapar ve bundan sınıfta kalırsanız betaize olmuş olursunuz.

Özetle diyebiliriz ki ruh eşi saplantısının temel nedeni kadının cinsel stratejisinin sizinkine galip gelmesi ve kendi cinsel stratejinizi görmezden gelmenizdir. Psikanalitik sebeplerle durumu önceden şöyle açıklamıştık.

(Siteye destek olmak için üye olabilirsiniz. Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

5 3 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
18 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Sinif ogretmeni
Ziyaretçi
Sinif ogretmeni
2021-05-19 9:15 AM

Benin istedigim Tek gecelik iliski. Kadina yaklasip tanismaya calistigimda bunu anlar oyle degil mi ? Yani “evlilik kesinlikle dusunmuyorum” tisort u giymeme Gerek yoktur sanirim !!! Amacimin one night stand oldugunu basil Belli ederim ?? Sen fakir ve dusuk statulusun senle isim olmaz dememesi icin bunu Belli etmek istiyorum. Sen… Read more »

durdentyler
Ziyaretçi
durdentyler
2021-05-19 9:35 AM

Kadınların cinsel piyasa değerleri düştükçe alfadan ziyade beta özellikleri ağır basan erkekleri tercih ediyorlar. Çünkü artık diğer kadınlarla 20-25 yaşlarındaymış gibi rekabet edemeyeceklerini düşünüyorlar. Erkek ne kadar daha genç bir kadına ulaşırsa ruh eşi saplantısından kurtulma ihtimali de o kadar artıyor. Bence temel hedef daha çok kadından ziyade az sayıda… Read more »

Spartacus
Ziyaretçi
Spartacus
2021-05-21 3:18 PM
Reply to  durdentyler

Zaten normal şartlarda erkeklerin ilgi odağı 19-25 arasındaki kadınlar oluyor bununla ilgili tonla araştırma mevcut. 27’den sonra kadınlarda yaşlanma başlıyor 30’dan sonrada hızla yaşlanıyorlar bir de alkol, kötü beslenme ve yoğun gece hayatı varsa geçmiş olsun 28’inde bile teyze gibi görünüyorlar, tabii genetik olarak şanslı olan, kendine çok iyi bakan… Read more »

Kemal
Ziyaretçi
Kemal
2021-05-19 5:18 PM

Hocam borderline mı daha kötü Alfa dul mu?
Sanırım hem Alfa dul olup, borderline olanlar mevcut?

spartacus
Ziyaretçi
spartacus
2021-05-19 10:32 PM

karanlıkrüya, sanırım bu yazıyı en iyi bu link özetliyor.Kadın beta sağlayıcılığı sonuna kadar kullanmış
https://www.sondakika.com/haber/haber-hayriye-ogretmen-mersinli-erkekleri-evlilik-14125341/

God listens Metal
Ziyaretçi
God listens Metal
2021-05-21 12:11 AM

Merhaba. “Kendin ol safsatası” benzeri bir başlık aradım lakin bulamadım. Umarım yanıtlanır.

“Gerçek bir ilişkinin yalnızca zayıflıklarımız üzerinden kurulabileceğine inanıyorum. Personaların çarpıştığı bir dünyada zaaflarımı piyasaya sürüyorum. Çünkü olacaksa, sahici bir ilişki olsun istiyorum.” – Nuri Bilge Ceylan
Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

God listens Metal
Ziyaretçi
God listens Metal
2021-05-21 11:57 AM
Reply to  Karanlikruya

Yani kendimize saygımızı yitirmeden, muhtaç profilde olmadan, gelişime devam ederken.. açık oynayabiliriz öyle mi?

eruhlu____muhdi
Ziyaretçi
eruhlu____muhdi
2021-07-05 2:18 AM

Abi merhaba,Bi kız var,kız çok masum ve utangaç. Ve sanırsam %99 beni seviyor. Kızın tam evlenilecek eş adayı olduğunu düşünüyorum. Kızın instada wpde falan fotosu bile yok.Ve 4 sene aynı okulda okuduk bir kere kötü hareketini görmedim ne bana ne başkasına karşı. Kendi halinde birisi. Kız çok iyi birisi ve… Read more »

eruhlu____muhdi
Ziyaretçi
eruhlu____muhdi
2021-07-05 2:28 AM
Reply to  Karanlikruya

kız sinsi değil. yüzde yüz eminim.gerçekten. daha fazla zaman geçirdikçe sevebileceğimi düşünüyorum ama ilerde acaba soğurmuyum onu bilmiyorum.

eruhlu____muhdi
Ziyaretçi
eruhlu____muhdi
2021-07-05 2:39 AM
Reply to  Karanlikruya

peki abi en yakın zamanda kızla buluşucam.bakıcam olur mu olmaz mı. çok teşekkür ettim abi bu saatte yardım ettiğin için.iyi geceler abi.

gladyatör
Ziyaretçi
2021-08-12 12:58 PM

40 yaş dul .çocuklu öğretmen bir kadın ilişkim var ailesi aynı şehirde tek yaşıyor bağlanıyor gibiyim kadına ilk başlarda çok değildi hissiyatım ama kendime yakın bulmaya ve esprilerine hırçınlığına ilgi duymaya başladım ama dul bir kadını alamama evlenemem buna ailemde katkı sağlamaz ancak aklımda çelinmiyor değil kadın gittikçe bana has… Read more »