Resim: Drick van Baburen - The Procuress (Eşini Paylaşan Erkeğin Psikolojisi Nedir?)

EŞİNİ PAYLAŞAN ERKEĞİN PSİKOLOJİSİ NEDİR?

Temel nedeni feminen şartlanma diyebiliriz.

Tabiiki arkasında bir güç ya da baskı yok, doğal ilerleyen bir süreçte ortaya çıkan bir durum.

Feminen düzen; feminizmle kadınlara şunu tavsiye ediyor: Tek başına güçlü ol, erkeklerden bağımsız ol, ekonomik özgürlüğünü al, her alanda eşitlik. Bu mottoyla büyüyen  kadınların son senelerde evlilik dışı çocuk yaparak tek anne olduğunu görüyoruz. Avrupa ortalama %42 iken, İzlanda gibi tam eşitliğin sağlandığı ülkelerde %72’e çıkmış durumda.

Aslında feminen düzenin hipergamiye hizmet ediyor. Kadınlar hipergaminin alfa döller beta öder ikilemindeki alfa döllere yöneldiğini görüyoruz. Yani arzu odaklı yaklaşıp kısa süreli ilişki kurup, ardından gerekirse çocuk yaparak tek anne oluyorlar.

Erkekler tek anneler tarafından büyütülüyor, eğitim dünyasına baktığımızda öğretmenlerin %80ni kadın, toplum da feminen düşünce şeklini benimsetmeye çalışıyor. Duygularını ifade et, hislerine göre yaşa hatta günü yaşa gibi düşünceler empoze ediliyor. Kıskançlığın kötü ve ilkel bir duygu olduğu ifade ediliyor ki erkeklerde kıskançlık tamamen genetik aktarımı sağlamak içindir, yani erkekler “eş savunma(mate guarding) dürtüsü sebebiyle kıskanır. Kıskançlığın budanması demek genetik aktarımda aksamalara neden olur.

Bunun sonuçları acımasız, düşen testosteron oranıyla birlikte maskülen tavırda ciddi bir azalma var.

Geleneksel ve Modern Cuckold

Cuckold sadece “eşini” bir erkekle paylaşmak olarak anlaşılmamalı, geleneksel cuckold kavramı üvey baba olmayla ilgilidir. Tek anne ve feminen toplumda erkeğin de utandırma teknikleriyle bu anneye bakmaya zorlandığını görüyoruz. Örneğin “seven erkek tek çocuklu da olsa anneye sahip çıkar, sen nasıl erkeksin?” gibi suçlamalara maruz kalıyorlar.  Aslında maskülenlik toksik olarak ifade edilirken, kadınlar işlerine geldiğinde erkeğin en temel maskülen arketipi olan “şövalyeyi” sahneye aldıklarını görüyoruz. Bu da aslında “hipergaminin beta öder” tarafına hizmet ediyor. Sonuçta siz kendi genetiğini aktaramamış ve bir başkasının çocuğuna “bilinçli” olarak bakmış oluyorsunuz ve maalesef bilinçsiz olarak başkasının çocuğuna bakan erkekler de oldukça fazla.

Kadın düşünce paterni manipülasyona ve suçlu hissettirmeye dayanır. Kendi gelecekleri için solipsist çerçevede böyle davramalıdırlar ve bu büyük kaos çıkana kadar devam edecektir. Yani ne zaman erkeğin fiziksel niteliklerine, gücüne ve pratik özelliklerine ihtiyaç duyulur o zaman bu düzen değişir.

Modern cuckold’da ise bu düşünce paterninin cinsel hayata taşındığı görülüyor. Bu şartlanmayla büyüyen erkekler modern cuckold oldular diyebiliriz.

Erkekler bir çeşit korkuyla beta öder gibi davranıp bir alfaya(boğaya) karısını teslim ediyor. Gariptir ama bu bir eş değiş tokuş olgusu da değil, beta bir tarafta sadece kendini tatmin ediyor. Çünkü bu erkeklere sjwler tarafından kıskanmamaları öğretildi, çünkü feminen düzenle büyüyen erkekler kadınların alfa döllere yöneldiğini biliyor ve karısını belki de kaybetmemek için karmaşık duygular içinde böyle bir çözüm üretiyor.

Yalnız modern cuckold’un erkeğin hayal gücü olduğu hatırlanmalı. Uç düşünen kadınlar belki zevk alır ama ilişki sürdürülemez, hipergami denklemine göre başka erkeğe yönelir. Aslında ortada güçlü bir bağ olmadığı açıktır.

Şu da sorulabilir: neden bütün erkeklerde bu durum gözlemlenmiyor?

Öncelikle erkeğin doğasında olmayan bir şey açığa çıkmaz. Aynı eşcinsellik gibi doğada mevcuttur. Tabii ki nasıl her erkek eşcinselliğe yönelmiyorsa cuckold da olmuyor.

Freud üstünden her ne kadar tartışmalı da olsa bu durumu odipus kompleksiyle açıklayabiliriz: Erkek çocukları anneleri büyütür ve oğlanla anne arasında özel bir ilişki olur fakat oğlan baba figürünü keşfettiğinde kıskanır. Ya babayı yok edecek ve anneyi ele geçirecek ya da vazgeçecektir. Böyle güçlü bir figürü yok etmek zordur ve karşı çıkarsa “iğdiş edilme” tehlikesi vardır, bu sebeple oğlan vazgeçer; zamanla da kendi içinde çözer. Modern cuckold fantezine sahip olanların bunu çözemeyen erkekler olduğunu söleyebiliriz.

Kırmızı hap yapılanmasına sahipseniz, dürtü-duygu-neden 3lemesini doğru anladıysanız, feminen düzenin işlemesine hakimseniz doğal olarak bu yolu seçmeyeceğinizi veya bunun bir şartlanma olduğunu fark ederek çözeceğinizi söyleyebiliriz.

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

4.5 18 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
8 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
anti-hero
Üye
anti-hero(@anti-hero)
2021-04-06 11:10 PM

İçinde maskülen figür olmayan evlerde büyüyen erkek çocukları büyüme süreçleri süresince yaşadıkları sonucu kendi psikolojilerine zarar vermelerinin yanında, aslında topluma da zarar verebiliyorlar. Rich Cooper’in yeni kitabından bununla ilgili birkaç istatistik paylaşayım: – ABD verilerine göre genç/ergen diye tabir edilebilecek yaşta cinayet işleyen çocukların %73’ü babasız büyümüş. – Aynı yaş… Read more »

Sordid
Ziyaretçi
Sordid
2021-04-04 10:54 AM

Güzel yazı teşekkürler. Bu feminen şartlanma gerçekten de tahmin ettiğimizden daha derinlere işlemiş durumda. 20’lerinin ortalarına kadar kadın erkek eşitliğine inanmış biri olarak, kırmızı hapı okumaya başladığımda bu masallara inanmış olmam beni utandırmıştı. Kendimi fazlasıyla salak hissettim. Ancak görüyorum ki tepeden tırnağa bu feminen şartlanmanın içine doğuyor ve büyütülüyoruz. Yani… Read more »

alper
Ziyaretçi
alper
2021-04-04 5:55 PM

Hocam şu aralar Nietzsche okumaları yapıyorum ve bu konuyla alakalı ilgimi çeken bir nokta var. Cidden bu feminizm hareketi saçma bir şekilde hipergamiye yarıyo. Eşitlikten dem vurulup hipergamik gelecek düşleniyo. Eşitlik fikri Nietzscheye göre Apollonist düşünce geleneğinin bir sorunu, bu sorunu platon ve platondan etkilenen dinler ayrı bir eşitlikçi noktaya… Read more »

alper
Ziyaretçi
alper
2021-04-04 5:57 PM

++ erkeğini daha çeşitli yolarla baştan çıkarma odaklı gibi bi izlenim uyandırıyo bende. Ya da en kötü haliyle kabul görmek için lgbt+ çevrelerde kendilerince marjinal olmaya çalışıyolar.

Anti-Tieam
Ziyaretçi
Anti-Tieam
2021-04-14 4:38 PM

Hocam disiplin üzerine bir yazı gelecek mi acaba?

Yorumcu
Ziyaretçi
Yorumcu
2021-04-14 10:23 PM

Güzel bir yazıydı, teşekkürler