Eşcinselliğin Hetero İlişkilere Yansıması Bölüm-1

Eşcinselliğin Hetero İlişkilere Yansıması – Bölüm 1

Eşcinselliğin hetero ilişkilere yansıması farklıdır. Çünkü eşcinsellik bize cinslerin doğası hakkında çok fazla bilgi vermektedir. Düşünceler 2 tarafta da aynı olduğu için doğru ve yanlış davranışlarlda 2 kat artış olmaktadır, bu da bize iyi bir gözlem alanı sunar. 1. bölümde erkek ve kadın doğasının eşcinselliğe bakış açısını tartışacağız. 2. bölümde ise bunun hetero ilişkilere ve evrime yansımalarına bakacağız.

 

İstatistiksel Çalışmalar

Sizce insanlar hayatları boyu ortalama kaç kişi ile sevişir?

İstatistiklere göre erkekler 12, kadınlar ise 8’dir [Ref-1],[Ref-2],[ Ref-3].

Bir yazıda “erkekler kesin abartı değerler vermiştir” diye bir savunma okudum ki bu istatistik bilmemektir. Binlerce kişiden toplanan ortalamada bunlar görünmez olur ki istatistiğin amacı da bu ilgisiz verilerin anlamsızlığını göstermek ve sonuçları manipüle etmesini engellemektir. En basitinden aritmetik ortalama bu farkları algılamaz. Farkları anlamak için varyans ve standart sapma gibi kavramlar gelişmiştir. Özetle aritmetik ort. ile aldığınız veriler gerçek değerlere yakındır. Şimdi bunu ispatlayacağım (İsteyen bu bölümü atlayabilir).


Örnek: 8 kişilik grup olsun, hepsi de yattığı insan sayısını versin.

Kadın grubu: 7, 10, 9, 12, 8, 7, 9, 10;  Erkek Grubu: 9, 10, 25, 21, 12, 17, 11, 14, 20

Analizler:

Kadın grubu A.O=9kişi (Std. Sap=1,69); Erkek Grubu A.O)=15,4kişi (Std. Sap=5,59)

Kadın grubu ortalama değerleri birbirine yakın, düşük standart sapma elde edilmiş kısaca bir sıkıntı yoktur. Erkek grubunda ise abartı değer veren 2 kişi mevcut (25, 21 diyenler) Bu arkadaşlar, yattıkları kadın sayısını +5 abartmış olduklarını varsaydım. Eğer bunlar gerçek değerini verseydi, sonuç 14,3 çıkacaktı. Aritmatik ort. değerlerinde sadece 1 kişi değişti fakat std. sapma bunu görerek aniden yükseldi(5,59). 8 kişi gibi az üye sahibi bir grupta bile durum budur. Bu grup 1000 kişilik olsa fark ne olurdu? Ondalıklı sayılar… Aynı zamanda Std. Sapma da düşük değerler alırdı. Kısacası aritmetik ortalama abartı değer verenleri her zaman budar ve sonuç anlamlı olur. Yani her durumda erkeklerin ort. birlikteliği kadınlardan fazladır ki bu beklenen bir durumdur. İlginç olan erkeklerin ortalamasının düşüklüğüdür. Şimdi buna bakalım.


 

 

Erkeklerin Seks Yaşamı

İlginç olanı ise erkeklerin çok daha fazla seks yapmayı istemesine rağmen, zorunlu koşullar sebebiyle bunu becerememesidir. Nedir bu koşullar?

  • Kadınlar gibi partnere rahat ulaşamaz. çünkü kadın seçici taraftır. (Ref: Charles Darwin – Türlerin Kökeni)
  • Ulaştıklarına yanlış davranır. Çünkü tecrübesizdir. (Bunu önceki yazımızda açıklamıştır.)
  • Seksi kadının sosyal ya da psikolojik sebepleriyle son anda kaybeder. Şu ekşi sözlük yazımda ortalama seks partnerine ulaşma oranlarıyla ilgili bazı istatistikler detaylar, referanslar ve yorumlar mevcut: Referans: 23 erkekle yatıp geçmişi boşver diyen kadın

Erkek çok partner istiyor, peki bunun uygulamalı örneğini nerede görüyoruz? İlginç şekilde biseksüel eğilimli erkeklerde! Evet konuyu açıklayabilmem için bazılarını rahatsız edecek bu kısmı netliğe kavuşturmam gerekiyor. Önceki yazımızda kadınların çıkarcı, erkeklerin ise fırsatçı olduğundan bahsetmiştik. (Tıklayınız.)

 

Erkek Eşcinselliği Üzerine

Eşcinsellik(erkek-erkek) eğilimi az olan biseksüellerin kadın partnere ulaşma oranları heteroseksüellerden dramatik şekilde yüksektir ve erkek doğasının “cinsel” dürtüsüne güzel bir örnektir. Biseksüel erkek hayatı boyunca 100+ partnere ulaşır. Çünkü eşcinsel de olsa erkek doğası temeli aynıdır ve olabildiği kadar fazla sperm yaymaya çalışır. Seçiciliği düşüktür ve 2 tarafın da kadın gibi iyi gen seçme üstüne hipergamik bir dürtüsü olmadığı için seks oranları %1000 artabilir. (İşin etik yanıyla ilgilenmediğimin dikkatini çekerim, o benim işim değil.) Bu kişilerin genelde çok eşli yaşamı övdüklerini görüyoruz, çünkü ketlenebilecekleri bir yer yok, karşısındaki de bunu istiyor, oysa ki bir kadınla birlikte olsa bunu tercih edemeyecekti. Popüler bir tweetin görüntüsünü ekledim:

Şekil: Çok eşlilik savunan erkek-eşcinsel

Görüldüğü gibi sadece çok eşliliği savunmuyor, aynı zamanda tek eşliliği de hastalıklı görüyor, çünkü kendi stratejisine en uygun seçim bu, empati yapmak ya da evrimsel-biyolojiyi anlamak yerine kadınları da kendisi gibi görmeyi ve bu durumun hastalık olduğunu savunmak işine geliyor. Bunun çarpık bir düşünce olduğunu 2. bölümde Lut kavmini ve Aids’i tartışırken açıklayacağız ama önce kadın eşcinselliğinde durum nedir? Ona bakalım.

 

Kadın Eşcinselliği Üzerine

Kadın eşcinselliği de aynı erkek gibi bize çok bilgi verir ve daha ilginçtir. Oranları erkeğe göre çok düşük(erkeklere göre %25-%33 arası) ve %1’den azı erkeklerle ilişkiye girmemeyi tercih etmektedir. Kadınların bu yolu tercih etmesinin sebebi, kadının zor orgazm olması ve diğer kadının diğerine nasıl yaklaşacağını bilmesi diyebiliriz. İstatistiklere göre biseksüel kadınların sadece %4’ü, çok eşlilik taraftarıdır. Kadın merkezli ilişkide yine tek eşlilik isteniyor ve ilişkileri uzun sürüyor, erkek gibi diğer kişiye atlanmıyor. Nasıl erkek-erkek ilişkilerinde çok eşlilik arzulanıyorsa, kadın-kadın ilişkilerinde de ağırlıklı olarak tek eşililiğin ön plana çıktığını görüyoruz ve kadınlar bir diğer partnere tepki gösteriyor. 

Kadınlar için eşcinselliğin yararları evrimsel açıdan tam saptanamamış durumdadır.  Çünkü erkek gibi aynı anda bir kaç kişiyi dölleyemiyorlar ama çocuk doğurma oranlarının gençlikte düşük(%1,6, heterolarda %2,2), ilerleyen yaşlarda arttığı biliniyor. Kısaca gençlikle her haltı yiyen biseksüel kadın, yaşlılıkla bir betayı kafeslemeye çalışıyor. Acaba bu beta durumu bilse o kadınla birlikte olur muydu? Kadınlarda eşe ulaşma başarısı açısından eşcinsellik fark yaratmaz, çünkü kadınlar her durumda eşe kolay ulaşmaktadır.  

 

Sonuç

Erkek ve Kadın Eşcinselliğinin Hetero İlişkilere Yansıması görüldüğü gibi her 2 cinse de farklı yararlar ve zararlar sağlar. 2. bölümde bunun sonuçlarını tartışacağız.


1.Bölüm Sonu

2. bölüm için tıklayın.


 

5 1 vote
Makaleyi puanlayın.

Karanlikruya

Sitenin psikolojik delisi.

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet
7 Mayıs 2020 16:33

Farklı bir konu. Emek verilmiş bir yazı. Teşekkürler.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x