Resim: "Benjamin West - The Power of Love in the Three Elements" (Erkekler Neden Maskülen Olmakta Zorlanırken, Kadınlar Feminen Olmakta Zorlanmaz?)

Erkekler Neden Maskülen Olmakta Zorlanırken, Kadınlar Feminen Olmakta Zorlanmaz?

Youtube’da Rich Cooper’ın şöyle bir podcastine denk gelip, ilhamla bununla ilgili yazı yazmaya karar verdim. Kadınlar doğaları sebebiyle kolayca feminen olabilirken erkeklerin maskülen olmakta zorlandığını görüyoruz.

Bunun çeşitli sebepleri var. En temelde ise maskülenliğin kadın merkezci toplum mühendislerinin çabasıyla son 50-70 senede değersiz olarak gösterilmesi yatıyor. “Maskülen” olmanın zor olması, çaba gerektirmesi de bir diğer problem.

Örneğin bir kadının feminen olması için; anlayışlı olması, rejimine dikkat ederek buna uygun bir fiziğe sahip olması yeterlidir. Gerisini hipergamik doğası halleder. Seçmeye odaklanır ve seçer. Oysaki maskülenlik “başarmayı” ve “emeği” gerektirir. Fiziksel ve zihinsel olarak buna uyum sağlamayı gerektirir. Yani yerinizde oturarak, iyi biri olarak ya da patetes cipsi yiyerek maskülen olamazsınız. En başta yediğiniz cipslerin içindeki makroların ortaya çıkarttığı radikaller testosteron oranınızı düşünerek rekabetciliğinize sekte vurur ve maskülenliğinizi azaltır. 

Erkek maskülenliğe ulaşması için spor yapması, kendi zihin setini geliştirerek “erkek olmayı” yapılandırması gerekir. Maskülen olmak emek gerektirirken, feminen olmak gerektirmez ve bu yüzden son 50-70 senedir feminen tavır doğal ve olması gereken bir tavırmış gibi erkeklere de satılır.

Çaba sarf etmeden, doğal olarak gösterebileceğiniz bir uyum durumu olan feminenlik varken, maskülen olmanızın gereksiz olduğu düşüncesi “bilinçaltınıza” yıllardır mesaj olarak gönderiliyor.

Bazı erkeklerin feminen tavır işine gelir

Emek harcamadan edinebileceği bir şeyi herkes ister. Eşitlik adına kadınların kendine arzu duyacağı yalanını yiyen erkek böylece evrimde seçilmeyen basamağa dönüşür, üstüne de neden seçilmedim diye ağlar, durur. Büyüyen insel tehlikesi bunun en önemli karşılığı diyebiliriz.

Alfred Adler maskülen tavrı, başarmak, yerine getirmek, dışa dönüklük, hırs, üstesinden gelmek olarak tanımlarken, feminen tavır “uyum” olarak açılanır. Kadınlar zor koşullara bile “içgüdü-duygu-neden” 3lemesi ve solipsist doğaları sayesinde uyum sağlar. Erkekse zorlanır, neden bulamadığı bir konuda bir şey hissetmesi zordur. Bu yüzden kadın kendini kandırabilirken, erkek bunu daha zor yapar. Örneğin kadınların feminen doğası bir erkekten daha üst seviye bir erkeğe geçerek kendini kurtarabilir oysaki erkek bu konuda kısıtlıdır, kendi bir şeyi başaramazsa yani “maskülen” tavıra bürünemezse kaybeder, erkekliğini kullanarak zengin bir kadını elde edemez, tabii ki jigolo değilse ki bunun için bile çok iyi bir maskülen tip ve hatta statü gereklidir. Hiçbir kadın kendine güvenmeyen, yıkık bir erkekle zaman kaybetmez. Erkeğin elde edeceği ise cinsel değerini kaybetmiş 45+ yaş üstündeki kadın olacaktır. Oysaki genç ve akıllı bir kadın feminenliğiyle herhangi bir erkeği kolaylıkla elde edebilir.

Cinsiyetsizleştirme Politikası ve Eşitlik

3. Feminist dalgaya göre feminenleştirilme politikası(ekşi-sözlük yazım) altında cinsiyetsizleştirilen erkek ve kadınlar bu yüzden birbirine daha az tutku duymaya başladı. Öğretilen kadın-erkek eşitliğinin faturası yine erkeklere çıktı. Çünkü kadınlar hiçbir durumda sorumluluk almayı tercih etmeyecektir. Feminizmin yaptığı en büyük kötülüklerden biri eşitlik konularının ilişkileri de yansıtılmasıdır. İnsanlar yargı-eğitim-iş bulma fırsatı konusunda eşit olmalıdır. İnsan haklarının gereği budur fakat ilişkilerin doğasına baktığınzda sadece insanlarda değil, bütün türlerde dişinin daha iyi erkeği seçtiğini görürsünüz. Tavus kuşu dişileri daha güzel tüylü erkekleri, balıklar, daha renkli erkekleri, dişi maymunlar statüsü yüksek lider erkeği seçer. Türlerde seçtiğim eş benimle eşit olmalıdır algısı yoktur, tam tersi benden üstün olmalıdır algısı vardır. Aksi halde evrim ilerlemez ki dişiler burada esas seçicilerdir. İnsellerin yaptığı gibi eşitliği mutlak gerçek sanıp, bunun üstüne o kadın neden benimle değil diye düşünmeniz tam bir aptallıktır. Çünkü hiçbir kadın ilişkide arzu hissetmek için eşitlik aramaz (ref).

Kadınlar kaliteli erkek bulmakta zorlanıyor. Önceki yazımda bahsettiğim gibi bazıları feminenleşmek yerine maskülen karakter özellikleri kazanıyor ve “ben de erkek gibi yaparım” mottosuyla kendi doğalarına aykırı hareket ediyorlar. Feminizim’i tartışırken bir grubun feminist fakat feminen düşüncelerle bu radikal feministlere karşı çıktığından bahsetmiştik.

Kaybolan Maskülenlik

Erkekler maskülenliği kaybetti çünkü eskisi gibi hayatta kalmak için güçlü olmak ya da çalışmak zorunda değiller. Bu kaybın sonuçlarını anlamaları için belki 30 yaşını geçmeleri gerekiyor. Kadın merkezci toplum mühendisliği, kadınların öncelikli olduğu düşüncesi, erkeklerin kadınları elde etmek için feminen tavırlara girmesi gerekliliğinin öğretilmesi; kadınların da erkeklere duyduğu arzuyu maalesef azalttı.

Örneğin 2020 istatistiklerine göre kadınlar sebebiyle oluşan %78’e dayanan boşanma oranları bize 2 çıktı sağlıyor.

  1. Kadınlar düşük maskülenliğe sahip erkekleri kolay boşuyorlar.
  2. Yasalara göre çocuklar bu tek annelere veriliyor ve çoğu erkek çocuk feminen bir kültürde yetişerek yine “kadın merkezci feminen yapılanmaya” hizmet ediyor.

Aslında bitmek bilmeyen bir döngüde daha feminen ve daha inselliğe yatkın bir nesil yetişmiş oluyor.

Özetle insan evrimini negatif etkileyen süreçlerden biri olan erkeklik kavramı her gün biraz daha zehirleniyor. Kendi açımdan her şeyin bir yerde dengeye oturacağını düşünüyorum. 

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

4.8 60 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
39 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2020-11-10 12:30 AM

Karanlikruya hocam, bakirelik hakkında bir yazı yazmayı planlıyor musunuz hiç? Ya da bu konuda ne düşünüyorsunuz? bakirelikonemlimi.com ‘daki arkadaşımız gibi bu Ortadoğulu düşüncelerimden, takıntılarımdan bir türlü kurtulamıyorum. Biliyorum modern dünyada bu takıntı çok saçma ama ilklerin ayrı bir özelliği, önemi yok mudur? Bir kız ülkemizde kızlığını bozduracak kadar sevmişse bir… Read more »

Mahmut Abi
Ziyaretçi
2020-11-11 5:28 AM

Bir kız ülkemizde kızlığını bozduracak kadar sevmişse hep alfa dul olmaz mı? Çoğu olmaz zira her şeyden önce bekaret bir toplum ve erkek kavramı. Kadınlarda içgüdüsel veya psikolojik temelleri yok. Erkekte var bu da çocuğunun kendonden olduğuna emin olma isteği. Kadında bekaret kavramı kavra kültürden ya da bakire olmamanın sonuçlarından.… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2020-11-11 9:14 PM
Reply to  Mahmut Abi

Hocam o açıdan değil ya, bu ülkemizde namus vs. kültürünün küçüklüğümüzden beri bizi etkilediğinden, evleneceğimiz partneri sahiplenmemizden kolay kurtulamıyoruz bence bu takıntıdan. Düşünün mesela sizin şu an sevdiğiniz kız eski ilişkisinde hor görülmüş hep ezilmiş aldatılmış kullanılmış sonra da terk edilmiş diyelim. Böyle bir kızla evlilik düşünür müsünüz? Ben düşünemiyorum.… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2020-11-11 9:28 PM
Reply to  Mahmut Abi

..tam olarak ona ait olmamıştır kendini ezdirmemiştir bence. Biraz Oneities düşünce yapısı olabilir düşüncelerim ama kimsenin ruh eşi olduğunu vs. düşünmüyorum evrimsel psikoloji alanında bi kaç bişey okudum ben de. Yoksa mesele karşılaştırması değil kesinlikle, sebep türk kültüründeki sahiplenme. Sizin düşündüğünüz gibi düşününce erkeğin evlenme amacı sadece çocuk için olmalı.… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2020-11-13 4:19 PM
Reply to  Karanlikruya

Hocam dediğiniz gibi konu çok uzadı. Ben düşüncemi şöyle özetleyeyim en son olarak; şu an toplumda evliliğe layık karakterli güzel zeki bakire kızlar da var, evliliğe layık karakterli güzel zeki bakire olmayan kızlar da var. Ben diğer her özelliği aynı biri bakire biri bakire olmayan 2 kızla karşılaşsam bakire olanını… Read more »

Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan
2020-11-14 10:56 PM

Bakire kadın temizdir bakire olmayan seks yapmış kadın kirlidir algısı saçma ve yanlış, bekaretini kaybetmemek için anal seks yapan kadınlar şehir efsanesi değil sonuçta, bekarete bakmak gereksiz bakılması gereken kriterler kadın alfa dul mu, kucaktan kucağa bir hayat mı yaşamış, kişilik bozukluğu var mı, kırmızı alarmlı davranışları var mı yok… Read more »

Kaiu
Ziyaretçi
Kaiu
2020-11-08 8:06 PM

Bence bu dengeyi cinsel ilişki robotları sağlayacak. Şimdilik mgtow takılayım , baktık piyasa düzeldi geri dönerim diye düşünüyorum ki bu 20-30 yılı bulacak gibi duruyor.

Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan
2020-11-10 4:10 PM
Reply to  Kaiu

Mgtow’u insellige benzetmekten vazgeçin kadınlarla iletişim kuramayan özgüvensiz adamlad mgtow’um diyor hayır mgtow bu değil bu İnsel düşüncesi mgtow kadınlarla ciddi ilişki yaşamama cinsellik dışında fazla bir şey paylaşmamak demek, sağlıklı bir erkek seks yapmak ister gider seks yaparsın ama kadın ilişki isterse ben istemiyorum diyip başka kadına geçersin mgtow… Read more »

Kaiu
Ziyaretçi
Kaiu
2020-11-11 6:39 PM
Reply to  Kaptan

Ben de aynı şeyden bahsediyordum tanımını söylemene gerek yok. Bir dahakine insanların yorumlarını kötüye yorma.

alper
Ziyaretçi
alper
2020-11-08 9:07 PM

Yani özetle daha çaba gerektirdiği için denilebilir mi hocam

bicurious
Ziyaretçi
bicurious
2020-11-08 11:55 PM

O kadar haklısın ki; “maskülen olmanın zor olması, çaba gerektirmesi, feminen olmanın çaba sarf etmeden, doğal olarak gösterebileceğiniz bir uyum durumu olması” hakkında. Mesela ben bisexüelim, eşcinsel eğilimlerim var. Kızlarla (karşıcinsle) olmam gerektiğinde kendimi geliştirmem gerek mesela eğitim alanında, spor alanında, oyun alanında vs (kızları etkilemem gerek). Ama eşcinsel arayışlarım… Read more »

bicurious
Ziyaretçi
bicurious
2020-11-09 1:28 AM
Reply to  Karanlikruya

teşekkür ederim git gel yaşıyorum bazen pişmanlık oluyor sadece

Kapitano
Ziyaretçi
Kapitano
2020-11-12 11:57 PM
Reply to  bicurious

Eşcinsellikte 2 tarafta erkek olduğundan ve asıl sekse arzu eden taraf erkek olduğundan çok rahat partner bulman o partnerle çok fazla sevişmen çok normal.böyle bir şey de zaten elini atsan on tanesini bulursun.bana kalırsa maskülenliği tamamen öldüren şey eşcinsellik çünkü çaba sarf etmeden partner buluyorsun.işte burda da şu devreye giriyor… Read more »

bi-curious
Ziyaretçi
bi-curious
2020-11-13 2:53 PM
Reply to  Kapitano

doğustan mı sonradan mı bilmiyorum, küçüklügümden beri kendimi bildim bileli bi-sexuelim. dönem dönem escinsel hislerim oluyor özellikle stresli zamanlarımda. geri kalan zamanlarda heteroyum. escinselliğin maskülenliği azalttığını ben de düşünüyorum. ama zaten hayatımın stresli zamanlarında maskülenliğim zaten azalmış oluyor.

007
Ziyaretçi
007
2020-11-09 3:41 AM

Kendi açımdan her şeyin bir yerde dengeye oturacağını düşünüyorum. Nasıl olacak bu savaşla falan mı

Ali
Ziyaretçi
Ali
2020-11-09 9:44 AM

Hocam cinsel pazar değeriyle ilgili yazı gelir mi?

mustafa
Ziyaretçi
mustafa
2020-11-10 10:50 PM

Hocam merhabalar, gerçekten yazdıklarınıza hayranım ve müthiş ve en azından Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir iş yapıyorsunuz…SJW’ler tarafından linç edilme riskine karşın size bir soru sormak istiyorum. Ekşisözlükteki bir yazınızda uzun süreli ilişki yaşanacak kadın seçiminde dövme, piercing vb hususlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtmiştiniz. Bu konuyu biraz açabilir misiniz? (Dilinde… Read more »

hüseyin
Ziyaretçi
hüseyin
2020-11-10 11:43 PM

uzun süreli ilişki yaşamış(atıyorum 5 yıl) bu süreç içinde defalarca ayrılıp barışmış, bu ayrılıklar kimi zaman 6 ay gibi uzun süreli olmuş, bu ayrılıklarda hem kendisi hem de karşı taraf o veya bu şekilde başkaları ile ilişki kurup yakınlaşmışsa bu kadın için kırmızı bayrak çekilir mi?

Jack of spades
Ziyaretçi
Jack of spades
2020-11-10 11:51 PM

Kadınlar ile ne konuşulur, ilk buluşma veya herhangi bir buluşma anında kırmızı hapli birisi kadınlarla konuşulacak olan konuları neye gore seçmeli bunla ilgili bı yazı veya podcast gelebilir mi?

Jack of spades
Ziyaretçi
Jack of spades
2020-11-11 12:08 AM
Reply to  Karanlikruya

Hangi yazı hocam?

Kaiu
Ziyaretçi
Kaiu
2020-11-11 6:35 PM

Usta bu onlyfans olayları ne yahu? Dünyada ne kadar fazla simp varmış. Erkeklerin bu duruma düşmesi çok üzücü ayrıca onlyfans hesabı açan kişiler hem erkeklerle alay ediyor hem de onlar üzerinden para kazanıyor. Dünyanın çivisi çıkmış , maskülenlik kaybolmuş.

irem
Ziyaretçi
irem
2020-12-07 3:21 PM

Merhaba, öncelikle kaleminize sağlık. Bariz bilinen ama günümüzde erkekler tarafından unutulabilen bir konu. Kendi ilişkimde de gözlemliyorum. Mesela erkek arkadaşım ortalama üstü bir kiloya sahip. Genellikle birini tavlamak istediğinde kilo verme süreçlerine girmiş. Bunu kendisi ve sağlığı için yapmalı bence. Sevgililiğimizin ilk döneminde de 5-6 kilo verdi ve tekrar aldı.… Read more »

Damla
Üye
Damla
2020-12-08 12:33 AM
Reply to  irem

Merhaba, bu konuda uzman değilim ama bir insana değişmesi gerektiğini söyledigin dk ters teper. Bence spora birlikte başlayıp bunu sanki sen istiyosun da o da sen yalnız kalma diye yanında geliyormuş gibi yedirebilirsin belki. Bir de şimdi aklıma geldi, seni her halinle seviyorum ama sağlıklı olmanı istiyorum gibi şeyler söyleyebilirsin… Read more »

Conq
Ziyaretçi
Conq
2021-02-16 4:29 PM

Bu konuda bir sorum olacak. Erkekler doğuştan maskülen canlılardır sanırım.(istisna durumlar dışında). Erkeklere yüz binlerce yılda gelen genetik bir miras bu. Peki sorum şu: “Yüz binlerce yılda gelen genetik miras nasıl oluyor da 15-20 yılda yapılan beyin yıkanmasıyla neredeyse silinecek hale geliyor veya pasif kalıyor? Bu kadar uzun zamandan gelen… Read more »

alper
Ziyaretçi
alper
2021-03-18 2:34 AM

Hocam emekle ilgili sorunum sistemle alakalı.Yani yetenekle alakalı bişey için emek ararım.Aynı zamanda bir gözlem yaparken de yeteneklinin hakkını teslim ederim fakat içinde bulunduğumuz sistem bizi içine girdikçe daha çok köle ediyo.Komunist falan değilim sadece vahşi kapitalizm karşıtıyım ki o da aslında kapitalizmin bir sorunu sonuçta.Fakat çözümü gene kapitalizmin içinde… Read more »

alper
Ziyaretçi
alper
2021-03-18 2:37 AM

+ pays noktasından pek farkı da olmuyo.Bana kalırsa evinde oturup patates cipsi yiyen ve bu çarka girmeyen kişi sisteme maskulenlik uğruna yapılmış pozitif bir pasif eylem niyetinde.Tabi bu ekonomik noktada.Yoksa kendini düşünsel anlamda geliştirmek yerine patates cipsi yiyosa durum farklı tabi…