Erkekler Ayrılık Acısını Kolay Mı Atlatır?

Erkekler Ayrılık Acısını Kolay Mı Atlatır?

Ayrılık acısı erkek işidir. Depresyon oranlarına baktığımızda bu sebepten acı çeken daha fazla erkek olduğunu görürsünüz. Önce kadınlar nasıl düşünüyor ona bakalım.

Kadınların bu acıyı daha kolay atlatır ve bunun birkaç sebebi mevcut.

1) Evrimsel olarak daha kolay unutmaya programlılar ki bunu anlattık.

2) O kişiden yarar sağlayamıyorsa ilişkiyi sürdürmemeyi tercih eder. 

3) Önceki travmatik ilişkisiyle başa çıkmakta zorlanır ki bu yazıda bundan bahsedeceğiz.

Kadın yapı itirabiyle duygusaldır ve bir erkekten ciddi bir acı mutlaka yaşarlar. Bu o kadar fazla gelir ki başa çıkamaz. Kadın da şimdiki zamana bağımlı olması ve mantığına değil, duygularına doğru geleni rasyonalize etmesiyle gerçekleri karartarak devam eder. Sorunlar çözülmez sadece bilinçaltına itilir. Dindirmek için her şeyi dener, başarılı olamaz. İşte size denk gelen kadınların bir çoğu bu niteliğe sahip, bir bölümünün de sadece psikolojisi bozuktur ki psikolojisi bozuk kadınlardan bahsetmeyeceğiz.

 

Kadınlar ve İlişki Anlayışları

Bu kadın önceden acı çektiği için tekrardan yaşamak istemez ve hızla eş değiştirebilme yetisine sahip olduğu için başka adamlara geçer ve zamanla tükenir. Bazı kadınların zor olduğunu düşünen erkekler görüyorum. Yanlış! O kadın sadece size zor! Çünkü onun içinden geçen eski sevgilisinden kısa süre sonra karşısına çıkmışsınız.

Bazen de o kadının zor olmasını isteyen sizsiniz ve ona bu misyonu yüklediğiniz için kadın da reaktif olarak tepki veriyor. Mesela şunu çok duyuyorum: “Ona kıyamadım, uzun süre sevişmedim…” Kadının derin arzuları içindense şu geçiyor: “Kötü bir çocuk gelsin, beni duvardan duvara çarparak siksin.” Ama bu davranışına ket vuruyorsunuz. Sonra neden bana bağlanmadı diye ağlıyorsunuz. Daha kötüsü de şu: “Önceki sevgilisi pislikmiş, ben öyle olmayacağım!” Başta bu düşünce mantıklı geliyor, oysa ki değil. Kısaca inceleyelim:

1) Mantıklı değil, çünkü o kadın muhtemelen önceki sevgilisinin sadece kötü huylarını düşünerek ondan soğudu, rasyonalize etti, duygularıyla düşündü ve size de kötü biri gibi anlattı ama aslında iyi biri.

2) Önceki sevgilisi kötü biriyse, sizce bu kadın onu neden unutamadı? Bir mantık hatası yok mu? Kadını anlamak yazısında bahsettiğim gibi travmalarını açığa çıkarttı. “Ruh eşi yoktur, sizin saplantılarınızı arttıran insanlar vardır!” İşte siz de o adama benzer nitelikler gösteremediğiniz sürece o kadın sizden etkilenmeyecektir. Bazen biraz da kötü çocuk olmak gerekir ama dengeli. Yani “ben kötü biri değil, seni anlayan bir erkek olacağım” miti sadece sizi “efendi” görmesine ve donunun kuru kalmasına sebep olacaktır.

Kadınlar için ayrıldıkları sevgilisi sadece onu terk ettiyse, aldattıysa veya bir pislikse unutulmaz veya unutmaya çalışmaya değerdir. Böyle bir erkek değilseniz, muhtemelen sizi hatırlamıyor. (Erkeklerinki de buna benzer)

İlişki dinamiğinde temel bir kural var: “Bağlılık hormonu yani oksitosin!” Bunu maksimum seviyeye çıkartmanın en kolay kolay sert seks! Freud’un zamanında açıkladığı şefkat-şehvet ikileminden çıkamadığınız sürece asla aşık olunacak biri olamayacaksınız ve çıktığınızda en melek gibi gördüğünüz kadının bile yatakta nasıl bir fahişeye dönüştüğünü göreceksiniz. Merak etmeyin kırılmaz, onunla yarın olmayacakmış gibi sevişin.

 

Erkek Neden Üzülür?

Değer verdikleri o kadın bunu nasıl yapmış da terk etmiştir? Oysa ki sorulan soru yanlıştır. Doğru soru: O bunları yaparken neden üzüldüm? olmalıdır.

Çünkü kandırılmış hisseder, her şeyi kontrol ettiğini sandığı o kişi baş kaldırmıştır, erkek evrimsel olarak yenildiği zaman girişte anlattığımız kadınlar gibi kendini kandıracak sebepler bulamaz. 6 yaşında oyuncak tırı kırılan çocukken yaşadığı hissi hatırlar. Daha önemlisi o başkaldırıya karşı bir saldırı yapılamamış, yumuşak karnını göstermiştir.

Tecrübelerim gösteriyor ki bir kadını unutamama sebebimiz temelde o kadını çok sevmemiz değil, çok seviyor olmamız sadece bir semptom. Bilinçaltında ise yenilgi var, kazık yemek ve karşılık verilememesi var. Bunu özellikle kadın erişimine fazla olan erkekler bilir. Önceden bahsttiğim gibi gol attığım, kesin kararlar verebildiğim hiçbir kadın için şimdiye kadar üzülmedim, öylece silindiler. Acıdığım, güvendiğim kadınlar ise en azından bir süre canımı yaktı.

Çoğu erkek bunu bilmiyor çünkü her ilişkisinde aynı paterni çiziyor. Seviyor<->güveniyor<->ilgisiz davranıyor<->kazık yiyor. Ayrılıyor ve belki aylar-yıllar boyu sevgili edinemiyor. Edindiğinde de önceki acısı tamamen çözülmüş oluyor ve acı önemsizleştiği için aynı davranışları gösteriyor. Kadın ise böyle yapmıyor çünkü acısını unutmadan, hatalarının farkında olarak kısa sürede yeni birine geçebiliyor. O da atlatamıyor, belki aşık olamıyor ama erkeklerden daha kolay vazgeçmeyi öğreniyor. Çünkü acı güzel bir öğretmendir. Bence her 2 durum da yanlış, ortada bir yerde kalmak lazım.

 

Erkeğe Terk Edilince Ne Olur?

Erkek ayrılınca kendine güvenini yitirir, testosteronu düşer, başka kadınları düşleyemez, hatta sertleşemez. Onu seviyorum yanılgısıyla, deli gibi geri kazanmaya çalışır, zaten opsiyonu da yoktur. Geçen sene bir arkadaşımdan da biliyorum, “31 bile çekemiyorum ağbiii, bu kız bana büyü yaptı” diye ağlıyordu. Bunu kaç kadın yaşar?

Erkek, atalarından gelen gelenekle avcı ve savaşcı olarak evrimleşmiştir, kendini kandırma lüksü yoktur, acısını yaşar veya savaşta yenilirse ölür. İlişkide de böyledir. Uzun süre kadın bulamaz, acısı da her gün karşısındadır. Onunla uyur ve uyanır. Bu acı; yalnızlık, iç hesaplaşma, onun yerine koyabileceği biri çıkmadığı için leş gibi açıkta kalır ve günden güne çürüyerek, kokarak, böcekler tarafından yenilerek yok olur. Erkek yavaş yavaş sindire sindire, iğrene iğrene atlatır ve geriye en ufak toz parçası bile kalmaz ama maalesef bu acı o kadar önemsiz hale gelir ki hatırlanmaz.

İşte kadınla erkeğin en büyük farkı bu, kadın kazık yedikçe evrimsel sebepler bir yana kısa sürede bir başkasını bulabildiği için önceki ilişkisinden kalanları atlatamadığı için tam bağlanamaz, çözmesi için belki 1 sene geçmesi lazımdır ama birkaç ayda yeni birini kolaylıkla bulabilir ve bu da yeni kişiye bağlanamamasına ve derin bir ilişki kuramamasına sebep olur.

Ne ilginçtir ki “ıssız adam” triplerindeki çok kadınla birlikte olan kişilerde de benzer patern mevcut. Onlar da kadın gibi unutmadan birilerine atladığı için yara alabiliyor.

 

Sonuç

Duruma bakalım: Bir taraf sorunlarından arınmış durumda, diğer taraf ise bunları halledememiş durumda. Unutan tarafın hatası genellikle yeniden kolaylıkla güvenmekken, halledememiş kadın tarafının hatası ise bağlanamaması ve fark etmeden eski travmalarına bağlı yaşaması denebilir.

Emin olun ki bunlar yoksa kişiler müthiş ilişkiler yürütür. Benim bir kadını kategorize ederken tanıştığımda ilk sorduğum soru: “son ilişkisinin ne zaman bittiğidir.” 3-5 hafta gibi bir yanıt alıyorsam, bilirim ki o kadından bir cacık olmaz. Ben orada öcüyüm ve beni eski travmasını bitirmek için kullanacaktır, o sebeple ben de onu seks için kullanırım. Duygusal yatırım yapmam.

Tabii erkekte bir sorun daha var. Onca süre yalnız kaldığı için kaybetme korkusu da oluşmuş durumda, sonra da gelsin ruh eşi, gitsin oneitis. İlişki sonunda kadın zaten bağlanamadığı için atlatıyor, erkekse aynı döngüye giriyor.

Bu yüzden ayrılık acısı yazımda anlattıkları yanında boş kalmayıp, bir şey yaratmak için uğraşmalı ve sizi çekici yapacağını düşündüğünüz özelliklerinizi geliştirmelisiniz.

Erkek doğal bir mekanizma olarak evrim boyunca hep savaşmış ve ölmüş. Yani erkeğin genetik kodunda zaten atlatmak var ve buna duygusal konularda farkındalığı eklerseniz, asla yenilmezsiniz.

(Makaleyi oylamayı ihtmal etmeyin.)

4.5 34 votes
Makaleyi puanlayın.

Karanlikruya

Sitenin psikolojik delisi.

Subscribe
Bildir
guest
13 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Kutay
Ziyaretçi
Kutay
14 Temmuz 2020 19:35

Çok doğru ve güzel bir yazı.İşte insan yaşadıkça,tecrübe ettikçe ve okudukça böyle bilge hale geliyor.Eline sağlık

Sercan
Ziyaretçi
Sercan
14 Temmuz 2020 23:53

Cok iyi bir yazi. Karanlikruya bagimlilik yapar.

Adrian
Ziyaretçi
Adrian
15 Temmuz 2020 02:03

Bunca şeyi okuduktan sonra hiçbir zeki ve görünüşü ortalama ve üzeri olan erkek bu sorunları yaşamamalı, terk edilmeyle biten ilişkilerde bir sorun aranıyorsa sorun kişinin kendinde. Kaybetme korkusu yaşaması ve buna bağlı etkilerle terk edilmesi. Kişisel sorunlarını çözmeden bir ilişkiye girmemeli insan, benim bir ilişkim vardı ve terk edildim, bunun… Read more »

ades
Ziyaretçi
ades
15 Temmuz 2020 18:33

biten ilişkimdeki kadın çok fazla cinsellik düşünüyordu.Ve ayrılırken onu ıslatan aslında ben değil kafasında kurduğu hayaller olduğunu itiraf etmişti.Bundan eminim çünkü kız çok durusttu ne hissediyorsa hemen söylerdi ve bazı dusuncelerde yanında olduğumdan anlatıyordu.Böyle bişey olabilir mi önceki ona yüz vermeyen erkekten kurtulamayıp hırs haline getirip kafasında kurup ıslanarak acaba… Read more »

Erkek 06
Ziyaretçi
Erkek 06
29 Temmuz 2020 22:05

Kadın tamamen unutamasa da başkasıyla bir ilişkiyi yürütebiliyor. Erkeğin ise karşısındakinden kopamadığı özellik neyse daha iyisi karşısına çıktığında anında unutabiliyor. Ama bulamazsa erkek dağıtıyor, oneitise bağlıyor. Önemli olan daha iyisi karşına çıkmasa dahi o an duygusal güçlü ve maskülen kalabilmek. Böyle düşünüyorum, ne dersiniz?

Adaletin terazisi
Ziyaretçi
Adaletin terazisi
4 Ağustos 2020 08:52

Kırmızı hapta opsiyonu varmış gibi özgüvenli olma durumu var ya, en az 1 yıllık ilişki sonrasında erkek ayrılınca çevresinde pek opsiyonu kalmıyor. Sadıksa ve tabak çevirmiyorsa dımdızlak kalıyor. Ama kadın instagram listesinden arkadaşı olan biriyle bile hemen bir şey başlatabilir. Yedek tutmasa bile diğer erkekler her zaman hazırda bekliyor ne… Read more »

Adaletin terazisi
Ziyaretçi
Adaletin terazisi
4 Ağustos 2020 15:07
Reply to  Karanlikruya

Teşekkürler hocam. Yine aydınlattın bizi. Ama şöyle bir durum gözlemledim biraz farklı olarak, 32 yaşındayım, çevremdeki adamlar eli ayağı düzgün kız bulunca hemen evlenme telaşında. Bir örnek: Evlenmek istemediğim için bir kız arkadaşımdan ayrıldım. Terketti yani. Kız eğlencesine düşkün bizim çevrelerden bir kaç kişiyle daha görüştü. Kız biraz görüşeyim bakayım… Read more »

Adaletin terazisi
Ziyaretçi
Adaletin terazisi
4 Ağustos 2020 15:37
Reply to  Karanlikruya

Hocam önce Ekşisözlik, şimdi de burası, kafamdaki flu şeylerin netleşmesine çok yardımcı oluyor kelimelerin. Teşekkkürler. Umarım daha genç arkadaşlar bunları okur da daha sağlam adımlarla yetişkin olurlar.

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x