Resim: "Self Portrait - Jacques Louis David" (Erkeği çekici yapan kriterler)

Erkeği Çekici Yapan Kriterler

Erkeği çekici yapan kriterler bellidir. Bir kadın neden bu özelliklere bakar? Geçen Youtube’da Rollo Tomassi’e ait bir podcast izledim ve tartıştıkları konu şuydu: “Oyun mu yoksa görsel nitelik mi?

Bir erkekler olarak öncelikli olarak görsele dikkat ediyoruz, çünkü donanımız buna uygun. Hiçbir kadın sizi “oyunla” baştan çıkartamaz ama erkeğin cinsel stratejisi temelde de budur. Geoffrey Miller – Sevişen Beyin kitabında kur yapmanın öneminden ve evrimi etkilediğinden bahseder.

Erkekler en basitinden kalçaların büyük olmasını doğurganlıkla bağdaştırıp, bu kadın çocuğumuzu kolay doğurur diye düşünebilir ve bu cinsel çekim olarak bize geri döner. Kadınlarsa gücü önceler ve alfa döller, beta öder stratejisine göre eş seçer. (Ekşi Şeyler yazım: Psikoloji makalelerine göre ilişkilerde parternerimizi neye göre seçiyoruz?)

Fiziksel nitelikler önemlidir çünkü hale etkisi yaratı. O kadında sizin çok başarılı/güçlü olduğunuz yanılgısını uyandırır. Fizik önemlidir ve kadınların seçimleriyle koraledir.

Üstte bahsettiğim Youtube podcastinde 2’e ayrıldılar. Pua’ların savunduğu en önemli konu oyun kavramı ile baştan çıkartmakken, bir kısım fiziksel özellikleriyle kadınları etkilemeyi tartıştı.

Rollo Tomassi bu konuda net bir şey söylüyor: “Tip, para, oyun ve içlerinden birine sahip olacaksan en önemlisi oyundur fakat oyun tipin önemini yok edemez. Yapılması gereken hepsini birlikte geliştirmektir.

Burada en büyük sıkıntı ise emek vermek. Fark edilmese de 3 nitelik için de zaman ve çaba gerekiyor. Ohh iyi fiziksel nitelikler önemsiz derseniz aylarınızı barlarda sürterek ve kadınlarla konuşarak oyununuzu geliştirmek için harcamanız lazım. Yapabilecek misiniz? Daha önemlisi bu sizi mutlu hissettirecek mi? Gerçekten tek amacınız oyun olursa hayatınız hangi yöne savrulacak?

Hangi tarafa gidiyoruz kaptan?

Tipinizi geliştirmenin çeşitli yolları var. Doğuştan gelen yüz, boy, kas potansiyelini değiştiremezsiniz fakat iyileştirebilirsiniz. Kas yapmanız, giyiminize-saçınıza-başınıza özen göstermeniz iyi bir başlangıç olacaktır. Para için işinde yükselmeniz, sabah akşam ek gelir kaynağı için savaşmanız, belki ek sertifikalar almanız gerekir. Oyun içinse zihinsel yeteneklerinizi geliştirmeniz, daha çok okumanız, daha çok kadınlara açılış yapmanız gerekir ama “3ünü aynı anda yapmak için yeterli zaman var mı?” Unutmayın ki bir kadının bir niteliğinizi fark edebilmesi için o yeteneğinizin ortalamanın çok çok üstüne çıkması gerekir. (80/20 pareto prensibi).

Kadınlarda başarısız olan kişilerin temel problemi işte bu çabayı sarf edememeleridir. Biliyorsunuz her şey ayrılık acısıyla başlar ve bunca zaman kadın doğasını bilmedikleri için zaten 1-0 gerideler. Doğuştan fiziksel ya da zihinsel nitelikleri de düşükse çok çaba sarf etmeleri gerekir ve hepsi için vakit yoktur ve maalesef eşitlik de olmayacaktır.

Ne demişler? Erkeğin makyajı saçı-başıdır. Fiziksel görüntünüzü düzenlemeye en basitinden saç-sakal ile başlayabilirsiniz. Ardından kendinize uygun giyinmeyi öğrenebilirsiniz.

Spor salonunda disiplinli çalışmak ciddi bir emek sarf etmek ilk adım olmalıdır. Haftada 3 kere gidilmesi gerekir. 2-3 ayda gerekli gelişmeyi göremeyen erkek; direkt olarak düşük motivasyonal çalışmayı bırakabilir ve zaten başarısız olması, değişmeye karşı direnç göstermesi durumu çözümsüzleştirir fakat kadınlar için bahaneler önemsizdir. Richard Cooper ne diyor? “Kadınlar sizin bahalerinizle ilgilenmez, bitiş çizgisinde bekler ve kazananla birlikte olur.” Yani kadınlar kas yapmayı denediniz de kas geliştiremediniz, daha fazla para kazanamadınız ya da “kadınlar şöyle varlıklar, bana bakmıyorlar” diye ağladınız diye size bakmayacak. Cinsel seçiliminizden siz sorumlusunuz.

Kadınlar sadece diyetle müthiş bir fiziğe sahip olabilir ama erkeğin güçlü kaslara sahip olmak için spor salonunda yaşaması gerekir. Çünkü güçlü kas donanımı doğal yollarla sağlanamaz.

Kadınlara neyi beğenir?

Erkekler çeşit çeşit kadınları beğenebilir. Bazıları kısa sever, bazıları uzun sever, bazıları tombik sever ama kadınlar tip konusunda evrenseldir ama buna sıkı sıkı bağlı değillerdir, girift mekanizmaları sonucunda esnerler. Örneğin 180 olmazsa kimseyle çıkmam diyen kadın 170lik adamdan alfa sinyalleri aldıysa aşık olabilir.

Robin Baker (Sperm Wars) da kitabında bundan bahseder. Çoğu erkek çıplakken göbeğine ya da cinsel organın büyüklüğüne takılır, oysa ki kadın bel-kalça oranınızı ardından üst vücudunuzu inceler. Yani üçgen vücut, büyük göğüz-omuz-kollar, güzel bir göt kadın için çekicidir ve sağlık göstergesidir. O zaman haydi gençler bench press’e. (Siz yine de göbek yapmayın.)

Ben oyun severim diyenler:

Benzer şekilde oyunun gelişmesi demek devamlı kadınlarla konuşması, bunu iş gibi görerek her gün veya gece açılış yapması gerekir. Bu ciddi bir çaba ve vakit demek. Doğrudan bir çözüm fakat temeliniz yoksa gururunuz çok kolay kırılacaktır ve bu da “tercih edilmediğiniz” yanılgısına sebep olacaktır. Malcolm Gladwell’ın Outliers kitabında bir konuda başarılı olmak için 10bin saat çalışmanız gerektiğini belirtmiştir. Yalnız sadece oyuna yönelmeniz de hayatınızı kadınlardan ibaret yapacağı için diğer alanlarda geri kalmanıza ve sadece kısa süreli ilişkiler yaşamanıza neden olur. Sonuçta ise ruh eşi mitine saplanabilirsiniz.

Para en kolayı, hadi canım?

Para da benzer şekilde emek gerektirir. Öncelikle esas mesleğinizde yükselmeniz, bu konuda rekabete girmeniz, yorucu iş performansına gömülmeniz gerekir. Üstüne ek işler yapmanız, belki borsa konusunda deneyim kazanarak parayı daha iyi değerlendirme koşulları gerçekleştirmeniz iyi olabilir. Bu da stresli bir konudur ve ciddi vakit alacaktır. Kadınlara yaklaşmayı bilmiyorsanız bir işe yaramaz. 30 yaşından sonra hala bakir olabilirsiniz. Para sadece bir kendinizi daha iyi ifade etmeniz konusunda bir araçtır. Dikkat edilmezse “beta öder” fazına sokar.

Peki ya siz hangi yönlerinizi geliştirmek için çaba sarf edeceksiniz?

Bunlar kısa sürede olmayınca kişiler hap bilgiler bekliyor. Hemen kadınlarla yatmak istiyor, puanı hemen artsın istiyor ama başlangıç noktası sadece 5/10. Bu puanın artması 3-5 ayda olmayacak ve her bir gelişmeniz ondalıklı gerçekleşecektir. Yani 5,1 – 5,4 olarak büyürsünüz. Kas oranınızın artması, gelirinizin artması, zihinsel dokunulmazlığınızın artması ile oyununuzun güçlenmesi bu puana yavaş yavaş katkı yapar ve ancak 6,5/10’a geldiğinizde dikkat çekmeye başlarsınız. Başarınız aynı iş performansınız gibi sürekli olmalıdır. Aksi halde ancak nötr kadınları etkilemek için vakit harcar durursunuz.

Fiziksellik ve Güç İlişkisi Nedir?

Burada gözden kaçması gereken en büyük etki hale etkisidir. Kadınlar güçlü bir niteliğinizi görüp, diğer konularda da iyi olduğunuzu düşünür. Uzun boy diyelim mesela, bunun çekici olma sebebi güçlü olduğunuzu ve diğer işlerde de başarılı olabileceğiniz yanılsamasını yaratmasıdır ve gerçekten de uzun boylu erkeklerin daha faza para kazandığı üstüne korelasyon mevcuttur fakat bu nedensellik değildir. Örneğin Facebook, Google gibi firmaların kurucuları 170’in altındadır.

Eğer siz beceriksiz bir avarelseniz, bu özelliğiniz anlamsızlaşır. Para da benzer şekilde gücü simgelerama o para babadan kaldıysa ve siz kötü bir eğitim aldıysanız, evde bütün gün bira-doritos yapıyorsanız, o özelliğiniz yine anlamsızlaşır. Çünkü o gücü esas özelliklerinizle bağdaştıramamış olursunuz. Eldeki özelliğinizi stratejiniz için kullanamazsanız önemsizdir. Bunlara podcastimde değinmiştim.

Şöyle özetleyebilir ki kadında cinsel uyarım için çekim oluşturmanın temel kaidesi “iyi bir genetik” materyalinizin olduğunu göstermektir ama bu kadınlarla birlikte olmanın tek yolu değildir. Rollo burada çekici bir erkek olmakta, dürtüyü ayırır. Çekici erkek olmak statü(geleneksel hipergami), cinsel uyarım içinse “genetik” ön plana çıkar ve fiziksel özelliklerinizi en iyi seviyeye çıkartmak önem kazanır. Bunlar iç içe geçmeli ve temelde kadını güçlü olduğunuz konusunda uyarmalısınız. Tek taraflı yatırım(sadece stayü veya tip) yaparsanız kadınlarda başarısız olursunuz.

Sonuçlar

İşte sorununuz bu. Az çaba sarf ederek, belli konularda uzmanlaşmadan standart düzeyde kaldığınız için dikkat çekmiyor ve etkilemek için gereğinden fazla çaba sarf etmeniz gerekiyor. Bu genel gelişim yanında bir uzmanlığınzın olması önemlidir. Kitlesel ün yakalayacağınız alanlar sizi yükseltir yine hale etkisi diyebiliriz. Örneğin bir enstrümanda uzmanlaşmak ve barda çalmak, iyi bir şair ya da yazar olmak, lisanslı sporcu olmak, hatta youtuber olmak genelden ayrılmanıza sebep olacaktır ve yine aynı yere geliyoruz: Emek vermek! Özetle erkek olmak emek ister diyerek alttaki cümleyle bu konuyu bitirelim.


“Başarı tesadüf değildir.”


(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

4.6 227 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
41 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Mamba
Ziyaretçi
Mamba
2021-02-10 1:55 AM

Biraz düşündüm de Türk erkeklerinin büyük kısmı değersiz çünkü değer kazanmak için çaba sarf etmiyorlar tip-para-oyun diyorsunuz tip kısmına bakınca erkekler saç sakal vücut giyim gibi konularda gerçekten çok kötüler yarım saat sokakta dolaşsanız anlarsınız, para diyince bakıyorum işinde yükselmek için çaba sarf eden ya da zaman ayırıp yatırım yapan… Read more »

Mamba
Ziyaretçi
Mamba
2021-02-10 2:51 AM
Reply to  Karanlikruya

Benim tinder kurma amacım erkeklerin yaklaşımlarını öğrenmekti ama durum o kadar kötü ki cinsellik uğruna öz saygılarını hiçe sayıyorlar, yakışıklı ve zengin olmak avantaj ama sonuçta sosyal canlılarız ve iletişim çok önemli işte olayın iletişim kısmında erkeklerin büyük çoğunluğu eleniyor, dışarıdan baksan 8/10 diyeceğin adamın kadına yaklaşımına bakıyorsun kadın kupkuru… Read more »

Marihuana
Ziyaretçi
Marihuana
2021-02-11 7:22 PM
Reply to  Mamba

Sorun tinderda değil sorun toplumda, Erasmus yaptığım dönemlerde tinderı aktif bir şekilde kullandım ve harika sonuçlar aldım online dating ile Avrupa’da oldukça tatmin edici ilişkiler yaşarsın, Türkiye’de olsa tanrıça muamelesi görecek kızlarla oldukça rahat bir şekilde buluşup devam ediyordum tabii burada oyunu bilmekte önemli çünkü dediğin gibi sosyal canlılarız ve… Read more »

Byt
Ziyaretçi
Byt
2020-06-29 8:00 PM

Yine çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık

dın 93
Ziyaretçi
dın 93
2020-06-30 4:44 PM

Elinize sağlık. Ekşi’de diğer girdilerinize bakınca mühendis olabileceğinizi düşündüm. Mühendisseniz kariyer hususunda tavsiyeleriniz neler olabilir? Makine mühendisiyim, zorunluluktan imalatta çalışıyorum fakat işin çok da beni geliştirdiğini düşünmüyorum, sadece insan ilişkileri gelişiyor o da orta düzey yöneticilikten dolayı. Bir yandan da başka türlü gelişeyim mesleğimde diyorum, yol bulamadım. İngilizcem vs var,… Read more »

Ted eleven
Ziyaretçi
Ted eleven
2020-06-30 7:08 PM

Sen sevgilim olmayacak gibi hissediyorum bazen?

Ted eleven
Ziyaretçi
Ted eleven
2020-07-01 9:31 AM
Reply to  Karanlikruya

10 uzerinden puan versem bana 2 olur max o yüzden

İrem
Ziyaretçi
İrem
2020-07-02 11:25 PM

Merhaba, erkekler adına öğretici, kısa ve öz nitelikte olmuş. Erkeğin gelişimi, eşini -kadınını- tatmin eder ve sadakatini desteklerken erkeğin seçeneklerinin artmasına da yol açıyor. Bu aldatmayı tetikleyebiliyor. Sevgilimin gelişimini desteklerken bana olan sadakatini nasıl koruyabilirim? Rica etsem bu konuyu kadın perspektifinden yorumlar mısınız? Ne kadar bakımlı olsam da yıllar zalimce… Read more »

İrem
Ziyaretçi
İrem
2020-07-03 1:08 AM
Reply to  Karanlikruya

Kadının uyumunu sağlayacak gelişme nasıl olur/olmalıdır? Sonuçta kadın ve erkeğin gelişimi hipergamide aynı noktalar üzerinden değerlendirilmiyor. O statüsünü, fiziğini, maddi gücünü geliştirirken ben de bunları yapabilirim. Ancak güzelliğimi zaman geçtikçe sadece ‘korumaya çalışıyor’ olacağım. Başkasına gider demiyorum, gitme ihtimali yükselir. İlişkinin dinamiğini bu bağlamda nasıl sürdürebilirim? Kısa da olsa bilgi… Read more »

Onur
Ziyaretçi
2020-08-13 11:28 AM

Ben kendimi genelde cinsellikten uzak tutuyorum (Rahip Modu). Kendimi geliştirmeye uğraşıyorum. 10 üstünden 4-5 anca varımdır. Elbette eksiklerim var kendimce, ama ben yoğunluklu olarak genel kültürü arttırma evresindeyim. Tipim fena değil, ama kadınların peşinden koşturmayı yıkıklık ve boş iş olarak gördüğüm için (ki zaten öyledir), genelde “kendi kendime yeterim, yetebilmeliyim”… Read more »

dxdiag
Ziyaretçi
dxdiag
2020-11-22 11:27 AM

Yazı için teşekkürler. Anlatmak istediğin sanırım şu kırmızı hap camiasında okuduğum kadarıyla iki yol varmış gibi görünüyor. İlk yol oyun ve statünün birlikte geliştirilmesi gerektiği düşüncesi ,ikinci yol kişinin statüsü geliştikten sonra zaten kadınların geleceğini savunan görüş. Siz iki yolu da hatalı buluyorsunuz ((bir erkeğin statüsünü sağlayan 3 parametre var… Read more »

Onur
Ziyaretçi
2020-11-25 3:11 PM

Schopenhauer “Dünya’nın en fakir insanları, en çok paraya sahip olanlardır” demişti. O zaman biz daha çok paraya sahip olduğumuz zaman daha fakir olmuş olmuyor muyuz aslında? Hatta Tyler Durden Fight Club’da “Ancak her şeyini kaybettiğin zaman istediğin şeyi yapabilirsin” der.

Furkan Aktaş
Ziyaretçi
Furkan Aktaş
2020-12-20 9:35 AM

Çok faydalı bir makaleydi, bunun üzerine bir sorum olacak: Ben şu an üniversitede sağlık bölümünde okuyorum. (Elektronörofizyoloji) Kariyerimi ise müzikten ilerletmek istiyorum. Piyano çalıyor, elektronik müzik yapıyorum. Konservatuvara ailem izin vermedi. Sonra, çevre ve para yüzünden bu bölümü okuyorum. Şu an Hacettepe’deyim… Bir yandan gelirim olurken, bir yandan müziği ilerletip,… Read more »

Last edited 1 yıl önce by Furkan Aktaş
Konq
Ziyaretçi
Konq
2021-06-06 7:48 PM

hocam bir şey sorucağım da ses ile ilgili. genellikle hatunlarla tanışıp işte telefonda veya reelde görüştüğümde sesimle ile ilgili değişik yorumlar alıyorum. “Senin sesini daha elit beklerdim”, “Tipinle sesin hiç uyuşmuyor”, “Dublaj gibisin” vs.. tarzı yorumlar alıyorum. genellikle bunları geçiştiriyordum da sıkıntı yok ama yani biraz fazla duyunca insan garipsiyor.… Read more »

kadir
Ziyaretçi
kadir
2021-06-10 12:36 PM

Hocam bu yazdıklarını okurken aklıma eski bel kalça oranımın güzel olduğu ve bir şeyleri başarmış olduğum yani senin yazdığın gibi nitelikli erkek halesini oluşturduğum aklıma geldi. O zamanlar bir de kitaplara gömülüydüm ancak depresyondan çıkamıyordum bir türlü gruplarda felsefi şeyler yazıp kitap okuyordum bir de. Fark ettim ki o zaman… Read more »

Levent Topçu
Ziyaretçi
Levent Topçu
2021-06-12 7:45 PM

Hocam, 8 ay oldu borderline olan kız arkadaşımı terkettim. Frontal lovu güçlendirmek için, spor salonuna yazıldım. Kitaplar okudum. Fizik yapım hafif kaslı ve fit oldu. Yaşım 33. Sorum şudur, yolda yürürken yada kafede kızlar birkerede olsa süzüyorlar hatta kızlara birşey sordugumda terslemiyorlar. Bu benim geliştiğimi Cpd değerimin yükseldiği hatta kızlar… Read more »

Simbiyoz
Ziyaretçi
Simbiyoz
2021-07-08 5:17 PM

Siz bir konuşmanızda : “Kadın erkeğin kendini geliştirme olasılığını çekici bulur.” demiştiniz. Benim şu zamana kadar öğrendiğim pek çok bilgiye göre de bu gerçekten böyle. Uzun boy bile yüksek statülüymüş algısı verdiğinden çekici geliyor olmalı kadına. Öyleyse “Kölenin Mutluluğu”ndaki bilgilerden de yola çıkarak “evlilik” denen şeyden uzak durmak gerektiği sonucunu… Read more »

Simbiyoz
Ziyaretçi
Simbiyoz
2021-07-08 6:21 PM
Reply to  Karanlikruya

“Hak eden kadın” dediğimiz kişi fikrimce:” kendinin daha pahalıya satmak için gelecekle pazarlık etmiş kadındır”. Nietzsche’nin : “Kibar bir fahişe, hayatı boyunca geçimini gençlikteki güzelliğine borçlu olmak isteyen kızdan daha namusludur.” Sözündeki “ hayatı boyunca geçimini gençlikteki güzelliğine borçlu olmak isteyen kız“dır . “Kadın” olarak fahişe ile namuslu(!) hak eden(!)… Read more »

Levent Topçu.
Ziyaretçi
Levent Topçu.
2021-07-09 7:47 PM

Hocam merhaba.
Kız iki arkadaşıyla beraber karşılıklı masadayiz. Tam 20 dakika bakisiyoruz. Hatun gülümsüyor belli ediyor ilgilendigini. Tam kalkıp konusucam yan koltuğa geçip arkasını dönüyor. Güzel kiz bunu çok yaşıyorum. Tek olsa konuşurum fakat bu nedir yani ilgi ihtiyaçlarını mi karşılıyorlar bu arada iyi giyimli kaslı yapim var iyim?

Mermaid
Ziyaretçi
Mermaid
2021-07-10 1:21 AM

Hocam temelde uzun boyun, bakımlı bir yüzün çekici olduğunu biliyoruz. Rollo gibi kişiler de genel olarak 80/20 beta/alfa oranından bahsediyor. Şahsen ben bunun türkiye için geçerli olmadığını düşünüyorum. Siz de ilişkiler konusunda fikirlerine değer verdiğim birisiniz, şunu sormak istiyorum. Sizin gözlemlerinize göre türkiye’deki alfa/beta oranı 80/20 gibi midir yoksa fazla… Read more »

Mermaid
Ziyaretçi
Mermaid
2021-07-12 1:22 AM
Reply to  Karanlikruya

Hayır hocam sadece genel manada söylemek istemiştim. Yani sizce de genel olarak Türkiye’de alfa/beta oranı 80/20 gibi bir şey mi yoksa benim gibi 90/10 civarı mı olduğunu düşünüyorsunuz?

alper
Ziyaretçi
alper
2021-07-18 7:01 AM

Hocam şu para meselesini bir türlü kafamda oturtamıyorum. Paranın gene bir katkısı yok. Anca bi şekilde peydah olmuş çocuğun hayatta kalmasını garanti ediyo. Fakat kadınların alfa fucks beta bucks stratejisinde alfa fucks için herşeye rağmen para ve imkanlılık araması çok garibime gidiyo. Özellikle para konusunda kendi başına pek bir derdi… Read more »

alper
Ziyaretçi
alper
2021-07-19 9:03 AM
Reply to  Karanlikruya

Uzun dönem ilişkiyle işim yok fakat one night stand için bile neden belli bir “cikslikte” olmamız lazım. Salaş üst, altta şort, ters takılı şapka, spor ayakkabı giymiş olman ve mekana kendi arabanla gelmemiş olman, belki de arabanın olmaması neden problem? Benim derdim, anlık dürtü oluşturma işi niye gene parayla ilintili… Read more »

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet
2021-11-02 6:50 PM

Karanlıkrüya hocam, Aynı fabrikada çalıştığımız 3 kız 3 erkeğiz kızlar güzel 21-24 bantları ben 32 diğer arkadaşlar 25-27 ben o arkadaşlar benden daha uzun ve yakışıklı cocuklar. Kızlara yürüdüler ilgilenmeler falan tabi ben yurumedim. Kızlar pas vermiyordu sonra bi seminerde kızla sigara icerken bi yakınlaşma oldu. Kızla sevgili olduk, beraber… Read more »