Şekil: Paolo Veronese - Prudence and Manly Virtue (Depresyondan Şak Diye Kurtulmak Mümkün Mü?)

Depresyondan Şak Diye Kurtulmak Mümkün Mü?

İlgili podcasti şurada yapmıştık. Çoğu insan dönem dönem depresyona girer ve bununla mücadele eder. Tipik bir hata olarak mutsuzluğu da mutluluğun tersi olarak düşünerek mutlu olursa depresyonunun geçeceğini düşünür. Oysaki mutluluk, mutsuzluğun tersi değildir.

Bunu şöyle ispatlayabiliriz:

Örneğin en mutlu olduğunuz anı düşünün, hediye almak, terfi almak, aşık olduğunuz kadının size teklif etmesi? Hepsi aniden sizi mutlu eder ve yavaş yavaş söner, maksimum 1-2 gün bu his devam edecektir. Bir de sizi negatif hissettiren duyguları düşünün, hemen geçer mi? Ayrılık, terk edilme, bir sevdiğiniz ölümü? Bu hisler 1 günde geçmez, hatta ilk gün şok etkisiyle ne olduğunu anlamaz. 2. Ve 3. Gün daha çok acı çekersiniz. Örneğin depresyon tanıları 2 haftada verilir. İntihar süreci uzun depresyon sonunda ortaya çıkar. Negatif hisler, pozitiflere oranla çok daha bulaşıdır.

“Mutluluk sahip olmayla ve alışmayla; mutsuzlukta sahip olduğunu kaybetmeyle ilişkilidir.”

Kaybettiğiniz bir şeyi tekrardan bulduğunuzu veya  ayrılan sevgilinizin geri döndüğünde büyük sevinç yaşarsınız ama yine sahip olma yanılgısıyla kısa sürede bu hissi normalleştirirsiniz. O şeyi yine kaybettiğinizde yine yoğun negatif duygular içine girersiniz. Fark ettiyseniz mutlu olmak belki 1 birimken, negatif hissetmek -10 birimdir. Bu yüzden sırayla Epikür ve Stoa felsefesi gelişmiştir. Epikürcüler elinizde olanla mutlu olmayı çalışın derken, Stoacılar kontrol edemedikleriniz için üzülmeyin demiştir.

Demek ki negatif hislerden kurtulmanın basit, hızlı hap versiyonları yoktur. Bunu oboziteye benzetebiliriz. Obez insanlar yıllarca yanlış beslenmiştir, kas ve sinir sistemleri buna uygun gelişmiştir, kardiyovasküler sistemleri rezalet hale gelmiştir fakat mucizevi bir hapla zayıflamaya çalışırlar. Bunun örneğini 2000lerin başında gördük, çoğu kişi bu haplarla bağımlı oldu, rahatsızlandı ve hepsi aniden toplatıldı. Hatta Requiem For A Dream filminde bu çok iyi işlenir. Neyse.

Belki depresyon sırasında pozitif bir şeyler sizi iyi hissettirebilir ama sorun hala ordadır, zihin setiniz hala aynıdır ve kısa süre sonra mutsuzluk geri gelecektir.

Ne Yapmalıyız?

Obeziteyi nasıl yenersiniz? Rejim tamamen değişmeli, spor yapılmalıdır. 15 senelik birikim 1 ayda değişmez, aylarca mücadele edilir ve bir noktada üstesinden gelinir. İşte zihin de böyledir, yıllarca kendinizi yanlış beslerseniz, bunu değiştirmek için zihin rejimi yapmanız, zararlı şeylerden uzak durmanız, doğru kaynakları okumanız hatta terapi almanız gerekebilir. Terapilerin bile hemen işe yaramaması zihnin yavaş değişmesinden ötürü ortaya çıkar. Tekrarlı olarak terapi sürdürülmeli, tek başınaysanız size zarar veren kaynaklardan uzak durmalı sağlıklı bir hayat sürmelisiniz.

En basitinden stalk’dan uzak durulmalıdır. Çünkü eskiyi kurcalamak ve kontrol edemeyeceğin bir şeyi (örneğin eski sevgiliyi) geri kazanmaya çalışmak sadece eski anıları güçlendirmeyi ve unutma sürecinizi uzatmaya yarar.

Önceden anlatmıştım, pollyannacılık bile insanı geliştirir. Bu kişilerin negatif etmenlerden daha zor etkilendiği, para, kadın ve statüye daha kolay ulaştığı görülmüştür. Sizin düşmanınız sizsiniz. Sizin kararlarınız, sizin inandıklarınızdır. Önce bunu değiştirmelisiniz. (Bkz. Ayrılık Acısıyla Başa Çıkmak)

Çoğu kişi bir şey yapmak için önce duygunun gelmesini bekler fakat bilişsel davranışçı terapiden bunun yanlış olduğunu biliyoruz. Bir şey hissetmek için önce yapmanız da gerekebilir. Buna fake it until to make it diyoruz. Yani yapana kadar öyleymiş gibi davran. Örneğin spor yapınca “runner’s high” hissetmeniz en önemli çıktıdır. Öncesinde değil, spor yaptıktan sonra iyi hissedersiniz.

4.6 10 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
18 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Yılmaz
Ziyaretçi
Yılmaz
2021-11-05 9:52 PM

İstanbul’a iki ay önce taşındım ve iş yerinde bir kadından aşırı şekilde etkilendim ve buna direk açıldım. Zaman falan dedi. Tabi ben daha bu siteyle tanışmamıştım en önemli yerlerde hatalar yaptım iki aylık kısa süre zarfında şiirler vs biliyorum şimdi saçmaladığımı anladım. Benim sevmediğim bir erkeğin de olduğu bir ortamda… Read more »

Yılmaz
Ziyaretçi
Yılmaz
2021-11-07 12:18 AM
Reply to  Karanlikruya

Hocam gerçekten ufkumu açtınız, ben de normalde kendi çapımda bir okurum ama bu tarz durumlara hiç sizin baktığınız yerden bakamadım. Sizi keşfettikten sonra bugüne kadar ulaştığım kadınlara şans eseri ulaştığımı farkettim. Çok ama çok teşekkür ederim. Akademisyenmişsiniz belki bir gün bir yerde görürsünüz beni ben sizi zaten tanımam ama siz… Read more »

Yılmaz
Ziyaretçi
Yılmaz
2021-11-07 6:38 PM
Reply to  Karanlikruya

Zihnimin sömürüdüğünü sizle farkettim. Gerçekten çok ama çok teşekkür ederim

spartacus
Ziyaretçi
spartacus
2021-11-07 9:32 PM

ekşi sözlükten bir hatunla buluştum(bira içmelik arkadaş veritabanından ).genelde bu entryde abazalar uçuşur ama ilginç bir şekilde denk geldi ve üniversite ogrencisi 23 yaşında bir kızla buluştum.ben 30 yaşında kariyer meslekte tipi ve fiziği iyi olan bir erkeğim.ikimizde hafif canlı müziğin olduğu bir yerde oturduk ve aksam 8 den gece 12… Read more »

spartacus
Ziyaretçi
spartacus
2021-11-07 9:34 PM

sizce nerde hata yaptım.ghosting ve gaslighting konusunda erkekadam sitesinde bugun çok güzel yazılar yazıldı.Siz de bu konuda bilimsel verilere dayalı,dipnotlu ve pratikte de yansımaları olan örnek olaylar bağlamında konuyu irdeleyerek bu iki konu hakkında sitenize yazı koyabilirmisiniz?

spartacus
Ziyaretçi
spartacus
2021-11-07 9:53 PM
Reply to  Karanlikruya

kelime sınırını aşmam gayet doğal.biraz daha fazla satır eklerseniz derdimi daha rahat anlatabılırdım. özetle ancak bu kadar oluyor.o gece yakınlaşmak diyorsunuz da kızla 2 dk önce eksi sözlükte tanısmısım kız bana ertesi gün bulusalım dediginde biraz daha birbirimizi tanımamız gerektiğini söledi.konuşurken bence her sey iyi gitti iyi gitmese 4 saat… Read more »

spartacus
Ziyaretçi
spartacus
2021-11-07 9:57 PM

Türkiyede her yerde her zaman ve her koşulda one night stand olmuyorki.buluştugum tıp okuyan bir kızdı.2.dakıkada kino yapamazdım.sizden daha bilimsel,objektif yorum beklerdim.

Berk
Ziyaretçi
Berk
2021-11-14 12:46 AM

Yeni tanıştığım bir kızla konuşurken kardeşiyle hiç konuşmadığından bahsetti. Bende klasik kardeşler arasında zaman zaman böyle şeyler olabileceğini söylerken odalarının karşılıklı olduğundan ve bir yıldır birbirlerine günaydın bile demediklerinden bahsetti. Kızla ortak arkadaş ortamında tanışmış muhabbet de gayet iyi gidiyorken kardeşiyle konuşmama sebebini merak ettim açıkçası ama sonradan sizin soğuk… Read more »

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim
2021-11-14 11:28 AM

Erkek inceller gibi kadın incellerin de sayısının hızlı artıştaymış. Hatta femcel oranının incelleri geçmiş olabilir. Bunun sebepleri sizce nedir?

Mert
Ziyaretçi
Mert
2021-11-25 1:51 AM

Hocam sizi keşke baştan tanısaydım. Yazacaklarıma sizden başka kimse bana doğru yolu gösterecek gibi gelmiyor. 4 senelik bir ilişkim vardı 1 ay önce ayrıldı. Her gün yazan kız şimdi hic oralı olmuyor beni sevdiğini takip ettiğini merak ettiğini ben yazınca söylüyor ve ben yazmadan yazmıyor bazen konuşurken çok özlemişim seninle… Read more »

Mert
Ziyaretçi
Mert
2021-11-26 5:56 AM
Reply to  Karanlikruya

Ağzınıza yüreğinize sağlık. Sizin cevabınızı okuduktan sonra çok ilginç birşey oldu 1 aydır yazmayan kız seni merak ettim nasılsın yazmış. Allahtan mesajınızı onun mesaj atmasından önce okumuşum ki duygusallaşmadım ve verdiğim cevap seninle birdaha görmüşken istemiyorum oldu. Sizden aldığım cesaretle tabi içim kan ağlıyor ama burası ve youtube de ki… Read more »