Şekil: Paolo Veronese - Prudence and Manly Virtue (Depresyondan Şak Diye Kurtulmak Mümkün Mü?)

Depresyondan Şak Diye Kurtulmak Mümkün Mü?

İlgili podcasti şurada yapmıştık. Çoğu insan dönem dönem depresyona girer ve bununla mücadele eder. Tipik bir hata olarak mutsuzluğu da mutluluğun tersi olarak düşünerek mutlu olursa depresyonunun geçeceğini düşünür. Oysaki mutluluk, mutsuzluğun tersi değildir.

Bunu şöyle ispatlayabiliriz:

Örneğin en mutlu olduğunuz anı düşünün, hediye almak, terfi almak, aşık olduğunuz kadının size teklif etmesi? Hepsi aniden sizi mutlu eder ve yavaş yavaş söner, maksimum 1-2 gün bu his devam edecektir. Bir de sizi negatif hissettiren duyguları düşünün, hemen geçer mi? Ayrılık, terk edilme, bir sevdiğiniz ölümü? Bu hisler 1 günde geçmez, hatta ilk gün şok etkisiyle ne olduğunu anlamaz. 2. Ve 3. Gün daha çok acı çekersiniz. Örneğin depresyon tanıları 2 haftada verilir. İntihar süreci uzun depresyon sonunda ortaya çıkar. Negatif hisler, pozitiflere oranla çok daha bulaşıdır.

“Mutluluk sahip olmayla ve alışmayla; mutsuzlukta sahip olduğunu kaybetmeyle ilişkilidir.”

Kaybettiğiniz bir şeyi tekrardan bulduğunuzu veya  ayrılan sevgilinizin geri döndüğünde büyük sevinç yaşarsınız ama yine sahip olma yanılgısıyla kısa sürede bu hissi normalleştirirsiniz. O şeyi yine kaybettiğinizde yine yoğun negatif duygular içine girersiniz. Fark ettiyseniz mutlu olmak belki 1 birimken, negatif hissetmek -10 birimdir. Bu yüzden sırayla Epikür ve Stoa felsefesi gelişmiştir. Epikürcüler elinizde olanla mutlu olmayı çalışın derken, Stoacılar kontrol edemedikleriniz için üzülmeyin demiştir.

Demek ki negatif hislerden kurtulmanın basit, hızlı hap versiyonları yoktur. Bunu oboziteye benzetebiliriz. Obez insanlar yıllarca yanlış beslenmiştir, kas ve sinir sistemleri buna uygun gelişmiştir, kardiyovasküler sistemleri rezalet hale gelmiştir fakat mucizevi bir hapla zayıflamaya çalışırlar. Bunun örneğini 2000lerin başında gördük, çoğu kişi bu haplarla bağımlı oldu, rahatsızlandı ve hepsi aniden toplatıldı. Hatta Requiem For A Dream filminde bu çok iyi işlenir. Neyse.

Belki depresyon sırasında pozitif bir şeyler sizi iyi hissettirebilir ama sorun hala ordadır, zihin setiniz hala aynıdır ve kısa süre sonra mutsuzluk geri gelecektir.

Ne Yapmalıyız?

Obeziteyi nasıl yenersiniz? Rejim tamamen değişmeli, spor yapılmalıdır. 15 senelik birikim 1 ayda değişmez, aylarca mücadele edilir ve bir noktada üstesinden gelinir. İşte zihin de böyledir, yıllarca kendinizi yanlış beslerseniz, bunu değiştirmek için zihin rejimi yapmanız, zararlı şeylerden uzak durmanız, doğru kaynakları okumanız hatta terapi almanız gerekebilir. Terapilerin bile hemen işe yaramaması zihnin yavaş değişmesinden ötürü ortaya çıkar. Tekrarlı olarak terapi sürdürülmeli, tek başınaysanız size zarar veren kaynaklardan uzak durmalı sağlıklı bir hayat sürmelisiniz.

En basitinden stalk’dan uzak durulmalıdır. Çünkü eskiyi kurcalamak ve kontrol edemeyeceğin bir şeyi (örneğin eski sevgiliyi) geri kazanmaya çalışmak sadece eski anıları güçlendirmeyi ve unutma sürecinizi uzatmaya yarar.

Önceden anlatmıştım, pollyannacılık bile insanı geliştirir. Bu kişilerin negatif etmenlerden daha zor etkilendiği, para, kadın ve statüye daha kolay ulaştığı görülmüştür. Sizin düşmanınız sizsiniz. Sizin kararlarınız, sizin inandıklarınızdır. Önce bunu değiştirmelisiniz. (Bkz. Ayrılık Acısıyla Başa Çıkmak)

Çoğu kişi bir şey yapmak için önce duygunun gelmesini bekler fakat bilişsel davranışçı terapiden bunun yanlış olduğunu biliyoruz. Bir şey hissetmek için önce yapmanız da gerekebilir. Buna fake it until to make it diyoruz. Yani yapana kadar öyleymiş gibi davran. Örneğin spor yapınca “runner’s high” hissetmeniz en önemli çıktıdır. Öncesinde değil, spor yaptıktan sonra iyi hissedersiniz.

4.6 11 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
23 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim
2021-11-14 11:28 AM

Erkek inceller gibi kadın incellerin de sayısının hızlı artıştaymış. Hatta femcel oranının incelleri geçmiş olabilir. Bunun sebepleri sizce nedir?

Mert
Ziyaretçi
Mert
2021-11-25 1:51 AM

Hocam sizi keşke baştan tanısaydım. Yazacaklarıma sizden başka kimse bana doğru yolu gösterecek gibi gelmiyor. 4 senelik bir ilişkim vardı 1 ay önce ayrıldı. Her gün yazan kız şimdi hic oralı olmuyor beni sevdiğini takip ettiğini merak ettiğini ben yazınca söylüyor ve ben yazmadan yazmıyor bazen konuşurken çok özlemişim seninle… Read more »

Mert
Ziyaretçi
Mert
2021-11-26 5:56 AM
Reply to  Karanlikruya

Ağzınıza yüreğinize sağlık. Sizin cevabınızı okuduktan sonra çok ilginç birşey oldu 1 aydır yazmayan kız seni merak ettim nasılsın yazmış. Allahtan mesajınızı onun mesaj atmasından önce okumuşum ki duygusallaşmadım ve verdiğim cevap seninle birdaha görmüşken istemiyorum oldu. Sizden aldığım cesaretle tabi içim kan ağlıyor ama burası ve youtube de ki… Read more »

Pan
Ziyaretçi
Pan
2021-12-08 5:31 PM

Üniversiteye başladım ev kirasıydı şuydu buydu derken hayata yetişemiyorum. Sürekli her şeyi unutuyorum evde tek başıma kalıyorum. Bir yerlerde sürekli bir şeyler unutuyorum, sürekli düşünceliyim vs. İnsanlar rahat , özgüvenli olduğumu söylerler bir şeyi de kafaya takan biri değilim ama kendi hayatım söz konusu olunca düşünceliyim. Derslerden kalıyorum pek takmıyorum… Read more »

Gggggg08
Ziyaretçi
Gggggg08
2021-12-15 10:19 AM

Merhaba karanlikruya bir konuda fikrin ciddi anlamda gerekiyor. Ben her şeyi umursamamaya başladım okulu vs vs o oldu bu oldu banane diyorum. DEVAMSIZLIK TAN mı kalırım umrumda değil yapmak istemediğim bir şeyi yapmıyorum artık. Bu depresyon belirtisi mi ?

Gggggg08
Ziyaretçi
Gggggg08
2021-12-18 12:51 PM
Reply to  Karanlikruya

Gitar çalmak , kızlara yürümek vs vs para kazanmak

Majör
Ziyaretçi
Majör
2022-03-01 1:10 AM

Daha önce elektrik bölümü için yazmıştım. Sizde tavsiyeler vermiştiniz. Yaşım 21 cidden majör bir sıkıntım yok ama hiç rahat hissetmiyorum sebebini bulamıyorum sürekli neler yapacağım ne yapmam lazım diyorum vücut Kortizol salgiliyor üstelik dövüşe merak saldım yan etkisi sanırım. Böyle hissetmenin sebebi tam olarak nedir?