Resim: "John William Waterhouse- Apollo and Daphne"

Çirkin Erkek Olmak vs Çirkin Kadın Olmak

Erkekler Üstüne

Çirkin erkek dezavantaj olsa da tek başına düşünüldüğü kadar kötü değildir. Çünkü erkek kendine yaptıklarıyla değer katabilir. Yani tipinizden önce kariyeriniz, sosyal statünüz, karizmanız, duruşunuz, kararlılığınız daha önemlidir. Evrimsel bakış açısında insanların beyin boyutlarının 3 katına çıktığını ve IQlarının devamlı arttığını görüyoruz, demek ki cinsel seçilimde tek önemli olan konu dış görünüş değildir. Primatlardan günümüz insanına evrimsel cinsel seçilim daha çok erkeklerin kur yapma yeteneklerine bağlı olarak gelişmiştir. Bu sebeple sanat, müzik, bilim devamlı gelişme göstermiş ve bu gelişmelere sebep olan dişiler de bundan yararlanarak ve zeki erkekler tarafından tercih edilerek zekileşmiştir. Günümüzde erkek ve kadın iqları birbirine yakındır [Geoffrey Miller – Mating Mind].

Gelişim evrene karşı başkaldırmaktır.

Kötü bir ilişkiden sonra hep şunu düşünürüz. Bu kitabı okusam veya buraya gitsem veya ağırlık kaldırcağım da ne fark edecek? Bir anda 40 cm bicepslere mi sahip olacağım? Bir anda dostoyevski gibi mi düşüneceğim? Bir anda şair mi olacağım? Beyniniz sizi devamlı olarak güvenli bölgede tutar, boşver “çalışsan da istediğin kadar gelişemezsin, götünü devir uyu” der.

Örneğin ayda bir adetten 6 kitap okudunuz. spor yaptınız, farklı bir şehir/ülke gördünüz diyelim. Hala aynı insan olduğunuzu iddia edebilir misiniz? Hayata bakışınızı siz fark etmeseniz de olumlu yönde değişecektir. Fizyolojik olarak yağ oranınız %3-5 azaldı ve en kötü ihtimal 1 kg kas kütlesi kazandınız. Bir vücut geliştirici gibi kaslara hala sahip değilsiniz fakat ince noktayı atlamayın: “Öncekine göre 1 kg fazla kasınız var aynı insan değilsiniz.” işte bu gelişimdir, işte bu başkaldırıdır.

Kadınlar Üstüne

Kadına baktığımızda ise en büyük sermayesi güzelliğidir. Bu yüzden çirkin bir kadın çirkin bir erkeğe göre dezavantajlıdır. kendine yatırım yapmak, daha güzel görünmek zorundadır. Tabii her çağda en çirkin kadının bile talibi olduğunu hatırlatırım.

Şöyle de açıklayabiliriz: 3/10luk bir kadın bile bir erkeğe ulaşırken 3/10luk bir erkek hayatını yalnız geçirebilir. Çünkü kadınlar doğurgandır ve bu yetileri onları daha değerli yapar. Zamanında 17 kadına bir erkeğin düştüğünü gördümüz genetik çalışmalar mevcut. Diğer erkeklere ne oldu sizce? [Referans]

Milyon dolarlık kozmetik sektörü kadınlar sebebiyle döner. Alttaki çalışmaya göre amerika’da 453 internet sayfası ve 4239 resim taranmış ve %94.1’inin kadınlar üstüne olduğu gözlemlenmiş. [Sinno et al. 2016] yine burada erkek ve kadınların plastik cerrahi dağılımlarını görebilirsiniz: [Referans2]

Korkunç bir detaydan daha bahsedeyim: Youtube’un toplam kadın izleyici sayısı erkek izleyici sayısından az iken ve bu kişiler bilim-tarih-sanat gibi alanlar %20-40 arasında ilgi gösterirken en çok hit yapan kanalların makyaj ve kozmetik olduğunu ve kadınlar tarafından ziyeret edildiğini biliyor muydunuz? Bu istatistiki bilgi bile güzelliğin kadınlar için ne kadar önemli olduğunu gösteren bir veridir.

Tabii ki kadın da sadece güzelliği yüzünden tercih edilmiyor. Evrim bu şekilde ilerleseydi, günümüzdeki kadınların bir çoğunun iq’su erkeklere oranla çok düşük olurdu, oysaki erkek-kadın iqları arasında fark yok denecek kadar azdır. Bu da zeki erkeklerin evrim süresince kendisini anlayabilecek kapasitedeki kadınlara kur yaptığını gösterir ki bu böyledir. Karşı tarafın sizi anlayabilmesi için size yakın bir iq’a sahip olması şarttır. Bu sebeple erkekler uzun ilişki yatırımlarında gerekirse güzellikten bir miktar fre vererek daha zeki kadınları seçmektedir.

Sonuç olarak

Kadınlar belki reddeder belki kabul eder ama kendileri için içten içe güzelliğin eğitimden, paradan, statüden daha önemli bir parametre olduğunu bilirler. Şu kaynakta da erkeklerin güzelliğe ve fiziksel özelliklere daha fazla dikkat ettikleri belirtilmiştir [Ref: buss & kenrick (1998) ve fletcher (2002)]

Özetlersek erkekler kendilerine değer katmak için statülerini, entelektüel seviyelerini, maddi kaynaklarını arttırmalı, kadınlarsa güzelliklerine yatırım yapmalıdır fakat zekanın da önemli olduğunu bilmelidir. (Altta ilgili konunun podcastini de dinleyebilirsiniz.)

Referanslar:

1) Sammy Sinno, MD, Gretl Lam, BA, Nicholas D. Brownstone, BA, Douglas S. Steinbrech, MD, “An Assessment of Gender Differences in Plastic Surgery Patient Education and Information in the United States: Are We Neglecting Our Male Patients?”, 2016

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin)


Twitter

4.5 35 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
19 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Kutay
Ziyaretçi
Kutay
2020-05-27 1:15 PM

Çok doğru üniversitede bir kız arkadaşım vardı entellektüel olarak belki bölümdeki erkeklerin yüzde 80 ni geçer ve yine bir çok ülke görmüştü de ama ben ilk kazandığın paranla ne yapmayı düşünüyorsun dediğim de kendimi beğenmiyorum kesinlikle para biriktirip estetik cerraha gidicem demişti o aklıma geldi.Teşekkürler güzel bir yazı

Woddu
Ziyaretçi
Woddu
2020-05-27 8:13 PM

Kesinlikle doğru önermeler, bilimsel çalışmalarda da aynı sonuçları gözlemlemek mümkün. Red pill mevzusunu kurcalamadan önce bu gerçekler bilinmeli. Zaten red pill bu gerçekler sayesinde çıkarımda bulunuyor.

Atakan
Ziyaretçi
Atakan
2020-05-31 9:23 AM

Peki bir erkek için güzellik dışı yetenekler yeterince gelişmiş ise çok güzel bir kadınla mutlu bir ilişki kurabilir mi yani demek istediğim kadın hiç acaba bundan yakisiklisini bulurdum der mi?

Sensei
Ziyaretçi
Sensei
2020-05-31 1:31 PM

Zaten erkekler çok ekstrem bir anomalisi olmadığı sürece, obez olmadığı sürece ortalama yakışıklılıkta oluyor. O tipin üstüne bilgi-birikim, oyun ve yatırım koyunca 1-8’e kadar her hatunu tavlayacak potansiyelde olabilirsin.

Çirkin Bir Kadın
Ziyaretçi
Çirkin Bir Kadın
2020-06-07 5:32 PM

Çirkin bir kadın olmama rağmen uzun süreli ve evliliği düşündüğümüz ilişkim var. Gerçekten ciddi anlamda çirkin olmama rağmen benimle evliliği düşünebiliyor. Üstelik eski sevgili çok güzel ve gayet de zeki. Aptal güzellerden değil kültürlü ve iyi bir üniversiteyi bitirmiş. Buna rağmen ondan ayrıldı. Üstelik ilişkilerinde hiçbir sorun yoktu. Bir şeyler… Read more »

Çirkin Bir Kadın
Ziyaretçi
Çirkin Bir Kadın
2020-06-08 12:32 PM
Reply to  Karanlikruya

Öncelikle tabii ki dış görünüşümü mümkün olduğu kadar iyi hale getirmeye çalışıyorum sadece ilişkim için değil iş ve sosyal hayatım için de. Her ne kadar dış görünüş her şey olmasa da ve çirkin insanlar da çok iyi konuma gelse de ilk izlenim için dış görünüş önemli. Birlikte olduğum kişinin bir… Read more »

Çirkin Bir Kadın
Ziyaretçi
Çirkin Bir Kadın
2020-06-08 9:12 PM
Reply to  Karanlikruya

Hiçbir anlamı olmayacağının farkındayım fakat uzun zamandır tanıdığım biri. Yaklaşık 10 yıldır ve son 2-3 yılda işlerini düzeltti. Yakışıklığı ise göreceli. Ben beğeniyorum. Dediğim kişi çok duygusal ve burada verilen tavsiyelerin zıttı davranan biri. Size göre mavi hap. Ben ondan iğrenmiyorum, soğumuyorum cinsel olarak ona istek duyuyorum ten uyumumuz var.Sizin… Read more »

darker
Ziyaretçi
darker
2020-06-10 4:48 PM
Reply to  Karanlikruya

sorum bu tartışmadan bağımsız son yorumda bahsettiğiniz arzu solma olayına şahit oldum.Ama erkek kişisi kadına kötü davranmaya başladıgında yani önceki aşırı ilgi puf olup yuzune bakmadığında kadının beni sadece kullandı mooduna girip kendini düşürüşünüde gördüm yani rasyonalize tmemiş ve kurmuş sanırım bunun mantığı nedir?

Kaiu
Ziyaretçi
Kaiu
2020-06-24 3:18 AM
Reply to  Karanlikruya

Yemin ediyorum şu konuşmaları ss alın RP felsefesinin en büyük kanıtlarını içeren bir konuşmaydı , altın değerinde.

hasan
Ziyaretçi
hasan
2020-09-15 5:13 PM
Reply to  Karanlikruya

Bana kalırsa bu kadının opsiyonu olmadığından son zamanlarda başarılı olan ve bu başarıyı devam ettirme potansiyeli olan adama olabildiğince yatırım yapıyor. Adam da halinden memnun, ilgi için dırdır yok,seks süper ve ilişki devam ediyor. Fakat ilerleyen zamanlarda kadın, ben artık evlilik düşünüyorum derse gerçekler ile yüzleşmesi oldukça muhtemel.

xAdre
Ziyaretçi
xAdre
2020-06-24 2:50 PM

Bu eleştiri kırmızı hapa kadınlar tarafından sık sık geliyor. Kadınların söylediklerine değil yaptıklarına bakın derler. Adamın sadece duygusal biri olması ondan iğrenilmesi için yeterli tek sebep değil. Eğer karşınızdaki insanla diğer kriterler açısından uyuşuyorsanız, tek başına duygusallık ilişki içerisinde majör etkiler yaratmaz, ama ufak bir ayrılık sonrası hâlâ bu duygusallığı… Read more »

Ozan
Ziyaretçi
Ozan
2021-03-14 12:07 PM

Puaaa 17 kadına bir erkeğin düştüğü çalışmayı internetten bir daha araştır bakalım bunun tek sebebi savaşlardan dolayı erkeğin ölmesinden kaynaklanıyor yeni çalışmalar ile bu kanıtlandı zaten verdiğin diğer kaynaklarıda eskiden beri okudum hiçbirinin konu ile alakası yok bunun savaşlardan olduğunun kanıtı özel olarak oku
https://www.google.com/amp/s/www.sciencealert.com/neolithic-y-chromosome-bottleneck-warring-patrilineal-clans/amp

Orochimaru
Ziyaretçi
2021-11-10 7:16 PM

Kendimi aylardır geliştiriyorum hatta monk mode’dan bıktım istesemde moda uyamıyorum,fiziksel olarak ,zihinsel olarak ve duygusal olarak kendimi oldukça geliştirdim yeteneklerim artık insanlar arasında fark ediliyor bu üçünü aynı anda geliştirdiğim için kızlardan daha fazla ilgi ve çekim alıyorum(hoşlanan kızlar oldukça arttı.) Ama her seferinde bir şeyler ters gidiyor ve artık… Read more »