İçeriğe geç
Ana Sayfa » Bilgilendirme: Neden Twitch Değil, DLIVE’da Canlı Yayın?

Bilgilendirme: Neden Twitch Değil, DLIVE’da Canlı Yayın?

  Bilgilendirme: Neden Twitch Değil, DLIVE’da Canlı Yayın?

  Bu konuyu uzun süredir araştırdığım için hem blogun gelecek planlarından hem de Youtube-Twitch-Dlive karşılaştırması yapayım istedim. Böylece hem yayıncılara hem izleyicilere hem de takipçilerime yararlı olacaktır.

  Başlamadan önce her pazar 19:00‘da yayın olacağını belirtmek isterim Dlive ve Youtube kanalı üstünden yayın olacak. Blogumuz komple SEO çalışmasından geçti, teması yenilendi. Artık daha hızlıyız. 11.04.2021 tarihindeki ilk yayın oldukça iyi geçti, 30 dklık yayın 1.45 sa sürdü.

  Yayınlara neden ara verdim?

  Bir süredir Youtube’da podcast yayınları yapıyordum fakat google politikalarında genel bir problem yaşadığım için ara verdim. Halihazırda bulunan Youtube kanalım etkin olmakla birlikte bir süre video yüklenmeyecektir. Google’dan gelen cevaba göre tekrardan yayın hayatına devam edecektir. Üyelikten çıkmak yerine şimdilik bu kanaldan üye olarak takip etmeniz daha iyi olur. 

  Şu an Pazartesi-Çarşamba-Cuma Youtube Podcast, Pazar günleri ise canlı yayın olmak üzere devamlı aktif olacağım. Sıfırlanmak diyorduk, bunu güçlü bir momentuma çevireceğiz.

  Yalnız canlı yayınlar için Youtube ile birlikte bir program kullanmaya karar verdim ve araştırmalarımda haliyle ilk karşıma çıkan “twitch.tv” oldu fakat bu platformu çeşitli nedenlerle seçmedim, onun yerine yükselişte olan yayıncı haklarını daha iyi koruyan, destekleyen, daha özgür bir platforma olan Dlive’a geçmeye karar verdim. Bu platformun en önemli özelliği belli bir merkezinin bulunmaması, yani Twitch gibi birilerinin kasası dolsun diye çalışmıyorsunuz. 

  İzleyici de Kazanıyor

  Dlive’ın en güzel tarafı, sadece yayıncıya değil izleyiciye de para kazandırıyor olması ve Blockchain altyapısını kullanması. Siz izledikçe ve etkileşimde bulundukça kanalın sandığında devamlı limon dedikleri (Instagram bits gibi) bir para birimi toplanıyor ve bu yayıncı tarafından cebe indirilemiyor. Yayıncı izleyiciyi de motive etmek için parayı dağıtıyor.

  Kripto paraların yükselmesiyle muhtemelen ileride iyice parlayacak bir platform.

  Yayıncılar için Kazançlı

  Yayıncılar;

  1. bynogame” gibi bağış toplama sitelerini entegre kullanabiliyorsunuz. (3 TL ve üstü bağışlar kredi kartıyla anlık ödenebiliyor.)
  2. TRX/BTT ile site üstünden bağış toplayabiliyor. (Kripto hesaplarla entegre Binance/BTCTurk/Paribu vs.)
  3. Belli üye sayısına ulaştığında Youtube/Twitch gibi ücretli-aboneye sahip olabiliyor.
  4. Limon denilen para birimiyle bağış toplanabilir. Ana ekranda “limon”, “dondurma”, “elmas” gibi seçenekler var. Bunları yine kripto parayla alıp yayıncıya gönderebiliyorsunuz. (Twitch’deki ismi bits.)

  En önemlisi kazanılan ücretler(seyici veya yayıncı) btc aracılığıyla da çekilebiliyor. Bu vergi sınırlarına ve saçma politikalara maruz kalmaması demek. Tek eksiği şimdilik reklam vermiyor olması ki bu reklamları sadece Youtube etin kullanılıyor. Altta anlattım.

  1 limon=9 kuruş.

  100 limon=9 TL

  Özellikle yayınlarda yayıncıyı desteklemeniz çok önemli.

  Yayıncı Haklarına Daha Saygılı

  Geçmişte Youtube’da canlı yayını açabilmek için belli bir kotayı geçmen gerekiyordu, twitch.tv’e  karşı rekabeti kaybettiği için bu politikasını değiştirdi. Maalesef Youtube hala çok sert lisans sorunları var, örneğin yayın yaparken arkada Spotify, mp3 vs açamazsınız. Anında ban yersiniz. Dlive böyle problemler şimdilik yok.

  Üyeliklerden %10 gibi bir komisyon alıyor ve bunu da yine yayıncılara dağıtıyor.

  Neden Canlı Yayına Geçeceğim?

  Temel amacım podcastleri canlı çekmek ve sizden etkileşim almak olacak. Ardından bunlar güncel Youtube kanalına yüklenecek.

  Normalde tek başıma yaptığım işi canlı yapmış olacağım. Canlı konuklar olacak ve site sponsorlarıyla da Skype/Zoom görüşmeleri yapacağız.(Site sponsoru olmak)

  Eğer ekstra destek olmak isterseniz %1 kadar da olsa ekstra kazanç sağlayacak referans linkinten üye olabilirsiniz. Bunun çoğu yine size geri dönecek.

  Twitch ve Dlive Karşılaştırması

  Her 2si platformda da partner olabilmeniz için belli şartlar gerekli, Twitch’de bu baya sert. Partner olmaya giden yol 53423543253 tane görev mevcut ve buna rağmen sonunda aldığınız reklamlar size bir şey kazandırmıyor, çünkü bir izleyici önceden reklam gördüyse 35 dk boyunca görmüyor. Ayrıca üyeliklerden çok fazla komisyon/vergi alınoyor. Kabaca %50’si Twitch’e dönüyor. Dlive’da bu durum yok.

  Twitch’in en kötü tarafı sizi saatlerce canlı yayın yapacak şekilde kodlaması. Şartlardan biri 30 günde 25 gün yayın aç gibi bir şey. Özetle sen kameranı aç, PC önünde yaşa diyor. Bu yüzden de oyuncuların daha çok ilgisini çekiyor. Tabii benim gibi podcast yapanların amacı bu değil.

  Oysaki Dlive şartları daha kabul edilebilir. 200 takipçi, 2 yayın ve belli basit koşullarla iştirakçı; 1000 takipçi, 20 abone(Twitchdeki gibi size aylık ücret ödeyen kişiler) ve 15 günde 15 yayın şartını yerine getirmeniz gerekiyor. Bir de global partner var fakat ona girmiyorum, pek de ilgilenmiyorum.

  Bundan sonra her pazar 19:00’da Dlive’da ve Youtube’da yayın yapacağım. Özetle durum budur. 

  Kanallar için tıklayın –> DLive, Youtube 

  5 2 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.
  Subscribe
  Bildir
  guest

  0 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Would love your thoughts, please commentx