İçeriğe geç
Ana Sayfa » Ayrılan Kadın Pişman Olur Mu?

Ayrılan Kadın Pişman Olur Mu?

  Ayrılan Kadın Pişman Olur Mu?

  Şöyle bir debe entrysi ile paylaştım ki bana ulaşan çoğu erkeğin de kafasından hep bunlar geçiyor ve kadın-erkek ilişki dinamiklerini anlamadıklarını görüyorum:

  (İlgili yazının podcastine şuradan ulaşılabilir.)

  • Ben onu unutamazken, o beni nasıl unutur ki bunu erkeğin ayrılık acısı yazısında anlatmıştık.
  • Kadın ne zaman acı çeker?
  • Eski sevgil nasıl pişman edilir?
  • Terk eden sevgiliyi nasıl delirtmeli
  • Eski sevgili nasıl pişman edilir?
  • Eski sevgili pişman etme yolları nelerdir?

  Senelerdir anlatmak istediğimi kendi duyguları üstünden müthiş şekilde anlatmış. Erkeğin ve kadının ilişki sonrası hissettikleri aynı değildir. Öncelikle şu iyi anlaşılmalı: “Kadınlar ancak %20’e ulaşmaları halinde alfa döller=Arzu nedeniyle yoğun acı çekebilirken, erkekler tanıştıkları birçok kadında acı çekebilir. Acı yoğunluk aynı olabilir ama “görülme sıklığı ve nedenleri” farklıdır.

  Resmen Kırmızı-Hap 101 olmuş. İnceleyelim:

  …o zaman benim genç bir kadın olarak talep ettiğim ne varsa şimdi hunharca onu yaşamaları beni biraz sızlatıyor; bunu inkar edemiyorum.

  asla mantıklı değil, tam bir saçmalık. ama hissettiğim bu.

  Cümleye dikkat “asla mantıklı değil.” Kadınlar her zaman dürtü sonrası duygulanım yaşar ve neden bulur. Farkındaysanız acı çekiyor ama buna neden bulamıyor. Kıskanmasının güçlü evrimsel nedenleri olduğunun farkında değil.

  …ama son zamanlarda bana bir haller oldu. kıskanmaya başladım. kıskandığım bir erkek olarak, bir partner olarak o değil. yaşamı, benimleyken olmayanın bensizken pekala da olması.

  bu benim için dev itiraftır; onu da belirteyim.

  Artık neden bulmakta o kadar bunalmışki bununla mücadele edemeyerek Ekşi-Sözlüğe içini dökmüş, istatistiksel olarak kadınların en fazla bulunduğu meslek gruplarından biri psikolojidir. Bunun nedeni de duygularını anlamlandırma istekleridir. İlgili girdinin 300+ favoriyle ertesi gün debeye girdiğini hatırlatırım, bu şu demek: Birçok kadın benzer hissetmiş.

  Kadın Neden Kıskanır?

  Kıskançık yazımda anlatmıştım ki şurada da bilimsel bir makalesi mevcut. Kadınlar uzun ilişkileri bittikten sonra erkeğin başka birine yatırım yapmasını kıskanırken; erkekler o kadının diğer erkeklerle cinsel ilişki yaşamasını kıskanır.

  Bu ilişkinin bitme sebebi alfa döllerin bulunduğu arzu tarafının ölmüş olması ve ardından beta öderi temsil eden “sağlayıcılıktan” bir başkasının yararlanmasıdır. Peki arzu neden öldü?

  • Arzu azalmış, bunun yanında sağlayıcılık da verilmemiş. Korku oyunu eksikmiş.
  • Sıradanlık ve kadının savunulma, güven, ebeveyn yatırımı gibi arketip hayallerinin yaşanmaması… Bunun yerine komple mesleğe yönelme ilişkilerini zayıflatmış.
  • Yazıda belirtildiği gibi aşırı güven. Neden? Çünkü hayal gücünü ve kaygıyı öldürür.

  Devamlı kongre kongre gezdikleri anlatılmış örneğin. KH’da devamlı kadınların rekabete dayalı stres gerektiren meslek gruplarını seçmemesinden bahsedilir, bu kadın için daha önemli olan oksitosini azaltır. Bunun yerine çocuğuna yatırım yapması daha önemlidir. Kadın merkezci düzenin maksimum olduğu kuzey ülkelerinde kadınların hala mühendislik, sağlık, teknoloji gibi alanlara bilinçli olarak yönelmediklerini görüyoruz. Eşit şartlar oluştuğunda kadınlar rekabet etmek yerine “eşitlikçi, paylaşımcı” yaşamı tercih ederler. [İleri okuma: Feminizm]

  Arzu-Sağlayıcılık-Kıskançlık Üçgeni

  Uzun süreli bir ilişkinin sürmesi kısa süreli alfa döller stratejisiyle birlikte bir miktar beta öder sağlayıcılık misyonunu da gerektirir. İlişki arzu bitmesiyle bitmiş, muhtemelen beta öder tarafı ilişkiyi kurtaramamış ki zaten adam kadına sağlayıcılık da yapmıyormuş. Aslında hipergaminin her 2 ucu da eksikmiş fakat erkeğin kısa sürede toparlanması, başka kadınlara yatırım yapması; kadının bilinçaltında ilk arzu dönemini canlandırmış ve o dönemki arzuyu keşke tekrardan bana duysaydı diye düşünmüş.

  Öyleki burada saf bir arzu (genuine desire) olsaydı bu adam itin teki de olsa ilişki biraz daha devam ederdi ve kadının söylendiği konu bu olmazdı. Mesela şöyle derdi: “Narsist, karaktersiz adamın tekiydi, bana hep kötü davrandı.” Bu tarz kara-üçlemenin de sonuçları kötü olabiliyor. Örneğin etik davranmadığı için sonradan suçlu hissediyor, oysa ki adam gayet işinde gücündeymiş, cinsel pazar değeri devam artmış ve evlilik sonrası zirveye çıkmış, bu yüzden boşanmasına rağmen geçmişini umursamadan keyfine bakmış.

  Kadın Ne Zaman Acı Çeker?

  Kadın sizin acı çekmediğinizde, kendi çerçevinizi elinize aldığınızda, başka kadınları etkileyebildiğinizde, ona hayır diyerek, sizin çerçevenize uymadığı için hayatınızdan atabildiğinizde acı çeker ve bunun olmaması için sizden önce davranıp, sizi kıskandırır. Çünkü duygusal olarak stabil hissetmeye ve “sağlayıcılık” özeliklerinizin başka birine aktarılmadığını görmeye ihtiyacı vardır! [referans]

  Rollo buna “hayal gücünü canlandırmak” diyor. Demek ki ayrıldığınız zaman “ona yalvarıp, geri dön diye ağlamak yerine kendi maskülen misyonunuza devam edip, kendi üreme stratejilerinizi uyguladığınızda kadındaki arzu tekrardan uyanabiliyor. Demek ki arzuyla pazarlık yapmak yerine bu kadının itirafında da görüldüğü gibi “başka kadınlarla hayatınıza devam etmeniz gerekiyor.” Yani poligamik doğanızınız sunduğu “unlimited acesss to unlimited sexuallity” dürtüsyle hem iyi hissedebiliyor hem de eski sevgilinize/eşinizin canını sıkabiliyorsunuz.

  Yalnız burada zenginlik göstergeleri önemli, sadece kadınlarla birlikte olmamış, o kadınlarla keyif çatmış ve bunları göstermiş. Çünkü kadının beklentisi “arzuyla birlikte ona kaynaklarınızı sonuna kadar açmanızdır.” İşte kadın bunun kaybına dayanamıyor! Bu yüzden para eq.’dır, sostur. Tek başına arzu nesnesi değildir. Doğru bir oyuna, maskülen hedeflere ve tabii ki tipe sahipseniz ölümcül derecede güçlü olur.

  Aşırı Güven İlişkilerin Katilidir.

  Kadın merkezli düzende erkeğe devamlı: “kadını kızdırma, güven ver, onu rahat ettir” öğütleniyor. Oysaki bu hayal gücünü öldürür. Tek çözümü de korku oyunudur diyebiliriz. Podcastte ayrıntılı anlattım ama kabaca başka kadınların hala size ilgi duyduğunu o kadın bilmelidir. Mesela üstte itirafta bunun da olmadığını görüyoruz.

  Günümüzde ilişki dinamiklerine baktığımızda çerçevenin genelde kadında olduğunu görüyoruz ve bu yüzden hem size kurallar koyuyor hem de devamlı onu kıskanan taraf siz oluyorsunuz. İşte bu da size oynanan korku oyunudur ve ancak çerçeve sizdeyse korku oyununu kontrol edebilirsiniz.

  İlişkileri Neden Zamanla Kötüye Gitti?

  Şuradaki çalışmaya göre ilişki içinde aşırı güven nedeniyle testosteron azalır, oksitosin artar. Başta olumlu etki yapsa da erkeğin rekabetçi özelliğini kaybetmesine ve sıradanlaşmasına neden olur. Zamanla erkek daha bağımlı hale gelir, sağlayıcılık tarafına daha çok savrulur, cinsellik azalır, ilişki biter.

  İlişki sonrasındaysa durum tersine döner ve testosteron artarken, oksitosin azalır. Bedeniniz size moleküler düzeyde şu sinyali gönderiyor: “Senin üreme problemin tekrardan gündemde, kendine gel ve yeni birilerini bul!”

  Bu yüzden erkek tekrardan uzun ilişki hormonal döngüsüne girene kadar arzu yaratır ve sonuçta ayrıldığı kadın tekrardan kıskanmış. Arkadaş da herhangi bir kadına bağlanmadığı için hayatın keyfini kadınlarla çıkarır olmuş. Her erkeğin böyle dönemden geçmesi ve hislerini iyi anlaması lazım ve uzun süreli ilişkide dahi aynı prensiplerini koruması, aşırı beta öder tarafa neden gitmemesi gerektiğini içselleştirmesi lazım.

  Modern erkek ne yapıyor? Depresif şarkılar dinliyor, stalk yapıyor, ona dönmeye çalışıp, bütün yolları iyice kapatıp aşırı stres ve düşük serotoninle moleküler düzeyde olanları terse çeviriyor. Aslında en büyük rakibiniz kendiniz, o kadın değil! Bu yüzden ayrıldıktan sonra spor yapın, stalk yapmayın diyoruz.

  Sonuçlar

  İşte üstteki evliliğin bitme sebebi, kadının kıskanma sebebi özetle budur. Bence o erkek açısından bir başarı hikayesi. Keşke kendisini bulup podcast yayınlarına alabilseydik. Belki hala mavi haplı hayalleri vardır ama araçları ve hayatını yönlendirmesi tam anlamıyla kırmızı-hap stratejisiyle gerçekleşmiş.

  Rollo’da bunu söylüyor, kırmızı hap normal olarak erkekte olması gereken duygu ve ruh halidir ve her erkeğin içinde “yaramaz, kötü çocuk vardır.” Maalesef feminen düzen bize onu şartlandırmalarla törpülememizi sağladı.

  Oysaki doğasını yaşayan erkek işte böyle kendini buluyor.

  (Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

  4.8 113 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.
  Subscribe
  Bildir
  guest

  147 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  nick bulamadim
  Ziyaretçi
  nick bulamadim
  2022-05-08 8:55 PM

  Merhabalar, eski sevgilimi stalk’lamayı bir türlü bırakamıyorum. Kendisi ayrılık süreçlerinde dengesiz davranan bir kişiydi, ayrıldığımız bir seferde bana sert ve soğuk davranmış, kendisine bir şekilde ulaştığımda ise ‘iyi bir şekilde ayrılamıyoruz, o yüzden bu şekilde bitirebilirim diye düşündüm’ tarzı bir cevap vermişti. Son ayrıldığımızda da kendisine telefonla ulaştıktan ve yine… Read more »

  aybars
  Ziyaretçi
  aybars
  2022-06-11 3:33 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Sevgilim çok kıskanç birisiydi ve erkek bir arkadaşım ile gece dışarı çıktığım gün bunu öğrenince benden ayrıldı. Sonrasında barışmaya çalıştım olmadı. Bende başka kızlarla konuştum bir tanesi ile beraberken beni gördü ve tekrar kıskandı ve 3 gün ağladı. Ben ona tekrar yazdığımda ise beni istemediğini kesin bittiğini vs. söyledi. Sizce… Read more »

  adonis
  Ziyaretçi
  adonis
  2022-05-10 11:34 PM

  eski sevgilim 1.ayımızda benden ayrılıp eski sevgilisiyle konuşmaya başlamıştı. bugün metrobüste karşılaştık aynı okulda olduğumuzdan dolayı aynı durakta indik, yanına gidip naber falan diyip normal şekilde konuştum boş bulunduğum anda bi ara konuşalım kahve içelim diye söyledim o da olur dedi. konu konuyu açtı eski sevgilisiyle ne yaptığını sordum halen… Read more »

  adonis
  Ziyaretçi
  adonis
  2022-05-11 2:17 PM
  Reply to  Karanlikruya

  peki bana olan bakış açısını değiştirebilmek için bir şansım var mı? yani bana karşı birşeyler tekrardan hissedebilir mi?

  adonis
  Ziyaretçi
  adonis
  2022-05-11 6:19 PM
  Reply to  Karanlikruya

  kurtulmak için kızdan da kurtulmam lazım değil mi?

  adonis
  Ziyaretçi
  adonis
  2022-05-12 3:07 PM
  Reply to  Karanlikruya

  haklısınız, teşekkür ederim cevaplarınız için

  Kenan
  Ziyaretçi
  Kenan
  2022-06-13 10:51 AM

  Merhaba! Şu konu aklımı kurcalıyor: Kadın erkek ilişkileri tamamen iktidar oyunları üzerine mi kurulu, yoksa dostluk gibi daha kalıcı boyutlara sahip ola bilirmi? Fikirlerinizi merak ediyorum. Mesela, erkek arkadaşı hastalanıb hayat kalitesi düşerse, kadın ona karşı duyduğu çekiciliği kayb edermi? Eğer kayb ederse, hasta erkeğin ondan ilgi ve sadakat beklemesi… Read more »

  Kenan
  Ziyaretçi
  Kenan
  2022-06-13 7:31 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Yanıtın için teşekkür ederim. Bunu neden dostlukla kıyaslıyorum? Çünkü iyi bir dostlukta daha kalıcı + manevi nedenlerle ilişki sürüyor, ama kadın-erkek ilişkileri tamamen iktidar ilişkisine dayalı gibi gözüküyor. Teorik olarak, – iyi bir dost hastalandığın için seni bırakıp gitmez, sevgilin ise giderse – o zaman kadınla ilişki temelde oppurtinistic bir… Read more »

  Poseidon | SSC
  Ziyaretçi
  Poseidon | SSC
  2023-03-27 11:21 PM
  Reply to  Kenan

  Katılıyorum. “arkadaşlığı temel olarak kabul edip kendisini ruhsal olarak bu ilişkiye adayacak olan bir kadın arayışındalar.” İşte bu tipik bir mavi hap hayalidir. Hepimiz bize medyada aşılanan “disney aşkı” denilen ilişkilere çekiliyoruz. Içten içe böyle olsun istiyoruz ama bu olmuyor. Olsa da milyonda bir yaşanıyor. Arkadaşların yanlıs yolda. Sen ise… Read more »

  Raven
  Ziyaretçi
  Raven
  2022-06-23 7:03 PM

  Abi merhabalar 1 hafta önce yaşadığım terkedilme vakam aklımı kurcalıyor. Kızla 2 aydır flört aşaması olmadan ilk günlerde sevgili olduk ikimizde inatçı insanlarız çok tartışırdık ve ben çerçevemi korumaya kendimden ödün vermemeye çalıştıkça tartışmalarım artıyordu. Kız arkadaşım bana ilk ilişkisi olduğumu söyledi bir ilişkiden ne beklediğini bilmediğini bu yüzden tartışmalarda… Read more »

  revolutionistmale
  Ziyaretçi
  revolutionistmale
  2022-06-28 1:28 PM

  merhaba karanlıkruya nasılsın? eski flörtüm 2 sene benimle işsiz parasız olduğum görüşmeyi bıraktı.bu süre zarfında no contact yaptım ona ulaşmadım kendim için hayatımda başarılı olmaya çalıştım statülü işe girdim vs kendimi geliştirdim. geçen sene o bana dönmüştü fakat o sıra hala işsizdim. geçen kasım ayında bana iş ayarlamaya çalıştığını bir… Read more »

  revolutionistmale
  Ziyaretçi
  revolutionistmale
  2022-06-29 9:14 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Eski sevgili değil flört bu arada. Dediğim gibi whatsapp dışında engelledim twitter hariç.İnsani bir iletişim kalsın diye bunu yaptım. Wpdan da iletişimi tamamen kesmemek için engellemedim. O bana ulaştı geçen sene ben ona ulaşmadım. Bunları tekrar belirtmek isterim.Topladığım kanıtlarla kız ayarladığını iş bulmama yardımcı olduğunu öğrendim. Eskinin seni stalkladığını fark… Read more »

  revolutionistmale
  Ziyaretçi
  revolutionistmale
  2022-07-01 12:52 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Bu ayarladığı kız ile görüşmeli miyim ve benim eski flörtün bu hamlesiyle esas amacı ne olabilir?

  revolutionistmale
  Ziyaretçi
  revolutionistmale
  2022-07-16 12:20 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Lütfen yardım et, onunla iletişime geçmediğim halde rağmen sırf gittiğim ortamlarda başka birini bulmayayım, onu unutamayım diye birilerini ajan niyetine sokuyor. Manipülasyonun böylesi. Sırf bu yüzden twitter hesabımı kapattım stalklıyordu çünkü. Biliyorsun eski sevgili/flört erkeğin başarılı olmasını başka birini bulmasını istemez.İşte tam olarak bu.

  revolutionistmale
  Ziyaretçi
  revolutionistmale
  2022-07-17 12:18 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Evet kontrol etmeye çalışıyor. Bu durum beni ilgilendiriyor çünkü ben herhangi bir kadının kontrol edebileceği erkek değilim olmak da istemiyorum.Bunun farkındayım. Farkında olsam da onunla bu konuda ve hiçbir şekilde iletişime geçmemekte kararlıyım. Bu girdaptan nasıl kurtulacağım tavsiye verirsen memnun olurum. Borderline kb belirtileri görüyorum bu hatunda. Sence böyle birşey… Read more »

  revolutionistmale
  Ziyaretçi
  revolutionistmale
  2022-07-30 11:41 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Selam başım dertte, bulunduğum sosyal toğluluğa başka kadınlarla tanışmayayım opsiyonlarımı arttırmayayım diye ajan sokuyor benim ex flört. Bu kadınla iletişime geçip karşıma alıp beni rahat bırak demek işe yarar mı? Cevaplarsan memnun olurum.

  revolutionistmale
  Ziyaretçi
  revolutionistmale
  2022-08-01 1:47 PM

  Bu kadınla iletişime geçmek, karşıma alıp konuşmak beni rahat bırak demek işe yarar mı? Lütfen cevap ver.

  Poseidon | SSC
  Ziyaretçi
  Poseidon | SSC
  2023-03-27 11:27 PM

  Kanka eu4 oynamıyoruz nasıl ajan sokabiliyor her yerden engellersin olur biter. sosyal medyada milyonlarca kadın var hepsini mi ajan yaptı bu kadın yoksa sen mi paranoyaklaşıyorsun?

  147
  0
  Would love your thoughts, please commentx