Ayrılan Kadın Pişman Olur Mu?

Şöyle bir debe entrysi ile paylaştım ki bana ulaşan çoğu erkeğin de kafasından hep bunlar geçiyor ve kadın-erkek ilişki dinamiklerini anlamadıklarını görüyorum:

(İlgili yazının podcastine şuradan ulaşılabilir.)

  • Ben onu unutamazken, o beni nasıl unutur ki bunu erkeğin ayrılık acısı yazısında anlatmıştık.
  • Kadın ne zaman acı çeker?
  • Eski sevgil nasıl pişman edilir?
  • Terk eden sevgiliyi nasıl delirtmeli
  • Eski sevgili nasıl pişman edilir?
  • Eski sevgili pişman etme yolları nelerdir?

Senelerdir anlatmak istediğimi kendi duyguları üstünden müthiş şekilde anlatmış. Erkeğin ve kadının ilişki sonrası hissettikleri aynı değildir. Öncelikle şu iyi anlaşılmalı: “Kadınlar ancak %20’e ulaşmaları halinde alfa döller=Arzu nedeniyle yoğun acı çekebilirken, erkekler tanıştıkları birçok kadında acı çekebilir. Acı yoğunluk aynı olabilir ama “görülme sıklığı ve nedenleri” farklıdır.

Resmen Kırmızı-Hap 101 olmuş. İnceleyelim:

…o zaman benim genç bir kadın olarak talep ettiğim ne varsa şimdi hunharca onu yaşamaları beni biraz sızlatıyor; bunu inkar edemiyorum.

asla mantıklı değil, tam bir saçmalık. ama hissettiğim bu.

Cümleye dikkat “asla mantıklı değil.” Kadınlar her zaman dürtü sonrası duygulanım yaşar ve neden bulur. Farkındaysanız acı çekiyor ama buna neden bulamıyor. Kıskanmasının güçlü evrimsel nedenleri olduğunun farkında değil.

…ama son zamanlarda bana bir haller oldu. kıskanmaya başladım. kıskandığım bir erkek olarak, bir partner olarak o değil. yaşamı, benimleyken olmayanın bensizken pekala da olması.

bu benim için dev itiraftır; onu da belirteyim.

Artık neden bulmakta o kadar bunalmışki bununla mücadele edemeyerek Ekşi-Sözlüğe içini dökmüş, istatistiksel olarak kadınların en fazla bulunduğu meslek gruplarından biri psikolojidir. Bunun nedeni de duygularını anlamlandırma istekleridir. İlgili girdinin 300+ favoriyle ertesi gün debeye girdiğini hatırlatırım, bu şu demek: Birçok kadın benzer hissetmiş.

Kadın Neden Kıskanır?

Kıskançık yazımda anlatmıştım ki şurada da bilimsel bir makalesi mevcut. Kadınlar uzun ilişkileri bittikten sonra erkeğin başka birine yatırım yapmasını kıskanırken; erkekler o kadının diğer erkeklerle cinsel ilişki yaşamasını kıskanır.

Bu ilişkinin bitme sebebi alfa döllerin bulunduğu arzu tarafının ölmüş olması ve ardından beta öderi temsil eden “sağlayıcılıktan” bir başkasının yararlanmasıdır. Peki arzu neden öldü?

  • Arzu azalmış, bunun yanında sağlayıcılık da verilmemiş. Korku oyunu eksikmiş.
  • Sıradanlık ve kadının savunulma, güven, ebeveyn yatırımı gibi arketip hayallerinin yaşanmaması… Bunun yerine komple mesleğe yönelme ilişkilerini zayıflatmış.
  • Yazıda belirtildiği gibi aşırı güven. Neden? Çünkü hayal gücünü ve kaygıyı öldürür.

Devamlı kongre kongre gezdikleri anlatılmış örneğin. KH’da devamlı kadınların rekabete dayalı stres gerektiren meslek gruplarını seçmemesinden bahsedilir, bu kadın için daha önemli olan oksitosini azaltır. Bunun yerine çocuğuna yatırım yapması daha önemlidir. Kadın merkezci düzenin maksimum olduğu kuzey ülkelerinde kadınların hala mühendislik, sağlık, teknoloji gibi alanlara bilinçli olarak yönelmediklerini görüyoruz. Eşit şartlar oluştuğunda kadınlar rekabet etmek yerine “eşitlikçi, paylaşımcı” yaşamı tercih ederler. [İleri okuma: Feminizm]

Arzu-Sağlayıcılık-Kıskançlık Üçgeni

Uzun süreli bir ilişkinin sürmesi kısa süreli alfa döller stratejisiyle birlikte bir miktar beta öder sağlayıcılık misyonunu da gerektirir. İlişki arzu bitmesiyle bitmiş, muhtemelen beta öder tarafı ilişkiyi kurtaramamış ki zaten adam kadına sağlayıcılık da yapmıyormuş. Aslında hipergaminin her 2 ucu da eksikmiş fakat erkeğin kısa sürede toparlanması, başka kadınlara yatırım yapması; kadının bilinçaltında ilk arzu dönemini canlandırmış ve o dönemki arzuyu keşke tekrardan bana duysaydı diye düşünmüş.

Öyleki burada saf bir arzu (genuine desire) olsaydı bu adam itin teki de olsa ilişki biraz daha devam ederdi ve kadının söylendiği konu bu olmazdı. Mesela şöyle derdi: “Narsist, karaktersiz adamın tekiydi, bana hep kötü davrandı.” Bu tarz kara-üçlemenin de sonuçları kötü olabiliyor. Örneğin etik davranmadığı için sonradan suçlu hissediyor, oysa ki adam gayet işinde gücündeymiş, cinsel pazar değeri devam artmış ve evlilik sonrası zirveye çıkmış, bu yüzden boşanmasına rağmen geçmişini umursamadan keyfine bakmış.

Kadın Ne Zaman Acı Çeker?

Kadın sizin acı çekmediğinizde, kendi çerçevinizi elinize aldığınızda, başka kadınları etkileyebildiğinizde, ona hayır diyerek, sizin çerçevenize uymadığı için hayatınızdan atabildiğinizde acı çeker ve bunun olmaması için sizden önce davranıp, sizi kıskandırır. Çünkü duygusal olarak stabil hissetmeye ve “sağlayıcılık” özeliklerinizin başka birine aktarılmadığını görmeye ihtiyacı vardır! [referans]

Rollo buna “hayal gücünü canlandırmak” diyor. Demek ki ayrıldığınız zaman “ona yalvarıp, geri dön diye ağlamak yerine kendi maskülen misyonunuza devam edip, kendi üreme stratejilerinizi uyguladığınızda kadındaki arzu tekrardan uyanabiliyor. Demek ki arzuyla pazarlık yapmak yerine bu kadının itirafında da görüldüğü gibi “başka kadınlarla hayatınıza devam etmeniz gerekiyor.” Yani poligamik doğanızınız sunduğu “unlimited acesss to unlimited sexuallity” dürtüsyle hem iyi hissedebiliyor hem de eski sevgilinize/eşinizin canını sıkabiliyorsunuz.

Yalnız burada zenginlik göstergeleri önemli, sadece kadınlarla birlikte olmamış, o kadınlarla keyif çatmış ve bunları göstermiş. Çünkü kadının beklentisi “arzuyla birlikte ona kaynaklarınızı sonuna kadar açmanızdır.” İşte kadın bunun kaybına dayanamıyor! Bu yüzden para eq.’dır, sostur. Tek başına arzu nesnesi değildir. Doğru bir oyuna, maskülen hedeflere ve tabii ki tipe sahipseniz ölümcül derecede güçlü olur.

Aşırı Güven İlişkilerin Katilidir.

Kadın merkezli düzende erkeğe devamlı: “kadını kızdırma, güven ver, onu rahat ettir” öğütleniyor. Oysaki bu hayal gücünü öldürür. Tek çözümü de korku oyunudur diyebiliriz. Podcastte ayrıntılı anlattım ama kabaca başka kadınların hala size ilgi duyduğunu o kadın bilmelidir. Mesela üstte itirafta bunun da olmadığını görüyoruz.

Günümüzde ilişki dinamiklerine baktığımızda çerçevenin genelde kadında olduğunu görüyoruz ve bu yüzden hem size kurallar koyuyor hem de devamlı onu kıskanan taraf siz oluyorsunuz. İşte bu da size oynanan korku oyunudur ve ancak çerçeve sizdeyse korku oyununu kontrol edebilirsiniz.

İlişkileri Neden Zamanla Kötüye Gitti?

Şuradaki çalışmaya göre ilişki içinde aşırı güven nedeniyle testosteron azalır, oksitosin artar. Başta olumlu etki yapsa da erkeğin rekabetçi özelliğini kaybetmesine ve sıradanlaşmasına neden olur. Zamanla erkek daha bağımlı hale gelir, sağlayıcılık tarafına daha çok savrulur, cinsellik azalır, ilişki biter.

İlişki sonrasındaysa durum tersine döner ve testosteron artarken, oksitosin azalır. Bedeniniz size moleküler düzeyde şu sinyali gönderiyor: “Senin üreme problemin tekrardan gündemde, kendine gel ve yeni birilerini bul!”

Bu yüzden erkek tekrardan uzun ilişki hormonal döngüsüne girene kadar arzu yaratır ve sonuçta ayrıldığı kadın tekrardan kıskanmış. Arkadaş da herhangi bir kadına bağlanmadığı için hayatın keyfini kadınlarla çıkarır olmuş. Her erkeğin böyle dönemden geçmesi ve hislerini iyi anlaması lazım ve uzun süreli ilişkide dahi aynı prensiplerini koruması, aşırı beta öder tarafa neden gitmemesi gerektiğini içselleştirmesi lazım.

Modern erkek ne yapıyor? Depresif şarkılar dinliyor, stalk yapıyor, ona dönmeye çalışıp, bütün yolları iyice kapatıp aşırı stres ve düşük serotoninle moleküler düzeyde olanları terse çeviriyor. Aslında en büyük rakibiniz kendiniz, o kadın değil! Bu yüzden ayrıldıktan sonra spor yapın, stalk yapmayın diyoruz.

Sonuçlar

İşte üstteki evliliğin bitme sebebi, kadının kıskanma sebebi özetle budur. Bence o erkek açısından bir başarı hikayesi. Keşke kendisini bulup podcast yayınlarına alabilseydik. Belki hala mavi haplı hayalleri vardır ama araçları ve hayatını yönlendirmesi tam anlamıyla kırmızı-hap stratejisiyle gerçekleşmiş.

Rollo’da bunu söylüyor, kırmızı hap normal olarak erkekte olması gereken duygu ve ruh halidir ve her erkeğin içinde “yaramaz, kötü çocuk vardır.” Maalesef feminen düzen bize onu şartlandırmalarla törpülememizi sağladı.

Oysaki doğasını yaşayan erkek işte böyle kendini buluyor.

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

4.8 74 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
76 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Burak
Ziyaretçi
Burak
2021-10-25 4:36 PM

Hocam yazılarınızı aylardır okuyorum neredeyse tek tek hepsini okudum. 5 ay önce 2 yıllık ilişkim bitti ve ben hala etkisinden çıkamadım. Yazılarınızda belirttiğiniz kadın ancak kaybettiğini anlarsa ve değerli olduğunu inanırsa ikna olup geri dönüş yapar diyorsunuz bunu açıklayabilir misiniz tam olarak. Ayrıca ayrılık sonrası sosyal medya hesabımı kapatmıştım bu… Read more »

Burak
Ziyaretçi
Burak
2021-10-25 7:47 PM
Reply to  Karanlikruya

Hocam neden sürekli bi eleştiri ve ön yargı ile cevap veriyorsunuz size sorduğum sorunun verdiğiniz cevapla alakası yok. Sizde sorumu tam anlamadınız galiba kadın hangi durumlarda ikna olup kaybettiğine üzülür diye sormuştum

erol
Ziyaretçi
erol
2021-12-06 7:34 PM

3 yıllık ilişkim bitti o defalarca yalvararak intihar tehditleriyle beni hayatında tutmuştu ve farketmeden ona bağlanmışım. Bana ayrılık mesajı atmadan 4 gün önce bile aşık olduğunu ağlayarak söyleyen kadın artık bitirmek istediğini söyleyerek vedalaşmıştı ve ben aşırı betalık yaparak bu durumu kabullenemedim hata ettim ve onun yaptığını denedim ısrar ettim… Read more »

erol
Ziyaretçi
erol
2021-12-06 9:37 PM
Reply to  Karanlikruya

fhocam diğer yazılarınızı okudum bahsettiğinize göre bu kız aşırı reaktif toksik reaktif seviyesinde bir kızdı. Merak ettiğim şu sizce bu kız engelleri açıp merak edip sosyal medyama bakar mı? Diyelim ki yine de beni özledi ve engelleri açıp instadan storylerime baktı ve birkaç kız gördü. Sizce bu kızları görünce hemen… Read more »

erol
Ziyaretçi
erol
2021-12-07 7:05 PM
Reply to  Karanlikruya

dönmek isterse de her türlü döner zaten diyorsun öyle mi

erol
Ziyaretçi
erol
2021-12-07 7:26 PM
Reply to  Karanlikruya

aslında kıskandırmak için yapmamıştım tamamen boşluğa düştüğüm için o kıza yazdım o da buluşmayı kabul etti spontane oluştu yani zaten onun da sevgilisi var tamamen dosthane bir buluşmaydı hatta belki görür diye storye kankimle doğum günü vs yazdım zaten 5 aralık doğum günümdü fake hesaptan baktı mı bilmem ama artık… Read more »

Erol
Ziyaretçi
Erol
2021-12-10 3:03 AM
Reply to  Karanlikruya

Ayrıca cinsel birlikteliğimiz 3 sene boyunca harikaydı tam bir uyum vardı ki bu da ilişkide çok önemlidir siz de iyi bilirsiniz. İstisnasız her birliktelikten sonra eğer kavgalı şekilde evlerimize dağılmışsak aynı günün akşamı ağlayarak yazardı düzeltelim aramızdakini kavga etmeyelim çok aşığım diye. Yani üç sene gözlemledim bunu ve her cinsel… Read more »

erol
Ziyaretçi
erol
2021-12-06 8:57 PM

aşırı reaktif toksik reaktif bir kadın beni engelledikten sonra sosyal medyamda başka kızlarla olan storyleri atarsam ve eğer o gelip beni merak edip tekrar bakarsa bunları görürse daha mı kötü olur sizce bu paylaşımlarımı silmeli miyim yoksa bak sen beni çok üzdün ama ben seni çoktan unuttum imajını mı vermeliyim?

Edy
Ziyaretçi
Edy
2022-01-06 4:11 PM

Hocam merhaba ben yabancı bir ülkeqdeyim ve burada bir kıza asık oldum 1 yıllık bir ilişkimiz vardı ve bana resmen tapıyordu askını hissediyordum ve bir takım brm kücük işimle ilgili yalanlar söyledim ona ama tamamen beni bos adam sanmasın diye korktum ve bunlar cıktı ortaya aslında önemsiz ama o bunu… Read more »

Edy
Ziyaretçi
Edy
2022-01-21 5:11 PM
Reply to  Karanlikruya

Kiz bana geri dondu ve mesaj atti dedi hamburger istiyorym bende cevap yazmadim gittim hamburger aldim onun sevdinden ve yoldan bir motorluya para verdim ona birakmasini soyledim ve ben gittim sadece kapi caldinda afiyet olsun yazdim oda neye afiyet olsun dedi ve kapi caldi pakedi gitti ve pisman oldunu cok… Read more »

Officer
Ziyaretçi
Officer
2022-05-06 5:50 PM

4 yıllık sevgilim erasmusa gittikten 1 hafta sonra bana duygularından emin olmadığını, cinsellik olmadan arkadaştan farkımız olmadığını( cinsel ilişki dışında hemen hemen her şeyi yaptık) ve ilişkideki heyecanın gittiğini heyecanın gelmesi için ara vermek istediğini söyledi.Ben de kabul etmedim. Sonra bir şekilde konuşmaya devam ettik.Sonrasında ben zamanında cinsel ilişki yaşamıyoruz… Read more »

Officer
Ziyaretçi
Officer
2022-05-06 6:45 PM
Reply to  Karanlikruya

Hocam şöyle bir olay var ben gemi kaptanıyım yeni mezun oldum 3 ay denizde 3 ay karadayım bir süre maddi olarak rahat olmak için böyle yaşayacağım kısaca benim için sadakat önemli sadece beni ikilemde bırakan acaba başkası ile mi beraber olmak istiyor özellikle erasmusta olduğu için yoksa ben mi haksızlık… Read more »

Officer
Ziyaretçi
Officer
2022-05-06 7:50 PM
Reply to  Karanlikruya

Çok sağolun. Peki hocam son olarak kızdan ayrılma yolu olarak iletişimi kesme yolunu seçtim yalvarsa yakarsa da cevap vermiyorum birnevi ghosting yapıyorum dediklerinden sonra ama hala yazmaya devam ediyor. Sizce buna devam etmeli miyim yoksa açıkça ayrılık konuşması mı yapmalıyım?

Officer
Ziyaretçi
Officer
2022-05-07 1:30 AM
Reply to  Karanlikruya

Haklısınız fakat kız kabul etmiyor. Geçen ayrılığımızda da ağlayarak eve gelmişti barışmak zorunda kaldım şimdi de sürekli yazıyor usanmadan bu lafları eden kendisi değilmiş gibi.

Officer
Ziyaretçi
Officer
2022-05-08 1:07 PM
Reply to  Karanlikruya

Merhaba Baya iletişimi keserek ayrılmıştım kızdan mesajlarına cevap vermiyordum sonra siz de böyle diyince cevap verdim ve devam etmek istemediğimi söyledim sonrasında “bir hatada böyle mi olacak”, “bir söz söyledim ve pişman oldum zaten icratte bir şey yapmadım” , düşündüğün gibi olsa burda yapar sana belli bile etmezdim” “ben sadece… Read more »

Officer
Ziyaretçi
Officer
2022-05-08 5:36 PM
Reply to  Officer

Ayrıca uzun zamandır ilk kez arzuladığını hissettim, bu durumdan sonra beni döndürmek için kullandığı bir silah mı sizce bu yoksa bir anda değişebilir mi bana olan arzusu

Officer
Ziyaretçi
Officer
2022-05-09 1:57 PM
Reply to  Karanlikruya

Yani genel olarak yazıda bahsettiğiniz ayrılık sonucu kadının arzusunun uyanması geçici midir? Mutlaka eski haline döner mi süreç içinde?

Officer
Ziyaretçi
Officer
2022-05-22 8:08 AM
Reply to  Karanlikruya

Hocam konuştuğumuz gibi ayrıldım telefondan. Zaten 1 haftadır gece kulübüne gittiği ve yaşam tarzı bana uygun olmadığı için iletişimi kesmiştim. Ayrılınca 4 yıldır görmediğim şekilde hıçkırarak ağlamaya özür dilemeye başladı, beni aldatmadığını ( ben de aldattığını düşünmüyorum ama ara verme sebebini bilmiyorum gerçekten) ilgisiz kaldığından ara vermek istediğini , başkasıyla… Read more »

Officer
Ziyaretçi
Officer
2022-05-22 7:27 PM
Reply to  Karanlikruya

Evet hocam anlamaya ve görmeye başladım fakat kadınların 30 yaşından sonra efendi erkek sevdasına düştüğünü biliyordum. Benim kız ise 21 yaşında henüz ve şimdiden böyle demesi düşündürüyor. Sanırım mesleğim ve statümden dolayı bir yatırım yapıyor. Şuana kadar 4 yılda maalesef hep provider oldum, her şeyi ben ödedim, hediye aldım, tatile… Read more »