İçeriğe geç
Ana Sayfa » Ayrılan Kadın Pişman Olur Mu?

Ayrılan Kadın Pişman Olur Mu?

  Ayrılan Kadın Pişman Olur Mu?

  Şöyle bir debe entrysi ile paylaştım ki bana ulaşan çoğu erkeğin de kafasından hep bunlar geçiyor ve kadın-erkek ilişki dinamiklerini anlamadıklarını görüyorum:

  (İlgili yazının podcastine şuradan ulaşılabilir.)

  • Ben onu unutamazken, o beni nasıl unutur ki bunu erkeğin ayrılık acısı yazısında anlatmıştık.
  • Kadın ne zaman acı çeker?
  • Eski sevgil nasıl pişman edilir?
  • Terk eden sevgiliyi nasıl delirtmeli
  • Eski sevgili nasıl pişman edilir?
  • Eski sevgili pişman etme yolları nelerdir?

  Senelerdir anlatmak istediğimi kendi duyguları üstünden müthiş şekilde anlatmış. Erkeğin ve kadının ilişki sonrası hissettikleri aynı değildir. Öncelikle şu iyi anlaşılmalı: “Kadınlar ancak %20’e ulaşmaları halinde alfa döller=Arzu nedeniyle yoğun acı çekebilirken, erkekler tanıştıkları birçok kadında acı çekebilir. Acı yoğunluk aynı olabilir ama “görülme sıklığı ve nedenleri” farklıdır.

  Resmen Kırmızı-Hap 101 olmuş. İnceleyelim:

  …o zaman benim genç bir kadın olarak talep ettiğim ne varsa şimdi hunharca onu yaşamaları beni biraz sızlatıyor; bunu inkar edemiyorum.

  asla mantıklı değil, tam bir saçmalık. ama hissettiğim bu.

  Cümleye dikkat “asla mantıklı değil.” Kadınlar her zaman dürtü sonrası duygulanım yaşar ve neden bulur. Farkındaysanız acı çekiyor ama buna neden bulamıyor. Kıskanmasının güçlü evrimsel nedenleri olduğunun farkında değil.

  …ama son zamanlarda bana bir haller oldu. kıskanmaya başladım. kıskandığım bir erkek olarak, bir partner olarak o değil. yaşamı, benimleyken olmayanın bensizken pekala da olması.

  bu benim için dev itiraftır; onu da belirteyim.

  Artık neden bulmakta o kadar bunalmışki bununla mücadele edemeyerek Ekşi-Sözlüğe içini dökmüş, istatistiksel olarak kadınların en fazla bulunduğu meslek gruplarından biri psikolojidir. Bunun nedeni de duygularını anlamlandırma istekleridir. İlgili girdinin 300+ favoriyle ertesi gün debeye girdiğini hatırlatırım, bu şu demek: Birçok kadın benzer hissetmiş.

  Kadın Neden Kıskanır?

  Kıskançık yazımda anlatmıştım ki şurada da bilimsel bir makalesi mevcut. Kadınlar uzun ilişkileri bittikten sonra erkeğin başka birine yatırım yapmasını kıskanırken; erkekler o kadının diğer erkeklerle cinsel ilişki yaşamasını kıskanır.

  Bu ilişkinin bitme sebebi alfa döllerin bulunduğu arzu tarafının ölmüş olması ve ardından beta öderi temsil eden “sağlayıcılıktan” bir başkasının yararlanmasıdır. Peki arzu neden öldü?

  • Arzu azalmış, bunun yanında sağlayıcılık da verilmemiş. Korku oyunu eksikmiş.
  • Sıradanlık ve kadının savunulma, güven, ebeveyn yatırımı gibi arketip hayallerinin yaşanmaması… Bunun yerine komple mesleğe yönelme ilişkilerini zayıflatmış.
  • Yazıda belirtildiği gibi aşırı güven. Neden? Çünkü hayal gücünü ve kaygıyı öldürür.

  Devamlı kongre kongre gezdikleri anlatılmış örneğin. KH’da devamlı kadınların rekabete dayalı stres gerektiren meslek gruplarını seçmemesinden bahsedilir, bu kadın için daha önemli olan oksitosini azaltır. Bunun yerine çocuğuna yatırım yapması daha önemlidir. Kadın merkezci düzenin maksimum olduğu kuzey ülkelerinde kadınların hala mühendislik, sağlık, teknoloji gibi alanlara bilinçli olarak yönelmediklerini görüyoruz. Eşit şartlar oluştuğunda kadınlar rekabet etmek yerine “eşitlikçi, paylaşımcı” yaşamı tercih ederler. [İleri okuma: Feminizm]

  Arzu-Sağlayıcılık-Kıskançlık Üçgeni

  Uzun süreli bir ilişkinin sürmesi kısa süreli alfa döller stratejisiyle birlikte bir miktar beta öder sağlayıcılık misyonunu da gerektirir. İlişki arzu bitmesiyle bitmiş, muhtemelen beta öder tarafı ilişkiyi kurtaramamış ki zaten adam kadına sağlayıcılık da yapmıyormuş. Aslında hipergaminin her 2 ucu da eksikmiş fakat erkeğin kısa sürede toparlanması, başka kadınlara yatırım yapması; kadının bilinçaltında ilk arzu dönemini canlandırmış ve o dönemki arzuyu keşke tekrardan bana duysaydı diye düşünmüş.

  Öyleki burada saf bir arzu (genuine desire) olsaydı bu adam itin teki de olsa ilişki biraz daha devam ederdi ve kadının söylendiği konu bu olmazdı. Mesela şöyle derdi: “Narsist, karaktersiz adamın tekiydi, bana hep kötü davrandı.” Bu tarz kara-üçlemenin de sonuçları kötü olabiliyor. Örneğin etik davranmadığı için sonradan suçlu hissediyor, oysa ki adam gayet işinde gücündeymiş, cinsel pazar değeri devam artmış ve evlilik sonrası zirveye çıkmış, bu yüzden boşanmasına rağmen geçmişini umursamadan keyfine bakmış.

  Kadın Ne Zaman Acı Çeker?

  Kadın sizin acı çekmediğinizde, kendi çerçevinizi elinize aldığınızda, başka kadınları etkileyebildiğinizde, ona hayır diyerek, sizin çerçevenize uymadığı için hayatınızdan atabildiğinizde acı çeker ve bunun olmaması için sizden önce davranıp, sizi kıskandırır. Çünkü duygusal olarak stabil hissetmeye ve “sağlayıcılık” özeliklerinizin başka birine aktarılmadığını görmeye ihtiyacı vardır! [referans]

  Rollo buna “hayal gücünü canlandırmak” diyor. Demek ki ayrıldığınız zaman “ona yalvarıp, geri dön diye ağlamak yerine kendi maskülen misyonunuza devam edip, kendi üreme stratejilerinizi uyguladığınızda kadındaki arzu tekrardan uyanabiliyor. Demek ki arzuyla pazarlık yapmak yerine bu kadının itirafında da görüldüğü gibi “başka kadınlarla hayatınıza devam etmeniz gerekiyor.” Yani poligamik doğanızınız sunduğu “unlimited acesss to unlimited sexuallity” dürtüsyle hem iyi hissedebiliyor hem de eski sevgilinize/eşinizin canını sıkabiliyorsunuz.

  Yalnız burada zenginlik göstergeleri önemli, sadece kadınlarla birlikte olmamış, o kadınlarla keyif çatmış ve bunları göstermiş. Çünkü kadının beklentisi “arzuyla birlikte ona kaynaklarınızı sonuna kadar açmanızdır.” İşte kadın bunun kaybına dayanamıyor! Bu yüzden para eq.’dır, sostur. Tek başına arzu nesnesi değildir. Doğru bir oyuna, maskülen hedeflere ve tabii ki tipe sahipseniz ölümcül derecede güçlü olur.

  Aşırı Güven İlişkilerin Katilidir.

  Kadın merkezli düzende erkeğe devamlı: “kadını kızdırma, güven ver, onu rahat ettir” öğütleniyor. Oysaki bu hayal gücünü öldürür. Tek çözümü de korku oyunudur diyebiliriz. Podcastte ayrıntılı anlattım ama kabaca başka kadınların hala size ilgi duyduğunu o kadın bilmelidir. Mesela üstte itirafta bunun da olmadığını görüyoruz.

  Günümüzde ilişki dinamiklerine baktığımızda çerçevenin genelde kadında olduğunu görüyoruz ve bu yüzden hem size kurallar koyuyor hem de devamlı onu kıskanan taraf siz oluyorsunuz. İşte bu da size oynanan korku oyunudur ve ancak çerçeve sizdeyse korku oyununu kontrol edebilirsiniz.

  İlişkileri Neden Zamanla Kötüye Gitti?

  Şuradaki çalışmaya göre ilişki içinde aşırı güven nedeniyle testosteron azalır, oksitosin artar. Başta olumlu etki yapsa da erkeğin rekabetçi özelliğini kaybetmesine ve sıradanlaşmasına neden olur. Zamanla erkek daha bağımlı hale gelir, sağlayıcılık tarafına daha çok savrulur, cinsellik azalır, ilişki biter.

  İlişki sonrasındaysa durum tersine döner ve testosteron artarken, oksitosin azalır. Bedeniniz size moleküler düzeyde şu sinyali gönderiyor: “Senin üreme problemin tekrardan gündemde, kendine gel ve yeni birilerini bul!”

  Bu yüzden erkek tekrardan uzun ilişki hormonal döngüsüne girene kadar arzu yaratır ve sonuçta ayrıldığı kadın tekrardan kıskanmış. Arkadaş da herhangi bir kadına bağlanmadığı için hayatın keyfini kadınlarla çıkarır olmuş. Her erkeğin böyle dönemden geçmesi ve hislerini iyi anlaması lazım ve uzun süreli ilişkide dahi aynı prensiplerini koruması, aşırı beta öder tarafa neden gitmemesi gerektiğini içselleştirmesi lazım.

  Modern erkek ne yapıyor? Depresif şarkılar dinliyor, stalk yapıyor, ona dönmeye çalışıp, bütün yolları iyice kapatıp aşırı stres ve düşük serotoninle moleküler düzeyde olanları terse çeviriyor. Aslında en büyük rakibiniz kendiniz, o kadın değil! Bu yüzden ayrıldıktan sonra spor yapın, stalk yapmayın diyoruz.

  Sonuçlar

  İşte üstteki evliliğin bitme sebebi, kadının kıskanma sebebi özetle budur. Bence o erkek açısından bir başarı hikayesi. Keşke kendisini bulup podcast yayınlarına alabilseydik. Belki hala mavi haplı hayalleri vardır ama araçları ve hayatını yönlendirmesi tam anlamıyla kırmızı-hap stratejisiyle gerçekleşmiş.

  Rollo’da bunu söylüyor, kırmızı hap normal olarak erkekte olması gereken duygu ve ruh halidir ve her erkeğin içinde “yaramaz, kötü çocuk vardır.” Maalesef feminen düzen bize onu şartlandırmalarla törpülememizi sağladı.

  Oysaki doğasını yaşayan erkek işte böyle kendini buluyor.

  (Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

  4.8 112 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.
  Subscribe
  Bildir
  guest

  147 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Kaan
  Ziyaretçi
  Kaan
  2022-12-27 1:02 PM

  2.5 yıllık ilişkim biteli 1 ay oluyor, bitmeden öncesinde de ben ayrılmak istiyordum fakat kızın daha öncesinde ”sen olmazsan intihar ederim” gibi söylediği bir kaç şey vardı; biraz ergenlikten olabilir ikimizin de yaşı 18-19du. Ama kızın neredeyse ilişkiye başladığımdan beri majör depresyonu var, sırf bu korkudan da ayrılamamıştım. Son bir… Read more »

  Kaan
  Ziyaretçi
  Kaan
  2022-12-27 1:47 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Teşekkürler, iyi geldi.

  Poseidon | SSC
  Ziyaretçi
  Poseidon | SSC
  2023-03-27 10:28 PM
  Reply to  Kaan

  Kızlar bazen erkeğin üzerinde kıskançlıkla kuramadığı korku oyununu “intihar ederim” diyerek tehditle kurmaya çalışırlar fakat bunu diyen kızların çoğunlukla %90’ı intihar etmez hayatına devam eder. Üstüne, ayrıldıktan birkaç ay sonra yeni birisini bulup hiçbir şey olmamış gibi devam ederler. Yani o “sen olmazsan ölürüm, kendimi keserim biterim” laflarına (çoğunlukla) inanmayın.… Read more »

  Kaan
  Ziyaretçi
  Kaan
  2023-03-29 6:31 PM
  Reply to  Poseidon | SSC

  Ayrıldığımdan beri no contack uyguladım. Duyduğuma göre 1 2 ay sonra sadece konuşup flört ettiği 1-2 kişi olmuş dediğin gibi. Ayrıldığımız zaman kendimden çok ona üzülmüştüm, kendine ”zarar verecek mi vermeyecek mi” düşüncesi beni yiyip bitiriyordu. İyi sayılırım şu an, yorumun için teşekkürler.

  Sürgün
  Ziyaretçi
  Sürgün
  2023-02-16 1:59 PM

  Hocam merhaba lütfen net bir şey deyin bana 1 yıldan fazla süredir ilişkimiz vardı. Aynı iş yerinde tanıştık bir hafta öncesine kadar görüşüyorduk yalnız hep söyle bir hava vardı . Sürekli beni cepteymisim gibi görmesi ve hareketleri ile belli ederd. Ama ne olursa olsun ikimizde çok seviyorduk birbirimizi. Daha öncede… Read more »

  Sürgün
  Ziyaretçi
  Sürgün
  2023-02-16 2:04 PM

  Hocam yüzüğü eline koyduktan sonra pişman oldum ve tekrar geri aldım bana bitti dedi canım çok acıyor ve çok peşine düştüm bu durumda tekrar donermi benim bu durumda ne yapmam gerekiyor. Biliyorum oda beni çok seviyor bana şunu söyledi sen evlisin eşinden ayrilirsin diye seninle görüştüm şeklinde konuştu bu durumun… Read more »

  Poseidon | SSC
  Ziyaretçi
  Poseidon | SSC
  2023-03-27 10:32 PM
  Reply to  Sürgün

  Kardeşim insan soru sormadan önce şu sitedeki yazıları okur. Buram buram mavi hap kokuyor şu yazdıkların. Kız sana dönmez. Niye dönsün? Ayrıca dönmesine gerek var mı? Dönse kabul edecek misin?

  Labirentten çıkan adam
  Ziyaretçi
  Labirentten çıkan adam
  2023-05-16 8:47 AM
  Reply to  Sürgün

  Sen kafayı yemişin ruh hastası herif.Hadi evli olmanı geçtim daha ilşkideki durumunu bile bilmiyorsun.Bu işleri beceremediğin besbelli git bari karına sadık kal.Hit gelli ilişki yaşayıp kendini cebe koymuşun burada akıl dileniyorsun.

  Sevtap
  Ziyaretçi
  Sevtap
  2023-05-05 3:21 PM

  Ne o beni kıskansın ne ben onu çok kötü hissederim her zaman başka kadınlara gitme ihtimalinden ya bilmiyorum ben sadece sevmesini isterim öyle strateji faln uğraşmak istemiyorum ben her şeyimi tüm sevgimi ona veririm hipergami falan her şeyi yok ederim sadece onu görür gözüm daha iyisi umrumda olmaz o da… Read more »

  1 6 7 8
  147
  0
  Would love your thoughts, please commentx