Ayrılan Kadın Pişman Olur Mu?

Şöyle bir debe entrysi ile paylaştım ki bana ulaşan çoğu erkeğin de kafasından hep bunlar geçiyor ve kadın-erkek ilişki dinamiklerini anlamadıklarını görüyorum:

(İlgili yazının podcastine şuradan ulaşılabilir.)

  • Ben onu unutamazken, o beni nasıl unutur ki bunu erkeğin ayrılık acısı yazısında anlatmıştık.
  • Kadın ne zaman acı çeker?
  • Eski sevgil nasıl pişman edilir?
  • Terk eden sevgiliyi nasıl delirtmeli
  • Eski sevgili nasıl pişman edilir?
  • Eski sevgili pişman etme yolları nelerdir?

Senelerdir anlatmak istediğimi kendi duyguları üstünden müthiş şekilde anlatmış. Erkeğin ve kadının ilişki sonrası hissettikleri aynı değildir. Öncelikle şu iyi anlaşılmalı: “Kadınlar ancak %20’e ulaşmaları halinde alfa döller=Arzu nedeniyle yoğun acı çekebilirken, erkekler tanıştıkları birçok kadında acı çekebilir. Acı yoğunluk aynı olabilir ama “görülme sıklığı ve nedenleri” farklıdır.

Resmen Kırmızı-Hap 101 olmuş. İnceleyelim:

…o zaman benim genç bir kadın olarak talep ettiğim ne varsa şimdi hunharca onu yaşamaları beni biraz sızlatıyor; bunu inkar edemiyorum.

asla mantıklı değil, tam bir saçmalık. ama hissettiğim bu.

Cümleye dikkat “asla mantıklı değil.” Kadınlar her zaman dürtü sonrası duygulanım yaşar ve neden bulur. Farkındaysanız acı çekiyor ama buna neden bulamıyor. Kıskanmasının güçlü evrimsel nedenleri olduğunun farkında değil.

…ama son zamanlarda bana bir haller oldu. kıskanmaya başladım. kıskandığım bir erkek olarak, bir partner olarak o değil. yaşamı, benimleyken olmayanın bensizken pekala da olması.

bu benim için dev itiraftır; onu da belirteyim.

Artık neden bulmakta o kadar bunalmışki bununla mücadele edemeyerek Ekşi-Sözlüğe içini dökmüş, istatistiksel olarak kadınların en fazla bulunduğu meslek gruplarından biri psikolojidir. Bunun nedeni de duygularını anlamlandırma istekleridir. İlgili girdinin 300+ favoriyle ertesi gün debeye girdiğini hatırlatırım, bu şu demek: Birçok kadın benzer hissetmiş.

Kadın Neden Kıskanır?

Kıskançık yazımda anlatmıştım ki şurada da bilimsel bir makalesi mevcut. Kadınlar uzun ilişkileri bittikten sonra erkeğin başka birine yatırım yapmasını kıskanırken; erkekler o kadının diğer erkeklerle cinsel ilişki yaşamasını kıskanır.

Bu ilişkinin bitme sebebi alfa döllerin bulunduğu arzu tarafının ölmüş olması ve ardından beta öderi temsil eden “sağlayıcılıktan” bir başkasının yararlanmasıdır. Peki arzu neden öldü?

  • Arzu azalmış, bunun yanında sağlayıcılık da verilmemiş. Korku oyunu eksikmiş.
  • Sıradanlık ve kadının savunulma, güven, ebeveyn yatırımı gibi arketip hayallerinin yaşanmaması… Bunun yerine komple mesleğe yönelme ilişkilerini zayıflatmış.
  • Yazıda belirtildiği gibi aşırı güven. Neden? Çünkü hayal gücünü ve kaygıyı öldürür.

Devamlı kongre kongre gezdikleri anlatılmış örneğin. KH’da devamlı kadınların rekabete dayalı stres gerektiren meslek gruplarını seçmemesinden bahsedilir, bu kadın için daha önemli olan oksitosini azaltır. Bunun yerine çocuğuna yatırım yapması daha önemlidir. Kadın merkezci düzenin maksimum olduğu kuzey ülkelerinde kadınların hala mühendislik, sağlık, teknoloji gibi alanlara bilinçli olarak yönelmediklerini görüyoruz. Eşit şartlar oluştuğunda kadınlar rekabet etmek yerine “eşitlikçi, paylaşımcı” yaşamı tercih ederler. [İleri okuma: Feminizm]

Arzu-Sağlayıcılık-Kıskançlık Üçgeni

Uzun süreli bir ilişkinin sürmesi kısa süreli alfa döller stratejisiyle birlikte bir miktar beta öder sağlayıcılık misyonunu da gerektirir. İlişki arzu bitmesiyle bitmiş, muhtemelen beta öder tarafı ilişkiyi kurtaramamış ki zaten adam kadına sağlayıcılık da yapmıyormuş. Aslında hipergaminin her 2 ucu da eksikmiş fakat erkeğin kısa sürede toparlanması, başka kadınlara yatırım yapması; kadının bilinçaltında ilk arzu dönemini canlandırmış ve o dönemki arzuyu keşke tekrardan bana duysaydı diye düşünmüş.

Öyleki burada saf bir arzu (genuine desire) olsaydı bu adam itin teki de olsa ilişki biraz daha devam ederdi ve kadının söylendiği konu bu olmazdı. Mesela şöyle derdi: “Narsist, karaktersiz adamın tekiydi, bana hep kötü davrandı.” Bu tarz kara-üçlemenin de sonuçları kötü olabiliyor. Örneğin etik davranmadığı için sonradan suçlu hissediyor, oysa ki adam gayet işinde gücündeymiş, cinsel pazar değeri devam artmış ve evlilik sonrası zirveye çıkmış, bu yüzden boşanmasına rağmen geçmişini umursamadan keyfine bakmış.

Kadın Ne Zaman Acı Çeker?

Kadın sizin acı çekmediğinizde, kendi çerçevinizi elinize aldığınızda, başka kadınları etkileyebildiğinizde, ona hayır diyerek, sizin çerçevenize uymadığı için hayatınızdan atabildiğinizde acı çeker ve bunun olmaması için sizden önce davranıp, sizi kıskandırır. Çünkü duygusal olarak stabil hissetmeye ve “sağlayıcılık” özeliklerinizin başka birine aktarılmadığını görmeye ihtiyacı vardır! [referans]

Rollo buna “hayal gücünü canlandırmak” diyor. Demek ki ayrıldığınız zaman “ona yalvarıp, geri dön diye ağlamak yerine kendi maskülen misyonunuza devam edip, kendi üreme stratejilerinizi uyguladığınızda kadındaki arzu tekrardan uyanabiliyor. Demek ki arzuyla pazarlık yapmak yerine bu kadının itirafında da görüldüğü gibi “başka kadınlarla hayatınıza devam etmeniz gerekiyor.” Yani poligamik doğanızınız sunduğu “unlimited acesss to unlimited sexuallity” dürtüsyle hem iyi hissedebiliyor hem de eski sevgilinize/eşinizin canını sıkabiliyorsunuz.

Yalnız burada zenginlik göstergeleri önemli, sadece kadınlarla birlikte olmamış, o kadınlarla keyif çatmış ve bunları göstermiş. Çünkü kadının beklentisi “arzuyla birlikte ona kaynaklarınızı sonuna kadar açmanızdır.” İşte kadın bunun kaybına dayanamıyor! Bu yüzden para eq.’dır, sostur. Tek başına arzu nesnesi değildir. Doğru bir oyuna, maskülen hedeflere ve tabii ki tipe sahipseniz ölümcül derecede güçlü olur.

Aşırı Güven İlişkilerin Katilidir.

Kadın merkezli düzende erkeğe devamlı: “kadını kızdırma, güven ver, onu rahat ettir” öğütleniyor. Oysaki bu hayal gücünü öldürür. Tek çözümü de korku oyunudur diyebiliriz. Podcastte ayrıntılı anlattım ama kabaca başka kadınların hala size ilgi duyduğunu o kadın bilmelidir. Mesela üstte itirafta bunun da olmadığını görüyoruz.

Günümüzde ilişki dinamiklerine baktığımızda çerçevenin genelde kadında olduğunu görüyoruz ve bu yüzden hem size kurallar koyuyor hem de devamlı onu kıskanan taraf siz oluyorsunuz. İşte bu da size oynanan korku oyunudur ve ancak çerçeve sizdeyse korku oyununu kontrol edebilirsiniz.

İlişkileri Neden Zamanla Kötüye Gitti?

Şuradaki çalışmaya göre ilişki içinde aşırı güven nedeniyle testosteron azalır, oksitosin artar. Başta olumlu etki yapsa da erkeğin rekabetçi özelliğini kaybetmesine ve sıradanlaşmasına neden olur. Zamanla erkek daha bağımlı hale gelir, sağlayıcılık tarafına daha çok savrulur, cinsellik azalır, ilişki biter.

İlişki sonrasındaysa durum tersine döner ve testosteron artarken, oksitosin azalır. Bedeniniz size moleküler düzeyde şu sinyali gönderiyor: “Senin üreme problemin tekrardan gündemde, kendine gel ve yeni birilerini bul!”

Bu yüzden erkek tekrardan uzun ilişki hormonal döngüsüne girene kadar arzu yaratır ve sonuçta ayrıldığı kadın tekrardan kıskanmış. Arkadaş da herhangi bir kadına bağlanmadığı için hayatın keyfini kadınlarla çıkarır olmuş. Her erkeğin böyle dönemden geçmesi ve hislerini iyi anlaması lazım ve uzun süreli ilişkide dahi aynı prensiplerini koruması, aşırı beta öder tarafa neden gitmemesi gerektiğini içselleştirmesi lazım.

Modern erkek ne yapıyor? Depresif şarkılar dinliyor, stalk yapıyor, ona dönmeye çalışıp, bütün yolları iyice kapatıp aşırı stres ve düşük serotoninle moleküler düzeyde olanları terse çeviriyor. Aslında en büyük rakibiniz kendiniz, o kadın değil! Bu yüzden ayrıldıktan sonra spor yapın, stalk yapmayın diyoruz.

Sonuçlar

İşte üstteki evliliğin bitme sebebi, kadının kıskanma sebebi özetle budur. Bence o erkek açısından bir başarı hikayesi. Keşke kendisini bulup podcast yayınlarına alabilseydik. Belki hala mavi haplı hayalleri vardır ama araçları ve hayatını yönlendirmesi tam anlamıyla kırmızı-hap stratejisiyle gerçekleşmiş.

Rollo’da bunu söylüyor, kırmızı hap normal olarak erkekte olması gereken duygu ve ruh halidir ve her erkeğin içinde “yaramaz, kötü çocuk vardır.” Maalesef feminen düzen bize onu şartlandırmalarla törpülememizi sağladı.

Oysaki doğasını yaşayan erkek işte böyle kendini buluyor.

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

4.7 56 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
32 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
lost
Ziyaretçi
lost
2021-03-02 9:20 PM

böyle devam…

Spartacus
Ziyaretçi
Spartacus
2021-03-02 9:21 PM

Hangi kadına baksam ve tanışmaya çalışsam sürekli erkeklere güvenmiyorum diyor sebep olarak da aldattı diyor.terk edilen erkeklere baktığımda ise erkeğin gücünü yitirdiğini bu yüzden bırakıldığını hemen anlıyorum. Her kadın güven,sadakat ve dürüstlük diyor ama bunlar şirin gözükmek için söylenen masallar.kadinlar beta erkekle sevgili olmaktansa alfa erkeğin hareminde cariye olmayı tercih… Read more »

Principal
Ziyaretçi
Principal
2021-09-27 12:03 PM
Reply to  Spartacus

Her satırına katılıyorum. Kadınlar aldatıldıklarından bahsediyorlar ve güven problemleri var erkeklere karşı aslında kendi özgüvenlerini sorgulamaları lazım. çünkü boşanmış kadınların %90 ı kilo problemi yaşıyor dolayısıyla aslında depresyondan çıkamıyorlar sadece dışarıya şirin gözükmek için kahkahalar şuh davranışlarla ve kendinden emin görünmeye çalışan yapmacık bir ruh haliyle vitrin yapıyorlar. erkeklerin boşanma… Read more »

Spartacus
Ziyaretçi
Spartacus
2021-03-02 9:27 PM

Kadınlar , dramayı ve challenge i seviyor.bir kadına eski sevgilim aldattı ya da eşim terketti diyin anında soğur.her kadın aldatma potansiyeli olan piç erkeklere aşık olur.hollywood filmlerindeki romantik aşık gerçekte hep kaybeder.her kız şair ruhlu olsun der ama felsefe konuşan diil araç sahibi ya da zengin maskülen statülü erkek ister.mazeret… Read more »

Spartacus
Ziyaretçi
Spartacus
2021-03-02 9:32 PM

500 days of summerda da summer tomu uzun sure yalniz kalmamak için kullandı sonra zengin erkek bulunca oğlanı anında bıraktı.kadinlar melek olduğunu iddia ederler hatta ağlayarak manipüle bile ederler ama acimasizdirlar.olene kadar babadan sgk aylık almayı ve nafakayı eşitsiz olarak görmezler , erkek hep güçlü olmalıdır bu onun görevidir diyip… Read more »

Hank
Ziyaretçi
Hank
2021-03-04 6:10 AM

Peki bu süreç hiç ilişki yaşamadığı , reddettiği ,sonrasında başka bir erkekle ilişki yaşayan kadın içinde geçerli olur mu ?

Ersin
Ziyaretçi
Ersin
2021-03-05 5:44 AM

Okudukca ve anladikca kendimi ve gelecegimi guvende hissediyorum

ismiboşver
Ziyaretçi
ismiboşver
2021-03-07 3:44 AM

Hocam öncelikle makale için teşekkür ederim , ben yaklaşık 50 gün önce 3 aylık kız arkadaşımdan ayrıldım , o zamanlar red pill falan bilmiyordum. Ayrılma sebebim ben açıkcası kendimi sürekli geliştirmeyi seven biriyim fakat onunlayken haftanın 5 günü cinsellik yaşıyorduk ve cinsellik yaşadığım günlerde kendimi geliştiremiyordum.İlk ay cinsellik olmasa da… Read more »

Fenrir
Ziyaretçi
Fenrir
2021-03-15 6:26 PM

Hocam bir de “çerçeve” yi tam olarak pratikte de işimize yarayacak şekilde tanımlar mısınız?

Eugen
Ziyaretçi
Eugen
2021-03-28 8:08 PM

2.5 yıllık ilişkim 5 ay önce bitti kız beni her yerden engelledi sonrasında açtı engeli tabi ben bişey yazmadım(no contact) ancak daha sonra bunun kıskandığı bir kızla hikaye atınca tekrar engelledi. Acaba belli yaş üstünde bu sizin bahsettiğiniz olay ise yaramıyor olabilir mi?

wow
Ziyaretçi
wow
2021-04-01 1:46 AM

Bir süredir ayrılık acısı çekiyordum. Şuan her şeyi unuttum sadece senin yazılarını neden daha önce göremedim diye üzülüyorum. Yaptığın işi çok takdir ettim lütfen devam et . (͠≖ ͜ʖ͠≖)👌

Kemal
Ziyaretçi
Kemal
2021-04-04 10:29 PM

Hocam bir podcastinizde dinlemiştim. Ayrılık olsada diger erkeklerden farklı olun o kadına bir daha dönmeyin ve aramayın diye. Peki hocam, terkettigimiz kadın bizi narşist ilan etmiş, biz hiç bir türlü iletisime gecmedik, hic birturlu sosyal medya kapali haber alamiyor.numarasinida degistirmisti 7 ay sonra whtsapp goruntulu cagri atti ben burdayim gibi.… Read more »

Last edited 7 ay önce by Kemal
Kemal
Ziyaretçi
Kemal
2021-04-04 10:40 PM
Reply to  Karanlikruya

Çocuklugunda tacize uğramiş,
çarpık ilişkiler yaşamış platonik. Kısa süreli.
Ve bildiğim kadariyla eski sevgililerini stalkliyor. Yani 7 ay boyunca bir eski sevgilisi ile takiplesti onu cikardi sonra digeri sonra digeri sonrada bana boyle yaptı.
Yani kırmızı alarmın taa kendisi oluyor öyle diyebilir miyiz hocam?

Kemal
Ziyaretçi
Kemal
2021-04-04 11:01 PM
Reply to  Karanlikruya

Üniversite oğrencisiyim son senem.
Allah sizden razı olsun.
Ama bu kadınlar, erkeklerde saplantı haline dönüşüyor.
Abiminde başına geldi borderline.
Hocam, tavsiyelerinizi alıyorum.
Kaleminize ve yüreginize sağlık.
Siz ve Mahmut abi erkekler için velinimetsiniz.
Saygılarımla.

Atalay mert
Ziyaretçi
Atalay mert
2021-07-07 12:47 PM

1,5 yıllık bir ilişkiden çıktık.İlk aylarda başka bir kızla yazışmalarımı gördü.Kendimi affettirdim zaman geçtikçe ve 1,5 yıl oldu 2 hafta önce ayrıldık.Bir ilişki yaşamak artık istemiyorum dedi.Galiba ben hala seviyorum.Ama yazmıyorum aramıyorum hiçbir şekilde sonucu ne olur

rüzgar
Ziyaretçi
rüzgar
2021-07-27 1:49 PM

Terkeden eski kız arkadaşım ayrılık sonrası ısrarımdan dolayı engelledi.devam edersem polise şikayetle tehdit etti. instadan da takipten çıktı.ben çıkmadım. attığı hikayeye bakmadım sonrasında hikayelerini benden gizledi. 2 ay civarı oluyor, daha önce benim kendisinin fotoğrafını çektiğim ve instaya koyduğu aynı mekanda yeni fotoğraf çekmiş,onu koymuş ve benim çektiğim fotoğrafı silmiş.… Read more »

Principal
Ziyaretçi
Principal
2021-09-27 12:18 PM

13 yıllık evlilik ve 2 çocuğumuz vardı. karımla şiddetli bir kavga sırasında iyice kabarmış egosu pek çok ağır şey söyletti ve bende karşılık verdim hemen ardından boşanma lafları oldu ve ben hemen dedim ve hızlıca boşandık. zaten senelerdir “ben giderim” modunda bir kadındı. maddi özgürlüğünü kazanması benim üniversite bitir motivasyonumu… Read more »

Principal
Ziyaretçi
Principal
2021-09-29 11:01 AM
Reply to  Karanlikruya

Teşekkür ederim çok güzel özetlemişsin ve yardımcı oldun gerçekten. bir şekilde kadının statüsünü yükseltip kendiminkini O’nun gözünde düşürdüm en büyük etmen bu ve aslında en başına dönersem yanlış kadını en başta elememek ve acı çekmeden yalnız kalmayı seçmemek konusu hatam ama artık vah tüh demek faydasız. şimdilerde ağır depresyon sürecini… Read more »

Misafir28
Ziyaretçi
2021-10-19 6:33 PM

Acı çekilen anda arabesk müzik dinlemek uyuşturucu etkisi yapıyor. Acı zamanı bu uyuşturucuyu almazsan birşeylerin farkına varmaya başlıyorsun.

Burak
Ziyaretçi
Burak
2021-10-25 4:36 PM

Hocam yazılarınızı aylardır okuyorum neredeyse tek tek hepsini okudum. 5 ay önce 2 yıllık ilişkim bitti ve ben hala etkisinden çıkamadım. Yazılarınızda belirttiğiniz kadın ancak kaybettiğini anlarsa ve değerli olduğunu inanırsa ikna olup geri dönüş yapar diyorsunuz bunu açıklayabilir misiniz tam olarak. Ayrıca ayrılık sonrası sosyal medya hesabımı kapatmıştım bu… Read more »

Burak
Ziyaretçi
Burak
2021-10-25 7:47 PM
Reply to  Karanlikruya

Hocam neden sürekli bi eleştiri ve ön yargı ile cevap veriyorsunuz size sorduğum sorunun verdiğiniz cevapla alakası yok. Sizde sorumu tam anlamadınız galiba kadın hangi durumlarda ikna olup kaybettiğine üzülür diye sormuştum