Resim: "Roberto Ferri - Cupo Fuoco lll"

Aşırı Maskülen ve Feminen Uçlar

Sanılanın aksine bir çok erkek özel olmaya çalışırken aşırı maskülen ve feminen çıkmazlar ucundan birine girer ve hayatı boyunca debelenir. Yaptıklarının doğru olduğuna emindir ta ki belli bir yaşa gelip de başarısızlıklarının tümüyle baş başa kalana kadar.

Öncelikle unutmayın uç bir noktaya gitmek demek bir o kadar yüksek dozaj tepki almak demektir. 2 tip erkek grubundan bahsedebiliriz. 1. tür kendini dark triad’a fazla kaptırmış, aşırı maskülen karakter sergileyen kişilerdir. 2. tür ise aşırı feminenlik gösteren, fazla duyarlı kesimdir. Her 2si de özel olduğunu sanır ama değildir. Karşılarında da bir o kadar uç karakterde kadın mevcutsa ilişki çıkmaza girer.

Maskülenlik nedir?

Maskülenlik zihinsel olarak dışa dönüklük, umursamazlık ve hırslı tavrı ifade eder. Şimdiki zamandansa gelecek daha önemlidir. Bu yüzden kendine yatırım yapar. Fiziksel açıdan ise yüksek testosteronun getirdiği kas, kemikli yüz, fazla kıl ve benzeri durumları ortaya çıkarır. Biz burada zihinsel tarafından bahsedeceğiz.

Yanlış anlaşılmaları önlemek için belirtmem gerekir ki son dönemde bu kavram çarpıtılmaktadır ve zehirli maskülinite gibi yerlere çekilmeye çalışılmaktadır. Zehirli olan maskülinite değil, her uç gibi “aşırı maskülinitedir”. Mgtow olmaya bile sebep olabilir.

Erkekte maskülenlik olması gereken bir şeydir ama dark triadı fazla kaçmışı kötüdür. Aynı aşırı-feminenliğe benzer. Aşırı feminenliğe sahip kadınlarda kendini beğendirme ortaya çıkar, beklenenin tersine özgüven düşüktür, bağımlı karakter durumu mevcuttur ve bu kişiler özgüvenlerini maskülen karakterin tersine fiziksel olarak ifade eder ve kendini cinsel obje olarak gösterebilir, sonuç olarak aşırı çıkarcı olur. (Bkz: Kadınlar çıkarcı, erkekler fırsatçıdır.)

1. Tip: Aşırı Maskülenlik ve Olumsuz Sonuçları

Aşırı maskülenlik de aşırı dışa dönüklük ve iç dinamiklerini kaybetme anlamına gelir. Kişide empati yeteneği azalır, kendi amacına ulaşmak için suç işlemeye bile meyilli olur. Alfa karakterler de bu özellikleri taşır, ya liderdirler ya da hapishanede ölürler. “Onunla yatacağım, buna köpek çekeceğim, bütün kadınlar kaşar zaten diyen bütün erkeklerin düşüşü hep sert olmuştur.”

Bu kişiler aşırı hırslıdır. Öyle ki anksiyete hayatlarını ele geçirir, kötü hissettiklerinde kazanmak ister, zaman zaman paraya veya bir ülküye aşırı bağımlılık duyarlar. Öfkeye kapılırlar. Bağımlı karakterde aşırı reaktör nitelik taşıyan kadınlar bu karakterlerden başta etkilense de zamanla soğumaya başlar çünkü dark triad’ın “psikoptik” tarafı kadınların sevgi ihtiyacını karşılamaz, kadın baskı ve kontrol altında hisseder.

Ekek Kadın İlişkilerinde Aşırı Maskülenliğin Etkisi

Erkeğin bu tavrı; kadınların bastırılmış nesnelliği yüzünden oluşturduğu “gerçeği kendi duygusal durumuyla yorumlaması” halini azdırır. Yani kadın, erkeğin aşırı masküken hırslı yapısından dolayı duygularını kontrol edemez hale gelir, mantık dışı düşünerek aşırı duygusal tepkiler verir. Bastırılmış hedef odaklanması yüzünden ise şimdiki zaman takıntısı körüklenir. Yani hırslı erkek gelecekten, kazanmaktan tutkuyla bahsederken, kadın şimdiki zamanda kalır, kaygılı bir tavır içine girer. [bkz: referans-1]Hele ki aşırı maskülen ve aşırı feminen tarafların ilişki facia ile sonuçların. Kadın günden güne iyice bağımlı hale gelir, erkekse acımasızlığıyla bunu körükler. İlişki bittiğinde her 2 taraf da tükenmiş hisseder. 2 taraf da birbirini anlamaz, anlamaya da çalışmaz. Biri saldırgan diğeri içeri kapanıktır ve sonuç hüsran olur. 2 tarafın birbirine yakın karakter göstermesi ve homogami anlaşmanın ilk koşuludur. Bunun yanında bir diğer gösterge “5 büyük kişilik özelliğidir.” Aşırı maskülen ve aşırı feminen kişiler alttaki ortak kümelerde birleşemezler.

 1. Gelişime açıklık
 2. Dışa Dönüklük
 3. Öz denetim
 4. Duygusal dengesizlik
 5. Uyumluluk

Aşırı maskülenlik tamamen kötü müdür? Üstte bahsettiğim gibi “uçlardan biri” işte budur. Modern dünyada kazanacaklarınız: iş-ev-araba, belki ün olacaktır. Kaybedecekleriniz: paylaşım-iç huzur-çocuk-iyi bir eştir. Bu kişiler kendilerini eşsiz sanırlar fakat huysuz bir dede olarak ölürler.

Burada belirtmek gerekir ki erkeğin farkındalığı kadar kadının da geleneksel tavırlarından(içe kapanıklık, aşırı duygusallık, suçlayıcı tavır, sorumluluk almama vb.) uzaklaşması iyi bir ilişki için şarttır. Bu nitelikler yoksa ilişki her durumda kötüye gider. Kadın her durumda başta kurtarılmış hissetse de zamanla kendini mağdur hisseder. Bu durumu anlamak için Nuri Bilge Ceylan – “Kış Uykusu” filmini özellike öneririm.

2. Tip: Aşırı Feminen Erkek Karakter

Diğer uçta ise feminen özellikleri ağır bastan, kırılgan, kadınları elde etmek için içten pazarlıklı, arkadaşım da olsa ortam oluşursa yatarız, hepimiz kardeşiz diye düşünen, olaylara çok ses çıkartamayan erkek tipolojisi mevcuttur. Bu kişiler aşırı eşitlikçidir, her konuda erkeğin iç dinamiklerine uygun olmayacak kadar duyarlıdırlar. Rekabet yetenekleri yok denecek kadar azdır ama aşırı feminenliğin getirdiği özgüven problemi ve haset gibi duygular barındırırlar. Bu kişiler zamanlarını hep eğlenerek geçirirler. Çevrenizde gördüğünüz grup içindeki Taylan bu adamdır. Maalesef bunlar maskülenlik tepkisiyle oluşmuş bir taraf. etki-tepki durumu da diyebiliriz. Her tez aynı zamanda kendi anti-tezini oluşturur “Eşcinsellikde bununla ilgilidir.

Kazanacakları: dostluk, paylaşım, yardımlaşma iken kaybedecekleri “büyük başarılardır.” Düşük maskülenlikten ötürü kadınları etkileyemezler ve tutkulu ilişkileri olmaz. Para-ev-iş konusunda yükselemezler. Yaşlandıklarında zamanlarını boş geçirdiklerini ve hiç bir zaman tutkuyla sevilmediklerini düşünürler. Güzel anılar birikmiştir ama üretememişler ve geride bir eser bırakamamışlardır. Bu kişi de yalnız bir dede olarak ölür.

Kısacası her 2si de yalnız ölür, dağılabilirsiniz. Tamam şakaydı.

Kısaca;

Doğru bildiğiniz bir şey kendi başına tek doğru olmayabilir ya da kabullenerek sonuçlarına katlanmanız gerekir. İyi bir hayat için dengeli yaşamak esastır. Uçlarda dolaşırsanız, karşılığı uçlarda bir sonuç olacaktır. `Schopenhauer` da benzer bir şeyden bahseder. Nereye kadar çalışacaksınız size ne sağlayacak? “Büyük bir hırsla anı üretmeden yaşadığınızda veya gününüzü gün edip anıları elinizde tutamadığınızda yaşlılıkta geriye hiç bir şey kalmayacaktır.

Biraz siz davranışlarınızın farkında olmalısınız, biraz da kadın bunun farkında olmalı ki klasik, başarısız bir ilişki yörüngesinden doğru nitelikli ilişkiye yönlenebilin.

Yaşarken kendinize şunu sormalısınız:

 1. seçenek: Hırslarınızla ve dışa dönüklüğünüzle iç dinamiklerinize kör olarak her şeyi elde ettiğiniz ama mutlu olmadığınız, her kadın başta size deli gibi aşık olsa da bir yerde sizi terk ettiği bir yaşam mı?
 2. seçenek: Hiç bir şey üretmeden, aşırı duyarlı fakat hiç bir şeyin tam tadına varamadan, hiç bir kadının dikkatini çekemediğiniz silik bir yaşam mı?
 3. bir seçenek var ama bunun formülü belirsiz. belki de bu insan olmak için hayatınızı harcarsınız? Kim bilir?

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin)

İleri okumalar için kaynaklar

 • Dr. Herb Goldberg – Aşk, Erkekler, Kadınlar ve İlişkiler, Totem Yayınları
 • Dr. Alfred Adler – İnsanları Tanıma Sanatı, Cem Yayınevi
 • Schopenhauer – Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Türkiye İş Bankası Yayınları
4.9 20 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
25 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
atakan
Ziyaretçi
atakan
2020-05-16 11:28 AM

çok faydalı bir yazı teşekkür ederim.Birde kadın tarafından yazar mısınız? uç feminenliği çünkü kimisi feminen takılıyor ama ayrılıktan sonra istismar edilmişi oynuyor.Kendi seçimleri ile reddediyor hediyeleri vb ama bişeyler yaşanmışta ayrılınmışsa kullandın beniye dönüyor olay nedendir bu?

Esl
Ziyaretçi
Esl
2020-05-16 8:15 PM

Merhabalar.Yazılarını çok beğeniyorum.Esaslı bir sorum olacak,herkesin tartıştığı ve tanımlamakta zorlandığı mevzulardan birtanesi… Sarsılmaz Özgüven neye bağlıdır? Nasıl oluşur? Kendi açımdan düşünmek gerekirse; Şarta bağlı değildir,sadece doğru zihin kalıbıyla oluştuğunu düşünüyorum. Sizin de fikriinizi almak istedim.Kolay gelsin. … İkinci bir sorumda şu: Bazen kötü hissettiğinde ya da reaksiyonlarının dışında gelişen olaylara… Read more »

Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan
2020-10-27 5:33 PM

Brad Pitt’in fight clup’daki define vücudu çekici bulunurken Arnold’un ödüller kazandığı hayvani vücudunun itici bulunmasının sebebi bu mu

BB58
Ziyaretçi
BB58
2020-11-24 8:04 PM

Kan bağım olan biri için soruyorum, kendisi hakkında bazı tahminlerim var, Aşırı maskülen uçtaki bir erkeğin, uyumsuz karakterinden dolayı performansından bağımsız olarak feminize olmuş kurumsal hayatta problem yaşama ihtimali var mı? İş bitiriciliği yüksek olsa dahi çevresindeki meriçler/pasif-agresifler/öfkeli kurumsal ablalar onu sürekli engellemeye çalışmazlar mı? bu kişiye ne tavsiye verirdiniz… Read more »

BB58
Ziyaretçi
BB58
2020-11-24 8:17 PM
Reply to  Karanlikruya

uzun vade için mi diyorsunuz? yoksa işe girdikten birkaç ay sonrası gibi süreç için mi?

BB58
Ziyaretçi
BB58
2020-12-03 7:51 PM
Reply to  Karanlikruya

Size iki soru daha yöneltmek istiyorum.ikinci sorumu ilgili başkıkta paylaşacağım. 1)Masterchefteki serhat doğramacıda dark triad komponentler seziyorum ama sağlıksız denebilecek miktarda değil,şöyleki dr hare psikopati kontrol listesinde psikopatiyi 40puan üzerinden değerlendirir, kabaca örneklendireyim, mesela yoldan geçen ahmet emmi 40 üzerinden 8 puan alsa GM eski ceosu dan ammann 20-25 puan… Read more »

BB58
Ziyaretçi
BB58
2021-01-06 12:06 PM

Eğer Donald Trump(yüksek IQlu bir psikopat olduğunu biliyoruz) fakir bir ailede doğup hiyerarşide yükselmek durumunda kalsaydı,hayata sıfırdan başlasaydı, karakterine rağmen sizce başarılı olabilir miydi? potansiyel vaad ettiği için önünü keserler miydi? Sefil bir duruma düşer miydi? Yorumlarınız için teşekkür ederim şimdiden.

BB58
Ziyaretçi
BB58
2021-02-07 12:25 PM

Örnek üzerinden anlatmak istiyorum, Vladimir putin 1989 yılında ajanken isyan sırasında 10larca öfkeli kişinin karşısına tek başına çıkıp soğukkanlı bir şekilde hepsini tehdit edip uzaklaştırmıştı(Dresden olayları).Putini kastetmiyorum genel olarak böyle bir psikolojik güce sahip çelik gibi sinirleri olan bir insanın özel hayatında gündelik hayatta çoğu insanı hakir görmesi kendini onlardan… Read more »

alican
Ziyaretçi
alican
2021-02-14 7:50 PM

Üst düzey yöneticilerde antisosyal eğilimler gözlemlenmesi sizce normal mi?

alican
Ziyaretçi
alican
2021-02-14 9:39 PM
Reply to  Karanlikruya

Abi bak buradaki gibi çok törpüleyerek yumuşatarak yazıyorsunuz düşüncelerinizi. Bu durum 2017’den beri dikkatimi çekiyor ekşide, bu blogda, diğer bloglarda. Ekşideki bazı eski yazarlar hariç göte göt demiyorsunuz, yani bir nevi insanlara açık kırmızı hap veriyorsunuz, neticede çoğu insan zeka-genetik-karakter-maddiyat vs alanlarda çan eğrisinin ortalarında, sizi suçlamak için yazmıyorum sonuçta… Read more »

w23w23
Ziyaretçi
w23w23
2021-03-31 4:35 PM

Psikopat ve sosyopatların testosteron seviyeleri ortalamaya göre yüksek midir?

oguzhanM
Ziyaretçi
oguzhanM
2021-05-08 12:14 PM

Erkeklerde doğuştan gelen ve hep devam eden aşırı seviyede köpek sevgisinin narsisizmle bir alakası var mı? 2 örnek hitler ve putin.

Redkitt
Ziyaretçi
Redkitt
2021-09-26 11:58 PM

Makskülenliğin tanımını podacstınızda; Güç, cesaret, ustalık ve onur ile tanımlamıştınız. Onur ise kişinin kendi varlığına ve karakterine beslediği saygıdır dediniz. Bir başka yazınızda ise kadın ile tartışmaya girmek kadının çerçevesine girmektir yazmıştınız. Peki hocam karşımızdaki kadının amacı kavga etmek ise, saygısızlık boyutuna ulaşır şekildeyse ne yapmalıyız? Karşılık vermeyip sakin kalsak… Read more »

Han
Ziyaretçi
Han
2021-11-22 4:51 PM

”Yaşlandıklarında zamanlarını boş geçirdiklerini ve hiç bir zaman tutkuyla sevilmediklerini düşünürler.” That shit hits hard.