İçeriğe geç
Ana Sayfa » Alfa Erkek Olmak Bir Zihin Setidir

Alfa Erkek Olmak Bir Zihin Setidir

  The sleeping dog
  Resim: Joseph Wright of Derby - An eruption of Vesuvius, Seen from Portici

  Alfa Erkek Olmak Bir Zihin Setidir

  Alfa erkek olmak ne demek? Aslında böyle bir yazıyı yazmayacaktım fakat Ekşi’de geçmişte dikkat çeken yazılarımı ve okuduğum kavramların hepsini birleştirmeye karar verdim. Çünkü bu kavram üstüne gereğinden fazla yanlış tanımlama mevcut. Hatalar şunlar:

  1. Hayvan sürüleriyle anlamsız şekilde ilişki kurulması.
  2. Maddi veya fiziksel özelliklerin gösterilmesi.
  3. Hatalı yapılan “piç erkek” tanımıyla alfanın ölçeklendirilmesi.
  4. Doğuştan olunur ya da olunmaz safsatası.

  Öncelikli olarak “alfa” teriminin kolay anlaşılması için kullanılan bir “benzetme” olduğunu hatırlatmam gerekiyor. Aynı kırmızı hapın Matrix isimli filmde Neo’nun aldığı kırmızı hapa benzetilmesi gibi… Rollo Tomassi’nin bu konu üstüne yaptığı güzel bir konferans mevcut, zamanım olursa Türkçeleştireceğim. Şuradan izlenebilir:

  Youtube: Rollo Tomassi – Hipergami Konferans

  Şurada da geçmişte yazdığım çeşitli ünlülere ait hayat hikayeleri mevcut: Ekşi Link1 ve Ekşi Link2

  Alfa erkek olmak budist rahiplerinin zihin yapısı gibi bir seviyeye ulaşmaya benzer. ZORDUR! Budist rahiplerini düşünün ne yaparlar? Yıllar boyu kendilerini belli bir zihin yapısına ulaştırmak için her türlü maddesellikten vazgeçerler, hatta paraya dokunmazlar, yasaktır. Sürekli zihinlerini geliştirirler. İşte alfa kavramı da buna benzer zihinsel bir süreçtir.

  Kant ise “zihin” için şöyle der:
  “Doğadan gelen dış verilere bağımlı olmaktan öte, kendi iç bağımsızlığı olan ve doğaya karşı onu kendi içyapısıyla düzenleyebilecek ve işleyebilecek güce sahiptir.”

  Rollo Tomasi’nin “The Rational Male” kitabında bu kavram şöyle açıklanır:

  “Alfa; popülasyonun bir kısmına ait, üstten inmiş yani atfedilmiş bir kavram değil daha çok kişiye ait bir “zihin yapılanmasıdır.” 

  Kısacası;

  Size kimse “alfasın koçum sen, çünkü baban kral” diye bu ünvanı veremez. Krallar içinde de gayet başarısız, feminen, liderlik özelliği olmayan ve bu yüzden ülkenin üst yönetim tarafından kontrol edildiği hanedanlıklar tarihte mevcuttur. Osmanlı’da bile örnekleri mevcut. Günümüzde de ünlüler içinde örnekleri var. Adamın her şeyi var ama gidip kadın için intihar ediyor. Tam bir eziklik öyküsü.

  Demek ki “zengin olman”, “bmw araban olması”, “çok süper bir işin olması”, “evinin olması”, “kaslı olman”, “çok acayip yakışıklı olman”; alfa olduğunuzu kanıtlamaz Bunlar ancak alfa bir karakterin alt özellikleri olabilir. Tekrar vurguluyorum mesele “tavırlarınız” ve “zihin yapınızdır.” İlginçtir ki Darwin’e göre hayvan dünyasında bile “en güçlü” erkek değil “duruma en iyi uyum sağlayan” erkek dişiye sahip olur, yani alfadır. Günümüzde bunu entelektüel düzeyle ve zekayla da ilişkilendirebiliriz. Çünkü değişen çevreye en iyi uyum sağlayan entelektüel bireylerdir. Tabii ki sadece zeka; sosyal alanlarda başarılı olmanızı sağlamaz, bu sadece bir “etmendir.”

   Çoğunuzun şu an şunu düşündüğüne eminim: “Alfa erkek olmak için ev-araba-iş’e gerek yok, ben alfa erkeğim!”

  Üzgünüm ama değilsiniz. Doğuştan bir psikopatlık eğiliminiz yoksa, bir kadın sizi terk ettiğinde geri dön diye ağlıyorsanız, kafanızdan atamıyorsanız, zihninizi eğitememiş, hala birine bağımlılık geliştirebiliyorsunuz demektir. Alfa karakterler bağımlı olmaz, muhtaçlık duymaz, liderlik özellikleriyle ön plandadır. Sizi şuraya alalım:

  Ayrılık acısından kurtulma yolları nedir?

  Özellikle belirtmeliyiz ki bir alfa zamanla bunlara doğal olarak elde edebilir veya tam tersi anarşist bir yaşam tarzı seçebilir. Yani bir alfa ülkeyi de yönetebilir, hapishanede 3 kişinin boğazını da kesebilir. 

  Şöyle diyebiliriz:

  “Alfa yapının işlemcisi/rami/ekran kartı: Umursamazlık, liderlik, hedeften sapmazlıktır.
  Widgetlerı(akıllı telefon gibi düşünün): Araba, iş, ev… vs’dir.

  Tabii ki doğuştan iyi fiziksel özelliklerle doğmanız avantajdır ama bunu kullanmayıp, yağ fıçısına da dönebilirsiniz. Kötü bir eğitim alabilirsiniz, ayrılık acısıyla seneler kaybedebilirsiniz. Fark ettiyseniz yine zihin yapısına dayandı her şey.

  katespring.com (Sitesinden alındı.)

  Bir örnek verelim:

  Geçenlerde Ekşi Sözlükten biriyle konuştum… Bir anne ve oğluyla arasının kötü olduğundan bahsetti. Öyle ki çocuk intiharı bile denemiş. Sonrasında bu negatif enerjiyi pozitif gelişime yöneltmiş ve iyi bir üniversite yanında sağlam şekilde vücut geliştirmiş. Gördüğümde fotoda en az 40 cm biceps mevcuttu. Annesinin şikayetlerinden biri oğlunun devamlı kadın değiştirmesiydi ve kadınlarla evde yüksek seste sevişmesiydi…(eheh) Bu tam anlamıyla pre-alfa karaktere dönüşmektir. Hala alfa diyemem ama o yolda ilerliyor diyebilirim. (Prealfatör)  

  Günümüzde bakıldığında nüfusun çoğunluğunun beta karaktere sahip olduğuna tanık oluyoruz. Beyaz yaka olarak; evde tek, “renksiz” bir hayat yaşıyor ve bir amacı yok. Bu yaşantıya verilebilecek en güzel örnek film “Fight Club”dır. Filmi izlediğinizde: başta ezik olan, devamlı Ikea’dan bir şeyler satın alan, yalnız, renksiz yaşayan bir adamı görürsünüz ve o adam zamanla kendi gücünü fark ederek kendi evini bile yakabilecek mental bağımsızlığa erişir.

  Önceden bahsettiğim gibi bir şeyi sevebilirsiniz ama bağımlı olduğunuz sürece özgür olamazsınız. İlişkiler üstünden açıklayayım: bir sevgiliniz olabilir, onu sevebilirsiniz, sevginizi göstermeniz zayıflık değildir ama büyük hatası karşısında onu siktir edememeniz, göz yummanız zayıflıktır. bu durum ona bağımlı olduğunuzu gösterir. Nietzsche de yazılarında “her bağımlılık insanı köleleştirir” diye açıklar.

  Özet 

  Alfa karakterin duyguları manipüle edilemez, kendililik amaçlarından vazgeçirtilemez. Hedefleri uğruna her şeyi yapabilecek kişidir, bu zamanlar hareketlerine de yansıyacaktır. Örneğin bir suçlama ile tahrik ettiğinde, haklı olduğunu bilen bir böyle bir karakter sizi dinlemez bile: “uuuuh? ne diyordun?” der ve işine gücüne geri döner.

  Birçok kişi belli bir zihin gelişimine ulaşmadan geziyor. En ufak saldırıda geri adım atıyor, duygusal olarak yara almaya açık. Sözde-alfa olmak adına hemen kavga edebiliyor. Bunlar tipik beta karakter hamleleri diyebiliriz. Çünkü duygusal olarak manipüle edilebiliyorlar Kısacası bazen sisteme karşı olduğunuzu sanırken sisteme hizmet edersiniz.

  Kısa kısa önemli kırmızı hap temsilcilerin alfa karakter için söylediklerine bakalım:

  Rollo Tomassi’e göre [Rollo]:
  Kendine yeten
  Kadınların yararlanmak istediği kişi olan
  Kontrollü
  Çerçeveyi kontrol den
  Performansının sorumluluğunu kabul eden
  Kadınların mutlu etmek istediği
  Maskülen
  Bağımsız kalabilen
  Yeni partnerlere ulaşabilen
  Kendine zarar vermeyen
  Roosh’a göre [Roosh]:
  Umursamaz
  Hırslı
  Agresif
  Ukala
  Zor elde edilen
  Riskleri göze alan
  Kendine güvenli
  Arzularının peşinden giden
  Saygıslığa toleransı olmayan
  İzin istemeyen
  Chateau Heartiste’e göre [Heartiste]:
  Arzuyu ilham veren
  Kadınında arzu yaratan
  Yönetici
  Karar veren
  Çerçeve kuran
  Kadının onayladığı
  Narsist
  Ne isterse yapan
  Hassas olmayan ve duygusal olarak ulaşılamayan
  Agresif

  Farkındaysanız 3 büyük kırımızı hap temsilcisi de “Alfa Erkek” tanımını yaparken zihinsel özellikler üstünde açıklamış… Kısacası doğru düşünce yapınız yoksa fiziksel veya maddi özelliklerinizin bir getirisi olmayacaktır.

  4.8 82 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.
  Subscribe
  Bildir
  guest

  64 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Bilemedik
  Ziyaretçi
  Bilemedik
  2022-07-10 8:26 PM

  Hareket ve davranışlarımız açısından alfa olabiliyorsak ama düşüncelerimiz açısından olamıyorsak ne yapmalıyız? Yani dışarıdan bakıldığında alfa özellikler gösteriyorum, umursamazlık, Makyavelizm, gurur ve kendine yetebilme, agresiflik gibi ama düşüncesel olarak yapamıyorum Mesela bir kadını bana gerçekten ayıp ettiği sebebiyle hayatımdan tamamen çıkardım selamı sabahı kestim hiç bir şekilde kendisiyle iletişim kurmuyorum… Read more »

  Mustafa
  Ziyaretçi
  Mustafa
  2022-08-13 2:56 PM

  Selamlar karanlıkrüya, Kız arkadaşımın exi hakkında reaktif kıskançlığım var nasıl aşarım? Hem kız arkadaşım hem exi aynı şeyleri diyor, fiziksel temasda bulunmamışlar, kızın duyguları yok, arkadaşlarının baskısı yüzünden statü olarak sevgili olmuşlar, ama sürekli kıskançlığım oluyor aklıma geldikçe kıza bu konuyu açıyom sessiz filan kalıyorum ağlamaya başlıyor, bunu nasıl atlatabilirim… Read more »

  Mustafa
  Ziyaretçi
  Mustafa
  2022-08-14 12:18 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Teşekkürler karanlıkrüya, bir yıl önce kız arkadaşım arkadaşlarımın sürekli beni biryerlere çağırması yüzünden bana “onunda arkadaşları kötüydü annem onu bu yüzden azarlamıştı” demesi, çocuğu 5 yıl önce iki kez rüyasında görmesi çocuğa karşı herhangi bir arzu olduğunun veya benim için dikkat etmem gereken bir mevzu olduğunun habercisimidir?

  osho
  Ziyaretçi
  osho
  2023-04-28 1:07 AM
  Reply to  Mustafa

  kızdan ayrıldın mı mustfa

  Raufcan
  Ziyaretçi
  Raufcan
  2022-09-09 1:47 PM

  zihin setini nasıl değiştirebiliriz ?

  Ömer
  Ziyaretçi
  Ömer
  2022-09-22 3:15 AM
  Reply to  Karanlikruya

  ya da tersine de olabilir zihin —>duygular—>davranış

  düşüncelidoktor
  Ziyaretçi
  düşüncelidoktor
  2022-09-23 12:29 AM

  Merhaba Karanlık Rüya.Ben 23 yaşında ortalama üstü vücutlu 185 boyunda bir tıp öğrencisiyim.Kız arkadaşım 20 yaşında ve 2 yıllık bir bölüm okuyor.Yaklaşık 5 aydır beraberiz ama sex olmadı.Onun nadide bir çiçek olduğunu düşündüm çünkü bakireydi ve erkek çevresi minimaldi.Kızı gerçekten seviyordum.Sex dışında çoğu şeyi yaptık ama sexe ulaşmaya çalıştığım an… Read more »

  Heisenberg
  Ziyaretçi
  Heisenberg
  2022-10-12 1:43 AM

  Öncelikle yazılarınızı severek takip ediyorum. Emek verdiğiniz için teşekkürler. Burada bahsettiğiniz zihin yapısı aynı zamanda maskülenitenin de tanımı değil mi?Yoksa kavramları yanlış mı biliyorum? Özellikle trp temsilcilerinin yapmış olduğu tanımlar maskülenitenin özeti gibi.

  Heisenberg
  Ziyaretçi
  Heisenberg
  2022-10-13 4:41 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Bu dışa dönüklük ve içe dönüklük kavramını biraz açar mısın? Bildiğimiz sessiz veya konuşkan kişilik anlamı taşımıyor sanırsam.

  64
  0
  Would love your thoughts, please commentx