The sleeping dog
Resim: Joseph Wright of Derby - An eruption of Vesuvius, Seen from Portici

Alfa Erkek Olmak Ne demek? 

Alfa erkek olmak ne demek? Aslında böyle bir yazıyı yazmayacaktım fakat Ekşi’de geçmişte dikkat çeken yazılarımı ve okuduğum kavramların hepsini birleştirmeye karar verdim. Çünkü bu kavram üstüne gereğinden fazla yanlış tanımlama mevcut. Hatalar şunlar:

  1. Hayvan sürüleriyle anlamsız şekilde ilişki kurulması.
  2. Maddi veya fiziksel özelliklerin gösterilmesi.
  3. Hatalı yapılan “piç erkek” tanımıyla alfanın ölçeklendirilmesi.
  4. Doğuştan olunur ya da olunmaz safsatası.

Öncelikli olarak “alfa” teriminin kolay anlaşılması için kullanılan bir “benzetme” olduğunu hatırlatmam gerekiyor. Aynı kırmızı hapın Matrix isimli filmde Neo’nun aldığı kırmızı hapa benzetilmesi gibi… Rollo Tomassi’nin bu konu üstüne yaptığı güzel bir konferans mevcut, zamanım olursa Türkçeleştireceğim. Şuradan izlenebilir:

Youtube: Rollo Tomassi – Hipergami Konferans

Şurada da geçmişte yazdığım çeşitli ünlülere ait hayat hikayeleri mevcut: Ekşi Link1 ve Ekşi Link2

Alfa erkek olmak budist rahiplerinin zihin yapısı gibi bir seviyeye ulaşmaya benzer. ZORDUR! Budist rahiplerini düşünün ne yaparlar? Yıllar boyu kendilerini belli bir zihin yapısına ulaştırmak için her türlü maddesellikten vazgeçerler, hatta paraya dokunmazlar, yasaktır. Sürekli zihinlerini geliştirirler. İşte alfa kavramı da buna benzer zihinsel bir süreçtir.

Kant ise “zihin” için şöyle der:
“Doğadan gelen dış verilere bağımlı olmaktan öte, kendi iç bağımsızlığı olan ve doğaya karşı onu kendi içyapısıyla düzenleyebilecek ve işleyebilecek güce sahiptir.”

Rollo Tomasi’nin “The Rational Male” kitabında bu kavram şöyle açıklanır:

“Alfa; popülasyonun bir kısmına ait, üstten inmiş yani atfedilmiş bir kavram değil daha çok kişiye ait bir “zihin yapılanmasıdır.” 

Kısacası;

Size kimse “alfasın koçum sen, çünkü baban kral” diye bu ünvanı veremez. Krallar içinde de gayet başarısız, feminen, liderlik özelliği olmayan ve bu yüzden ülkenin üst yönetim tarafından kontrol edildiği hanedanlıklar tarihte mevcuttur. Osmanlı’da bile örnekleri mevcut. Günümüzde de ünlüler içinde örnekleri var. Adamın her şeyi var ama gidip kadın için intihar ediyor. Tam bir eziklik öyküsü.

Demek ki “zengin olman”, “bmw araban olması”, “çok süper bir işin olması”, “evinin olması”, “kaslı olman”, “çok acayip yakışıklı olman”; alfa olduğunuzu kanıtlamaz Bunlar ancak alfa bir karakterin alt özellikleri olabilir. Tekrar vurguluyorum mesele “tavırlarınız” ve “zihin yapınızdır.” İlginçtir ki Darwin’e göre hayvan dünyasında bile “en güçlü” erkek değil “duruma en iyi uyum sağlayan” erkek dişiye sahip olur, yani alfadır. Günümüzde bunu entelektüel düzeyle ve zekayla da ilişkilendirebiliriz. Çünkü değişen çevreye en iyi uyum sağlayan entelektüel bireylerdir. Tabii ki sadece zeka; sosyal alanlarda başarılı olmanızı sağlamaz, bu sadece bir “etmendir.”

 Çoğunuzun şu an şunu düşündüğüne eminim: “Alfa erkek olmak için ev-araba-iş’e gerek yok, ben alfa erkeğim!”

Üzgünüm ama değilsiniz. Doğuştan bir psikopatlık eğiliminiz yoksa, bir kadın sizi terk ettiğinde geri dön diye ağlıyorsanız, kafanızdan atamıyorsanız, zihninizi eğitememiş, hala birine bağımlılık geliştirebiliyorsunuz demektir. Alfa karakterler bağımlı olmaz, muhtaçlık duymaz, liderlik özellikleriyle ön plandadır. Sizi şuraya alalım:

Ayrılık acısından kurtulma yolları nedir?

Özellikle belirtmeliyiz ki bir alfa zamanla bunlara doğal olarak elde edebilir veya tam tersi anarşist bir yaşam tarzı seçebilir. Yani bir alfa ülkeyi de yönetebilir, hapishanede 3 kişinin boğazını da kesebilir. 

Şöyle diyebiliriz:

“Alfa yapının işlemcisi/rami/ekran kartı: Umursamazlık, liderlik, hedeften sapmazlıktır.
Widgetlerı(akıllı telefon gibi düşünün): Araba, iş, ev… vs’dir.

Tabii ki doğuştan iyi fiziksel özelliklerle doğmanız avantajdır ama bunu kullanmayıp, yağ fıçısına da dönebilirsiniz. Kötü bir eğitim alabilirsiniz, ayrılık acısıyla seneler kaybedebilirsiniz. Fark ettiyseniz yine zihin yapısına dayandı her şey.

katespring.com (Sitesinden alındı.)

Bir örnek verelim:

Geçenlerde Ekşi Sözlükten biriyle konuştum… Bir anne ve oğluyla arasının kötü olduğundan bahsetti. Öyle ki çocuk intiharı bile denemiş. Sonrasında bu negatif enerjiyi pozitif gelişime yöneltmiş ve iyi bir üniversite yanında sağlam şekilde vücut geliştirmiş. Gördüğümde fotoda en az 40 cm biceps mevcuttu. Annesinin şikayetlerinden biri oğlunun devamlı kadın değiştirmesiydi ve kadınlarla evde yüksek seste sevişmesiydi…(eheh) Bu tam anlamıyla pre-alfa karaktere dönüşmektir. Hala alfa diyemem ama o yolda ilerliyor diyebilirim. (Prealfatör)  

Günümüzde bakıldığında nüfusun çoğunluğunun beta karaktere sahip olduğuna tanık oluyoruz. Beyaz yaka olarak; evde tek, “renksiz” bir hayat yaşıyor ve bir amacı yok. Bu yaşantıya verilebilecek en güzel örnek film “Fight Club”dır. Filmi izlediğinizde: başta ezik olan, devamlı Ikea’dan bir şeyler satın alan, yalnız, renksiz yaşayan bir adamı görürsünüz ve o adam zamanla kendi gücünü fark ederek kendi evini bile yakabilecek mental bağımsızlığa erişir.

Önceden bahsettiğim gibi bir şeyi sevebilirsiniz ama bağımlı olduğunuz sürece özgür olamazsınız. İlişkiler üstünden açıklayayım: bir sevgiliniz olabilir, onu sevebilirsiniz, sevginizi göstermeniz zayıflık değildir ama büyük hatası karşısında onu siktir edememeniz, göz yummanız zayıflıktır. bu durum ona bağımlı olduğunuzu gösterir. Nietzsche de yazılarında “her bağımlılık insanı köleleştirir” diye açıklar.

Özet 

Alfa karakterin duyguları manipüle edilemez, kendililik amaçlarından vazgeçirtilemez. Hedefleri uğruna her şeyi yapabilecek kişidir, bu zamanlar hareketlerine de yansıyacaktır. Örneğin bir suçlama ile tahrik ettiğinde, haklı olduğunu bilen bir böyle bir karakter sizi dinlemez bile: “uuuuh? ne diyordun?” der ve işine gücüne geri döner.

Birçok kişi belli bir zihin gelişimine ulaşmadan geziyor. En ufak saldırıda geri adım atıyor, duygusal olarak yara almaya açık. Sözde-alfa olmak adına hemen kavga edebiliyor. Bunlar tipik beta karakter hamleleri diyebiliriz. Çünkü duygusal olarak manipüle edilebiliyorlar Kısacası bazen sisteme karşı olduğunuzu sanırken sisteme hizmet edersiniz.

Kısa kısa önemli kırmızı hap temsilcilerin alfa karakter için söylediklerine bakalım:

Rollo Tomassi’e göre [Rollo]:
Kendine yeten
Kadınların yararlanmak istediği kişi olan
Kontrollü
Çerçeveyi kontrol den
Performansının sorumluluğunu kabul eden
Kadınların mutlu etmek istediği
Maskülen
Bağımsız kalabilen
Yeni partnerlere ulaşabilen
Kendine zarar vermeyen
Roosh’a göre [Roosh]:
Umursamaz
Hırslı
Agresif
Ukala
Zor elde edilen
Riskleri göze alan
Kendine güvenli
Arzularının peşinden giden
Saygıslığa toleransı olmayan
İzin istemeyen
Chateau Heartiste’e göre [Heartiste]:
Arzuyu ilham veren
Kadınında arzu yaratan
Yönetici
Karar veren
Çerçeve kuran
Kadının onayladığı
Narsist
Ne isterse yapan
Hassas olmayan ve duygusal olarak ulaşılamayan
Agresif

Farkındaysanız 3 büyük kırımızı hap temsilcisi de “Alfa Erkek” tanımını yaparken zihinsel özellikler üstünde açıklamış… Kısacası doğru düşünce yapınız yoksa fiziksel veya maddi özelliklerinizin bir getirisi olmayacaktır.

4.8 45 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
13 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
yolunbaşında
Ziyaretçi
yolunbaşında
2020-05-22 6:52 PM

güzel yazı teşekkürler, eğer her şey zihinde bitiyorsa zihnimizi nasıl geliştiririz bunu da söyler misin ? 🙂

Fire Dragon
Ziyaretçi
Fire Dragon
2020-06-04 1:33 PM
Reply to  yolunbaşında

Bilinçaltını yeniden kodlayarak. Bunun için Joseph Murphy’nin Bilinçaltının Gücü kitabını okuman soru işaretlerini giderecektir.

barış
Ziyaretçi
barış
2020-05-22 9:27 PM

Merhaba. Öncelikle,yazılarınızı elimden geldiğince okuduğumu ve sitenizin takipçisi olduğumu belirtmek ister, yazılarınızın devamını dilerim. Yukarıda bir şahsın sonradan iyi eğitim alıp vucüt geliştirdiğini ve farklı farklı kadınlarla beraber olduğunu ve alfa olma yolunda ilerlediğinden bahsetmişsiniz. Sürekli partner değiştirmek, kimseye bağlı kalmamak sizce ” alfalık ” göstergesi midir? Zira başka bir… Read more »

S.Azad
Ziyaretçi
S.Azad
2020-08-11 8:26 AM

Kızı alıp anasıyla kaldığı eve götüren alfa mı olur yoksa omega mı, pek emin olamadım açıkçası…

Genç erkek
Ziyaretçi
Genç erkek
2020-11-02 10:51 PM

Şans eseri bu siteyi keşfettim henüz 18 yaşındayım galiba burada yazılanları pratiğe dökmek için çok erken bir yaştayım, bu yaşlar da kendi değerimi yükseltmek için ne yapmalıyım spor yapıyorum güzel bir vücudum var bunun dışında yapacak pek bir şey yok gibi

youorin
Ziyaretçi
youorin
2020-12-18 4:38 PM

Dark triad kişiliği sonradan ortaya çıkabilir mi hocam ? Yani mesela utangaç, bağımlı, kendine güvensiz beta birinin zamanla bu duygu, davranışları aşıp bağımsız, kendine yeten vs. alfa düşünce ve davranış yapısına geldikten sonra(ya da o yolda olan) bununla birlikte dark triad kişiliği haline gelmesi aslında onun daha önceden içinde dark… Read more »

ahmet
Ziyaretçi
ahmet
2021-01-06 9:41 PM

Merhaba,
Yazı için teşekkür ederim. Zihinsel dokunulmazlığı çok fazla vurgulamışsınız. Bunu geliştirmem için tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

Emir
Ziyaretçi
Emir
2021-05-31 5:40 PM

Umursamazlık, hırs, izin istememek vs gibi zihinsel kavramları nasıl içselleştirebiliriz?