Aldatan Kadın – Bölüm 3

Aldatan Kadın – Bölüm 3

Aldatan kadın serisinin 3. ve son bölümüne geldik. Önceki yazılarda kadınların aldatması üstüne çeşitli istatistik veriler vererek, amaçlarının ne olduğunu tartıştık. Bu yazıda aldatılmamak için ne yaparız, nasıl davranmalıyız onlara bakacağız. Okumayanlar için: 1. Bölüm ve 2. Bölüm.

İyi ilişkinin koşulları bellidir, sadakat ve güvenin öncelikle sağlanması gerekir ki evrimsel süreç açısından başkasının çocuğuna bakmayın. Ekşi Sözlükte 240+ favori alan yazımda ayrıntılı olarak anlatmıştım:

 

Sorunlu Kişilerde Kısa ve Uzun Süreli İlişki Stratejisi

Kişilik bozukluğu veya yaşam tarzı problemlerine sahip kadınlar uzun ilişki yatırımına uygun değildir. Bu sorunların ilki genetik, ikincisi ise sosyal çevreyle ilgilidir. İçlerinde uzun süreli ilişki de yaşadığım 1 tane lisanslı paranoid, 2 tane borderline, 1 tane bipolar kadın var ki kısa sürelileri saymıyorum. Hepsi de pişmanlıktı. Tabii ki 1-2’siyle ciddi problem yaşadıktan sonra deneyimlenerek kesin kararlar aldım ve sonrakilerle uzun süreli ilişkiye girmedim. Merak edenler için en kötüsü paranoid olandı diyebilirim. Bu kişilerin ebeveynlerinde de genelde sorunlu oluyor ve genetik aktarılıyor. (Bkz: Narsistler)

Bir diğer kutup sosyal çevre etkisiyle uç bir yaşam tarzı seçmiş, fazla seks yapan kadınlardır. Bunlarla da uzun süreli ilişkiye girmeye çalışmak pişmanlıktan öteye gitmeyecektir çünkü bağlanma yetenekleri tamamen törpülenmiş durumdadır. Kadının temel amacı bir çok gene değil, “en iyi gene” ulaşmak olmalıdır, tersini yapanlar doğalarına aykırı yaşar (Oranları %4 civarı, tabii gece yaşamında  bir bar ortamında bu oran 10’a katlanır.)

Bu tip kadınlardan bile yarar sağlayabilirsiniz! Pragmatist açıdan size tecrübe kazandırırlar, hem kadınlara yaklaşmayı hem de sevişmeyi öğrenirsiniz. Aynı şekilde kolay sekse ulaşmanız evrimsel açıdan genlerinizi aktarmanızı sağlar(1. bölümde anlattığım gibi donör olursunuz.). Onu döllemeyi başarırsanız etik olmasa da genetik yapınız aktarılmış olur, kendi türünüzün geleceği için iyidir. Bunu başaramayan onlarca türün zamanında dünya tarihinden silindiğini hatırlatırım. (Referans: Charles Darwin – Türlerin Kökeni)

Özetle bu kategorideki kadınlar evrimsel ve pragmatist stratejiniz için uygunken duygusal stratejiniz için uygun değildir. Emin olun ki siz romantik bile yaklaşsanz o size öyle yaklaşmayacaktır.

 

Uygun İlişki Stratejisi

Bir ilişkide stabilite önemlidir. Devamlı ayrılma-barışma-küsme döngüsü yani bir savaş varsa zamanınızı boşa harcarsınız ki üstteki kadınlar bunu %100 sağlar. Kavga ettiğinizde veya küstüğünüzde karşı tarafın size sadık kalıp kalmayacağınızdan emin olamadığınız ilişkiyi kesinlikle sürdürmeyin derim ki bu kişiler kısa süreli olarak değerlendirilmelidir.

İyi bir ilişki zahmetsizdir, sorunlar olabilir ama çözülür ve her şey yine yoluna girer. Karşınızda üstte tanımlanan gibi biri varsa olabildiği kadar çabuk şekilde “evrimsel” ve “pragmatist” temelde düşünerek hayatınızdan atmanızı gerekir. Yapamazsanız kaybeden siz olursunuz. Zordur çünkü toksik karakterler bağımlılık yaratır, hele ki kurtarıcı rolündeki erkeğin ilgisini çeker. Bu kişiler doğal manipülasyon ustasıdır ve bunu fark etmeden üstünüzde uygularlar. Sizin göreviniz ise bu döngüden çıkıp, rasyonel düşünerek “kendi yararınız” için hareket etmek olmalıdır. (Çeşitli manipülasyon tekniklerine örnekler: gaslighting, lovebombing  vs.)

Bu kadınlarla kısa süreli eğlenmelik kategorisinde birlikte olursanız “pragmatik” açıdan stabil bir ruh haline sahip olursunuz. Zamanınız size kalır, daha verimli çalışarak başarılı bir insana dönüşürsünüz. “Evrimsel” olarak ise daha iyi bir eşle çiftleşme şansını ve daha sağlıklı bireyleri dünyaya getirme ihtimalinizi arttırırsınız. Gereğinden fazla zaman geçirirseniz anı oluşturursunuz. Size şahıslar değil, anılar acı çektirir. Acıdan kaçmanın tek yolu doğru anıları yaratmaktır.

 

Bir örnek;

İlişkilerime genellikle romantik yaklaşsam da realist bir tavır içine çabuk girerim.

Bu kadınlardan birini hayatımdam attıktan sonra o erkek benim, şu Tinder senin takıldığını öğrendim. Bir sitede de tesadüf: “Tinder’da erkeklerle yatmadan yapamıyorum, bazen çok tehlikeli oluyor ama vazgeçemiyorum.” gibi bir itirafta bulunmuştu. Öyle ki aldatılmaktan, terk etme kararımla kurtulmuştum. Aklımda ki “yanlış mı yaptım? Sinyalleri yanlış mı değerlendirdim” düşünceleri aniden silindi. 

Düşünsenize böyle bir kadınla sağlıklı bir ilişki ihtimali nedir? 1 sene geçmeden aldatılırsınız, belki de bir başkasının çocuğuna bakarsınız. Ben de izleri takip etmesem farkındalık kazanamayacak ve erkeklerin çoğunluğu gibi “romantik” gözlerle o kadına bakacaktım ama pragmatik yaklaştığınızda aslında karşı tarafın gayet kötü niyetli, tutarsız biri olduğunu ve size uygun olmadığını görüyorsunuz. Böyle zamanlarda güvendiğim için değmeyecek biri için boşa geçen birkaç aylık ilişki süresine bile üzülüyorum. Tabii daha beteri var ya 1 sene harcasaydım? İşte temel düşünceniz bu olmalıdır. Borsada bunun bir adı var: “batık yatırım.”

Bir yatırım tavsiyesi olarak üreme stratejinize uygun olmayan kişileri yolun başında hayatınızdan atın derim. Atamadığınız her gün, o bataklığa daha da çekilir ve sonunda da aldatılırsınız, bir de oluşturduğunuz anılar yüzünden uzun bir zaman kaybedersiniz ki buna ayrılık acısı diyoruz. Bu döngüden çıkarsanız 2-3 aya normal halinize dönersiniz. Aksi halde bu stresli dönem iq’nuz başta olmak üzere sizi kötü etkiler. (Bkz: Kadınlar çıkarcı, erkekler fırsatçıdır.)

 

Bilimsel Araştırmalara Örnekler

Çalışmalara öre ki aşırı stres altındaki bireylerde zeka da etkilenmektedir. Bir ilişki için gereğinden fazla çaba harcıyorsunuz ortada doğal olmayan bir durum vardır ve size zarar verir. (Referans-1)

Bir diğer çalışmaya göre  “Artan Stres seviyesi frontal lobdaki alfa sinyalinin gücünü azaltımaktadır. Stres toleransının artması tek lob kullanımına yani frontal lob da asimetriye sebep olmaktadır. Kısaca mantıklı karar vermeniz stres toleransı geliştirememeniz durumunda azalır ve kognitif yetenklerinizde düşme görülür.” Gora filmindeki çipli insanlar gibi dolaşırsınız. (Referans-2)

Şekil: Çipli Erkek

`Chamfort`un sözüyle devam edelim:


“Bir kadın ve bir erkek birbirlerine karşı şiddetli bir tutku duyduklarında, bu ister bir koca ister bir ana baba veya başka bir şey olsun, mutlaka birbirini seven bu 2 insanı ayıracak engeller de çıkacaktır, ama onlar tabiat ve tanrısal yasa sayersinde birbirlerine aittir. İnsanların yasaları ve itibar ettikeri sair şeyler ne söylerse söylesin.”


Chamfort’un dediği gibi doğru kişiler eşleşirse(evrimsel ve pragmatist açıdan) ilişkiler her ne olursa olsun, önlerine kim çıkarsa çıksın, yürür. 

 

Sonuçta;

Mesele güçlü olmanız yanında size uygun eşi seçmekten geçer. Bu yazı dizisinde üstünde durmadık ama erkeklerin sadakatsızlığı daha fazladır. Çünkü erkeğin evrimsel yapılanması, kendisine avantaj getirecek formatta olabildiği kadar dişiyi döllemektir. Oysaki kadın güçlü bir gen arayışı içindedir. Aldatma sebebi güçlü bir bebeği dünyaya getirmektir.

Şöyle de diyebiliriz: Ne olursa olsun bir insanı değiştirmeye çalışmanız anlamsızdır. En iyi ihtimalle o ilişkiye uyum sağlarsınız. Siz sadakatsızsanız eşiniz de sadakatsız olur, yani sadakatsızlığa uyum sağlarsınız. Size uyar mı bilmem ama benim gen stratejime uygun değil.

Bir çok kişisel deneyim, okuduklarım, bana danışanlardan öğrendim şu ki; alfa-güçlü-harika vs. bir erkek olmanız size bir çok kadınla yatma avantajı sağlsa da düzgün bir ilişkiyi garanti etmez. Kısa vadeli bir avantajdır.

Eğer kadın ilişki yaşamaya uygun değilse, üstte bahsedilen koşulları taşımıyorsa huzurlu olamazsınız. Duygularınızı dinleyebilirsiniz, zorlayabilirsiniz, o da size aşık olabilir ama sonuç değişmeyecektir. Psikanalitik bakış açısında, insanların kişilikleri çocuklukta oluşur ve ileriki yaşlarda ancak bunların uzantıları değiştirilebilir. Siz kişilik bozukluğu olan ya da belli bir yaşam tarzına sahip uç bir kadını seçerseniz, başta size uyum sağlar, hatta onardığınızı sanırsınız ama zamanla eski formuna döndüğünü görürsünüz ve aldatılırsınız.

Benzer şekilde doğru bir eşleşme olursa, kadın daha güçlü birini bulduğu için onunla birlikte olmaz, hipergami dürtüsünü kontrol eder. Çünkü sizinle sağladığı toplam yarar, yeni birinden çok daha büyüktür. Aldatılanlar bunu başaramayanlar, kendi stratejisine uygun davranmayanlardır. 

Kısaca sadece güçlü olmak yetmez, aynı zamanda doğru kişiyi seçmek, olmayanla da en fazla kısa süreli ilişki yaşamak gerekir. Böylece daha verimli, eğlenen, güzel anılar biriktirmiş, tecrübeli sağlıklı biri olursunuz.

(Makaleyi oylamayı ihtmal ettmeyin)


3. Bölüm Sonu

(1. Bölüm için tıklayın. Aldatan Kadın – Bölüm 1)

(2. Bölüm için tıklayın. Aldatan Kadın – Bölüm 2)


4.8 21 votes
Makaleyi puanlayın.

Karanlikruya

Sitenin psikolojik delisi.

Subscribe
Bildir
guest
19 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Septum
Ziyaretçi
Septum
3 Mayıs 2020 20:13

Uzun süreli bir ilişkim vardı, ayrılma/barışma döngüsü 2 kere (çok ciddi) oldu. belki 10 defa laf arasında yaşadık. Şuanda da ayrıyız. Birbirimizden kopamadığımızı farkettik her ayrılıkta. İlgi sevgi azaldı belki ama şuan belki ufak bir ihtimal de olsa istiyorum. Bence o da istiyor. Bir başkası oldu onun hayatında. Biz ayrıldıktan… Read more »

Septum
Ziyaretçi
Septum
3 Mayıs 2020 20:25
Reply to  Karanlikruya

Duygusal anlamda unutma eşiğini nasıl geçmeli peki? O da ben de unutamıyoruz. Evet yeniden olması için aslında ciddi sıkıntılar var, örneğin güven gibi… Aralarında bir şey olmadığını söylemişti ve ben de inanmıştım barıştığımızda, sonra tekrar bu olayı hatırlayıp, küfür kıyamet kavga etmiştim. Devam etmek zor evet ama unutmak? (not:uzun mesafe… Read more »

Mühendis
Ziyaretçi
Mühendis
4 Mayıs 2020 04:09
Reply to  Septum

Uzun mesafe ilişkisi üzerine bu kadar düşünmeye gerek var mı gerçekten? 2 sene öyle ya da böyle birlikte olmuşsunuz, ilelebet sürecek değil. O kızdan da bu düşüncelerden de kurtul, yeni limanlara yelken aç. 2 senelik uzak mesafe ilişkisi mi olur. Bariz aldatılmışsın, hala beni seviyor diyorsun. Geç bunları, sil gitsin.… Read more »

Somebody-Someone
Ziyaretçi
Somebody-Someone
9 Mayıs 2020 17:39
Reply to  Septum

Benzer bir durumu yaşadım.Tutkulu bir şekilde başlamış güzel bir ilişkiydi ve benim durumum iyi olduğu ve kızla da mutlu olduğum için çok fazla ilişki anısı biriktirdiğim yatırımlarım olmuştu (hem maddi hem manevi). Bu nedenle ayrılmak bana da çok zor geliyordu ama karanlikruya’nın tecrübelerine benzer tecrübelerim olduğundan bazı kırmızı çizgilerimden ne… Read more »

SomebodySomeone
Ziyaretçi
SomebodySomeone
9 Mayıs 2020 17:48

Karakter sınırı olduğu için üstte tam anlatamadım. Ama ben de kızın en azından flort düzeyinde dışarıya verdiği pasları görmeye başlamıştım. Bu nedenle senin durumuna benzer demiştim. Kız bir şekilde benden kopamıyordu ama dışarıyla arasına da sınır koyamıyordu. Ben de sevgisinden emindim!. Ama yine de bana duyduğu tutkudan artık emin değildim!… Read more »

texture
Ziyaretçi
texture
5 Mayıs 2020 10:45

https://eksisozluk.com/entry/106603331 1.seçeneği seçiyorum reyiz. nasıl ulaşıyoruz.

Teğmen
Ziyaretçi
Teğmen
13 Mayıs 2020 14:28

Yeni nesilde sadakat kavramı yok, gördüğüm kadarıyla bir çok kız uzun ilişkiden ziyade hayatımı yaşayayım (alkol, parti,tek gecelik,grup seks,aldatma) kafasında geçmişi bunlarla dolu bir kız kesinlikle uzun ilişki materyali olamaz, bu tip kızlar gençlikleri bitince ne yapacak acaba çünkü geçmişi böyle olan birini mantıklı hiç bir erkek kabul etmez benim… Read more »

One man
Ziyaretçi
One man
18 Mayıs 2020 06:04

Ben eve çağırdığımda hiç gelmeyen kız doğru dürüst muhabbeti olmayan bu çocukla birlikte oldu bu arada bana arada bir mesaj atıyordu yokluyordu yani 2 senedir sürekli muhabbet ettiğim kıza bu kadar yardım etmeme rağmen hiç yaklaşamadım fakat diğeri geldi bir gecede birlikte oldular.tam bir alfa siker beta öder olayı oldu.O… Read more »

karışık
Ziyaretçi
karışık
3 Mayıs 2020 17:39

tam olarak bahsedilen gibi bir ilişkim vardı.hafta da 1 ayrılık muhabbeti dönüyordu.Bir süre kesildi cinsel bişeyler yaşadıktan sonra ben normalden az ilgi gösterince bu konuşmalar arttı.ve bitirdim biraz sert çıkmış olabilirim bitirirken,bu kadar ayrılalım diyen kadın hazırlıklı olur diye düşündüm ama eve kapattı kendini insanlardan izole oldu aynı ortamda olduğumuz… Read more »

karışık
Ziyaretçi
karışık
3 Mayıs 2020 17:43
Reply to  karışık

normalden az ilgi olayında özür diledim.ama durulmadı öyle olunca bitirdim

karışık
Ziyaretçi
karışık
3 Mayıs 2020 18:16
Reply to  Karanlikruya

arada anılarımız aklıma geliyor geldiği anda başka bişeye mi odaklanmalıyım yoksa anıyı düşünüp bitirmeli miyim?

karışık
Ziyaretçi
karışık
3 Mayıs 2020 18:36
Reply to  Karanlikruya

teşekkürler,ilişkiler hakkında yazının son bölümünde olduğu gibi deneyim ve bakış açısı paylaşmaya devam ederseniz çok sevinirim.kendimi çok kötü hissettirirken anılar tespiti 1 yıl örneklemesi resmen soğuk su etkisi yarattı anlıkta olsa

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x