İçeriğe geç
Ana Sayfa » Aldatan Kadın – Bölüm 3

Aldatan Kadın – Bölüm 3

  Aldatan Kadın – Bölüm 3

  Aldatan kadın serisinin 3. ve son bölümüne geldik. Önceki yazılarda kadınların aldatması üstüne çeşitli istatistik veriler vererek, amaçlarının ne olduğunu tartıştık. Bu yazıda aldatılmamak için ne yaparız, nasıl davranmalıyız onlara bakacağız. Okumayanlar için: 1. Bölüm ve 2. Bölüm.

  İyi ilişkinin koşulları bellidir, sadakat ve güvenin öncelikle sağlanması gerekir ki evrimsel süreç açısından başkasının çocuğuna bakmayın. Ekşi Sözlükte 240+ favori alan yazımda ayrıntılı olarak anlatmıştım:

  Sorunlu Kişilerde Kısa ve Uzun Süreli İlişki Stratejisi

  Kişilik bozukluğu veya yaşam tarzı problemlerine sahip kadınlar uzun ilişki yatırımına uygun değildir. Bu sorunların ilki genetik, ikincisi ise sosyal çevreyle ilgilidir. İçlerinde uzun süreli ilişki de yaşadığım 1 tane lisanslı paranoid, 2 tane borderline, 1 tane bipolar kadın var ki kısa sürelileri saymıyorum. Hepsi de pişmanlıktı. Tabii ki 1-2’siyle ciddi problem yaşadıktan sonra deneyimlenerek kesin kararlar aldım ve sonrakilerle uzun süreli ilişkiye girmedim. Merak edenler için en kötüsü paranoid olandı diyebilirim. Bu kişilerin ebeveynlerinde de genelde sorunlu oluyor ve genetik aktarılıyor. (Bkz: Narsistler)

  Bir diğer kutup sosyal çevre etkisiyle uç bir yaşam tarzı seçmiş, fazla cinsellik yaşayan kadınlardır. Bunlarla da uzun süreli ilişkiye girmeye çalışmak pişmanlıktan öteye gitmeyecektir çünkü bağlanma yetenekleri tamamen törpülenmiş durumdadır. Kadının temel amacı bir çok gene değil, “en iyi gene” ulaşmak olmalıdır, tersini yapanlar doğalarına aykırı yaşar (Oranları %4 civarı, tabii gece yaşamında  bir bar ortamında bu oran 10’a katlanır.)

  Bu tip kadınlardan bile yarar sağlayabilirsiniz! Pragmatist açıdan size tecrübe kazandırırlar, hem kadınlara yaklaşmayı hem de sevişmeyi öğrenirsiniz. Aynı şekilde kolay cinselliğe ulaşmanız evrimsel açıdan genlerinizi aktarmanızı sağlar(1. bölümde anlattığım gibi donör olursunuz.). Onu döllemeyi başarırsanız etik olmasa da genetik yapınız aktarılmış olur, kendi türünüzün geleceği için iyidir. Bunu başaramayan onlarca türün zamanında dünya tarihinden silindiğini hatırlatırım. (Referans: Charles Darwin – Türlerin Kökeni)

  Özetle bu kategorideki kadınlar evrimsel ve pragmatist stratejiniz için uygunken duygusal stratejiniz için uygun değildir. Emin olun ki siz romantik bile yaklaşsanz o size öyle yaklaşmayacaktır.

  Uygun İlişki Stratejisi

  Bir ilişkide stabilite önemlidir. Devamlı ayrılma-barışma-küsme döngüsü yani bir savaş varsa zamanınızı boşa harcarsınız ki üstteki kadınlar bunu %100 sağlar. Kavga ettiğinizde veya küstüğünüzde karşı tarafın size sadık kalıp kalmayacağınızdan emin olamadığınız ilişkiyi kesinlikle sürdürmeyin derim ki bu kişiler kısa süreli olarak değerlendirilmelidir.

  İyi bir ilişki zahmetsizdir, sorunlar olabilir ama çözülür ve her şey yine yoluna girer. Karşınızda üstte tanımlanan gibi biri varsa olabildiği kadar çabuk şekilde “evrimsel” ve “pragmatist” temelde düşünerek hayatınızdan atmanızı gerekir. Yapamazsanız kaybeden siz olursunuz. Zordur çünkü toksik karakterler bağımlılık yaratır, hele ki kurtarıcı rolündeki erkeğin ilgisini çeker. Bu kişiler doğal manipülasyon ustasıdır ve bunu fark etmeden üstünüzde uygularlar. Sizin göreviniz ise bu döngüden çıkıp, rasyonel düşünerek “kendi yararınız” için hareket etmek olmalıdır. (Çeşitli manipülasyon tekniklerine örnekler: gaslighting, lovebombing  vs.)

  Bu kadınlarla kısa süreli eğlenmelik kategorisinde birlikte olursanız “pragmatik” açıdan stabil bir ruh haline sahip olursunuz. Zamanınız size kalır, daha verimli çalışarak başarılı bir insana dönüşürsünüz. “Evrimsel” olarak ise daha iyi bir eşle çiftleşme şansını ve daha sağlıklı bireyleri dünyaya getirme ihtimalinizi arttırırsınız. Gereğinden fazla zaman geçirirseniz anı oluşturursunuz. Size şahıslar değil, anılar acı çektirir. Acıdan kaçmanın tek yolu doğru anıları yaratmaktır.

  Bir örnek;

  İlişkilerime genellikle romantik yaklaşsam da realist bir tavır içine çabuk girerim.

  Bu kadınlardan birini hayatımdam attıktan sonra o erkek benim, şu Tinder senin takıldığını öğrendim. Bir sitede de tesadüf: “Tinder’da erkeklerle yatmadan yapamıyorum, bazen çok tehlikeli oluyor ama vazgeçemiyorum.” gibi bir itirafta bulunmuştu. Öyle ki aldatılmaktan, terk etme kararımla kurtulmuştum. Aklımda ki “yanlış mı yaptım? Sinyalleri yanlış mı değerlendirdim” düşünceleri aniden silindi. 

  Düşünsenize böyle bir kadınla sağlıklı bir ilişki ihtimali nedir? 1 sene geçmeden aldatılırsınız, belki de bir başkasının çocuğuna bakarsınız. Ben de izleri takip etmesem farkındalık kazanamayacak ve erkeklerin çoğunluğu gibi “romantik” gözlerle o kadına bakacaktım ama pragmatik yaklaştığınızda aslında karşı tarafın gayet kötü niyetli, tutarsız biri olduğunu ve size uygun olmadığını görüyorsunuz. Böyle zamanlarda güvendiğim için değmeyecek biri için boşa geçen birkaç aylık ilişki süresine bile üzülüyorum. Tabii daha beteri var ya 1 sene harcasaydım? İşte temel düşünceniz bu olmalıdır. Borsada bunun bir adı var: “batık yatırım.”

  Bir yatırım tavsiyesi olarak üreme stratejinize uygun olmayan kişileri yolun başında hayatınızdan atın derim. Atamadığınız her gün, o bataklığa daha da çekilir ve sonunda da aldatılırsınız, bir de oluşturduğunuz anılar yüzünden uzun bir zaman kaybedersiniz ki buna ayrılık acısı diyoruz. Bu döngüden çıkarsanız 2-3 aya normal halinize dönersiniz. Aksi halde bu stresli dönem iq’nuz başta olmak üzere sizi kötü etkiler. (Bkz: Kadınlar çıkarcı, erkekler fırsatçıdır.)

  Bilimsel Araştırmalara Örnekler

  Çalışmalara öre ki aşırı stres altındaki bireylerde zeka da etkilenmektedir. Bir ilişki için gereğinden fazla çaba harcıyorsunuz ortada doğal olmayan bir durum vardır ve size zarar verir. (Referans-1)

  Bir diğer çalışmaya göre  “Artan Stres seviyesi frontal lobdaki alfa sinyalinin gücünü azaltımaktadır. Stres toleransının artması tek lob kullanımına yani frontal lob da asimetriye sebep olmaktadır. Kısaca mantıklı karar vermeniz stres toleransı geliştirememeniz durumunda azalır ve kognitif yetenklerinizde düşme görülür.” Gora filmindeki çipli insanlar gibi dolaşırsınız. (Referans-2)

  Şekil: Çipli Erkek

  Chamfort`un sözüyle devam edelim:

  “Bir kadın ve bir erkek birbirlerine karşı şiddetli bir tutku duyduklarında, bu ister bir koca ister bir ana baba veya başka bir şey olsun, mutlaka birbirini seven bu 2 insanı ayıracak engeller de çıkacaktır, ama onlar tabiat ve tanrısal yasa sayersinde birbirlerine aittir. İnsanların yasaları ve itibar ettikeri sair şeyler ne söylerse söylesin.”

  Chamfort’un dediği gibi doğru kişiler eşleşirse(evrimsel ve pragmatist açıdan) ilişkiler her ne olursa olsun, önlerine kim çıkarsa çıksın, yürür. 

  Sonuçta;

  Mesele güçlü olmanız yanında size uygun eşi seçmekten geçer. Bu yazı dizisinde üstünde durmadık ama erkeklerin sadakatsızlığı daha fazladır. Çünkü erkeğin evrimsel yapılanması, kendisine avantaj getirecek formatta olabildiği kadar dişiyi döllemektir. Oysaki kadın güçlü bir gen arayışı içindedir. Aldatma sebebi güçlü bir bebeği dünyaya getirmektir.

  Şöyle de diyebiliriz: Ne olursa olsun bir insanı değiştirmeye çalışmanız anlamsızdır. En iyi ihtimalle o ilişkiye uyum sağlarsınız. Siz sadakatsızsanız eşiniz de sadakatsız olur, yani sadakatsızlığa uyum sağlarsınız. Size uyar mı bilmem ama benim gen stratejime uygun değil.

  Bir çok kişisel deneyim, okuduklarım, bana danışanlardan öğrendim şu ki; alfa-güçlü-harika vs. bir erkek olmanız size bir çok kadınla yatma avantajı sağlsa da düzgün bir ilişkiyi garanti etmez. Kısa vadeli bir avantajdır.

  Eğer kadın ilişki yaşamaya uygun değilse, üstte bahsedilen koşulları taşımıyorsa huzurlu olamazsınız. Duygularınızı dinleyebilirsiniz, zorlayabilirsiniz, o da size aşık olabilir ama sonuç değişmeyecektir. Psikanalitik bakış açısında, insanların kişilikleri çocuklukta oluşur ve ileriki yaşlarda ancak bunların uzantıları değiştirilebilir. Siz kişilik bozukluğu olan ya da belli bir yaşam tarzına sahip uç bir kadını seçerseniz, başta size uyum sağlar, hatta onardığınızı sanırsınız ama zamanla eski formuna döndüğünü görürsünüz ve aldatılırsınız.

  Benzer şekilde doğru bir eşleşme olursa, kadın daha güçlü birini bulduğu için onunla birlikte olmaz, hipergami dürtüsünü kontrol eder. Çünkü sizinle sağladığı toplam yarar, yeni birinden çok daha büyüktür. Aldatılanlar bunu başaramayanlar, kendi stratejisine uygun davranmayanlardır. 

  Kısaca sadece güçlü olmak yetmez, aynı zamanda doğru kişiyi seçmek, olmayanla da en fazla kısa süreli ilişki yaşamak gerekir. Böylece daha verimli, eğlenen, güzel anılar biriktirmiş, tecrübeli sağlıklı biri olursunuz.

  3. Bölüm Sonu

  (1. Bölüm için tıklayın. Aldatan Kadın – Bölüm 1)

  (2. Bölüm için tıklayın. Aldatan Kadın – Bölüm 2)

  4.8 65 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.
  Subscribe
  Bildir
  guest

  44 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Vincent Jassel
  Ziyaretçi
  Vincent Jassel
  2020-11-07 7:24 PM

  Son zamanlarda Johnny Depp çok konuşuluyor, gençliğinde milyonlarca kadını etkilemiş bir dünya para kazanıp devasa bir servet yapmış şöhretin basamaklarını bir bir çıkmış ama karısı olan Amber Heard Elon Musk’la theresome yapıp Depp’i aldatıyor oyunu kurallarına göre oynamazsan Depp olsan bile aldatılıyorsun Depp biraz maskülen bir kafa yapısında olsa kadına… Read more »

  Vincent Jassel
  Ziyaretçi
  Vincent Jassel
  2020-11-07 9:16 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Depp Brad Leo üçlüsünden kırmızı hapa yakın bir tek Leo var galiba o adamın ilişkilerinde Depp ya da Brad gibi başarısız olduğunu duymadım hatta bir grafik vardı Leo’nun sevgilileri ile ilgili https://images.app.goo.gl/4jBUgcNkL2Eb7kfD6 böyle bir grafiği yakalamak dünyada zirveye çıkmak gibi bir şey olmalı

  kertenkele
  Ziyaretçi
  kertenkele
  2020-11-09 7:37 PM

  Kız arkadaşımın 4-5 ay önce ilgisi olduğu konusunda çok şüphelendiğim bir arkadaşı vardı. Elime bir çok fırsat geçti ama geçen gün ilk kez bir sevgilimin telefonunu ondan izinsiz karıştırdım ve gördüm ki cinsellik içermeyen ama flörte varan konuşmalar geçmiş, kız arkadaşım çocuğa ilgi göstermiş, çocuk da hakkı var doğal oyunculardan,… Read more »

  kertenkele
  Ziyaretçi
  kertenkele
  2020-11-12 11:32 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Terk etmeye cesaret edemiyorum, çok kötü hissediyorum şuanda.

  Can
  Ziyaretçi
  Can
  2022-01-29 11:03 AM
  Reply to  kertenkele

  Ne yaptın?

  Whatswrongwtih
  Ziyaretçi
  Whatswrongwtih
  2020-11-10 6:36 PM

  Erkekadam sitesi ve buradaki neredeyse her yazıyı okumuş biri olarak soracağım. Yazıları okurken “harbiden ya çok doğru” desek de uygulamada bazen beceremeyebiliyoruz. Parçaları birleştirdim ama kendimde tam oturtamadığım bir yer var. Ayrılır ayrılmaz başka dala tutunmuş hatun (benim gözümde aldatmadır) bazen aklıma geliyor. Özellikle hayatımın diğer alanlarında kötü giden şeyler… Read more »

  Whatswrongwith
  Ziyaretçi
  Whatswrongwith
  2020-11-10 11:34 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Yaptığım no contact sonrası bana ulaşmayı denemişti bir kaç kere. Ben de en sonunda iletişim kurmasına izin verdim. Bir süre konuştuk, sadece geyik falan. Ben çok rahattım. Yani arada bu mevzu aklıma gelse de çaktırmıyorum. Eğlenen ustalık yapabildiğimi düşnüyorum. Çünkü zaten istemiyordum hayatımda, tamam aklıma gelip canımı sıkıyordu ama bana… Read more »

  Whatswrongwith
  Ziyaretçi
  Whatswrongwith
  2020-11-11 12:34 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Arada sıkışma nokta atışı oldu hocam. Teşekkürler ayrıca zahmet edip cevapladığın için. Podcastlerine de bakıyorum normalde, dinleyeceğim.

  acemineilstrauss
  Ziyaretçi
  acemineilstrauss
  2020-11-11 12:48 AM
  Reply to  Karanlikruya

  tam benim de başımdan bunlar geçti ben sonrasında bi kaç defa görüştüm de ama özünde karanlikruya hocam gibi düşündüğümden en son next’ledim. ara ara aklıma geliyor tabii ama çok da önemli değil, böyle şeyler aklımıza gelmesinin en çok nedeni zamanı verimli kullanamamamız, çok boş vaktimizin olması… Neyse söylemek istediğim, benim… Read more »

  Whatswrongwith
  Ziyaretçi
  Whatswrongwith
  2020-11-10 11:35 PM
  Reply to  Karanlikruya

  sanki beynimin köşesinde bir modül gibi duruyor, ara ara kendini hissettiriyor. Gündelik hayatta dert edinmiyorum, ara ara vuruyor, canım sıkılıyor, darlanıyorum. Verdiğiniz yazıları da tekrar okudum, şu an mantıklı geliyor ama bir kaç güne yine başa saracağım sanki. 🙂

  Poseidon
  Ziyaretçi
  Poseidon
  2022-11-22 10:15 PM
  Reply to  Whatswrongwith

  bence çözümün kendini, o kıza aşık olduğun zamanlardakinden ileriye taşımak. Böylece eski seni yok ederek yeni bir sen yaratacaksın. Psikolojin “Eski ben kıza takıntılıydı artık yeni ben var bu yüzden takıntılı değilim” olarak değişecektir. Kendini Geliştir.

  bpcileryordubeni
  Ziyaretçi
  bpcileryordubeni
  2022-02-04 4:17 AM

  Hocam üç yazıda da night game’e oldukça değinmişsin. Night game hakkında bir yazı gelir mi?

  Biliyorum, site formatıyla bi tık ters düşebilir ancak Türk TRP camiasındaki en tecrübeli night game’cilerden birisin gibi geliyor. Ekşi’deki eski entrylerin de bu durumu az çok onaylar nitelikte.

  ratınn
  Ziyaretçi
  ratınn
  2022-12-04 6:35 PM

  merhaba hocam kız beni 7 ay önce terketti artık zaten istemiyorum ama istek atmış bana acaba argo kullanmadan istemediğimi rahatsız olduğumu beni terkedip gittin nerdeydin o kadar sürede yazma artık diyip cevaplayayım mı direkt sileyim mi hangisi daha etkili bir yöntem olur

  Etiketler:
  44
  0
  Would love your thoughts, please commentx