Aldatan Kadın – Bölüm 3

Aldatan kadın serisinin 3. ve son bölümüne geldik. Önceki yazılarda kadınların aldatması üstüne çeşitli istatistik veriler vererek, amaçlarının ne olduğunu tartıştık. Bu yazıda aldatılmamak için ne yaparız, nasıl davranmalıyız onlara bakacağız. Okumayanlar için: 1. Bölüm ve 2. Bölüm.

İyi ilişkinin koşulları bellidir, sadakat ve güvenin öncelikle sağlanması gerekir ki evrimsel süreç açısından başkasının çocuğuna bakmayın. Ekşi Sözlükte 240+ favori alan yazımda ayrıntılı olarak anlatmıştım:

Sorunlu Kişilerde Kısa ve Uzun Süreli İlişki Stratejisi

Kişilik bozukluğu veya yaşam tarzı problemlerine sahip kadınlar uzun ilişki yatırımına uygun değildir. Bu sorunların ilki genetik, ikincisi ise sosyal çevreyle ilgilidir. İçlerinde uzun süreli ilişki de yaşadığım 1 tane lisanslı paranoid, 2 tane borderline, 1 tane bipolar kadın var ki kısa sürelileri saymıyorum. Hepsi de pişmanlıktı. Tabii ki 1-2’siyle ciddi problem yaşadıktan sonra deneyimlenerek kesin kararlar aldım ve sonrakilerle uzun süreli ilişkiye girmedim. Merak edenler için en kötüsü paranoid olandı diyebilirim. Bu kişilerin ebeveynlerinde de genelde sorunlu oluyor ve genetik aktarılıyor. (Bkz: Narsistler)

Bir diğer kutup sosyal çevre etkisiyle uç bir yaşam tarzı seçmiş, fazla cinsellik yaşayan kadınlardır. Bunlarla da uzun süreli ilişkiye girmeye çalışmak pişmanlıktan öteye gitmeyecektir çünkü bağlanma yetenekleri tamamen törpülenmiş durumdadır. Kadının temel amacı bir çok gene değil, “en iyi gene” ulaşmak olmalıdır, tersini yapanlar doğalarına aykırı yaşar (Oranları %4 civarı, tabii gece yaşamında  bir bar ortamında bu oran 10’a katlanır.)

Bu tip kadınlardan bile yarar sağlayabilirsiniz! Pragmatist açıdan size tecrübe kazandırırlar, hem kadınlara yaklaşmayı hem de sevişmeyi öğrenirsiniz. Aynı şekilde kolay cinselliğe ulaşmanız evrimsel açıdan genlerinizi aktarmanızı sağlar(1. bölümde anlattığım gibi donör olursunuz.). Onu döllemeyi başarırsanız etik olmasa da genetik yapınız aktarılmış olur, kendi türünüzün geleceği için iyidir. Bunu başaramayan onlarca türün zamanında dünya tarihinden silindiğini hatırlatırım. (Referans: Charles Darwin – Türlerin Kökeni)

Özetle bu kategorideki kadınlar evrimsel ve pragmatist stratejiniz için uygunken duygusal stratejiniz için uygun değildir. Emin olun ki siz romantik bile yaklaşsanz o size öyle yaklaşmayacaktır.

Uygun İlişki Stratejisi

Bir ilişkide stabilite önemlidir. Devamlı ayrılma-barışma-küsme döngüsü yani bir savaş varsa zamanınızı boşa harcarsınız ki üstteki kadınlar bunu %100 sağlar. Kavga ettiğinizde veya küstüğünüzde karşı tarafın size sadık kalıp kalmayacağınızdan emin olamadığınız ilişkiyi kesinlikle sürdürmeyin derim ki bu kişiler kısa süreli olarak değerlendirilmelidir.

İyi bir ilişki zahmetsizdir, sorunlar olabilir ama çözülür ve her şey yine yoluna girer. Karşınızda üstte tanımlanan gibi biri varsa olabildiği kadar çabuk şekilde “evrimsel” ve “pragmatist” temelde düşünerek hayatınızdan atmanızı gerekir. Yapamazsanız kaybeden siz olursunuz. Zordur çünkü toksik karakterler bağımlılık yaratır, hele ki kurtarıcı rolündeki erkeğin ilgisini çeker. Bu kişiler doğal manipülasyon ustasıdır ve bunu fark etmeden üstünüzde uygularlar. Sizin göreviniz ise bu döngüden çıkıp, rasyonel düşünerek “kendi yararınız” için hareket etmek olmalıdır. (Çeşitli manipülasyon tekniklerine örnekler: gaslighting, lovebombing  vs.)

Bu kadınlarla kısa süreli eğlenmelik kategorisinde birlikte olursanız “pragmatik” açıdan stabil bir ruh haline sahip olursunuz. Zamanınız size kalır, daha verimli çalışarak başarılı bir insana dönüşürsünüz. “Evrimsel” olarak ise daha iyi bir eşle çiftleşme şansını ve daha sağlıklı bireyleri dünyaya getirme ihtimalinizi arttırırsınız. Gereğinden fazla zaman geçirirseniz anı oluşturursunuz. Size şahıslar değil, anılar acı çektirir. Acıdan kaçmanın tek yolu doğru anıları yaratmaktır.

Bir örnek;

İlişkilerime genellikle romantik yaklaşsam da realist bir tavır içine çabuk girerim.

Bu kadınlardan birini hayatımdam attıktan sonra o erkek benim, şu Tinder senin takıldığını öğrendim. Bir sitede de tesadüf: “Tinder’da erkeklerle yatmadan yapamıyorum, bazen çok tehlikeli oluyor ama vazgeçemiyorum.” gibi bir itirafta bulunmuştu. Öyle ki aldatılmaktan, terk etme kararımla kurtulmuştum. Aklımda ki “yanlış mı yaptım? Sinyalleri yanlış mı değerlendirdim” düşünceleri aniden silindi. 

Düşünsenize böyle bir kadınla sağlıklı bir ilişki ihtimali nedir? 1 sene geçmeden aldatılırsınız, belki de bir başkasının çocuğuna bakarsınız. Ben de izleri takip etmesem farkındalık kazanamayacak ve erkeklerin çoğunluğu gibi “romantik” gözlerle o kadına bakacaktım ama pragmatik yaklaştığınızda aslında karşı tarafın gayet kötü niyetli, tutarsız biri olduğunu ve size uygun olmadığını görüyorsunuz. Böyle zamanlarda güvendiğim için değmeyecek biri için boşa geçen birkaç aylık ilişki süresine bile üzülüyorum. Tabii daha beteri var ya 1 sene harcasaydım? İşte temel düşünceniz bu olmalıdır. Borsada bunun bir adı var: “batık yatırım.”

Bir yatırım tavsiyesi olarak üreme stratejinize uygun olmayan kişileri yolun başında hayatınızdan atın derim. Atamadığınız her gün, o bataklığa daha da çekilir ve sonunda da aldatılırsınız, bir de oluşturduğunuz anılar yüzünden uzun bir zaman kaybedersiniz ki buna ayrılık acısı diyoruz. Bu döngüden çıkarsanız 2-3 aya normal halinize dönersiniz. Aksi halde bu stresli dönem iq’nuz başta olmak üzere sizi kötü etkiler. (Bkz: Kadınlar çıkarcı, erkekler fırsatçıdır.)

Bilimsel Araştırmalara Örnekler

Çalışmalara öre ki aşırı stres altındaki bireylerde zeka da etkilenmektedir. Bir ilişki için gereğinden fazla çaba harcıyorsunuz ortada doğal olmayan bir durum vardır ve size zarar verir. (Referans-1)

Bir diğer çalışmaya göre  “Artan Stres seviyesi frontal lobdaki alfa sinyalinin gücünü azaltımaktadır. Stres toleransının artması tek lob kullanımına yani frontal lob da asimetriye sebep olmaktadır. Kısaca mantıklı karar vermeniz stres toleransı geliştirememeniz durumunda azalır ve kognitif yetenklerinizde düşme görülür.” Gora filmindeki çipli insanlar gibi dolaşırsınız. (Referans-2)

Şekil: Çipli Erkek

Chamfort`un sözüyle devam edelim:

“Bir kadın ve bir erkek birbirlerine karşı şiddetli bir tutku duyduklarında, bu ister bir koca ister bir ana baba veya başka bir şey olsun, mutlaka birbirini seven bu 2 insanı ayıracak engeller de çıkacaktır, ama onlar tabiat ve tanrısal yasa sayersinde birbirlerine aittir. İnsanların yasaları ve itibar ettikeri sair şeyler ne söylerse söylesin.”

Chamfort’un dediği gibi doğru kişiler eşleşirse(evrimsel ve pragmatist açıdan) ilişkiler her ne olursa olsun, önlerine kim çıkarsa çıksın, yürür. 

Sonuçta;

Mesele güçlü olmanız yanında size uygun eşi seçmekten geçer. Bu yazı dizisinde üstünde durmadık ama erkeklerin sadakatsızlığı daha fazladır. Çünkü erkeğin evrimsel yapılanması, kendisine avantaj getirecek formatta olabildiği kadar dişiyi döllemektir. Oysaki kadın güçlü bir gen arayışı içindedir. Aldatma sebebi güçlü bir bebeği dünyaya getirmektir.

Şöyle de diyebiliriz: Ne olursa olsun bir insanı değiştirmeye çalışmanız anlamsızdır. En iyi ihtimalle o ilişkiye uyum sağlarsınız. Siz sadakatsızsanız eşiniz de sadakatsız olur, yani sadakatsızlığa uyum sağlarsınız. Size uyar mı bilmem ama benim gen stratejime uygun değil.

Bir çok kişisel deneyim, okuduklarım, bana danışanlardan öğrendim şu ki; alfa-güçlü-harika vs. bir erkek olmanız size bir çok kadınla yatma avantajı sağlsa da düzgün bir ilişkiyi garanti etmez. Kısa vadeli bir avantajdır.

Eğer kadın ilişki yaşamaya uygun değilse, üstte bahsedilen koşulları taşımıyorsa huzurlu olamazsınız. Duygularınızı dinleyebilirsiniz, zorlayabilirsiniz, o da size aşık olabilir ama sonuç değişmeyecektir. Psikanalitik bakış açısında, insanların kişilikleri çocuklukta oluşur ve ileriki yaşlarda ancak bunların uzantıları değiştirilebilir. Siz kişilik bozukluğu olan ya da belli bir yaşam tarzına sahip uç bir kadını seçerseniz, başta size uyum sağlar, hatta onardığınızı sanırsınız ama zamanla eski formuna döndüğünü görürsünüz ve aldatılırsınız.

Benzer şekilde doğru bir eşleşme olursa, kadın daha güçlü birini bulduğu için onunla birlikte olmaz, hipergami dürtüsünü kontrol eder. Çünkü sizinle sağladığı toplam yarar, yeni birinden çok daha büyüktür. Aldatılanlar bunu başaramayanlar, kendi stratejisine uygun davranmayanlardır. 

Kısaca sadece güçlü olmak yetmez, aynı zamanda doğru kişiyi seçmek, olmayanla da en fazla kısa süreli ilişki yaşamak gerekir. Böylece daha verimli, eğlenen, güzel anılar biriktirmiş, tecrübeli sağlıklı biri olursunuz.

3. Bölüm Sonu

(1. Bölüm için tıklayın. Aldatan Kadın – Bölüm 1)

(2. Bölüm için tıklayın. Aldatan Kadın – Bölüm 2)

4.8 49 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
39 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
karışık
Ziyaretçi
karışık
2020-05-03 5:39 PM

tam olarak bahsedilen gibi bir ilişkim vardı.hafta da 1 ayrılık muhabbeti dönüyordu.Bir süre kesildi cinsel bişeyler yaşadıktan sonra ben normalden az ilgi gösterince bu konuşmalar arttı.ve bitirdim biraz sert çıkmış olabilirim bitirirken,bu kadar ayrılalım diyen kadın hazırlıklı olur diye düşündüm ama eve kapattı kendini insanlardan izole oldu aynı ortamda olduğumuz… Read more »

karışık
Ziyaretçi
karışık
2020-05-03 5:43 PM
Reply to  karışık

normalden az ilgi olayında özür diledim.ama durulmadı öyle olunca bitirdim

karışık
Ziyaretçi
karışık
2020-05-03 6:16 PM
Reply to  Karanlikruya

arada anılarımız aklıma geliyor geldiği anda başka bişeye mi odaklanmalıyım yoksa anıyı düşünüp bitirmeli miyim?

karışık
Ziyaretçi
karışık
2020-05-03 6:36 PM
Reply to  Karanlikruya

teşekkürler,ilişkiler hakkında yazının son bölümünde olduğu gibi deneyim ve bakış açısı paylaşmaya devam ederseniz çok sevinirim.kendimi çok kötü hissettirirken anılar tespiti 1 yıl örneklemesi resmen soğuk su etkisi yarattı anlıkta olsa

Septum
Ziyaretçi
Septum
2020-05-03 8:13 PM

Uzun süreli bir ilişkim vardı, ayrılma/barışma döngüsü 2 kere (çok ciddi) oldu. belki 10 defa laf arasında yaşadık. Şuanda da ayrıyız. Birbirimizden kopamadığımızı farkettik her ayrılıkta. İlgi sevgi azaldı belki ama şuan belki ufak bir ihtimal de olsa istiyorum. Bence o da istiyor. Bir başkası oldu onun hayatında. Biz ayrıldıktan… Read more »

Septum
Ziyaretçi
Septum
2020-05-03 8:25 PM
Reply to  Karanlikruya

Duygusal anlamda unutma eşiğini nasıl geçmeli peki? O da ben de unutamıyoruz. Evet yeniden olması için aslında ciddi sıkıntılar var, örneğin güven gibi… Aralarında bir şey olmadığını söylemişti ve ben de inanmıştım barıştığımızda, sonra tekrar bu olayı hatırlayıp, küfür kıyamet kavga etmiştim. Devam etmek zor evet ama unutmak? (not:uzun mesafe… Read more »

Mühendis
Ziyaretçi
Mühendis
2020-05-04 4:09 AM
Reply to  Septum

Uzun mesafe ilişkisi üzerine bu kadar düşünmeye gerek var mı gerçekten? 2 sene öyle ya da böyle birlikte olmuşsunuz, ilelebet sürecek değil. O kızdan da bu düşüncelerden de kurtul, yeni limanlara yelken aç. 2 senelik uzak mesafe ilişkisi mi olur. Bariz aldatılmışsın, hala beni seviyor diyorsun. Geç bunları, sil gitsin.… Read more »

Somebody-Someone
Ziyaretçi
Somebody-Someone
2020-05-09 5:39 PM
Reply to  Septum

Benzer bir durumu yaşadım.Tutkulu bir şekilde başlamış güzel bir ilişkiydi ve benim durumum iyi olduğu ve kızla da mutlu olduğum için çok fazla ilişki anısı biriktirdiğim yatırımlarım olmuştu (hem maddi hem manevi). Bu nedenle ayrılmak bana da çok zor geliyordu ama karanlikruya’nın tecrübelerine benzer tecrübelerim olduğundan bazı kırmızı çizgilerimden ne… Read more »

SomebodySomeone
Ziyaretçi
SomebodySomeone
2020-05-09 5:48 PM

Karakter sınırı olduğu için üstte tam anlatamadım. Ama ben de kızın en azından flort düzeyinde dışarıya verdiği pasları görmeye başlamıştım. Bu nedenle senin durumuna benzer demiştim. Kız bir şekilde benden kopamıyordu ama dışarıyla arasına da sınır koyamıyordu. Ben de sevgisinden emindim!. Ama yine de bana duyduğu tutkudan artık emin değildim!… Read more »

texture
Ziyaretçi
texture
2020-05-05 10:45 AM

https://eksisozluk.com/entry/106603331 1.seçeneği seçiyorum reyiz. nasıl ulaşıyoruz.

Teğmen
Ziyaretçi
Teğmen
2020-05-13 2:28 PM

Yeni nesilde sadakat kavramı yok, gördüğüm kadarıyla bir çok kız uzun ilişkiden ziyade hayatımı yaşayayım (alkol, parti,tek gecelik,grup seks,aldatma) kafasında geçmişi bunlarla dolu bir kız kesinlikle uzun ilişki materyali olamaz, bu tip kızlar gençlikleri bitince ne yapacak acaba çünkü geçmişi böyle olan birini mantıklı hiç bir erkek kabul etmez benim… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2020-11-11 12:55 AM
Reply to  Teğmen

Teğmen,bu tip kızlar gençlikleri bitince ne yapacak acaba çünkü geçmişi böyle olan birini mantıklı hiç bir erkek kabul etmez benim şahsi düşüncem evlilik kurumu yavaş yavaş yok oluyor demişşin de; bu kızlar yalnız tüm bu yaşadıklarından sonra geçmişini doğru bir şekilde anlatacağını ya da geçmişiyle ilgili kanıtlar bırakacağını cidden düşünüyor… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2020-11-11 1:58 AM
Reply to  Karanlikruya

Olabilir hocam, ama kızlar geçmişte travmalı bir ilişki yaşamıssa tüm sosyal medya hesaplarını kapatıyorlar biri benim eski sevgilimdi mesela ve artık günümüzde sosyal medya kullanımı da eskisine göre yavaş yavaş azalıyor gibi.
Uzun süreli bir ilişkide ben de kadının duruşundan, yaptıklarından geçmişini tahmin edebileceğimizi, hissedebileceğimizi düşünüyorum.
Teşekkürler yorumlarınız için
.

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2020-11-11 1:59 AM
Reply to  Karanlikruya

Olabilir hocam, ama kızlar geçmişte travmalı bir ilişki yaşamıssa tüm sosyal medya hesaplarını kapatıyorlar biri benim eski sevgilimdi mesela ve artık günümüzde sosyal medya kullanımı da eskisine göre yavaş yavaş azalıyor gibi.
Uzun süreli bir ilişkide ben de kadının duruşundan, yaptıklarından geçmişini tahmin edebileceğimizi, hissedebileceğimizi düşünüyorum.
Teşekkürler yorumlarınız için.

Unbroken
Ziyaretçi
Unbroken
2021-05-01 10:11 AM
Reply to  Karanlikruya

Bu son dediğiniz o zaman her kıx kötüdür anlamına gelmiyormu?
Yanlış anladım biliyorum ama kafam karıştı.Aydınlatırmısınız hocaç?

One man
Ziyaretçi
One man
2020-05-18 6:04 AM

Ben eve çağırdığımda hiç gelmeyen kız doğru dürüst muhabbeti olmayan bu çocukla birlikte oldu bu arada bana arada bir mesaj atıyordu yokluyordu yani 2 senedir sürekli muhabbet ettiğim kıza bu kadar yardım etmeme rağmen hiç yaklaşamadım fakat diğeri geldi bir gecede birlikte oldular.tam bir alfa siker beta öder olayı oldu.O… Read more »

Vincent Jassel
Ziyaretçi
Vincent Jassel
2020-11-07 7:24 PM

Son zamanlarda Johnny Depp çok konuşuluyor, gençliğinde milyonlarca kadını etkilemiş bir dünya para kazanıp devasa bir servet yapmış şöhretin basamaklarını bir bir çıkmış ama karısı olan Amber Heard Elon Musk’la theresome yapıp Depp’i aldatıyor oyunu kurallarına göre oynamazsan Depp olsan bile aldatılıyorsun Depp biraz maskülen bir kafa yapısında olsa kadına… Read more »

Vincent Jassel
Ziyaretçi
Vincent Jassel
2020-11-07 9:16 PM
Reply to  Karanlikruya

Depp Brad Leo üçlüsünden kırmızı hapa yakın bir tek Leo var galiba o adamın ilişkilerinde Depp ya da Brad gibi başarısız olduğunu duymadım hatta bir grafik vardı Leo’nun sevgilileri ile ilgili https://images.app.goo.gl/4jBUgcNkL2Eb7kfD6 böyle bir grafiği yakalamak dünyada zirveye çıkmak gibi bir şey olmalı

kertenkele
Ziyaretçi
kertenkele
2020-11-09 7:37 PM

Kız arkadaşımın 4-5 ay önce ilgisi olduğu konusunda çok şüphelendiğim bir arkadaşı vardı. Elime bir çok fırsat geçti ama geçen gün ilk kez bir sevgilimin telefonunu ondan izinsiz karıştırdım ve gördüm ki cinsellik içermeyen ama flörte varan konuşmalar geçmiş, kız arkadaşım çocuğa ilgi göstermiş, çocuk da hakkı var doğal oyunculardan,… Read more »

kertenkele
Ziyaretçi
kertenkele
2020-11-12 11:32 PM
Reply to  Karanlikruya

Terk etmeye cesaret edemiyorum, çok kötü hissediyorum şuanda.

Whatswrongwtih
Ziyaretçi
Whatswrongwtih
2020-11-10 6:36 PM

Erkekadam sitesi ve buradaki neredeyse her yazıyı okumuş biri olarak soracağım. Yazıları okurken “harbiden ya çok doğru” desek de uygulamada bazen beceremeyebiliyoruz. Parçaları birleştirdim ama kendimde tam oturtamadığım bir yer var. Ayrılır ayrılmaz başka dala tutunmuş hatun (benim gözümde aldatmadır) bazen aklıma geliyor. Özellikle hayatımın diğer alanlarında kötü giden şeyler… Read more »

Whatswrongwith
Ziyaretçi
Whatswrongwith
2020-11-10 11:34 PM
Reply to  Karanlikruya

Yaptığım no contact sonrası bana ulaşmayı denemişti bir kaç kere. Ben de en sonunda iletişim kurmasına izin verdim. Bir süre konuştuk, sadece geyik falan. Ben çok rahattım. Yani arada bu mevzu aklıma gelse de çaktırmıyorum. Eğlenen ustalık yapabildiğimi düşnüyorum. Çünkü zaten istemiyordum hayatımda, tamam aklıma gelip canımı sıkıyordu ama bana… Read more »

Whatswrongwith
Ziyaretçi
Whatswrongwith
2020-11-11 12:34 AM
Reply to  Karanlikruya

Arada sıkışma nokta atışı oldu hocam. Teşekkürler ayrıca zahmet edip cevapladığın için. Podcastlerine de bakıyorum normalde, dinleyeceğim.

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2020-11-11 12:48 AM
Reply to  Karanlikruya

tam benim de başımdan bunlar geçti ben sonrasında bi kaç defa görüştüm de ama özünde karanlikruya hocam gibi düşündüğümden en son next’ledim. ara ara aklıma geliyor tabii ama çok da önemli değil, böyle şeyler aklımıza gelmesinin en çok nedeni zamanı verimli kullanamamamız, çok boş vaktimizin olması… Neyse söylemek istediğim, benim… Read more »

Whatswrongwith
Ziyaretçi
Whatswrongwith
2020-11-10 11:35 PM
Reply to  Karanlikruya

sanki beynimin köşesinde bir modül gibi duruyor, ara ara kendini hissettiriyor. Gündelik hayatta dert edinmiyorum, ara ara vuruyor, canım sıkılıyor, darlanıyorum. Verdiğiniz yazıları da tekrar okudum, şu an mantıklı geliyor ama bir kaç güne yine başa saracağım sanki. 🙂

Etiketler: