Resim: Paolo Veronese - Christ in the Garden of Gethsemane (Ahh Keşke 50lerde Yaşasaydık!)

Ahh Keşke 50’lerde Yaşasaydık!

Bu miti çeşitli mgtow komünlerinde, klasik muhafazakar görüş sahiplerinde, hatta kırmızı hapa yeni girenlerde görürsünüz. İnseller bile aynı şeyi sayıklar: “oyunu kuralları değişti, kadınların beklentileri arttı, hepsinden nefret ediyoruz!! Suçlu kadınlar! Ahh keşke 50’lerde yaşasaydık!

Bu erkekler gerçek arzuyu tanımadıkları için ideal ilişkinin bu olduğu yanılsaması içindeler.

Düşünce kalıpları şuna benziyor: “Çünkü o zamanlar erkekler erkek gibiydi, ailenin direğiydi, kadınlar sadıktı vs vs.” Hayır! Bunlar tam olarak sağlayıcı beta zihniyetidir, erkeğin kendi potansiyelini yok sayması ve monogamiye sarılmasıdır. Nasıl yani?

Çok basit bir soru: “O kadının mı sizi becermesini isterdiniz? Yoksa siz mi o kadını becermek isterdiniz?” Ben ilkini tercih ederdim ve bunu yapmayan kadınlara yıllardır en ufak yatırım yapmıyorum. Çünkü ilk kısım “alfa döller”, ikinci kısım “beta öder” seçeneğine aittir. Biri gerçek arzuyla diğeri takasla elde edilir.

1950lerde ilk opsiyon yok denecek kadar azdı. Kadınlar kendi potansiyellerinin farkında değillerdi, zaten yapma şansları da yoktu. Evet hissediyorlardı ama bu seçimlerinin onlara ağır geri dönüşleri mevcuttu.

Şekil: 1950’lerden mutlu aile kesiti

Hipergami neydi? Hipergami emekti!

Hayır değildi! Hipergami 2 uçtan oluşur, üstte dediğimiz gibi “alfa döller, beta öder”.  50lerde beta ödüyordu, o kadın arzu duyduğu için değil, zorunda olduğu için sizinleydi. Örneğin “alfa döller” kısmında “hiç emek yoktur!” Siz hangisini istiyorsunuz?

Böyle denildiğinde çoğu kişinin zihninde yanlış bir imaj oluşuyor ki alfa ve betayı yanlış tanımak yazımda anlatmıştım. Beta başarısız, karaktersiz, sorumsuz olan değildir, beta kurallara uygun yaşayan, çoğunlukla beyaz yaka olan, uyumlu bireydir. Kendi gen aktarımı sorununu çözmek için tek kadına yatırımı tercih eder. Bir kadını çok sever ve her şeyi yaparsa kadın ona yapay da olsa bağlanır ve sorunu aşabilir. Örneğin 50lerdeki bu strateji modern dönemde erkek 30+ tek çocuklu annelere yönelim olarak değişti. Hem bu kadınlar kolay elde edilebilir, hem de tekrardan çocuk yapabilirler.  Yani sağlayıcı olur.

Oysaki kadınların bir ilişki için tek seçeneğinin bu olmadığı bilinçaltı düzeyde yazılıdır. Alfa taraf ise yatırım yapmadan kadında doğal arzuyu oluşturur. Bir gecede; konuşmasıyla, dokunmasıyla kadını yükseltir ve yatağa geçer. Gerçek arzuya kim karşı gelebilir? Sıkıntı şu ki alfa karakterin(%80-90) etkin olduğu ilişkide yatırım yoktur ve yatırım yoksa kadın bunun sonuçlarını ağır öder!

İşte bu yüzden 50lerde alfa denkleme daha az dahildi. Özellikle dinler etkisiyle asırlardır evlilik kurumu sayesinde her erkeğe bir kadın stratejisi işliyordu. Oysaki kadın 2sini de istiyor. Yani hem arzu duymak hem de uzun süreli ilişkinin “destek” kısmından yararlanmak istiyor. Aksi halde alfa döller tarafı da kadının yıllar geçtikçe dezavantajına olan bir şey. Formülde biri eksikse kadın tamamlanmıyor.

50lerde ilişki anlayışı nasıldı?

O dönemde seks alabilmek için kaynak sahibi olmak gerekiyordu. Bütün sorumluluk erkekteydi. Kadınlar da gerçek arzunun ne olduğunu pek bilmiyordu. Bilse de tadamıyordu, çünkü opsiyonları kısıtlıydı, hamile kalmaları büyük sorunlara yol açabilir bütün toplum tarafından dışlanabilirlerdi. Yani toplum kuralları kadınlarda arzu oluşturan “alfa döller” opsiyonunu “sınırlandırmıştı.” 60larda önce doğum kontrol hapı ardından feminizmle cinsel devrim gerçekleştikten sonra işler değişti. Fiziksel ve sosyal düzeyde kadınlar çocuk sorumluluğu almadan hipergaminin alfa döller kısmını deneyimlemeye başladılar ve 70lerin sonu 80lerin başında boşanma oranları pik noktasına ulaştı, ardından eğitimli kadınlar için bu oran düşerken, eğitimsizler için artış dönemsel olarak devam etti! Evlilikler %50 oranda boşanmayla sonuçlanıyordu. İlerleyen zamanda evliliker artmasa da birlikte yaşamın arttığını görüyoruz. (Referans: Evolution of Divorce İstatistikleri)

Kadının temel beklentisi hem arzu duyduğu hem sağlayıcı birine ulaşabilmek. Rollo Tomassi bir podcastinde şöyle diyor:

“Kadınlar modern dönemde neden 30 yaşında aydınlanma çağına ulaşıp, zamanım geçiyor diye panik yapıyorki? Zaten pik noktalarına 23 yaşında ulaşıyorlar!”

Neden 30larda fark ediyorlar? Çünkü gynocentric(feminen baskıcı sistem) düzen kadınların da erkek gibi olduğu yanılsamasını ve alfa döller tarafında kalmalarını öneriyor. “Her erkeği dene, sonunda sağlayıcı bul.” Siz bu oyuna alet olup kendini tüketmiş bir kadınla evlenmiş oluyorsunuz ya da o kadın mutsuz olarak hayatına devam ediyor. Bunun diğer kutbu olan 50ler de bu konuda başarısızdı. Kadınların kendi doğalarını tam yaşayamadıkları için arzu oluşmadan cinsellik yaşadıkları “beta öder” tarafında kalmaları da büyük sorundu. Sonuçta beta öderi öven “ahh keşke 50’lerde yaşasaydık!” diye üzülen erkek gruplar oluşuyor.

Feminizmin başardığı bir diğer konuda çirkin kadınlara mavi hap satmak oldu. Önceden feminenleşen toplum yazısında bahsettiğim gibi, çirkin kadınlar bu akıma sarıldı, çünkü cinsel pazar değeri düşük kadınlar %20’deki erkekleri kafesliyemiyorsa, onlardan yararlanıp beta öder tarafında güvenli birliktelik kurmalıydılar, o da olmadı nafaka ile güvenli bir yaşam sürmeliydiler. Yani kadınların çoğulcu, çift taraflı seçimleri yüzünden bunlar ortaya çıktı. Önceden monogamik yaklaşım erkeğin avantajıyken şimdilerde “evliysen öyle kalacaksın ya da boşanırsan kadının her türlü ihtiyacını karşışamak zorundasın” ile değişti. Yani kadın doğumda kendisine verilen değerin yine kendileri tarafından hızlıca tüketilmesini erkeğe ödetmeye çalışıyor. 

Rollo Tomassi’den güzel bir alıntı yapayım: “Bir tarafın cinsel stratejisinin gerçekleşmesi, diğer tarafın cinsel stratejisine boyun eğmesiyle mümkündür. 2si aynı anda gerçekleşemez.”

Alfa neydi? Alfa sahiplenmekti?

Eğer ki “hiç düzgün kadın kalmamış, ben kiminle evleneceğim” diye düşünüyorsanız kendi doğanızı bastırmış, daha doğrusu feminen-baskıcı sistemin tam yapmak istediği üstünüzde işe yaramış demektir. Bu tipik mavi hap yapılanmasındaki beta düşüncesidir. Üzülmeyin erkeklerin %80ni böyle, çoğunluk da bunu isteyerek kabulleniyor. “Daha güzelini bulamam” diye düşünerek kadını hemen kafeslemeye çalışıyor mesela. Oysaki o kadının sizin yanınızda durmak için mücadele etmesi, aksi halde sizin başka kadınlarla yatacağını bilerek çıldırması lazım. 

“Sayı, çok seks; kadının değil, erkeğin doğasıdır.” Cinsel devrim de gerçekleştiğine göre önce kendi beta zihniyetinzden, ardından kadının kafasında oluşan “benimle oldu, benimle ilişki de ister bu şimdi” sinyallemesinden kaçınmanız gerekiyor.

Rollo Tomassi erkeğin doğası için ne diyor? Unlimited acess to unlimited sexuality.

Hala KH ile haşır neşir olan çoğu erkek bile tam anlamıyla hipergami eşitliğini anlamıyor, daha acısı en alfa benim diye ortada gezerken, “bunun bir kişilik değil bir duruş olduğunu” anlamıyor ve sözde dark triad yaparken sadece bir beta olduğunu farketmiyor çünkü kendi fantezi dünyasında alfayı istediği gibi tanımlıyor, acımasız görünmeyi, kadınlara s.ttir çekmeyi özümsemeye çalışıyor ve daha kötüsü ideallerine uydurmaya çalışıyor. Hala inatla özel kadını arıyor, özel kadın harici bütün kadınları 2. Sınıf görüyor. 2012lerde Türkiye’de inci-sözlükte “tcma(they call me alpha)”, “bunu çok sık yapmam” diye biri çıkmıştı, aynı sıkıntılar orada da mevcuttu ve erkeklere benzer yanılsamayı satıyordu. Ekşi Sözlükte de bu konuda çok yanlış yönlendirmeler ve işin “nefret” aşamasında kalmış kişi mevcut. Hipergami her kadında olmaz diyen mi ararsın, alfa erkeği yanlış tanımlayan mı? Yoksa bütün kadınlar kaşardır diyen mi? “Kırmızı hapın amacı bir tarafı suçlamak değil, kadın-erkek ilişki dinamiğini doğru anlamaktır.”

En güçlü benim diye gezmek, devamlı seri monogami yaşayıp (3 ay bir kadın, 6 ay diğer kadın sonra 1 sene kimse yok vs.) ardından ayrılık acısında debelenmek, bütün kadınları 2. sınıf görmek alfa karakter özelliği değildir.

Özetle

Başta da dediğim gibi, 50lerde yaşamayı istemezdim ve “bir kadının beni becermesini tercih ederim”. Çünkü bunun karşılığı “gerçek arzudur.” Artık hipergami aşırı serbest, kadınların ne amaçladığını en azından kırmızı hap yapılanmasını sindirmiş erkekler biliyor. Bazıları bunu sindiremeyip mgtow veya insel oluyor. 50lerdeki evliliği hayal etmeyin ve ancak size gerçek arzuyu sağlayan bir kadına kaynaklarınızı açabilirsiniz, bunun haricinde tamamiyle alfa döller kısmında kalmanızı tavsiye ederim. 

Sen özel kadını aramayacaksın ve işin kadını yargılamak da değil, stratejiniz gereği cinselliğini yaşayacaksın, kadın “seçme” yeteneğiyle özel adamı arayacak ya da kendini bir erkek stratejisi olan sınırsızlık cinsellikle tüketecek. Senin o kadını kurtarma gibi bir misyonun yok. Ne 30’dan önce ne de sonra.

Bırakın oyun oynansın. Size sadece doğru hamleyi yapın.

Unutmayn, kadınlar suçlu değil, sadece bu sürece neden oldular. Erkeğin yapması gerekense suçlamak değil, performans yükümlülüğüdür. Erkek söylenmek için değil, çözüm üretmek için yaratılmıştır.

(Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

4.6 37 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.
Subscribe
Bildir
guest
40 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
ali can
Ziyaretçi
ali can
2020-12-09 10:44 PM

harika bir yazi daha. yalniz sunu eklemek isterim, bu zamana dek kendimden yasi bir hayli buyuk cok sayida kadinla da ciktigim halde hatirladigim ikisi haric hicbiri benim baska kadinlarla yatacagim arzusu sebebiyle cildirmamisti, bu durumda ben bir beta mi oluyorum 🙂

R.T
Ziyaretçi
R.T
2020-12-10 8:01 AM

Feminizmin dayattığı, kadınlar her istediğini yapar ama bedel ödemez düşüncesi erkekleri öfkelendiriyor eski feminist bir erkek olarak söylüyorum kadınlar her şeyi yapmak ama asla sorumluluk almak istemiyor, gökdelenden atlayayım ama yere düşünce balon gibi sekeyim kafasındalar, ilişkiler bazında eşitlik falan hikaye, feminist geçinen kadınların nasıl erkeklerle birlikte olduğunu gördükçe sorgulamaya… Read more »

Ersin
Ziyaretçi
Ersin
2020-12-10 11:01 AM

Yine mukemmel yazi, gunden gune fikirlerimiz degisiyor, gelisiyoruz bu heyecan verici

Kutay
Ziyaretçi
Kutay
2020-12-10 12:12 PM

Hocam aslında kızılan ya da şaşırılan kadın doğası değil dediğiniz gibi son 50 senedir ruh eşi,seni sen olduğun için sevme temalı filmler,romanlar,şiirler bu düşünceyi destekleyen toplumsal normlar ve bunlara uygun yetiştirilme tarzı ve türk insanın buna uygun olması örneğin ülkede neredeyse herkes şikayet ediyor ama TRP dışında şunu diyen yok… Read more »

Ali Can
Üye
Ali Can(@ecz2020)
2020-12-10 3:07 PM

“Eğer ki “hiç düzgün kadın kalmamış, ben kiminle evleneceğim” diye düşünüyorsanız kendi doğanızı bastırmış, daha doğrusu feminen-baskıcı sistemin tam yapmak istediği üstünüzde işe yaramış demektir. Bu tipik mavi hap yapılanmasındaki beta düşüncesidir. Üzülmeyin erkeklerin %80ni böyle, çoğunluk da bunu isteyerek kabulleniyor.” Yazının bu kısmını çerçeveletip duvara asmak lazım. Ne kadar… Read more »

Kaiu
Ziyaretçi
Kaiu
2020-12-10 3:53 PM

Geçiş döneminde olduğumuz için acı çekiyoruz ama gelecekte herkes alfa mı olacak ? Betalar olmak zorunda değil mi? Eğer betalar olmak zorundaysa 50ler daha mantıklı tabii ki çünkü alfa döller kısmı kısıtlanacaktı. Rpli erkek sayısı artsın ama rpyi okusa bile kabullenmeyen çok erkek var. Benim merak ettiğim şey şu aslında… Read more »

Kaptan
Ziyaretçi
Kaptan
2020-12-11 6:55 PM
Reply to  Karanlikruya

Hocam başlarda eşitliği bende savunurdum, yasalar önünde ve günlük hayatta eşit olmalıyız ama kadınlar bunun bokunu çıkardı resmen, iyice radikal bir uca evrildiler bu şekilde devam ederlerse kendilerine karşı öfkeli erkek sayısı artacak, ben öfke duymuyorum ancak bu saatten sonra kadın haklarını da umursamıyorum biz her ne kadar ılımlı yaklaşsak… Read more »

dxdiag
Ziyaretçi
dxdiag
2020-12-10 7:17 PM

Hocam geçen yazıların bir yorumunda şuna benzer bir şey görmüştüm: “50’lere geri dönsek erkeklere nasıl erkek olunacağını anlatsak anlamazlardı bile” tam aynısı değildi ama buna benzerdi. Burada da benzer hata söz konusu erkeklerin genel testesteron oranı, maskülenliği düşmüş olabilir fakat yine %20 %80 kuralı devam ediyordu değişen bir şey yoktu.Piyasada… Read more »

Sordid
Ziyaretçi
Sordid
2020-12-12 12:08 PM
Reply to  dxdiag

Bahsettiğiniz yorumu ben yazmıştım.Şu yazının altında: https://www.ayrilikacisi.org/neden-tekrardan-ayrilik-acisi-yasariz/ “Herhalde elli yıl önceye dönüp, karşımıza çıkan bir erkeğe, “Biliyor musun 2000’li yıllarda erkeklere nasıl erkek olacaklarını anlatmak zorunda kaldık,” desek muhtemelen ne demek istediğimizi anlamazdı.” Bu yazı bahsedilen beta zihniyeti ile bu yorumu yapmamıştım aslında ancak öyle anlaşılmaya da müsait bir yorum.… Read more »

jack of spades
Ziyaretçi
jack of spades
2020-12-10 9:28 PM

Selamlar. İki sorum olacak.1- Kadınlarda cinsel gerilim nasıl oluşturulur?(basit temaslar dışında) 2- Bi kadınla seks yapmadan seks hakkında konuşmak yanlış mıdır, çoğu red pill hakkında yazan kişiler kadınlarla seks konuşmanın büyük bi hata olduğunu söylüyor. O halde bi kadınla cinsellik nasıl kurulur? Bununla ilgili bi yazı bekliyorum sizden.

jos
Ziyaretçi
jos
2020-12-10 11:12 PM

Kırmızı haplı birisinin flört evresi nasıl olmalı? Özellikle mesaj oyununda, çünkü yüzyüzeyken ufak fiziksel temaslarla sözel bir şey olmadan bunu dışa vurabiliyoruz ama mesaj oyununda kıza zararsız bi oyuncak ayı olmadığımızı yani olayın arkadaşlık sohbetinden çıkmasını nasıl sağlarız?

007
Ziyaretçi
007
2020-12-11 8:58 AM
Reply to  Karanlikruya

Hocam mekan önerisi olarak ne gibi yerleri verebilirsin yani bir kadınla en iyi nerede yakınlaşılır gürültülü bir ortam mı sessiz mi ?

007
Ziyaretçi
007
2020-12-11 8:52 AM

size gerçek arzuyu sağlayan bir kadına kaynaklarınızı açabilirsiniz, ilk sorum bunu nasıl anlarız ? ikinci sorum ise kaç yaşındaki bir kadın ile evlenmeliyiz ?

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2020-12-11 1:39 PM

1. Düşüncem: Hocam konuyla tam alakası yok ama bu yazı sayesinde geçenki yazılarınızın birinde yanlış olan bir yeri hatırladım: Geçenki yazılarınızın birinde tarihte hiç bir zaman bakire kız bulmak kolay olmadı dediniz ama bu düşünce yanlış bir düşünce çünkü burda dediğiniz gibi doğum kontrol yöntemleri öncesi kadınlar istedikleri gibi evlilik… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2020-12-11 1:40 PM

Bu tipik mavi hap yapılanmasındaki beta düşüncesidir. Üzülmeyin erkeklerin %80ni böyle, çoğunluk da bunu isteyerek kabulleniyor. ” Hocam bu paragrafı anlamadım, neden böyle yani? Bakire olan, sosyal medyayla çok ilgisi olmayan, işine ve evine yoğunlaşmış bir kız aramak betalık mı oluyor? Yani illa bir çok ilişkisi olmuş sonra 30 una… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2020-12-11 9:00 PM
Reply to  Karanlikruya

Tekrardan okudum şimdi hipergami yazılarını. Hocam ama çocuk yapmak neslini devam ettirmek için 2 tarafın da karşı tarafı kendine bağlama amacı olmamalı mı? Bana bağlanmayacak bir kızla niye zamanımı harcayayım ya kendimin bağlanmak istemediği bir kızla? Evlenmek için niye kadın aramayalım seçmeyelim? Diğer türlü sex için ayda yılda bir düşüyor… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2020-12-11 9:01 PM
Reply to  Karanlikruya

…”Eğer ki “hiç düzgün kadın kalmamış, ben kiminle evleneceğim” diye düşünüyorsanız kendi doğanızı bastırmış, daha doğrusu feminen-baskıcı sistemin tam yapmak istediği üstünüzde işe yaramış demektir. Bu tipik mavi hap yapılanmasındaki beta düşüncesidir. Üzülmeyin erkeklerin %80ni böyle, çoğunluk da bunu isteyerek kabulleniyor…” burayı Rollo mu söylemiş? Bu paragrafın alıntılamadığım son kısmı… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2020-12-11 10:17 PM
Reply to  Karanlikruya

Anladım hocam, ben ve benim gibi düşünenlerdeki bu tip düşünceler ve bekaret takıntısı %100 beta olma korkusundan geliyor gibi. Ve olay artık basit bir düşünce değil de ego meselesi. Sonunda yalnız kalma pahasına bile olsa, bu şekilde aramaya devam edeceğim çünkü diğer türlü hep bir yanım eksik kalacak hep bi… Read more »

Haydaaa
Ziyaretçi
Haydaaa
2020-12-11 11:09 PM

@acemineilstrauss kardeşim, bir çok yazıda sana denk geliyorum, hep bakirelik ekseninde bakıyorsun olaya. Bakire olmayan ama ahlak timsali onca kadın var. Şu bakirelik denen şeyi at kafandan. Yoksa bu kafayla gidersen bakire ama senden önceki 13 sevgilisi mutlu olsun diye onlara oral yapmış ve ağzına boşaltmış bir hatunla evleneceksin. (Yanlış… Read more »

acemineilstrauss
Ziyaretçi
acemineilstrauss
2020-12-12 2:21 AM
Reply to  Haydaaa

Eyvallah hocam düşünüyorum bu konuyla ilgili. Ama bu dediğin durum bile 13 kişiyle ilişkiye girmiş hadi yarısı olsun 6 kişiyle ilişkiye girmiş bir kıza göre daha tercih edilesidir bana göre.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet
2021-01-12 9:59 PM

Ya geçmisinde anal yaptiysa, boylesiyle karsilastim. Ama one dokundurmamis 🙂

atlıkovboy
Ziyaretçi
atlıkovboy
2020-12-11 6:24 PM

merhaba, karanlıkrüya yine harika bir yazı yazmışsın tebrik ederim benim merak ettiğim şu yok alfa,beta filan bu kavramların arasında boğulmak bence saçma hem de kişiliğimiz açısından riskli ama gerçekten alfa karakter nasıldır beta karakter nasıldır gündelik yaşamlarında nasıl davranırlar bu konuyu merak ediyorum bunu istersen makale olarak yaz istersen yorum… Read more »

Father
Ziyaretçi
Father
2020-12-12 7:10 PM

Ah keşke bu bilgileri biz gençken öğrenmiş olsaydık, kimse bir şey öğretmeyince mecburen düşe kalka öğreniyorsun ama bu süreçte çok kötü şeylerde yaşayabiliyorsun. Boşanmış bir erkek olarak genç kardeşlerime şunu söylemek istiyorum sakın evlenmeyin hatta 30’dan önce ciddi ilişki sorumluluğunu almayın önceliğiniz kendiniz ve işiniz olsun benim çevrem 30+ erkeklerden… Read more »

007
Ziyaretçi
007
2020-12-13 12:01 AM

Kürtaj hakkında ne düşünüyorsun

deni
Ziyaretçi
deni
2020-12-17 1:57 PM

Kadının seni becermesi lafını biraz daha açar mısın? Mecaz anlamda olduğunu biliyorum ama tabirin anlamında biraz karışıklık var

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet
2021-01-12 10:13 PM

Merhaba Hocam, Değerli makaleleriniz icin tesekkur ediyor ve yayinlayacaginiz yeni makaleleri sabirsizlikla beklemekteyim. 1970 li yillarda dogmus teyzelerim halam olsun bu konulari onlarlada konusuyorum. Yorumları şöyle biz Yabanci erkeklerle konusamazdik utanırdık bakamazdik kocamizi bildik. Hatta yolda bir erkegin onunden bile gecemezdik diyorlar. Şimdiki kizlari yargiliyorlar. Ama simdi kizlar tabak ceviren… Read more »

Atakan
Ziyaretçi
Atakan
2021-01-18 12:52 AM

Yaş 23.Bu yasima kadar iyi kötü uzun kisa ilişkilerim oldu.Normalda birlikte oldugum kizi odak noktasi haline getirmem.Genelde isin olmayacagini gorup anlaşmali bitirmek isterim.Son iliskiye kadar daha once hic terk edildigimde bana bu kadar koymamisti.Betalik göstermemeye özen gösteren bir insanim.Acaba holo etkisine mi yakalandim da birden bana cok koyup ayrildiktan sonra… Read more »